Jump to content



DTV@Greece


mech5107

Recommended Posts

Ναι αλλά θα λειτουργεί αυτό; Και πώς θα έχει κάποιος πρόσβαση στα κανάλια, θα επιλέγει κάποιο Input αντίστοιχο πχ του hdmi; Θα μπορεί να αλλάζει το κανάλι με το τηλεκοντρόλ (κλασσικά +/- πλήκτρα);

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 698
  • Created
  • Last Reply

Αυτο ειναι το μεγαλο ατου της καρτας

Δε χρειαζεσαι νεο τηλεκοντρολ

Ζητας απο την τηλεοραση να χρησιμοποιησει το module...εχει δικο της menu

Κατα τα αλλα η χρηση της καρτας δεν ειναι η πιο βολικη διοτι ενας εξωτερικος δεκτης μπορει να εχει PVR και περισσοτερες εξοδους και επισης το module να ξερετε οταν αλλαζετε καναλι κανει κανα 2-3 sec για να πιασει το νεο καναλι

Link to comment
Share on other sites

Έλαβα πριν λίγες ημέρες το παρακάτω email και επειδή αφενός δεν έχω ασχοληθεί και αφετέρου νομίζω θα ενδιαφέρει πολλούς απο εδώ σας το παραθέτω έτσι ώστε οι κατέχοντες να μας πουν αν λέει όντως αλήθεια ή όχι (επί της ουσίας φυσικά και όχι επί των κλασσικών σχολίων του αρθρογράφου)

Οι περισσότεροι θα έχετε ήδη δει την διαφήμιση της Digea, του νέου ψηφιακού πάροχου των ιδιωτικών καναλιών, με πρωταγωνισή την οικογένειαa?¦ Κλικλίκου. Αν όχι, απολαύστε την στο http://www.youtube.com/watch?v=1TmHdrbECF0 είναι μια μεγάλου budget διαφημιστική υπερπαραγωγή, με τα κανάλια να

αυτοδιαφημίζονται και φυσικά να μην εξηγούν τα παρακάτω.

Οι περισσότεροι θα θυμάστε ότι όταν η ΕΡΤ ανακοίνωνε την έναρξη της ψηφιακής τηλεόρασης στην Ελλάδα, τρέχαμε να πληρώσουμε και να πάρουμε κάτι κουτάκια για να πιάνουμε τα νέα κανάλια, και από τότε όταν αγοράζαμε νέα τηλεόραση ή DVD-R video πληρώναμε το κάτι παραπάνω και φροντίζαμε να έχουν ενσωματωμένο ψηφιακό

δέκτη ώστε να είμαστε έτοιμοι σύμφωνα με αυτά που μας λέγανε για την εξέλιξη στις τηλεοπτικές μεταδώσεις.

Φυσικά, σας φαίνεται αυτονόητο ότι οι συσκευές αυτές θα συνεχίσουν να λειτουργούν και με την Digea.

Για ξανασκεφτείτε το! Η οικογένεια Κλικλίκου δεν σας τα λέει όλα ξεκάθαρα

Το πρότυπο που θα εκπέμψει η Digea ΔΕΝ είναι συμβατό με την πλειοψηφία των συσκευών με ενσωματωμένο ψηφιακό δέκτη που έχουν πουληθεί στην χώρα μας. Η οικογένεια Κλικλίκου θεωρεί λοιπόν ότι ήρθε η ώρα να αγοράσετε νέο ψηφιακό δέκτη.

Εν συντομία, το πρότυπο που είχε ανακοινωθεί και εκπέμπει ήδη η ΕΡΤ είναι το DVB-T (Digital Video Broadcasting Terrestrial) mpeg2 ενώ η αγαπητή Digea (τα ίδια τα κανάλια δηλαδή) αποφάσισε να υιοθετήσει το DVB-T mpeg4 το οποίο ΔΕΝ μπορούν να αποκωδικοποιήσουν οι περισσότερες συσκευές.

