Jump to content



DTV@Greece


mech5107

Recommended Posts

εγω χρησιμοποιω το avermedia media center 1.7.3 και λειτουργουν ολα μια χαρα.με avermedia twinstar dvb-t dual tuner

Εντάξει, παίζει και σε μένα το media center 1.7.3 αλλά από ευχρηστία είναι αστα να πάνε....

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 698
  • Created
  • Last Reply

Εδώ είσαι. Τότε που σου είχα πει για averTV ήταν ακόμα beta, αυτό που είναι final γράφει κιόλας ότι ένα update είναι το "Support MPEG-4 (H.264) preview and record format".

Επίσης MEGA πιάνω κανονικά ψηφιακό (από Αίγινα).

Link to comment
Share on other sites

και εγω αυτα τα 8 πιανω.σταρ,ετ1,νετ και μεγκα δεν θα εκμπεμπει?

EDIT: βασικα,απο οτι ειδα στο site ετ1 και νετ δεν θα εχει,θα εχει ομως μεγκα,σταρ και σκαι.οποτε αυτα τα 3 απο τις 18 του μηνα?

Πως τα πιανεις αυτα ρε συ?

Και εγω Αθηνα ειμαι αλλα με τον CRYPTO ReDi PC 50 (στικακι) πιανω μονο Πρισμα+,Σπορτ+,Σινε+ και ΡΙΚ ....

Αφου Αθηνα δεν εχουν ερθει ακομα τα αλλα σε ψηφιακο!!!:ph34r:

Link to comment
Share on other sites

...Αν οι δοκιμαστικές εκπομπές δε γίνονται globally αλλά μόνο από Πάρνηθα ή Υμηττό ας πούμε, τότε λογικά θα υπάρχει θέμα.
Εκπεμπει κανονικα εδω, εγω λαμβανω απο κεραια παρνηθας καθως μενω μεταμορφωση... Ποιοτητα νταξ δεν ξετρελαθηκα κιολας...

Το κέντρο εκπομπής της Πάρνηθας δεν μετέχει στην ψηφιακή μετάβαση, οπότε θα πρέπει οι κεραίες να στραφούν προς Υμηττό ή Αίγινα.

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει, παίζει και σε μένα το media center 1.7.3 αλλά από ευχρηστία είναι αστα να πάνε....
Το τηλεκοντρολ που εχει δουλευει με την αλλη εκδοση που αναφερθηκε πιο πανω?
Πως τα πιανεις αυτα ρε συ?

Και εγω Αθηνα ειμαι αλλα με τον CRYPTO ReDi PC 50 (στικακι) πιανω μονο Πρισμα+,Σπορτ+,Σινε+ και ΡΙΚ ....

Αφου Αθηνα δεν εχουν ερθει ακομα τα αλλα σε ψηφιακο!!!:ph34r:

Χθες το βραδυ τα επιανα.σημερα τιποτα

Link to comment
Share on other sites

Ναι το τηλεκοντρόλ δουλεύει κανονικά με την έκδοση που λέμε. Έδωσα και το λινκ πιο πάνω.

Λογικά θα τα ανοίξουν πάλι το βράδυ. Είναι η τελική ευθεία και κάνουν δοκιμές, 4 μέρες έμειναν.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι, τώρα που θα έχει η Αθήνα, έχει ακουστεί τίποτα για Πάτρα?

Αυτό που ξέρω:

Κάτι έχει πάρει το αυτί μου ότι η "ψηφιακή επανάσταση" θα σταματήσει στην Αττική λόγω κρίσης και έλλειψης χρημάτων από τα κανάλια και την περαιτέρω χρηματοδότηση του εγχειρήματος.
Link to comment
Share on other sites

Τα TV-Tuners των πισιών τι πρέπει να διαθέτουν για να παίξουν; Έχω 2 και λένε απλά DVB-T.
20. Ερώτηση: Τι εξοπλισμός χρειάζεται για παρακολούθηση της ψηφιακής τηλεόρασης από τον υπολογιστή μου;

Απάντηση: Το μονο που χρειάζεται είναι μια οποιαδηποτε PCI ή PCI-e ή USB κάρτα τηλεόρασης η οποία διαθέτει ψηφιακό δέκτη τηλεόρασης. Όπως ισχύει και παραπάνω δε χρειάζεται καμία αλλαγή στην κεραία.

21. Ερώτηση: Αν διαθέτω παλιό μοντέλο κάρτας τηλεόρασης με ψηφιακό δέκτη τηλεόρασης για MPEG2 μπορώ να αποκωδικοποιήσω και να δω τα κανάλια της DIGEA;

Απάντηση: Ναι, αρκεί να χρησιμοποιήσετε ένα πρόγραμμα αναπαραγωγής που έχει τη δυνατότητα αποκωδικοποίησης του MPEG4 σήματος με τη βοήθεια του κατάλληλου codec. Τέτοια προγράμματα είναι τo Windows Media Center των 7, το DVB Viewer, το Cyberlink PowerCinema καθώς και πολλά ακόμη.

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=400754

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι, τώρα που θα έχει η Αθήνα, έχει ακουστεί τίποτα για Πάτρα?
Αγαπητέ κύριε *****, καλησπέρα σας.

Θα θέλαμε να σας ευχαριστήσουμε για το ενδιαφέρον σας.

Σχετικά με το ερώτημα που μας θέσατε σας ενημερώνουμε ότι σύμφωνα με την υπ’αριθμ. 21161/2008 Κοινή Υπουργική Απόφαση (ΚΥΑ) περί διαμόρφωσης χάρτη συχνοτήτων για τη μετάβαση στην επίγεια ψηφιακή τηλεοπτική ευρυεκπομπή, έχουν ήδη καθορισθεί τα 23 πρώτα σημεία ευρυεκπομπής, μεταξύ των οποίων βρίσκεται και το κέντρο εκπομπής «Αρόη». Εάν λαμβάνατε αναλογικό σήμα από το συγκεκριμένο σημείο εκπομπής, τότε θα λαμβάνετε και ψηφιακό σήμα όταν ξεκινήσει η ψηφιακή εκπομπή στην περιοχή σας.

Πληροφορίες αναφορικά με το χρονοδιάγραμμα θα ανακοινωθούν, αφού ολοκληρωθεί η ψηφιακή μετάβαση στην Αττική.

Σας γνωρίζουμε ότι στο site μας www.digea.gr, στην κατηγορία «Είμαι Ιδιώτης», υπάρχει ενότητα «Συχνές Ερωτήσεις», η οποία εμπλουτίζεται συνεχώς και μπορείτε να ανατρέξετε για περισσότερες πληροφορίες.

Τμήμα εξυπηρέτησης τηλεθεατών

www.digea.gr

Link to comment
Share on other sites

άρα δεν ισχύει αυτό που ειπώθηκε 1-2 σελίδες πίσω ως απάντηση σε στο ερώτημα που είχα θέσει, ότι δηλαδή κάρτες τηλεόρασης με mpeg-2 δεν μπορούν να δείξουν mpeg4. Αν υπάρχει το κατάλληλο λογισμικό όλα γίνονται λοιπόν.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.