Jump to content



Περί φωτογραφικών μηχανών, φακών και λοιπών αξεσουάρ


Recommended Posts

Δε διαφωνώ αλλά δεν έπιασες τον αρχικό συλλογισμό μου μάλλον.

Δε μιλησα για μαγικές φώτο με την αγορά άλλης μηχανής και το stop-down το γνωρίζω, το είδα στην πράξη, το έμαθα.

Όταν είπα λάμψει, εννοούσα σε IQ άσχετα με το θέμα και δεν έθιξα τον 50αρη, αυτός είναι απ τα καλύτερα 100€ που έχω δώσει.

Οπότε ξαναπαραθέτω :

Είμαι ένα χρόνο με την 1100 και ουσιαστικά έναν prime 50άρη(58 και 50, νταξ το ίδιο είναι), [ο 135 είναι ΚΙΑ απο μούχλα].

Θέλω κάτι συμπαγές aka μικρό. Οχι πως η 1100 είναι τέρας.

Καλή ποιότητα aka όχι μικρότερο από apsc.

ΜΦ friendly vf/(evf), δευτερεύον αυτό, δε με καίει. Το digital split με ιντριγκάρει όμως.

Από φακούς, τον κιτ για γενική χρήση και λίγο αργότερα έναν native prime γύρω στα 35 και έναν τελε ζουμ με σταθερό φ4 κατα προτίμηση.

Δε μου χρειάζεται κάτι άλλο σε ό,τι σύστημα/mount και να πάω., το έχεις γράψει εσύ πολλάκις εδώ και το είδα και στην πράξη ένα χρόνο τώρα.

Για σώμα και general ζουμ δίνω 1,2κ τώρα. Ήταν 2κ πρίν τις γιορτές αλλά πήγα για σκι και τα φαγα. Προβλέπεται να μειωθεί κι άλλο λόγω τριωδίου....

Τι υπάρχει?

Link to comment
Share on other sites

Ο 50αρης canon ειναι μια χαρα αν θες Af

να κ καπιος που συμφωνω σε πολα πραγματα μαζι του το πολυ πολυ με τον 50αρη να μετακινησαι λιγο παραπανω απο οτι αν ειχες βαλει 100αρη εγω αν δεν ηταν στη μεση τα λεφτα θα επαιρνα μια 5dmk μαζι με ενα φακο f/2.8 κ ας ηταν κ μεχρι κ το 45 δε θα με πειραζε.

αν κ καλα την εχω βολεψει κ τωρα δεν εχω παραπονο απλα λεμε τωρα...

Link to comment
Share on other sites

Σε επιασα..αλλα το γραφω περιληπτικα πλεον...εκει που τελειωνουν οι δυνατοτητες της μηχανης (εξοπλισμου) ξεκινανε του φωτογραφου.

Τεσπα ..απο τη στιγμη που δε θες μεγεθος (βαθος δλδ...μιας και η fuji δεν ειναι και απο τις μικρες) τοτε δυο τα τινα.

Το ενα η fuji που θες ..

το αλλο η sony a7 (η r θα σε ανεβασει σε κοστος).

Η fuji πλεονεκτει στο οτι εχει xtrans (προφανως) και σου δινει φακο της προκοπης στο αρχικο badget.

Η σονυ σου δινει ευελιξια να διαλεξεις καποιο φθηνο prime φακο της προκοπης απο sigma/samyang .(η samyang εχει δεσμευθει ,η σιγμα ηδη εχει βγαλει για τις μικρες.

Μεχρι τοτε ...sigma dn for the win...(180€ φακος για nex )

All sizes | A7 + Sigma 60mm f2.8 DN (f/4) | Flickr - Photo Sharing!

All sizes | A7 + Sigma 60mm f2.8 DN (f/2.8) | Flickr - Photo Sharing!

Aφηνω και αυτο το λινκ..λεγοντας οτι ειναι αρκετα πιθανο να παρεις την εικονα που βλεπεις αριστερα χωρις να αυξηθει θορυβο.(εχει καποια ωραια καλουδια το silkypix)

Εκ των πραγματων ομως σε θεμα αναλυτικοτητα 16μπχ δε μπορει να τα βαλει ευκολα με τα 24 και ας εχει rgb bayer filter ...

Sony A7 Review: First Shots

[MENTION=30414]Lord_mystery[/MENTION]..

αντε να σπαντησω και σε σενα αν και δε ρωτησες κατι.

Δε πολυμπαθω τον 50 1.8 .