Εάν αγοράσατε την ωραία σας τηλεόραση πρόσφατα (το τελευταίο 6μηνο), ανήκετε πιθανότατα στους λίγους τυχερούς και δεν θα έχετε πρόβλημα. Εάν πάλι όχι, θεωρείται ότι πιο φυσικό η απαξίωση του εξοπλισμού σας. Αγοράστε τώρα πάλι κινέζικα εξωτερικά κουτιά - δέκτες και καλώδια για να συνοδέψουν την λεπτή σας LCD και αυξήστε και τα τηλεκοντρόλ στο τραπεζάκι σας. Πετάξτε το DVD video recorder σας διότι αυτό δεν σώζεται ούτε με εξωτερικό δέκτη.

Θα πείτε, δεν πειράζει, αφού το DVB-T mpeg4 είναι καλύτερο, χαλάλι. Αν μη τι άλλο, το 4 είναι μεγαλύτερο του 2 άρα καλύτερο θα είναι. Όμως και εδώ κάνετε λάθος, έτσι μας κάνανε να νομίζουμε! Τα κανάλια θα εκπέμπονται και πάλι σε 4:3 (!!!) standard definition, με εξαίρεση τον ΣΚΑΙ που ήδη εκπέμπει 16:9. Δηλαδή, θα μπορούσαν κάλλιστα να εκπέμψουν στο συμβατό mpeg2 και πάλι θα είχαν δυνατότητα για καλύτερης ανάλυσης σήμα.

Θα πείτε πάλι, δεν πειράζει, η Digea λέει ότι ο εξωτερικός δέκτης που χρειάζομαι είναι φτηνός και η οικογένεια Κλικλίκου δεν ενοχλείται που θα βάλει άλλο ένα κουτί με καλώδια και κοντρόλ στο σαλονάκι της, δεν βαριέσαι βρε αδελφέ ας πάρω και εγώ ένα. Και πάλι λάθος. Ας δούμε τι απάντησε η Digea σε κάποιον που τους

ρώτησε που θα βρει αυτό τον περίφημο οικονομικό δέκτη http://www.sdtv.gr/smf/archive.php?topic=13054.0 . Βέβαια σίγουρο είναι ότι σύντομα θα εμφανιστεί και φθηνό μοντέλο made in Pouthena με ποιότητα εικόνας χειρότερη από αυτή που βλέπουμε τώρα, design Αφρικανικής φριτέζας κάρβουνου και διάρκεια ζωής κουνουπιού. Ψήνεστε να το καμαρώνετε δίπλα στην TV σας;

ʼρα γιατί mpeg4? Διότι είναι φθηνότερο για τα ίδια τα κανάλια που μόνα τους κάνανε την Digea και μόνα τους αποφασίσανε για το mpeg4. Διότι θα χωρέσει περισσότερους σταθμούς από τις ίδιες συχνότητες και έτσι θα γεμίσουμε

ευκολότερα με κάθε είδους telemarketing. Πράγμα το οποίο δεν θα ήταν τόσο κακό εάν δεν γινόταν και πάλι στις πλάτες του κάθε ένα από εμάς που πλήρωσε για τηλεοράσεις, video & εξωτερικούς δέκτες οι οποίοι θα γίνουν άχρηστοι. Να πουλήσουν και κάτι τα καταστήματα, κρίση έχουμε. Στο κάτω κάτω, ας διατηρούσαν οι σταθμοί ένα σήμα συμβατό με τις συσκευές μας

και μετά να κάνανε εκπομπή και σε mpeg15 και όποιος μετά ήθελε, ας αγόραζε νέο δέκτη.

