Jump to content



ATOMική μπίρα Heineken project


Jason

Recommended Posts

  • Replies 75
  • Created
  • Last Reply

Καλος εισαι μωρε..'Νταξ..:devil:

Περα απ την πλακα,πολυ καλο το προτζεκτ..

Παρε ενα pico psu ομως να δωσει περισσοτερο εσωτερικο χωρο..Τ υπολοιπα θα τα πουμε απο κοντα :yes4:

υγ: Στις επομενες φωτος θελω και μπλε βραχιολι στο χερι οπως του τυπου με την αλλη μπυρομοντιφα..:worship:

Link to comment
Share on other sites

Για μένα δεν είσαι ψείρας γιατί και εγώ όταν κάνω κάτι thhelw να είναι στην εντέλεια ΟΛΑ.

Για τις τρύπες μάλλον θα γίνουν πάνω. στο κάτω του κουτιού θα τοποθετηθεί ένα fan να βγάζει αέρα κάτω.. οποτε θα μπαίνει από πάνω και θα βγαίνει ο ζεστός αέρας από κάτω έτσι θα βοηθήσει και πολύ την "ψιχτρα" του cpu να μην ζεσταίνεται τόσο.

Ευχαριστώ για τις παρατηρήσεις έτσι και αλλιώς το project το ανέβασα όχι μονο για να μου

πείτε μπράβο αλλα και να μου κάνετε παρατηρήσεις όπως οι δικιές σου.:D

Πολύ ωραίο το κουτάκι σου.. Μπράβο. Έχω ένα ίδιο Amstel αλλά εγώ αποφάσισα να το κάνω κουμπαρά. Είναι στη μέση και αν αναλογιστεί κανείς ότι έχει ευρώ και δίευρα macbook σου έρχομαι.

Πέρα απο τα offtopic εγώ θα σου έλεγα να βάζει τον αέρα από κάτω και να τον βγάζει από πάνω.

(ο ζεστός αέρας είναι ελαφρύτερος από τον κρύο, άρα θα ανεβαίνει και θα βρίσκει έξοδο από το επάνω άνοιγμα)

απο θέμα φυσικής και μόνο!

Καλή συνέχεια με το κουτάκι. Το καλό είναι ότι όταν το βαρεθείς του κολλάς και ένα αυτοκόλλητο και καθάρισες.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, συγχωρέστε μου το off-topic, αλλά χρόνια και χρόνια ακούω για αυτόν τον "ζεστό αέρα που συσσωρεύεται πάνω" και για τον "κρύο αέρα" που πηγαίνει ως βαρύτερος προς τα κάτω...

Να δεχθώ ότι υπάρχουν "θερμές περιοχές" μέσα στο κουτί, ΝΑΙ.

Να δεχθώ επίσης ότι πρέπει να εξασφαλιστεί ροή αέρα, ΝΑΙ.

Αλλά μήπως είναι και λίγο παρατραβηγμένα να λέμε ότι σε ένα computer-case που διαθέτει ανεμιστήρες intake-exhaust (ακόμη και με αντίστροφη από τη "λογική" θέση, δλδ ο intake να βρίσκεται κάπου ψηλά και ο exhaust κάπου χαμηλά) υπάρχει περίπτωση να έχουμε συσσώρευση θερμού αέρα στο πάνω μέρος? Αφού ένας μικρός χώρος τόσος δα είναι (μιλάω γενικά για όλα τα cases), είναι δυνατόν να υπάρχει διαφορά θερμοκρασίας λόγω του αέρα (ίσως τέτοια που να δικαιολογεί τους όρους "ζεστός/κρύος αέρας")? Ένα χαρμάνι έχει γίνει μέσα, όχι ότι ο αέρας που βρίσκεται μπροστά/κάτω είναι κρύος και ο αέρας που βρίσκεται πάνω/πίσω είναι ζεστός... Και πόση διαφορά θερμοκρασίας να έχει ο "κρύος" με τον "ζεστό" αέρα, 1 Κελσίου? 2 Κελσίου? . . . . Ξέρω και γω, τι να πω...

Link to comment
Share on other sites

άψογος :worship:

Αν ήταν διαφανές θα πρότεινα να το γεμίσεις με λάδι (δες πρότζεκτ με pc σε ενίδρυα) + κάποια ελαφρά κίτρινη (στο χρώμα της μπύρας) χρωστική ουσία, για να δίνεις την εντύπωση ότι έχει πράγματι μπύρα μέσα.

Βέβαια θα έχεις ένα θέμα με την στεγανότητα, αλλά στο αναφέρω για να σου βάλω την ιδέα-μικρόβιο. :happy2:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 1 month later...

Μου αρέσει πολύ η ιδέα του μπυροβάρελου. Δεν μου αρέσει καθόλου ο ανεμιστήρας στο πλάι, και το πλαστικό με το backplate της μητρικής. Αν βρεις τρόπο να κρύψεις το backplate θα γίνει θεικό. Στην επόμενη έκδοση θέλω να βγάζει κρύα μπύρα με peltier:tongue:

Link to comment
Share on other sites

Ο ανεμιστήρας μπήκε μέσα.Στο λαμαρινένιο backplate μπήκε αυτοκόλλητο heineken και βγήκε πολύ ωραίο απλά ακόμα δεν έχω προλάβει να βγάλω photos.

Όταν μπορέσω θα ανεβάσω !

Σας ευχαριστώ για τα καλά λόγια :D

Link to comment
Share on other sites

πολυ καλο project και χαβαλεδιαρικο :beer: ειχα σκεφτει και εγω καποτε κατι τετοιο να χρησιμοποιω ομως την μπυρα για ''cpu και gpu cooling'' αλλα στις δοκιμες επινα ολη την μπυρα και ετσι ποτε δεν το υλοποιησα.:tomato:

Link to comment
Share on other sites

λέω να φτιάξω ένα case από ταπεράκια...πώς σάς φαίνεται?:mamba:

θα εχεις πολυ στατικο...δεν λεει,εκτος αν βαλεις και κεφτεδες μεσα και εχεις και κολατσο στα lan parties.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.