Jump to content



Περί φωτογραφικών μηχανών, φακών και λοιπών αξεσουάρ


Recommended Posts

Εγώ έχω την Transcend 32 GB 400x . Την είχα πάρει πέρυσι από το άμαζον.uk στο black friday 37€ την ώρα που οι ελληνικοί φωστήρες την είχαν 70€.

Σε 5DII είναι οκ .Δεν έχω παράπονο. Είναι σαφώς πιο γρήγορη από την προηγούμενη με καλύτερα read και writes .Κάπου είχα ποστάρει και στατιστικά της.

Link to comment
Share on other sites

on another note,

φίλος μου θέλει να πάρει δώρο φακό στην κοπέλα του (αυτή έχει d3100+18-55mm VR, απ' ότι μου είπε η κοπέλα βγάζει φωτογραφίες συνήθως απόγευμα)

δυστυχώς αυστηρά zoom φακός(προσπάθησα να τον πείσω για 35μμ f/1.8)

και δεν έχει θέμα με 3ους κατασκευαστές

budget σχετικά συγκρατημένο και αυστηρά new ο φακός(το ξέρω βάζω δύσκολα)

any ideas...?

Link to comment
Share on other sites

τριποδα πες του να της παρει...:p

H επομενη καλη λυση ειναι φακος-θερμος που εχουν αρκετοι εδω περα να πινει κατι να ζεσταινεται οταν φωτογραφιζει απογευμα χειμωνιατικα:p

Link to comment
Share on other sites

ίσως το τρίποδο είναι η καλύτερη λύση(ή ένα flash)...

αλλά επειδή είναι και λίγο ισχυρογνώμων θα δοκιμάσω να τον πείσω για ένα τρίποδο(αν του μείνει άχτι ο φακός θα του πω να πάρει και το θερμός να ηρεμήσει τουλάχιστον...ελπίζω)

το πρόβλημα είναι ότι σε τρίποδα δεν έχω ιδέα(κεφαλές βάσεις...what the hell is going on here)

anyway για να μην βάζω άλλους σε άσκοπο ψάξιμο,θα μιλήσω μαζί του να καταλάβω τί budget ακριβώς έχει (και αν μπορώ να τον πείσω να μην πάρει φακό....βέβαια θα εξαρτηθεί από το budget) και βλέπουμε αργότερα

Link to comment
Share on other sites

To oτι βγαζει απογευμα ..δεν εχει να κανει παντως.

Δλδ δε βοηθαει στο να καταλαβουμε κατι.

Μπορει να θελει η τυπισσα συγκεκριμενα για καθε ληψη απο 4 (πχ) εως 30 sec.

Ο φακος δε θα της ειναι απαραιτητος.

Το φλας...αναλογα και το φλας ..θα πρεπει να ειναι και συγκεκριμενο.Κανονικο φλας...ρινγκ φλας..κατι αλλο?

Η μονη καλη λυση και για περιορισμενο budget ειναι θερμος :p

Oτιδηποτε αλλο και ακριβο θα ειναι ..και εκτος χρησιμοτητας ισως στη κοπελα.

Καλυτερα μιλα με τη φιλη του και πες της να φανει εκπληκτη οταν της το κανει δωρο:p

Link to comment
Share on other sites

απλά μία ενημέρωση...

τελικά με έγραψε κανονικά ,πήγε σε ένα κατάστημα με φωτογραφικά και κατέληξε σε 55-200mm VR nikon(new @ 150 ευρώ)

σχετικά λογική επιλογή την βρίσκω....μακάρι να αποδώσει τα αναμενόμενα φωτογραφικά μιας και δεν έχω ακουμπίσει ποτέ τον συγκεκριμένο φακό(με την d3100+ 18-105 είμαι)....

anyway ευχαριστώ όλους για τα σχόλιά τους.

on another note....στον φακό το μρποστά κρύσταλλο με τί να το καθαρίσω?....

μένω επαρχία και θέλω να τον καθαρίσω σχετικά σύντομα.... κάπου πήρε το μάτι μου για ισοπροπυλική αλκοόλη απο φαρμακείο + microfiber πανάκι(πανί έχω) ....θα κάνει δουλειά ή θα στείλει κανένα κρύσταλλο αδιάβαστο?

Link to comment
Share on other sites

Εχω τον 18-105mm VR απ' το κιτ της D7000 και σκέφτομαι να τον δώσω, και να μαζεψω λεφτά για τον 17-55mm f/2.8 μτχ.

Πόσο πιάνει ο 18-105? Είναι ελάχιστα χρησιμοποιημένος, δεν εχει σημαδια πανω του καθόλου. Βασικα είναι σαν καινουργιος, ολα τα καπακια/hood κλπ. Και κουτί το λευκό απ το κιτ.