Σκεφτείτε το λίγο καλύτερα. Δεν σας λένε ότι εάν δεν αλλάξετε εξοπλισμό δεν θα μπορείτε να έχετε κάποια επιπλέον υπηρεσία. Σας ακυρώνουν τον εξοπλισμό σας και σας λένε ή τον αλλάζετε ή πάπαλα. Υπάρχει Ευρωπαϊκή οδηγία ότι τα τηλεοπτικά κανάλια θα πρέπει να γίνουν ψηφιακά, αλλά δεν είπε ότι πρέπει να γίνουν mpeg4 για να τραβάμε τα μαλλία μας. Ούτε η γιαγιά μου δεν πέταξε την παλιά ασπρόμαυρη

τηλεόραση όταν άρχισαν οι έγχρωμες εκπομπές στην Ελλάδα, αλλά καλούμαστε εμείς να πετάξουμε συσκευές με ηλικία 1 χρόνου ή να γεμίσουμε κουτιά, καλώδια και τηλεκοντρόλ το σαλόνι μας για να πλουτίσει ο κάθε Χατζηκολάου.

Εάν παίρνατε αυτοκίνητο και σας καταργούσαν την βενζίνη θα το βρίσκατε φυσιολογικό; Κουζίνα φυσικού αερίου και σας καταργούσαν το αέριο; Εάν αγοράζατε ραδιόφωνο και καταργούσαν τα FM? Εάν αγοράζατε απλό κινητό και σας λέγανε να πάρετε νέο διότι τώρα βγήκε η νέα video κλήση υψηλής ευκρίνειας και το πρότυπο κινητής

τηλεφωνίας GSM καταργείται? Ας μην αναφέρουμε την περίπτωση τώρα που πήραμε φόρα, να ξανααλλάξουμε το τηλεοπτικό πρότυπο σε κανένα χρόνο.

Link to comment
Share on other sites

Έλαβα πριν λίγες ημέρες το παρακάτω email και επειδή αφενός δεν έχω ασχοληθεί και αφετέρου νομίζω θα ενδιαφέρει πολλούς απο εδώ σας το παραθέτω έτσι ώστε οι κατέχοντες να μας πουν αν λέει όντως αλήθεια ή όχι (επί της ουσίας φυσικά και όχι επί των κλασσικών σχολίων του αρθρογράφου)

Ούτε το μισό δεν διάβασα, αλλά είναι μία από τις κλασσικές φίφες που γράφουν παράξενοι που δεν λένε να σταματήσουν να κράζουν την πρόοδο και δεν είναι ευχαριστημένοι ποτέ με τίποτα. Μπορεί να κάτσουμε εδώ να συζητάμε 100 άτομα και να βρούμε την τέλεια λύση (που δεν υπάρχει). Τότε, κάποιος κλασσικός κομπλεξάρας θα ξεκινήσει ένα hate chain mail για να δείξει σε όλους ότι αυτός είναι πιο έξυπνος, θα το λέει επί 2 χρόνια όταν θα βγαίνει για καφέ, και, και, και.

Ξαναλέω, δεν το διάβασα, αλλά είμαι 99% σίγουρος ότι ανήκει σε αυτή την κατηγορία των mails.

Link to comment
Share on other sites

Τζονη πως γίνεται admin πράμα να μεταφέρει καταχώρηση χωρίς καν να το διαβάσει ολόκληρο?και φίφες να λέει και να είναι chain mail οφείλεις να το τσεκάρεις πριν το μεταφέρεις.

και δε θα κάτσω σε επιφανειακή βάση (οτι μπορεί να υπήρχαν βρισίδια που ήθελαν moderation)

εγώ που το διάβασα λοιπόν σου λέω οτι ναι μεν ο τρόπος που τα παρουσιάζει είναι ψιλοπρόχειρος αλλά άδικο δεν έχει.

το οτι παραπλανήθηκαν (εν γνώση τους οι δημοσιογράφοι/κι αυτοί στο κόλπο είναι) στην παρουσίαση με δέκτη που έκανε τα πάντα αλλά και που ΔΕΝ θα κοστίζει 50ευρώ ισχύει.

το οτι μας βάζουν εν γνώση τους 4:3 σε mpeg4 και αυτό ισχύει.

το οτι είμαστε μπανανία και πληρώνουμε τους καναλάρχες μια ζωή επίσης ισχύει.......

τι να πω......προχειρότητα παντού και μλκα έλληνα ΠΛΕΡΩΝΕ στον αιώνα τον άπαντα για υπηρεσίες του κ@λου.

