Jump to content



DTV@Greece


mech5107

Recommended Posts

  • Replies 698
  • Created
  • Last Reply
Αυτη :

και σε πολυ καλη τιμη απο το συγκεκριμενο μαγαζι ...http://www.emmoni.gr/Product.php?PageId=74&ProductId=1906 (αν θεωρειτε διαφημιση καποιος admin/mod ας βγαλει το λινκ)

+1

Televes και Fracaro έχω ακούσει ότι είναι καλές :)

Link to comment
Share on other sites

Οπως ειπε και ο sofix κι εγω εχω ακουσει καλα λογια για αυτον:

http://www.plaisio.gr/Sound-Vision/Home-Cinema/Sattelite-Equipment/Receivers/Turbo-x-SD-1000-digital-terrestrial-receiver.htm

Best value αγορα στα 49€.

Γενικά αξίζει να πάρει όμως κάποιος από τώρα; Δεν είναι ακόμα πολύ νωρίς; Για Αθήνα μιλάω.

Link to comment
Share on other sites

Εχω τον sd1000

Απλα εχετε υποχη δεν εχει HDMI και οποτε ξεχαστε το HD.

Βεβαια προς το παρον δε θα εκπεμπεται HD και για αυτο τον πηρα και εγω...μιας και εχει PVR. Οαν δεησουν τα καναλια και εκπεμψουν σε HD τοτε θα κοιταξουμε στους τοτε καινουριους δεκτες που θα υπαρχουν ..και σε πιο λογικες τιμες απο τις τωρινες (που ειναι περιπου 80€)

Link to comment
Share on other sites

Αν κρίνω από τα ψηφιακά της ΕΡΤ, δεν περιμένω και πολλά πράγματα. Το ΣΚΑΪ έχει by far την καλύτερη εικόνα από όλους και σε γνήσιο wide format.

αν εξαιρεσεις καποια προγραμματα και διαφημισεις που ειναι 16:9 τις κανουν 4:3 με μαυρες γραμμες πανω κατω και μετα ξανα 16:9 με stretch τοτε ειναι ενταξει:TD:

αλλα το μονο καναλι που ασχολειται ειναι οντως ο σκαι:T:

ξερει κανεις τι bitrate εχει το pdtv?

Link to comment
Share on other sites

Τι να το κανεις αν εισαι Αθηνα.

Εδω Θεσσαλονικη που θα αρχισει να εκπεμπει σε μια ωρα και οι περισσοτεροι δεν εχουν αγορασει ακομα.

Γι'αυτό ρωτάω και γω. Απλά επειδή το παρουσιάζουν σαν ευκαιρία γενικά όσοι το πήραν ρωτάω μήπως και κάτι δεν ξέρω.

Link to comment
Share on other sites

Σημερα ειδα και τα 12 καναλια της "ψηφιακης" DIGEA.

Ας δουμε λοιπον τα πραγματα αντικειμενικα.

Ψηφιακη MY @SS εχω να πω.

Ουτε καν αξιο αναφορας δεν θα επρεπε να ειναι ολο το σκηνικο.

Στην περιοχη που μενω (Περαία Θεσσαλονικης), δεν αλλαξε τιποτα απολυτως.

Οπως ακριβως εποιανα ολα τα καναλια, καθαρα δηλαδη, ετσι τα δειχνει και η ψηφιακη.

Καθαρη εικονα, χαμηλη ποιοτητα, forced να δουλευει σε 16/9.

Αυτοι που εχουν προβλημα στα 12 καναλια της DIGEA με χιονια, ειδωλα και τα σχετικα θα δουν διαφορα, μιας και υποτιθεται δεν θα υπαρχουν πλεον.

Ολοι οι υπολοιποι, που ειχαν καλη ληψη και απλα τους υποχρεωσαν να παρουν αποκωδικοποιητη, δεν θα καταλαβουν τοσο την διαφορα.

Η εικονα απο αποψης ποιοτητας ειναι σαν καλης ποιοτητας DVDRIP.

Αποψη μου φυσικα ολα τα παραπανω. Ισως να μην ειμαι τοσο αντικειμενικος γιατι περιμενα περισσοτερα. Ισως γιατι εχω δει ψηφιακο καναλι σε 720p και δεν εχει ΚΑΜΙΑ σχεση.

Link to comment
Share on other sites

Σημερα ειδα και τα 12 καναλια της "ψηφιακης" DIGEA.

Ψηφιακη MY @SS εχω να πω.

Ότι είπες χ200. Εκτός από το σκάι, όλα τα άλλα 4:3 ξανά μανά. Στην ποιότητα υπάρχει κάποια διαφορά ειδικά αν τα βλέπεις σε 1920χ1200. Για τις εικόνες: ψηφιακή - αναλογική για mega και σκαι. Όλα αυτά από tvtuner. Ax Eλλάδα αγελάδα, καλά τα 'λεγε ο Πανούσης

attachment.php?attachmentid=37661&stc=1&d=1263533645

attachment.php?attachmentid=37662&stc=1&d=1263533645

attachment.php?attachmentid=37663&stc=1&d=1263533645

attachment.php?attachmentid=37664&stc=1&d=1263533645

post-774-1416074275,5137_thumb.jpg

post-774-1416074275,5446_thumb.jpg

post-774-1416074275,5639_thumb.jpg

post-774-1416074275,5782_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ε εντάξει ρε συ, έχει διαφορά!

Μη περιμένετε και full HD γιατί τα μηχανήματα που έχουν οι σταθμοί είναι αρχαία. Και σιγά μη δώσουν τα γυφταριά κάνα € παραπάνω να πάρουν και HD κάμερες :p

Το καλό είναι ότι αποφεύγουμε τις παρεμβολές, έχουμε πλέον πρόγραμμα (καμία σχέση με το χαζοteletext) και χωράνε περισσότερα κανάλια στην ίδια συχνότητα. Η αλήθεια είναι ότι θα μπορούσαν να διορθώσουν το φορμάτ σε 16:9. Ας ελπίσουμε να το κάνουν όταν δειχνουν ταινίες και τα συναφή (Πετρούλα σε wide full HD πάουα!!!)

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να πάνε σε wide. Πόσοι έχουν wide οθόνες? 5-10%? Πρώτα θα βάλουν τον κόσμο να πάρει απλούς αποκωδικοποιητές και μετά από μερικά χρόνια θα πάνε σε HD. Εκτός κι αν γίνει καμμιά αναμπουμπούλα, τύπου νέες άδειες σε νέα κανάλια που για να κάνουν τη διαφορά παίξουν HD κτλ.

Συμπέρασμα: όπου ακούς πολλά κεράσια.....

ΒΤW, στις εικόνες παραπάνω, υπάρχει εμφανής διαφορά, πλην όμως η δική μου απλή επίγεια λήψη στα δύο παραπάνω κανάλια είναι κάλυτερη από την ψηφιακή. Το όφελος θα το δουν όσοι έχουν παρεμβολές, διπλά είδωλα, χιονάκια, κτλ. π.χ. σε εμένα το STAR είναι μόνιμα με ελαφρό χιονάκι.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.