Jump to content



Περί φωτογραφικών μηχανών, φακών και λοιπών αξεσουάρ


Recommended Posts

Canon EF 70-200mm f/2.8L USM Απο 1.200

Canon EF 70-200mm f/2.8L IS II USM Απο 2.240

IS ειναι η σημαντικη διαφορα?? ή ειναι κατι πολυ παραπανω που δεν γνωριζω??? Αξιζει τα 1.000+++ επιπλεον ???

Επισης, ποιος CANON L, ειναι ποιοτικος σε χρωμα, εικονα (ζωντανα και πραγματικα))2.8 και κατω??? ΧΩΡΙΣ να πληρωσω μια περιουσια?? ΔΕΝ θα ηθελα να κανει Stretch της εικονας, και να ειναι τυπου FISHEYE.

Έγινε επεξεργασία από lazarosleon
Link to comment
Share on other sites

Canon EF 70-200mm f/2.8L USM Απο 1.200

Canon EF 70-200mm f/2.8L IS II USM Απο 2.240

IS ειναι η σημαντικη διαφορα?? ή ειναι κατι πολυ παραπανω που δεν γνωριζω??? Αξιζει τα 1.000+++ επιπλεον ???

Επισης, ποιος CANON L, ειναι ποιοτικος σε χρωμα, εικονα (ζωντανα και πραγματικα))2.8 και κατω??? ΧΩΡΙΣ να πληρωσω μια περιουσια?? ΔΕΝ θα ηθελα να κανει Stretch της εικονας, και να ειναι τυπου FISHEYE.

IS = Image Stabilizer (σταθεροποιητής εικόνας). Ναι, είναι σημαντικός παράγοντας καθότι σου επιτρέπει να κερδίσεις 1,2 ή 3 στοπ (κατά περίπτωση) κατά την ληψη μίας φωτό και άρα να έχεις πολύ καλύτερο τελικό αποτέλεμα.

Καλός και δοκιμασμένος L είναι ο 24-70mm / f2.8L (o παλαιότερος που το βρίσκεις μεταχειρισμένο περί τα 700 ευρώ γιατί ο καινούργιος ...ξεφεύγει). Προσωπικά χρησιμοποιώ πολύ και τον 24-105mm / f4.0L και είναι επίσης πολύ καλός.

Link to comment
Share on other sites

IS = Image Stabilizer (σταθεροποιητής εικόνας). Ναι, είναι σημαντικός παράγοντας καθότι σου επιτρέπει να κερδίσεις 1,2 ή 3 στοπ (κατά περίπτωση) κατά την ληψη μίας φωτό και άρα να έχεις πολύ καλύτερο τελικό αποτέλεμα.

Καλός και δοκιμασμένος L είναι ο 24-70mm / f2.8L (o παλαιότερος που το βρίσκεις μεταχειρισμένο περί τα 700 ευρώ γιατί ο καινούργιος ...ξεφεύγει). Προσωπικά χρησιμοποιώ πολύ και τον 24-105mm / f4.0L και είναι επίσης πολύ καλός.

24-105 F4 L, εχω και εγω, απλα θα ηθελα λιγο πιο φωτεινο (καμια σχεση με τον 18 135 IS STM 3.5-5.6 που ειχα προ καιρου).

Αυτο , με το στοπ, πραγματικα, δεν το εχω καταλαβει.

Νομιζω, οτι αν αντι του παροντα φακου , ανεβω σε αυτον, χωρις τον IS, 24-105 2.8, θα εχω σαφως πιο θετικα και καλα αποτελεσματα. Η μου τα ειπανε λαθος καποια καταστηματα ????

http://www.dpreview.com/lensreviews/canon_50_1p8_ii_c16 Αυτον επισης μου προτεινανε πολυ......και πολλοι, απλα δεν ξερω τι κανει, και ας κοστιζει λιγα...

Έγινε επεξεργασία από lazarosleon
Link to comment
Share on other sites

24-105 F4 L, εχω και εγω, απλα θα ηθελα λιγο πιο φωτεινο (καμια σχεση με τον 18 135 IS STM 3.5-5.6 που ειχα προ καιρου).

Αυτο , με το στοπ, πραγματικα, δεν το εχω καταλαβει.

Νομιζω, οτι αν αντι του παροντα φακου , ανεβω σε αυτον, χωρις τον IS, 24-105 2.8, θα εχω σαφως πιο θετικα και καλα αποτελεσματα. Η μου τα ειπανε λαθος καποια καταστηματα ????