Link to comment
Share on other sites

Μας ήρθε και στην δουλειά αυτό, και εγώ είμαι μαζί με τον Γιάννη.

Είναι κλασσικό καταστροφολογικό email που μας «ανοίγει τα μάτια» στον κακό σατανά που θέλει να μας εκμεταλλευτεί και να μας αδειάσει τις τσέπες.

Υπάρχουν ΠΟΛΛΑ πράγματα που ο γραφών επίτηδες φυσικά ΔΕΝ γράφει για να υποστηρίξει τις μ@λκς που θέλει να περάσει.

Δεν αρνείται κανείς κατ’ αρχήν πως σίγουρα παίζονται συμφέροντα για το να πουληθούν αποκωδικοποιητές, και κάποια ή κάποιες οικογένειες θα βγάλουν ΚΑΛΑ λεφτά.

Αυτό δεν είναι όμως όλη η εικόνα.

Το ότι θα υπάρχουν και ψηφιακές μεταδόσεις ΔΕΝ σημαίνει πως αύριο θα σταματήσουν οι αναλογικές. Είναι μέτρο σαν την Super βενζίνη και για κάμποσο καιρό θα συνυπάρχουν.

Το ψηφιακό είναι όντος πιο καθαρό και ανώτερο από το αναλογικό.

Το Mpeg4 μελλοντικά ΠΑΛΙ με ευρωπαϊκή οδηγία (για την οποία σαν καλή μπανανία έχουμε πάρει και εξτρά extension ήδη από την Ε.Ε) θα ΜΠΟΡΕΙ να λάβει / εκπέμψει Full HD περιεχόμενο, το Mpeg2 δεν μπορεί.

Και ο κλικλίκος κάθεται και κλαίει για τους αλήτες που του βάλανε το πιστόλι στον κρόταφο!

ΟΚ, να πάω και εγώ να κλάψω γιατί η 5870 μου λέει πως παίζει 2560 ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΙ ΤΟ 24αρι μου, και να κλάψω που ο ΑΛΗΤΗΣ ο Κωτσόβολος μου πούλησε Full HD ΤV και δεν έχω τι να δω.

Καταστροφολογικά email και αΐδιες.

Link to comment
Share on other sites

Κλασσικο chain mail που δε στεκει ουτε κατα το ημισυ... :getlost:

Στο κατω κατω δε σε αναγκαζει κανεις να δεις τα ιδιωτικα καναλια, αμα θες δες τα...αν οχι δες ΕΡΤ κ κανε τι δουλεια σου (Ενημερωση,Καιρος,Πολιτικη θεωρω οτι ειναι απραιτητα στο μεσο πολιτη).

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι το 2012 μπορούμε να βλέπουμε ακόμα τα όλα κανάλια αναλογικά χωρίς αγορά δέκτη. Κάτι το οποίο προτίθεμαι να κάνω...και μετά βλέπουμε. Η απουσία του 16:9 με αποτρέπει ουσιαστικά από την αγορά του ψηφιακού δέκτη.

Link to comment
Share on other sites

Τζονη πως γίνεται admin πράμα να μεταφέρει καταχώρηση χωρίς καν να το διαβάσει ολόκληρο?και φίφες να λέει και να είναι chain mail οφείλεις να το τσεκάρεις πριν το μεταφέρεις.

Έκατσα και το διάβασα μην ανησυχείς και επιβεβαιώνονται όσα λέω. Πάνε δες κανά Pelican Brief κλπ και άσε τη συνταρακτική συνωμοσία των αποκωδικοποιητών που κάνουν τώρα 50€ (σε 2 μήνες θα έχουν 20-30) και το όριο ζωής των καναλιών μέχρι το 2012.

Οι τηλεοράσεις πάνε κι έρχονται σαν τις τρελές για να δούμε τον ΠΕΝΕΘΕΝΑΕΚΟ να' ουμ σε μεγαλύτερη ΙΝΤΖΑ και σας πείραξε ο αποκωδικοποιητής τώρα. Κι εμένα με χαλάει να έχω 2ο χειριστήριο στη 2η τηλεόραση, αλλά αν είχα Nova θα το έκανα mocco.

