Jump to content



Περί φωτογραφικών μηχανών, φακών και λοιπών αξεσουάρ


Recommended Posts

Σήμερα επιτέλους ξεφορτώθηκα ένα πολύ CPL μάρκας Green.L που είχα πάρει πέρσι για τον 300άρη (82mm) από το ebay.

Δεν ξέρω από τι σκατά ήταν φτιαγμένο, αλλά φωτογραφίες με αυτό πάνω, δεν έβγαζες.

Μακρυά!!

filtro1_zps13198111.jpg

Μετά τη νεκροψία: Ήταν μια πολωτική ζελατίνα ανάμεσα από 2 (σκληρά) γυαλιά.

Αύριο θα πάω να κόψω ένα γυαλί να το βάλω στο μεταλλικό frame, σαν προστασία του εμπρός κρύσταλλου του 300άρη εν όψη του ράλι Ακρόπολης που θα πάω το Σάββατο.

Έγινε επεξεργασία από PetrosD
Link to comment
Share on other sites

Τις τελευταιες μερες το HDR με απασχολει και με προβληματιζει! Θελω τα φωτα σας.

Δεδομένου οτι το bracketing της d600 μου επιτρεπει μεχρι 3 frames σε βημα 1/3 1/2 1 2 κτλ,

συνηθως τραβαω με βημα 2στοπ 3 frames. δλδ 1 frame με -2EV, 1 frame σε 0EV, και 1 frame σε +2EV, σε λειτουργια aperture priority.

Η ερωτηση μου ειναι η εξής: είναι αρκετα τα 3 frames δεδομενου του υψηλου color bit depth της d600 ή θα ηταν καλυτερο να τραβαω και αλλη μια ακολουθια με βημα 1EV, ουτως ωστε, να εχω 5 frames συνολικα σε -2 -1 0 +1 +2 EV, για τη δημιουργια ενος καλυτερου αποτελεσματος HDR???

Έγινε επεξεργασία από andreas_a
..
Link to comment
Share on other sites

Θεωρητικά και 5 καρέ να πάρεις -2, -1, 0, 1, 2 καλύτερα είναι κοκ.

Πρακτικά δεν νομίζω να δεις μεγάλες διαφορές μιας και το δυναμικό εύρος της D600 φτάνει για πολλά στοπ.

Δηλαδή ακόμα και ο Ιάσονας που μπορεί να κάνει τους μηχανικούς της Nikon να αυτοκτονήσουν με το πόσο το κουράζει με λεπτομέρεια δεν τραβάει τόσα.

Link to comment
Share on other sites

Αν και κανονας δεν υπαρχει η τεχνοτροπια σου θα το καθορισει ποσα χρειαζεσαι.

Θεωρω παντως οτι 3 ειναι οκ...5 μοιαζουν υπερβολικα.

Στα 3 εχεις ηδη μεγαλωσει κατα 4 στοπ το δυν.ευρος Ποσο παραπανω χρειαζεσαι??

εδιτ

αα οκ..για το ενδιαμεσα λετε..

Link to comment
Share on other sites

Αρα με τα 3 καρε ειμαι καλα απ' οτι φαινεται! Δε προλαβαινω να κανω και πολλες δοκιμες ρε π_ μου, ατιμη δουλεια!

Αλλη μια ερωτησουλα! θελω να τραβαω long exposure HDR αλλα δεν εχω remote cotrol.

Σκεφτομαι λοιπον να χρησιμοποιησω timer και burst 3 καρε παρεα με το bracketing. θα πετυχει???

Link to comment
Share on other sites

Αλλη μια ερωτησουλα! θελω να τραβαω long exposure HDR ....

Μπορείς να φέρεις ένα παράδειγμα για long exposure HDR? Δεν μπορώ να σκεφθώ τίποτα και επίσης δεν μπορώ να καταλάβω πως μπορεί να γίνει

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να φέρεις ένα παράδειγμα για long exposure HDR? Δεν μπορώ να σκεφθώ τίποτα και επίσης δεν μπορώ να καταλάβω πως μπορεί να γίνει

Sorry για την αργοπορια!

Θα σου πω τι αντιμετωπισα στην προηγουμενη βολτα μου. Ηλιοβασιλεμα στο background και βραχια στο foreground.

To αποτελεσμα με long exposure και φιλτρο ND(για το εφε του νερου) ηταν να εχω ενα αρτια φωτισμενο ηλιοβασιλεμα αλλα σκοτεινα βραχια.

(σιλλουτελα του τεστιν σε λιγο πιο φωτεινο)

Πιστευω οτι αν εκεινη τη στιγμη τραβουσα 3 καρε -2/0/+2 θα πετυχαινα ενα hdr οπυ θα συνδιαζε τοσο τα χρωματα του ηλιοβασιλεματος οσο και το επιθυμητο φωτισμο στα βραχια! (με καμια διορθωσουλα στο ps).

Δε εχω remote control, γι αυτο ρωταω αν μπορω να συνδυασω σε long exposure, timer & bracketing με continuous low burst 3 καρε? γτ με το δακτυλο πανω στη μηχανη μπορει να κουνησω εστω και ελαχιστα κατι και να θυσιασω την ποιοτητα.

Δεν παιρνει αλλη αποτυχια. αυτο το Σ/Κ πρεπει να βγει το επιθυμητο αποτελεσμα!

Link to comment
Share on other sites

Αναλογα με το φως και τι εχεις σκοπο να κανεις-παρουσιασεις..

Δεν το ειπα για να αποφυγεις το bracketting ...που μπορεις καλλιστα..αλλα για να αποφυγεις το ηδρ.(την τεχνικη του δλδ)

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.