Canon EF 50mm F1.8 II review: Digital Photography Review Αυτον επισης μου προτεινανε πολυ......και πολλοι, απλα δεν ξερω τι κανει, και ας κοστιζει λιγα...

Αν έχεις τον 24-105mm/F4.0L και θες να αναβαθμίσεις τότε μονόδρομος είναι ο EF 24-70mmf/2.8L USM II (ο οποίος όμως είναι προς το παρών πανάκριβος..)

Όσον αφορά το IS βοηθά κατά κύριο λόγο στους τηλεφακούς και για τον λόγο αυτό πάντα υφίσταται εκεί (EF 600mmf/4.0L USM IS, EF 500mmf/4.0L USM IS, EF 300mmf/2.8L USM IS, EF 70-200mm f/2.8L USM IS κλπ, δεν παράγονται χωρίς IS)

Σε μικρότερους zoom lenses, δεν είναι απαραίτητο υπό την έννοια ότι μπορείς να κερδίσεις, κατά περίπτωση, τα στοπ και με άλλους τρόπους π.χ φλας.

Ο 50mm/f1.8 είναι ένας φακός που αξίζει να έχεις. Κάποιοα φορά ίσως σε ξελασπώσει (νυχτερινή φωτό κλπ). Πάντως είναι φθηνός επειδή είναι σχετικά "ψεύτικος" σαν κατασκευή.

Link to comment
Share on other sites

Α

Ο 50mm/f1.8 είναι ένας φακός που αξίζει να έχεις. Κάποιοα φορά ίσως σε ξελασπώσει (νυχτερινή φωτό κλπ). Πάντως είναι φθηνός επειδή είναι σχετικά "ψεύτικος" σαν κατασκευή.

Καλα, για τη κατασκευη, δεν καιγομαι, ουτως η αλλως, 100Ε, ειναι.

Ο κυριος λογος που θελω να αναβαθμισω-βελτιωσω την φωτογραφια μου, ειναι να παω στην 6D, και οχι στην 5D Mark III(βρηκα 2 5D Mark II , η μια με προβλημα φωτοφραχτη, η αλλη ειχε 670.000 ληψεις και δεν την ειδα καν).:o

Οπως και να εχει, απο την 650D, που εχω τωρα, ως λογικο, θα βγαζω πιο καλες φωτο.

Απλα θελω πιο ''φωτεινες'' και ''ζωντανες'' φωτο. Δεν ξερω αν ο 50 1.8 με καλυψει, η πρεπει να ανεβω ακομα πιο πανω. :innocent:

Και οχι στον 1.2 που κανει κοντα 1500 :rant:

Link to comment
Share on other sites

Πως τα μπερδευεται ετσι καθε φορα??

Και πως πηδατε απο φακους του 100€ σε φακους του 2χιλιαρου??

Τωρα δεν εχει νοημα να γραφτει και κατεβατο...

Κοντραστ και οξυτητα σου προσφερει ο φακος.Τα τελευταια χρονια εχουν βγει αρκετα καλοι φακοι και δε τιθεται θεμα ζωντανιας κλπ.

Αυτα ειναι κατα 99% θεμα σενσορα και φωτογραφου πως θα διαχειριστει την εικονα του.

Μονοδρομος δεν ειναι μονο η canon.(ή νικον αν "αλλαζαμε" σωμα)

Kαι σε ταμρον βρισκεις κορυφαιους φακους και σε σιγμα.(oμοιως και μερικοι samayang..14αρης πχ -σαν αποτελεσμα στη εικονα που παιρνεις)

Σε 70-200 αν δε θες να δωσεις 2Κ για τον canon δινεις 1Κ λιγοτερο και πας στον νεο ταμρον.Η αμεσως καλυτερη επιλογη ανεξαρτητως μαρκας-εταιριας.

Tamron SP 70-200mm F/2.8 Di VC USD (Canon) | Skroutz.gr

(κατι αντιστοιχο και για τον νεο 24-70)

Oμοιως και η art series απο σιγμα.Δε βρισκεις καλυτερο φακο ανεξαρτητου μαρκας επισης.

(παρε τον 35 1.4 αν θες νορμαλ εστιακο μηκος και φωτεινο.

Sigma AF 35mm F1.4 DG HSM (Canon) | Skroutz.gr )

Απο το να κυνηγας καλους φακους για την 650δ....απλα αλλαξε την.Παρε 6δ/5d3 αν εχεις κομποδεμα απο φακους...αλλιως αλλαξε και σωμα για δ600/δ610..

Link to comment
Share on other sites

Παπαπα, δεν με συμφερει και δεν θελω να αλλαξω μαρκα.

