Jump to content



Περί φωτογραφικών μηχανών, φακών και λοιπών αξεσουάρ


Recommended Posts

Προσωπικα ..θα παιρνα τον is.

Μτχ τον stm δεν νομιζω να τον βρεις..Μετα βιας θα τον βρεις και καινουριο δλδ..μιας και ανακοινωθηκε τωρα με την 700αρα (και την 100αρα).

Εναλλακτικα ..σε prime..μιας και το 18-55 παρα-ειναι γενικο σε cropped..δες τον 40αρη stm και διωξε οτι εχεις σε παραπλησιο εστιακο μηκος.Ειναι φθηνος και παραπανω απο καλος για να ασχοληθεις με κατι αλλο σε παρομοιο εστ.μηκος.

Αν θες λιγοτερα χιλιοστα και πιο φωτεινο δες τον 35αρη samyang (φ1.4)..αλλα θα σε παει στα διπλα λεφτα.

btw..τι σε χαλαει στον 18-55 ακριβως?

Δε λεω οτι ειναι διαμαντι κλπ..αλλα που αποσκοπει ο αντικαταστατης του?

Link to comment
Share on other sites

[ame=http://www.amazon.co.uk/gp/offer-listing/B007R9NJ6E/ref=dp_olp_new?ie=UTF8&condition=new]Amazon.co.uk: Buying Choices: Patriot PEF16GSDHC10233 EP-Series Class 10 SDHC UHS-I Memory Card 32 GB[/ame]

benchesPatriot.jpg?m=1351704775

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα ..θα παιρνα τον is.

Μτχ τον stm δεν νομιζω να τον βρεις..Μετα βιας θα τον βρεις και καινουριο δλδ..μιας και ανακοινωθηκε τωρα με την 700αρα (και την 100αρα).

Εναλλακτικα ..σε prime..μιας και το 18-55 παρα-ειναι γενικο σε cropped..δες τον 40αρη stm και διωξε οτι εχεις σε παραπλησιο εστιακο μηκος.Ειναι φθηνος και παραπανω απο καλος για να ασχοληθεις με κατι αλλο σε παρομοιο εστ.μηκος.

Αν θες λιγοτερα χιλιοστα και πιο φωτεινο δες τον 35αρη samyang (φ1.4)..αλλα θα σε παει στα διπλα λεφτα.

btw..τι σε χαλαει στον 18-55 ακριβως?

Δε λεω οτι ειναι διαμαντι κλπ..αλλα που αποσκοπει ο αντικαταστατης του?

Για να πάω σε έναν φακό καλύτερης ποιότητας και ποιο φωτεινο,ε βαλε και το δαιμόνιο του κάτι καλύτερου θέλεις να τον ξεφορτωθείς :p

Έγινε επεξεργασία από rafail1994
Link to comment
Share on other sites

Aν εχεις focus peaking (μεσω Lantern) παρε το σαμιαμιδι 35 φ1.4

Kαι ζουμαριστο στανταρ ευρους @2.8 τι ληψεις πιστευεις οτι θα κανεις σε τερμα ανοιχτο διαφραγμα?Εχεις τον 50αρη για τετοια...παρε και τον 35αρη που ειναι εξισου καλος-καλυτερος αλλα manual only.

Αλλιως χανοντας μερικα στοπ τον 40αρη stm (φ2.8).

Χμμ...μαλλον αρχιζω και επαναλαμβανομαι εε??..οποτε και σταματαω :p

(απλα και οι δυο φακοι αυτοι θα σου δωσουν περισσοτερα και απο τον 17-55 φ2.8 και 24-70 L ΙΙ f2.8 @2.8..που δεν ψιλοαγγιζονται ουτε σαν πχιοτητα© απο αλλους ζουμαριστους(ουτε και σαν αγορα ..-προφανως στο εκαστοτε εστιακο μηκος @2.8)

Link to comment
Share on other sites

τελικα πηγα σημερα κατω αθηνα και βρηκα τον tamron 70-300 που ελεγα να παρω στα 100 ευρω μαζι με τριποδο-uv filter- παρασ- στα 90 ευρω . τον τσιμπισα και αυριο θα ανεβω πεντελη για να τον τεσταρω

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θέλω τη συμβουλή σας.

Ενδιαφέρομαι για την D600. Θεωρώ οτι είναι μια φανταστική μηχανή από τα specs που βλέπω και προπάντων value for money για FF.

Με προβληματίζουν δυο πράγματα απο αυτά που διαβάζω:

1ο) Διαβάζω ότι τα focus points είναι πολυ συμπηκνωμένα στο κέντρο του VF σε σχέση με D800 αλλά και με την D7000 που είχα. Ειναι τόσο ''ενοχλητικο'' ή στην καθημερινή χρήση δεν παρατηρειται και τόσο τη διαφορά??

2ο) Διαβάζω για έντονα φαινομενα σκόνης στο σενσορα???

Παρακαλώ πολυ, οι κάτοχοι της D600 ή όποιος την έχει δουλεψει ας μου δώσει μια συμβουλη για το τι πρέπει να προσεξω!!

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά ειναι τα focus points. Προσωπικά δεν έχω αντιμετωπίσει ποτέ κανενα πρόβλημα κι ας ειχα συνηθισει τόσα χρόνια μετα 51 σημεία της d300.

Όσο για τη σκονη, εγώ προς το παρόν δεν εχω αντιμετωπίσει κατι. Αν και επειδή είναι γνωστό το θεματάκι με τα σημάδια από το λάδι, το μαγαζί από το οποίο την αγόρασα εγώ μου έκανε δώρο έναν καθαρισμό για το επόμενο εξάμηνο (όποτε θελω/χρειαστώ)

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά ειναι τα focus points. Προσωπικά δεν έχω αντιμετωπίσει ποτέ κανενα πρόβλημα κι ας ειχα συνηθισει τόσα χρόνια μετα 51 σημεία της d300.

Όσο για τη σκονη, εγώ προς το παρόν δεν εχω αντιμετωπίσει κατι. Αν και επειδή είναι γνωστό το θεματάκι με τα σημάδια από το λάδι, το μαγαζί από το οποίο την αγόρασα εγώ μου έκανε δώρο έναν καθαρισμό για το επόμενο εξάμηνο (όποτε θελω/χρειαστώ)

Να σε ρωτήσω, θα ήταν καλό να δοκιμασω εκεινη την ωρα της αγορας, τη μηχανη με τερμα κλειστο διαφραγμα σε φωτεινο ουρανο για να δω αμα πάσχει απο βρομικο σενσορα ή ουτε καν. Αν έχει κατι παω σπιτι και καθαριζω.

Ποια είναι η γνώμη σου???

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.