Αν μετά έχει άλλη οδηγία ότι μέχρι το 2015 όλοι πρέπει να πάμε σε MPEG-4 πάλι δεν θα έβριζε ο Έλλην;

Κοτζάμ σκεπτόμενος άνθρωπος, μέχρι εκεί φτάνει το νιονιό;

Link to comment
Share on other sites

Στην Θεσσαλονίκη διάβασα ότι οι μισοί δεν πιάνουν πλέον αναλογικά, γιατί έπαψε η εκπομπή από το ένα από τους 2 αναμεταδότες...

Ναι στο Φιλλίπειο, αλλά δεν είναι οι μισοί, οι περισσότεροι έχουνε ακόμα και αναλογικά.

Link to comment
Share on other sites

Σορρυ κιολας αλλα καπου εχουμε χασει το μετρο νομιζω.

Δεν φτανει που τα καταπινουμε ολα αμασητα, αλλα να λεμε και ευχαριστω απο πανω παει πολυ.

Να δεχτω λοιπον το Mpeg4 και τα ψηφιακα και το 4:3 φορμα και ολα τα σχετικα.

Αυτο που δεν μπορω με ΤΙΠΟΤΑ να δεχτω ειναι το 50αρικο που θα παρουν απο τον λαουτζικο.

Το εγραψα πιο πριν και θα το ξαναγραψω.

Να δεχτω εγω ή ο καθενας κολλημενος που εδωσε 1700€ για να παρει μια τηλεοραση οτι το 50αρικο που ζητανε Γ****ΤΙΚΟ, δεν ειναι λεφτα αξια αναφορας και οτι τα δινω ετσι, οπως τα δινω για να παω να πιω εναν καφε.

Στην γιαγια μου και τον παππου μου ομως που ειναι 84 και 87 αντιστοιχα και εκτος απο το καφενειο (για τον παππου) εχουνε μονο την TV σαν συντροφια, οι οποιοι σαν ανδρογυνο ζουνε με 330€ τον μηνα συνταξη, τα 50€ ειναι ΛΕΦΤΑ.

Ειπαμε καταστροφολογια οχι, αντιδραση οχι αλλα οχι και Μ@Λ@ΚΕΣ. Ο καθενας οτι του γκ@βλωσει κανει σε αυτη την χωρα και επειδη μας εχουν καταλαβει τι ειμαστε και απλα θα παρουμε το τηλεκοντρολ και θα αλλαξουμε καναλι, κανουν οτι γουσταρουν. Πλεον ουτε το καναλι μας αφηνουν να αλλαξουμε.

Να δεχτω οτι δεν κανω τιποτα γι'αυτο αλλα οχι να συμφωνω και απο πανω.

50.000 αποκωδικοποιητες πουληθηκαν εντος 3 ημερων στην Θεσσαλονικη. Ο φθηνοτερος του Πλαισιου ειχε 50€. You do the math.

Για πειτε μου τωρα αν πρεπει να το φαω KAI αυτο αμασητο στο ονομα της εξελιξης.

Θελουμε και ψηφιακα καναλια τρομαρα μας με 16/9 και HD. Γιατι λυσαμε ΟΛΑ τα προβληματα σε αυτο το κρατος και εμεινε το μεγα προβλημα της ψηφιακης εκπομπης.

Τα λεφτα για τα διοδια (που φυτρωνουν σαν μανιταρια), γαργαρα. Τα λεφτα για τα ποτα και τα τσιγαρα που θα αυξηθουν γαργαρα, τα λεφτα απο τα τελη κυκλοφοριας που μαζεψαν γαργαρα, γαργαρα και για να τα δωσουν πισω... ολα μα ολα γαργαρα, αλλα εμεις εχουμε προβλημα και ειμαστε αρνητικοι στην εξελιξη και καταστροφολογοι.

Link to comment
Share on other sites

Σορρυ κιολας αλλα καπου εχουμε χασει το μετρο νομιζω.

