Jump to content



DTV@Greece


mech5107

Recommended Posts

Χρονοδιάγραμμα έχουν (και μάλιστα αναρτημένο στο site) αλλά είναι περισσότερο worklog παρά χρονοδιάγραμμα

digealogo.jpg

Χρονοδιάγραμμα

Σεπτέμβριος 2009

Στις 24 Σεπτέμβρη 2009 ξεκίνησε η πρώτη εκπομπή ψηφιακού σήματος στην περιοχή του Κορινθιακού Κόλπου από το κέντρο εκπομπής "Ξυλοκάστρο".

Ιανουάριος 2010

Στις 14 Ιανουαρίου 2010 ξεκίνησε η εκπομπή ψηφιακού σήματος στην περιοχή της Θεσσαλονίκης, από τα κέντρα εκπομπής "Χορτιάτης" και "Φιλίππειο".

Ιούνιος 2010

Στις 18 Ιουνίου 2010, ξεκίνησε η εκπομπή ψηφιακού σήματος στην Αττική, από τα κέντρα εκπομπής "Υμηττός" και "Αίγινα".

Νοέμβριος 2010

Στις 19 Νοεμβρίου 2010, ξεκίνησε η εκπομπή ψηφιακού σήματος από το κέντρο εκπομπής "Πλάκα".

Φεβρουάριος 2011

Στις 25 Φεβρουαρίου 2011, θα ξεκινήσει η εκπομπή ψηφιακού σήματος από το κέντρο εκπομπής "Monte Smith".

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 698
  • Created
  • Last Reply
  • 1 month later...

οριστε το χρονοδιαγραμμα οπως το εδωσε στη δημοσιοτητα το υπουργειο για οποιον δε το εχει δει

DIGEA:

Λάρισα (Μάιος 2011)

Πάτρα (Ιούνιος 2011)

Ακαρνανικά (Σεπτέμβριος 2011)

Ηράκλειο (Οκτώβριος 2011)

Χανιά (Οκτώβριος 2011)

NOVA:

Αττική (Μάιος – Ιούνιος 2011)

Θεσσαλονίκη (Σεπτέμβριος 2011)

ΕΡΤ:

Λάρισα, Τρίκαλα (Μάιος 2011)

Πάτρα (Ιούνιος 2011)

Κορινθιακός Κόλπος (Ιούλιος 2011)

Ρόδος (Αύγουστος 2011)

Αιτωλοακαρνανία (Σεπτέμβριος 2011)

Ηράκλειο (Οκτώβριος 2011)

Χανιά (Οκτώβριος 2011)

Ιωάννινα (Οκτώβριος 2011)

Φλώρινα (Οκτώβριος 2011)

Μυτιλήνη (Νοέμβριος 2011)

Ναύπλιο, Τρίπολη (Νοέμβριος 2011)

Greek Digital TV: Το προβλεπόμενο χρονοδιάγραμμα ψηφιακής μετάβασης "ΕΡΤ, NOVA και DIGEA" για το 2011...

Link to comment
Share on other sites

Του αγίου ανήμερα θα δούμε ψηφιακή στη Καλαμάτα μου φαίνεται.

Καλα δεν χανετε και τιποτα παλι τα ιδια χαζα διχνει η τηλεοραση το μονο καλο που εχει η ψηφιακη τηλεοραση (προς το παρων) ειναι οτι εχει καλυτερο σημα.

Παντως επειδη εχω μια παλια 14αρα crt στο παιδικο δωματιο και πολλες φορες ειναι ανοικτη και η τηλεοραση στο σαλονι που εχει κλικλικου συστεμ η διαφορα προς την καθυστερηση ειναι τεραστια.

Στην crt εχει μπει το γκολ και στο σαλονι ακομα κορνερ βαρανε.:p

Link to comment
Share on other sites

Καλα δεν χανετε και τιποτα παλι τα ιδια χαζα διχνει η τηλεοραση το μονο καλο που εχει η ψηφιακη τηλεοραση (προς το παρων) ειναι οτι εχει καλυτερο σημα.

Παντως επειδη εχω μια παλια 14αρα crt στο παιδικο δωματιο και πολλες φορες ειναι ανοικτη και η τηλεοραση στο σαλονι που εχει κλικλικου συστεμ η διαφορα προς την καθυστερηση ειναι τεραστια.

Στην crt εχει μπει το γκολ και στο σαλονι ακομα κορνερ βαρανε.:p

είναι το πρώτο βήμα πιστεύω

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Φαντάζομαι πήρατε πρέφα τις δοκιμαστικές μεταδόσεις της ΕΡΤ σε high definition, τουλάχιστον στην Αθήνα.

Αν μπορείς για δώσε μια περισσότερες info:

Video bitrate ?

frame aspect ratio ?

fps ? progressive ή interlaced ?

ανάλυση ?

η εικόνα πολύ καλή ή κουραμπιέδες ?

audio ( channels, bitrate, resolution, sampling rate, codec )

Για σύγκριση εικόνας αν δεν έχεις πρόσβαση σε καλά HD δορυφορικά κανάλια, κατέβασε τα HDTV samples που έχω βάλει στο thread με την δορυφορική tv ( ας πιάσουμε κανά... δορυφόρο @ multimedia section )

Link to comment
Share on other sites

1440x1080 σε DVB-T/Mpeg-4

Είδα το θέμα σε αντίστοιχο forum.

Δεν εκπέμπει όλη την ώρα, αλλά κάποιες στιγμές.

Προσωπικά δεν έχω πιάσει, γιατί εφόσον δεν εκπέμπει κανονικά, η tv μου δεν έχει βρεί νέο πρόγραμμα.

To ERT HD μεταδόθηκε στις εξής συχνότητες:

52 για Αθήνα

23 για Θεσσαλονίκη

58 για Αλεξανδρούπολη

Τα παραπάνω παρμένα από το εν λόγω forum

Link to comment
Share on other sites

Το μεσημέρι στο ραδιόφωνο του ΣΚΑΙ σκούζανε επειδή η "κακιά" ΕΡΤ παρέχει HD και δε σκέφτεται τη Digea. Ρε ούστ λαμόγια!

Είναι απο τις στιγμές που βγάζεις το καπέλο στο δημόσιο.Έστω και αν είναι ελάχιστες.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.