Jump to content



DTV@Greece


mech5107

Recommended Posts

βασικά κι εγώ δεν βλέπω ποτέ τηλεόραση.:p

απλά επειδή είχα λίγο χρόνο το απόγευμα είπα να βάλω την κάρτα τηλεόρασης και έκανα ένα πρόχειρο σκαννάρισμα.

Σε εμένα έβγαλε 17 τηλεοπτικά και 5 ραδιόφωνα. Μετά έκλεισα το media center και τώρα η κάρτα μάλλον θα ξεχαστεί καρφωμένη σε μια usb πίσω από το Armor JR :p

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 698
  • Created
  • Last Reply
  • 3 weeks later...

Εκανα ένα σκανναρισμα στην τιβι και πλεον εχω 21 καναλια. Αλλα μου εχει βαλει και το novacinema1 και καποια αλλα της νοβα τα οποια φυσικα και μου τα εχει κλειδωμενα. Ξερει κανεις τι ρολο βαραει και βαλανε τα καναλια αυτά?

Sent from my BlackBerry 9700 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Aν καταλαβα καλα τα βαλαν για την περιπτωση που εισαι συνδρομητης Nova κ δεν μπορεις να δεις δορυφορο για καποιο λογο.

Περνας λοιπον το καλωδιο της TV στην εισοδο RF του αποκωδικοποιητη της Nova(Νοvabox 831 πχ) κ βλεπεις επιγεια αντι για δορυφορικα.

Link to comment
Share on other sites

Πρόσφατα η ΕΡΤ άρχισε να αναμεταδίδει το BBC News και το Deutsche Welle στη θέση των παλιών ψηφιακών. Ως εδώ καλά...! (τα βρήκα, ΟΚ).

Άκουσα όμως ότι η ΕΡΤ/ΝΕΤ υποτείθεται αναμεταδίδει από το Δεκέμβριο και το Euronews. Το πιάνει κανείς στα ψηφιακά το Euronews? Δεν τον βρίσκω.

Link to comment
Share on other sites

Και μενα μου το βγαζει το euronews κανονικα.. Παντως σε αυτό για τα 3 καναλια της νοβα κατι μου κανει ότι αν καποιος βαλει το απλο πακετο με τα 3 καλανια τοτε ισως στο δινει χωρις αποκωδικοποιητη μιας και τωρα εχουν ολοι

Sent from my BlackBerry 9700 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το αναλογικό Filmnet διεκόπη (χάσανε την αξία τους οι καρτούλες με το BT878...) και πλέον μεταδίδεται ψηφιακά. Επιπλέον μεταδίδονται ψηφιακά τα Deutsche Welle, BBC, TV5 και Euronews ενώ κοπήκανε τα ψηφιακά της ΕΡΤ.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Sport+, Cine+ Πρίσμα R.I.P. Πόσος κόσμος με προβλήματα ακοής μπορεί να έβρισκε παρηγοριά εκεί; Αλλά τουλάχιστον το κανάλι της Βουλής συνεχίζει κανονικά. :crazy_pilot:

Link to comment
Share on other sites

Ο ενισχυτης, εάν τελικά δεν είναι θέμα έντασης σήματος, θα σου δημιουργήσει πάλι πρόβλημα. Θα σου μπουκώνει ο αποκωδικοποιητής και πάλι δεν θα βλέπεις καλά.

Τουλάχιστον πάρε κάποιον που να έχει ρυθμιστη.

Link to comment
Share on other sites

Σε εσωτερική κεραία που έχω με ενισχυτή και την δοκίμασα ποιο πολύ από περιέργεια, ο ενισχυτής κάνει δουλειά. Το θέμα με αυτές τις κεραιούλες είναι άλλο. Μάλλον δεν διάλεγα τις σωστές, πάντα τις φτηνές, αλλά μια παλιότερη Phillips, κάποια στιγμή την είχα ξηλώσει εντελώς από τον ενισχυτή της για να διαπιστώσω ότι έπιανε τόσο καλά ως σκέτο μέταλλο, όσο έπιανε με τον ενισχυτή στο full. Αντίθετα ο ενισχυτής, ή μάλλον το κύκλωμα του ενισχυτή, την ξέσκιζε σε γενικές γραμμές και μόνο όταν έβαζες την ενίσχυση (τρομάρα της) στο full έφτανε π.χ. στο 90% της απόδοσης του σκέτου μετάλλου.

Το σίγουρο είναι ότι έχοντας δοκιμάσει 3 έχω βάλει στην black list οτιδήποτε γράφει "Made in Italy".

Link to comment
Share on other sites

Αν ξερετε καποιον ενισχυτη η καποιον με ρυθμιστη ριχτε τον εδω γτ ειμαι παντελως ασχετος στο θεμα.

PS.

Ενα ψιλοκουλο που εχω παρατηρησει ειναι οτι σε ενα φιλαρακι που μενει λιγο πιο κατω απο μενα με εσωτερικη κεραια στο δωματιο του πιανει περισσοτερα και πιο σταθερα τα καναλια του..Εγω αντιθετως μου εχει βγει η πιστη να δω ενα καναλι σωστα μιας δεν πιανω που δεν πιανω τα 3 κρατικα αλλα κολλανε και τα υπολοιπα οταν εχω ανοιχτο τον υπολογιστη στην ιδια οθονη.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Τώρα που γύρισα από το εξοχικό και έφερα πίσω τον αποκωδικοποιητή, κάνοντας μια σάρωση μου εμφάνισε αισίως 34 τηλεοπτικά κανάλια. Όλα αυτά με εσωτερική κεραία που βλέπει Πάρνηθα. Κάποια από αυτά βέβαια δεν νομίζω να τα ξέρει ούτε η μάνα τους (π.χ. Body in Balance)...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.