Δεν φτανει που τα καταπινουμε ολα αμασητα, αλλα να λεμε και ευχαριστω απο πανω παει πολυ.

Να δεχτω λοιπον το Mpeg4 και τα ψηφιακα και το 4:3 φορμα και ολα τα σχετικα.

Αυτο που δεν μπορω με ΤΙΠΟΤΑ να δεχτω ειναι το 50αρικο που θα παρουν απο τον λαουτζικο.

Το εγραψα πιο πριν και θα το ξαναγραψω.

Να δεχτω εγω ή ο καθενας κολλημενος που εδωσε 1700€ για να παρει μια τηλεοραση οτι το 50αρικο που ζητανε Γ****ΤΙΚΟ, δεν ειναι λεφτα αξια αναφορας και οτι τα δινω ετσι, οπως τα δινω για να παω να πιω εναν καφε.

Στην γιαγια μου και τον παππου μου ομως που ειναι 84 και 87 αντιστοιχα και εκτος απο το καφενειο (για τον παππου) εχουνε μονο την TV σαν συντροφια, οι οποιοι σαν ανδρογυνο ζουνε με 330€ τον μηνα συνταξη, τα 50€ ειναι ΛΕΦΤΑ.

Ειπαμε καταστροφολογια οχι, αντιδραση οχι αλλα οχι και Μ@Λ@ΚΕΣ. Ο καθενας οτι του γκ@βλωσει κανει σε αυτη την χωρα και επειδη μας εχουν καταλαβει τι ειμαστε και απλα θα παρουμε το τηλεκοντρολ και θα αλλαξουμε καναλι, κανουν οτι γουσταρουν. Πλεον ουτε το καναλι μας αφηνουν να αλλαξουμε.

Να δεχτω οτι δεν κανω τιποτα γι'αυτο αλλα οχι να συμφωνω και απο πανω.

50.000 αποκωδικοποιητες πουληθηκαν εντος 3 ημερων στην Θεσσαλονικη. Ο φθηνοτερος του Πλαισιου ειχε 50€. You do the math.

Για πειτε μου τωρα αν πρεπει να το φαω KAI αυτο αμασητο στο ονομα της εξελιξης.

Θελουμε και ψηφιακα καναλια τρομαρα μας με 16/9 και HD. Γιατι λυσαμε ΟΛΑ τα προβληματα σε αυτο το κρατος και εμεινε το μεγα προβλημα της ψηφιακης εκπομπης.

Τα λεφτα για τα διοδια (που φυτρωνουν σαν μανιταρια), γαργαρα. Τα λεφτα για τα ποτα και τα τσιγαρα που θα αυξηθουν γαργαρα, τα λεφτα απο τα τελη κυκλοφοριας που μαζεψαν γαργαρα, γαργαρα και για να τα δωσουν πισω... ολα μα ολα γαργαρα, αλλα εμεις εχουμε προβλημα και ειμαστε αρνητικοι στην εξελιξη και καταστροφολογοι.

Welcome to capitalism :hehe:

In Soviet Russia we where not buying mpeg4 decoders, mpeg4 decoders where buying us! :p

Link to comment
Share on other sites

http://paremboleas.pblogs.gr/2009/12/digea-so-haos-me-thn-pshfiakh-thleorash-to-mpeg-4-kai-2-kai-h-ap.html

Κατά τη συνάντηση εργασίας

επιβεβαιώθηκε επίσης ότι το σύνολο του εξοπλισμού που λαμβάνει τηλεόραση υψηλής ευκρίνειας θα υποστηρίζει το MPEG-2, καθώς επίσης και το νέο προηγμένο σύστημα συνδυασμένης κωδικοποίησης MPEG-4 AVC

Link to comment
Share on other sites

Εμένα για να πω την αλήθεια με χάλασε μόνο το γεγονός ότι θα πάει χαμένο το DVD recorder αλλά αν είναι να εκπέμπουν αναλογικά μέχρι το 2012 δεν βαριέσαι,μέχρι τότε θα έχει γίνει absolute

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.