Jump to content



Περί φωτογραφικών μηχανών, φακών και λοιπών αξεσουάρ


Recommended Posts

Σας ευχαριστώ για τις απόψεις.

Παίχτηκε μ@λ@κί@ και τελικά η προσφορά απλά έληξε. Όλες οι τιμές επανήλθαν στο κανονικό.

Δεν ξέρω για πόσες ώρες ήταν η προσφορά. Χθες μέχρι το μεσημέρι δεν υπήρχε τίποτα. Μάλλον την ξεκίνησαν το απόγευμα και σήμερα το πρωί, είχα αποφασίσει κιόλας να κάνω την αγορά, η προσφορά απλά δεν υπάρχει... τι να πω. Αναμονή μέχρι την επόμενη.

Σας ευχαριστώ και πάλι...

Πάντως δεν είναι ανάγκη να πας σε "μεγάλη" dslr. Υπάρχουν ένα κάρο επιλογές άμα δε σε παιρνει οικονομικά, με κάτω από τα 3 κατοστάρικα (olympus pen mini / samsung nx1000 / nikon 1 π.χ.) που θα είναι ΤΡΑΓΙΚΗ αναβάθμιση συγκριτικά με την compact 5ετίας που έχεις. Ακόμα και σε full auto να τραβάς, η διαφορά θα βγάζει μάτια.

Βέβαια κρίμα που έχασες την προσφορά, γιατί ήταν καλή τιμή.

Link to comment
Share on other sites

θελω να παρω ενα ND φιλτρακι, για να μπορω να κανω motion blur σε φωτογραφιας ημερα με ηλιο η αραιη συννεφια!

Δοκιμασα το Νd400 της hoya με τα 9 stop, και μου αρεσε παρα πολυ. Μου εβαλε ομως φιτιλιες ενας φιλος για το variable nd της hoya, το οποιο απ' οτι διαβαζω ειναι δυο polarizer ουσιαστικα.

Σαν τιμη το variable εχει περιπου 180 ευρω με κειμενομενη φωτεινοτητα απο 2 (αν δεν κανω λαθος) μεχρι 9 στοπ.

Απ' την αλλη το 400αρι εχει περιπου 90 ευρω για για 9 στοπ.

για 110 ευρω διαφορα μου φενεται πολυ συμφερουσα αγορα, αλλα καπου θα υπαρχει παγιδα!!

Ειναι καλα αυτα τα variable ή να παω σε ενα απλο 400αρι να τελειωνω??

Link to comment
Share on other sites

Μονο το nd400 θα σε καλυψει παντως στο 99,9% των περιπτωσεων.

Τα εξτρα φιλτρακια ..(ή το ενα variable) το θες μονο για να μη ξεφυγεις απο iso100 (ή οποιο αλλο εχει χαμηλοτερο η μηχανη σου).

Link to comment
Share on other sites

οποιος θελει CF..

Lexar Professional 8GB 800x 120MB/s High Speed UDMA CompactFlash Memory Card £24.99 - Free Delivery

Παραειναι γρηγορη για να αξιοποιηθει σε -λογικα- νεα μηχανη..και αν μπει σε νεα μηχανη..πιθανων να αποβει μικρουλα με τα 20-24-36mpx.Παρολαυτα το αδειασμα θα ειναι παιχνιδακι:p

Link to comment
Share on other sites

Ταξιδευω την αλλη βδομαδα με easyjet απο Manchester για Θεσαλονίκη.

Για χειραποσκευη θα έχω την τσαντα με το λαπτοπ (17", είναι μεγαλουτσικη, αλλα μικρότερη απο το οριο της χειραποσκευης). Η μηχανη δεν χωράει μέσα ομως, ή μπορει και να μπει με δυσκολία.

Θα εχω προβλημα αν την παρω και αυτη σαν χειραποσκευη στην τσαντα της? (μικρη τσαντα που χωράει μονο τη μηχανη με ένα φακό: Access-16 PL | Kata Bags)

Να αναφέρω πως θα κουβαλαω και βαλιτσα, απλα δεν είμαι πολυ ανετος να βαζω αντικείμενα μεγάλης αξίας εκει.

Link to comment
Share on other sites

Ταξιδευω την αλλη βδομαδα με easyjet απο Manchester για Θεσαλονίκη.

Για χειραποσκευη θα έχω την τσαντα με το λαπτοπ (17", είναι μεγαλουτσικη, αλλα μικρότερη απο το οριο της χειραποσκευης). Η μηχανη δεν χωράει μέσα ομως, ή μπορει και να μπει με δυσκολία.

Θα εχω προβλημα αν την παρω και αυτη σαν χειραποσκευη στην τσαντα της? (μικρη τσαντα που χωράει μονο τη μηχανη με ένα φακό: Access-16 PL | Kata Bags)

Να αναφέρω πως θα κουβαλαω και βαλιτσα, απλα δεν είμαι πολυ ανετος να βαζω αντικείμενα μεγάλης αξίας εκει.

τυπικά ναί

εξαρτάται και απο τον υπάλληλο

δε πειράζει αν μπεί η μηχανή έστω και να εξέχει λίγο στη τσάντα του λάπτοπ και μόλις περάσεις το check in να τη φτιάξεις πάλι

Link to comment
Share on other sites

τυπικά ναί

εξαρτάται και απο τον υπάλληλο

δε πειράζει αν μπεί η μηχανή έστω και να εξέχει λίγο στη τσάντα του λάπτοπ και μόλις περάσεις το check in να τη φτιάξεις πάλι

ναι θα έχω προβλημα ή ναι θα είμαι κομπλε? :p

Τι εννοεις να μπει η μηχανη στην τσαντα για λιγο και μετα να τη φτιαξω? να την κουβαλάω στο χερι?

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται από τον υπάλληλο. Εξαρτάται κι από την εταιρεία. Άλλοι περνάνε με τσάντα φωτογραφικής, λαπτοπ και τρίποδο. Δες τι επιτρέπει η easy Jet.

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Προσφορες παντα θα βγαινουν ..μην αγχωνεσαι..

ΠΑρτην παντως..αν εισαι τοσο βιαστικος.

Απο αυτην και πανω (χρονικα) ολες οι νικον ειναι αξιολογες αγορες η καθεμια τους ξεχωριστα.

(οχι οτι οι παλιες δεν εχουν ψυχη...αλλα οκ...)

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.