Jump to content



Περί φωτογραφικών μηχανών, φακών και λοιπών αξεσουάρ


Recommended Posts

Θετικο αυτο..:p

Tην επομενη φορα που δε σου "βγαινει" κατι ρωτα πως θα μπορουσε να βγει. : D

(την πηρες οντως καπου στα 230€?Ξεφτιλα τιμη....μου ρχεται να παρω και γω μια..:hehe: )

Ναι φιλε μου 249€ παρεα με μια 16αρα class10 καρτουλα!

Νομιζω για τα χρηματα της ειναι αρκετα καλη.

Στάλθηκε από το GT-I9001 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Ανεβάζω κάποια links σε spoiler,όποτε έχε χρόνο ρίξτε μια ματιά..

Είναι χωρίς edit (σε jpeg δυστυχώς γτ δεν το είχα αλλάξει σε raw) και η νυχτερινή με τα αεροπλάνα είναι cropαρισμένη!

Οι selective είναι με το ενσωματωμένο selective color setting :)

Καλά ξέρω ότι δεν είναι ωραίες απλά από εδώ και πέρα τι κάνουμε;

Με τι προγράμματα παίζεται;

ΕDIT: είναι όλες στο χέρι χωρίς το τρίποδο ε!

http://s30.postimg.org/54lv4bb5d/SAM_0060.jpg f/5.6-1/30sec.-ISO200-50mm

http://s30.postimg.org/izk5ms5kh/SAM_0065.jpg f/5.6-1/250sec.-ISO800-50mm

http://s30.postimg.org/7fjx8hlwx/SAM_0160.jpg f/5-1/10sec.-ISO800-38mm

http://s30.postimg.org/8s1madjch/SAM_0209.jpg f/4-1/2sec.-ISO200-28mm

Έγινε επεξεργασία από Doc1355
Link to comment
Share on other sites

Καλά ξέρω ότι δεν είναι ωραίες απλά από εδώ και πέρα τι κάνουμε;

"διαβαζε" εικονες που σου αρεσουν και βγαζε εικονες που σου αρεσουν.

Θα παρει χρονο...Δε θα γινει απο τη μια μερα στην αλλη

Και 12τομη εγκυκλοπαιδεια να διαβασεις για τη φωτογραφια θα πρεπει να κανεις και το πιο πανω.

Selective color klp αστα για το μελλον.:p

Eπισης ..μαθε πως εσωσες και ανεβασες την τελευταια φωοτγραφια και καντο συνεχεια.

Μου τη δινει οταν εξαφανιζετε το exif...

Αυτη με τα αεροπλανα ωραια παντως.

Link to comment
Share on other sites

Ναι έχεις δίκιο για τα exif..

Δοκιμές έκανα δεν έβγαλα κάτι συγκεκριμένο (πέραν αυτής με τα αεροπλάνα που ήθελα μέρες να την βγάλω)!

Έχω την εντύπωση ότι χωρίς το τρίποδο στις ζουμαρισμένες έχω πολύ θόρυβο..

Σε αυτή που είναι σχετικά καλή με τα αεροπλάνα τι επεξεργασία μπορεί να γίνει;

Link to comment
Share on other sites

Καλά ξέρω ότι δεν είναι ωραίες απλά από εδώ και πέρα τι κάνουμε;

Με τι προγράμματα παίζεται;

Νομίζω είσαι στη φάση που πήρες μια φωτογραφική μηχανή που δεν θα σε "πουλάει" εύκολα και μόλις έβγαλες τις πρώτες φωτογραφίες σκέφτηκες "ε κάτι κάνουν οι άλλοι και βγαίνουν καλύτερες"

Αρχικά ξέχνα αυτό και όπως σου λένε τα παιδιά διάβασε όσο μπορείς. Ακόμα καλύτερα κάνε αυτό που σου λέει ο [MENTION=699]ΝTG[/MENTION], πρόσεξε καλά τι σου γράφει.

Από το Link που δημοσιεύτηκε πιο πίσω, μια σελίδα έχει τίτλο Natural Light In Photography

52c095d20c757?AWSAccessKeyId=AKIAIS3ZEGJJQNIY3THQ&Expires=1388357984&Signature=LL7gILLs03Av00Tefr%2Fg9P8IJSM%3D

Εκεί λοιπόν σου λέει πως μπορείς να χρησιμοποιήσεις το φυσικό φως για να βγάλεις όμορφες φωτογραφίες.

Στο παρακάτω παράδειγμα, έχω μια φωτογραφία από μια βόλτα στο μοναστηράκι. Εκεί που περπατούσαμε με την οικογένεια είδα ανάμεσα στα σοκάκια, ακτίνες φωτός να περνάνε και να δημιουργούνε ωραίες συνθήκες φωτισμού, τους έστησα και πάτησα κουμπί.

DSC_6298_resize.jpg

Αν τους έβγαζα μέσα στο σοκάκι η φωτογραφία θα ήταν πιο αδιάφορη. Ο φωτισμός την κάνει πιο ενδιαφέρουσα. Ταυτόχρονα το πιο σκοτεινό background προσθέτει επίσης.

Καθώς ήταν RAW, η μόνη επεξεργασία (απαραίτητη) πριν το extract ήταν contrast και το black levels.

Δεν λέω ότι η φωτογραφία είναι τέλεια, ούτε είμαι φωτογράφος, απλώς θεωρώ πως δεν είναι κάτω του μετρίου.

Στις φωτογραφίες που ανέβασες η πιο ενδιαφέρουσα ήταν αυτή με τα αεροπλάνα και αυτό γιατί το φως κάνει όμορφο παιχνίδι.

Keep reading!

Έγινε επεξεργασία από it.expert
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να πω ότι πολυαξίζουνε τα GND.

Αν π.χ. δεν έχεις καθαρό διαχωρισμό "εδάφους" + ορίζοντα έχεις θέμα που σκοτεινιάζει και άλλα πράγματα ( π.χ. κτίρια, δέντρα, λάμπες, κλπ κλπ ) πέραν από τον ουρανό.

Την ίδια δουλειά, εξίσου καλά, και δίχως να πληρώσεις την κάνεις στο photoshop @ ACR και δίχως να έχεις και το πρόβλημα με τα σκοτεινιασμένα δέντρα, κλπ.

Η ερώτησή μου, βέβαια, ήταν αν αξίζουν τα συγκεκριμένα φίλτρα, όχι αν μου χρειάζονται τα grad nd.

και όχι, την ίδια δουλειά δεν την κάνω στο photoshop.

Link to comment
Share on other sites

Η ερώτησή μου, βέβαια, ήταν αν αξίζουν τα συγκεκριμένα φίλτρα, όχι αν μου χρειάζονται τα grad nd.

και όχι, την ίδια δουλειά δεν την κάνω στο photoshop.

Δεν έχω ιδέα για τα συγκεκριμένα.

Δεν παίζει κανένα σχετικά καλό review @ web / youtube ?

για άλλο group ( Heliopan, Tiffen, Hoya, B+W ) είχε ένα ωραίο video review @ youtube που έκανε αρκετά test και έδειχνε δοκιμές και αποτελέσματα live @ video.

Link to comment
Share on other sites

Κανονικα. Τη βάζεις στο φορτιστη μεχρι να σου δείξει ενδειξη οτι φορτισε. Πρεπει να παιρνει γύρω στη 1,5 ώρα. [πηγή]

Στην en-el15 σταματάει να αναβοσβήνει το λαμπακι του φορτιστη οταν γεμισει, λογικα ειναι το ιδιο.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.