Toν αγοραζουν ως επι το πλειστον για το 1.8 ..(οπως και οποιοδηποτε τυχαρπαστο 2.8 για το 2,8) αλλα εκει δεν αποδιδει.Θελει πανω απο 2.8 που και παλι ..σε αυτο το διαφραγμα αν βαλεις bokeh και cas αλλα και μεγεθος τον 40αρη stm δε τον φτανει ακομα και στο 2.8.

Κοινως τον 50αρη πρεπει να τον προσεξεις στο διαφραγμα ..ενω με τον 40αρη μονο απο κλειστρο θα βγαλεις χαλια εικονα.(blurry κλπ)

Έγινε επεξεργασία από ΝTG
Link to comment
Share on other sites

Πετάς βαριά χαρτιά στο τραπέζι.:hmm:

Γενικά, τα review απο (Χε1/2, Χα1, ΧΜ1,ΧΤ1,x100/s Νex6/7/5, eos M, A7/r) τα έχω τσεκάρει και κοιτάω και στο phοtozone για φακούς.

Kαι by the way η τιμή της ΧΕ2 είναι κανονική δεν είναι κάποιο Promo που νόμιζα, πηρα τηλ.

Λογικά θα πέσουν και στα υπόλοιπα μαγαζιά σε αυτό το επίπεδο μόλις ξεστοκάρουν Ε1.

Link to comment
Share on other sites

Δε ξερω γιατι κοιτας τοσα review ..Μαλλον θα τα κοιτουσες οταν πρωτοεβγαιναν.

Μονο xe-2/xt1 και σονυ α7(ρ) αξιζει να κοιτας.

Τα αλλα για διαφορους λογους πρεπει να αποριφθουν.

Link to comment
Share on other sites

Θέλω ένα φακό να έχω πάνω στη D200 μονίμως για γρήγορα κλικ, όσο πιο ελαφρύ και μικρό γίνεται γιατί ο 17-55 2.8 είναι λίγο βαρελάκι. Κοιτάζω για κλασικό 50ρη 1.8 αλλά σκιάζομαι για τον 1.8g. Αξίζουν τα διπλά λεφτά που θέλει ο νέος;

Link to comment
Share on other sites

Μπα δε βρίσκω λόγο για ακόμα ένα ζουμ 18-55 από τη στιγμή που έχω τον 17-55. Έπρεπε να γράψω οτι κοιτάζω κυρίως για πριμε, 50 ή 35 κάπου εκεί. Τα 155 γραμμάρια και 4 εκατοστά ύψος του 50ρη μου φαίνονται πολύ βολικά, απλά παίζει και ο νέος 1.8g αλλά πολύ ακριβός.

Link to comment
Share on other sites

chrome , γνωριζοντας πως η δ200 δεν τα παει καλα με το υψηλο και ισο και ανηκοντας στην κατηγορια των dx , η καλυτερη λυση απο αποψη τιμης , ποιοτητας , εργονομιας ειναι ο 35αρης 1.8G DX

φθηνος , μικρος , φωτεινος πολυ(στο 1.8G βγαζεις αφοβα) και δουλευει με ελαχιστο συμβιβασμο σε FF σωμα (τον εχω)

Link to comment
Share on other sites

Η D200 δεν ειναι ΦΦ, οπότε ο 35mm 1.8g πιστεύω είναι η καλύτερη επιλογή.

Αυτά που είπε ο γομαρ δλδ, ισχυουν όλα (τον εχω κι εγω).

Τα 50mm μπορει να είναι λίγο πολλα σε κάποιες περιπτωσεις σε DX (εξαρτάται και τι βγαζεις πάντα).

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=35]chroma[/MENTION]

ειπα να μη το ποσταρω..αλλα ας το παρει το ποταμι.

Στο πολυ γρηγορα ψαξιμο ..ποσο πουλιεται η d200 και ο 17-55 ξεχωριστα το καθενα?

Τώρα ένα φακό είπαμε να πάρουμε και εσύ μου λες για extreme makeover. Αντε και έφυγαν 6-7 κατοστάρικα, τι παίρνεις;

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω και εγώ μια γρήγορη ερωτησούλα:

Samsung NX1000 Kit | Skroutz.gr

Από πού αγοράζω? (μαύρη)

εγω αγορασα απο το κατερελο τη canon 7d σε γενικες γραμες ειναι καλο μαγαζι κ φτηνο εχω αγορασει αρκετα πραγματα σε τιμες σοκ απο κει οπως καρτες μνημης που δεν υπηρχαν αλλου ουτε τοση ποικιλια.
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.