580 EX II φλας

24 105 F4L

Τηλεχειριστηρια, τα παντα ολα, ειναι Canon.

το να παω σε 6D και να κολησω πανω τον 24-105 ειναι εφικτο. Λογικα εχει καλυτερο σενσορα και αλλο επεξεργαστη, συνεπως, ΙΣΩΣ, βελτιωθει η φωτογραφια.

NTG φιλε μου, δεν φταιω εγω που μπερδευομαι. Τα μαγαζια φταινε που ο καθε ενας λεει το δικο του :shutup::shutup::shutup::shutup:

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχει ισως..

Αν θεωρεις "ισως" αυτο..τοτε μην αγορασεις καν φακο.Δεν εχει νοημα.

Την αλλαγη την εκανα στον ιδιο επεξργαστη και η διαφορα ειναι αισθητη.

Χονδρικα "κερδιζεις" ενα στοπ σχεδον σε οτιδηποτε ..(δε παιζει να το αναλυσω παραπανω αυτο αλλα μεσα στα πολλα βαλε και την "ευκρινεια").

Και τα δυο που εχεις μια χαρα για πουλημα ειναι..

Δωστα σε αλλον και παρε 24-105 sigma art series

Sigma 24-105mm F4 DG OS HSM (Canon) | Skroutz.gr

Περι φλας αν το δουλευεις manual μπορεις να το κουμπωσεις στη νικον.Αν θες ettl..τοτε δωστο και αυτο.Μια χαρα λεφτα θα πιασει..και παρε ενα "μικροτερο" της nikon ...700αρη πχ..

Link to comment
Share on other sites

...Λογικα εχει καλυτερο σενσορα και αλλο επεξεργαστη, συνεπως, ΙΣΩΣ, βελτιωθει η φωτογραφια.

...

Γ@μώ τις άκυρες ατάκες!

Η φωτογραφία θα βελτιωθεί αν βελτιώσεις το κάδρο και το θέμα σου, όχι το φακό σου.

Link to comment
Share on other sites

Tα χρηματα που εδωσες ειναι χαμενα ..ειτε τα δωσεις ειτε οχι.

Και δεν αναφερομαι στον αν αξιζε/αξιζει η εκαστοτε αγορα.Απλα αν ψαχνεις κατι καλυτερο απο ο,τι και αν εχεις ..το ψαχνεις σε λαθος σημειο-λαθος τροπο.

Αν και δεν ειναι κακος ο φακος (ο κανον 24-105) δεν ειναι και "keeper".

Μια χαρα φακος ειναι δλδ ..απλα πλεον παιζουν καλυτεροι χωρις να ξοδευτεις (πχ ο σιγμα 24-105 )

Και ειναι αρκετοι που θα στον αγορασουν οντας καλος για καμποσα λεφτα.Απο κει και επειτα βαλε 100-200€ παραπανω και παρε τον σιγμα για τη νικον.

Μηχανη ειναι το μονο που πρεπει να αλλαξεις ουτως η αλλως.

("ουτως η αλλως" εννοωντας οτι θελεις να αλλαξεις κατι και κοιτας διχιλιαρα διπλα σου)

edit

Έγινε επεξεργασία από ΝTG
Link to comment
Share on other sites

Fujifilm Introduces the X-T1: a Retrofied, Weather-Resistant 16.3MP Beast - The Phoblographer

Kevin-Lee-The-Phoblographer-Fujifilm-X-T1-product-images-1-of-4-680x487.jpg

Kevin-Lee-The-Phoblographer-Fujifilm-X-T1-product-images-3-of-4-680x561.jpg

Kevin-Lee-The-Phoblographer-Fujifilm-X-T1-product-images-2-of-4-680x465.jpg

The camera will be available for $1,299.95 (body only) and for $1699.95 when kitted with the XF18mm-55mm f2.8-4 lens.

Fujifilm X-T1

  • 16.3MP APS-C X-Trans CMOS II Sensor
  • EXR Image Processor II
  • AF time of 0.08 seconds
  • Startup time of 0.5 seconds
  • Shutter time lag of 0.05 seconds
  • Shooting interval of 0.5 seconds
  • Continuous shooting up to 8 frames per second
  • 2.36 million dot OLED viewfinder
  • Viewfinder magnification of 0.77x
  • Wide viewing angle (diagonal 38° and horizontal 31°)
  • Tempered glass 1.04 million dot high-precision 3” tilting LCD monitor
  • Compatible with Ultra High Speed UHS-II SD memory cards
  • Redesigned circuit board design enables high ISO 51200 setting
  • ISO 200 – 6400
  • Extended ISO 100, 12800, 25600
  • Interval timer with settable intervals of 1 second to 24 hours and up to 999 frames
  • Die-cast magnesium body
  • Dust and water-resistant body with freeze resistance to -14°F

To complement its new weatherproofed camera, Fujifilm is launching three weather-resistant zoom lenses. These include the XF 18-135mm f3.5-5.6 R OIS WR, XF 16-55mm f2.8 R OIS WR, and the XF 50-140mm f2.8 R OIS WR.

Έγινε επεξεργασία από soulclaimer
Link to comment
Share on other sites

φακοι βασικα ειναι καλυτεροι απο αυτους που αγοραζει ο μεσος φωτογραφος.

(αναφερομαι στην XF σειρα)

Και λεω με απολυτη προσοχη τη λεξη φωτογραφος.(και οχι τυχαιος ανθρωπος που βρεθηκε με φωτ.μηχανη στα χερια του)

Link to comment
Share on other sites

lol ..wut??

Βρήκαν κόλπο τώρα οι κατασκευαστές με το retro look και τις τιμές στον Θεό.

Να τα βάλουμε κάτω ας πούμε.

Στα ίδια λεφτά παίζει με μια Nikon D600.

Τι παίζει ?

Μιας και λέμε για φωτογράφο και όχι τύπο που απλά έχει λεφτά και τα σκάει:

24MP vs 16MP ( printing photos = D600 )

Low Light / ISO Handling ( αν δεν γίνει κάτι τρελλό, D600 hands down )

FX vs DX ( advantage η Fuji μόνο αν πας για wildlife [ αν μπορεί να κάνει τα υπόλοιπα απαιτούμενα καλά ] μιας και έχεις το advantage του να κοπανήσεις 300άρι FF φακό και να πας στα 440-490mm ανάλογα το crop factor )

portrait work = D600 ( καλύτερο bg separation & bokeh, shallower DoF )

εργονομία = D600

features = D600

αν δεν έχει και video όπως η μεγάλη "ρετρουδάρα" Nikon Df πάμε άλλο ένα σχετικά δυνατό μείον

ποικιλία φακών = D600

Πάλι καλά που δεν την βγάλανε σε τιμή Nikon Df για να υπάρχουν και χειρότεροι :D

Link to comment
Share on other sites

καλα..αυτα ειναι κλισε προηγουμενης 5-ετιας

24 με 16mpx αντιθετα απο οτι φανταζεσαι η διαφορα στο cropping/printing δεν ειναι στο 50% αλλα καπου στο 20%.

Και αντιθετα απο οτι ενδεχεται να καταλαβεις δεν απαξιωνω τα mpx .Απλα στη πραξη δε προκειται να σε ωφελησουν ιδιαιτερα τα "συγκεκριμενα" παραπανω.

Αν τυπωνεις σε καμβα τεραστιων διαστασεων ή τραβας μονιμως λαθος καδρα τοτε οκ..

iso...επαιξες και εχασες...Χ-trans κερδιζει Ο,ΤΙ κυκλοφορει εν ετη 2014.

Fx Vs dx το αφηνω για αλλη φορα..(τα συν και πλην αλλαζουν μερια αναλογα τι ψαχνεις-θες )

εργονομια ..υπαρχει λογος που μοιαζει retro..100 και βαλε χρονια φωτογραφια δεν ανακαλυφθηκε χθες...Εχεις οσα χρειαζεσαι εκει που τα χρειαζεσαι χωρις διπλες λειτουργιες κλπ κλπ

Fuji wins

features??Οh really...gtfo..Εχει λιγοτερα και απο μιρορλες των 200€..

Και στο ζουμι...που "διαφωνησα" με τον κλεισθενη.

Ποικιλια φακων...!!Τι να την κανεις?

Να εχεις να διαλεγεις χαλια φακους απο ενα σωρο ματσο χαλια φακους.

2-3 φακους αξιζει να εχει καποιος απο μια γκαμα των 10 που αξιζουν συνολικα..(και "δυστηχως" για το προηγουμενο ποστ ο κλεισθενης τους εχει)

Και 2-3 φακους, εφοσον πληρωνεις, τους βρισκεις παντου.

Στο μονο μονο που ξεφευγει σαν πλατφορμα canon/nikon ειναι οι μεγαλοι τηλεφακοι 500/600/200-400..κλπ.

Εκει ναι..παω πασο...θα πρεπει να περιμενουμε καμποσο..

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.