Ο 17-55 είναι για dx κατι σαν τον 24-70 για fx, σωστά? Παιζει περίπου στις 600£ στο ebay, μπορει και λιγότερες σε καμια δημοπρασία.

Αξίζει σαν κίνηση? Απ οτι έχω διαβάσει ο φακος ειναι καταπληκτικός.

Αλλαγή σε fx συντομα δεν παιζει.

Link to comment
Share on other sites

Αλλαγή σε fx συντομα δεν παιζει.

Για να δεις οτι κακως το αποκλειεις..

Με τα 600€ που σκεφτεσαι να δωσεις σε αυτο το φακο ..μαζι με την δ7000 ποσο νομιζεις οτι απεχεις απο μια FF.

Καινουρια η δ600 ποσο εχει ..1.5Κ...Nα μη πεφτει κοντα στο 1.35Κ..??

Μτχ μετα τα χμας..δεν θα βρισκεις 1.1 ανετα??

Πραγματικα η καλυτερη κινηση που μπορεις να κανεις..

Aκομα και η d700 στα 700-800€ θα σου προσφερει περισσοτερα απο την δ7000..

Απο την αλλη παραμενοντας αποκλειστικα σε θεμα φακων...ο 17-55 οντως δεν αξιζει πλεον.Ηταν καλος φακος (και ακομα ειναι δλδ) οσο η nikon δεν ειχε full frame.(πριν 5-6 χρονια δλδ) .

Αν θες να δωσεις λεφτα ..δωστα για τον νεο 24-70 vc της ταμρον.Αλλιως παιξε σε "φθηνους" 17-50..

Link to comment
Share on other sites

Για να δεις οτι κακως το αποκλειεις..

Με τα 600€ που σκεφτεσαι να δωσεις σε αυτο το φακο ..μαζι με την δ7000 ποσο νομιζεις οτι απεχεις απο μια FF.

Καινουρια η δ600 ποσο εχει ..1.5Κ...Nα μη πεφτει κοντα στο 1.35Κ..??

Μτχ μετα τα χμας..δεν θα βρισκεις 1.1 ανετα??

Πραγματικα η καλυτερη κινηση που μπορεις να κανεις..

Aκομα και η d700 στα 700-800€ θα σου προσφερει περισσοτερα απο την δ7000..

Απο την αλλη παραμενοντας αποκλειστικα σε θεμα φακων...ο 17-55 οντως δεν αξιζει πλεον.Ηταν καλος φακος (και ακομα ειναι δλδ) οσο η nikon δεν ειχε full frame.(πριν 5-6 χρονια δλδ) .

Αν θες να δωσεις λεφτα ..δωστα για τον νεο 24-70 vc της ταμρον.Αλλιως παιξε σε "φθηνους" 17-50..

Ο λόγος που δεν σκέφτομαι για FX ακομα.

Αν δώσω D7000 με κιτ φακο και 35mm παιρνω ~700£ (~840€) μπορει και παραπανω γιατί η μηχανή είναι σε αριστη κατάσταση (1 χρόνος χρήση) με λιγότερα απο 10000 κλικ.

FX θελω πάνω απο 1000 για σώμα (D600/D610), συν κάποιο φακο, και θεωρω ότι ξεφευγει πολυ και δεν τα εχω.

Απ' τη στιγμή που το κάνω μονο σαν χομπυ και επειδη μ' αρέσει (και όχι εδώ και πολυ καιρό, δεν εχω τις γνώσεις που έχουν κάποιοι άλλοι εδώ) δεν νομίζω οτι μου χρειάζεται FX αν και θα το θελα (ισως βεβαια με την ίδια λογική δεν μου χρειαζεται και ο εν λογω φακος).

Περι φακών.

Για 24-70 που είπε κι ο racer δεν νομιζω οτι αξιζει σε DX, χάνεις όλο το wide range (μένει οστώσο για FX αν και όποτε).

Να πω την αλήθεια tamron/sigma 17-50 δεν μου γεμίζουν το ματι (ξερω δεν θα πρεπε γιατί πιθανοτατα ειναι πολυ καλοι φακοι και οι 2. συν το οτι μερικοι sigma που έχω πιασει στα χέρια μου, μου δίνουν μια αισθηση "φτήνιας"/πλαστικουρας).

Συνεπως δεν αξίζει να δώσω λεφτα για φακο σε dx?

Με βάλατε σε σκεψεις για ΦΦ τωρα....:hehe: (σοβαρα, μη κοιτάτε που γελάω)

Link to comment
Share on other sites

Παλι θα διαφωνησω μαζι σου ..(οτι λαθος κανεις δλδ) διοτι..

σαν χομπιστας πιο πολυ σου χρειαζεται (εχεις να παρεις) απο μια FF παρα απο ενα καλο πανακριβο φακο.

Μια η αλλη θα σου ερθει.

Kαι οπως ξεκινησες με prime...μπορεις να συνεχισεις.

Πχ αντι για τον 35αρη (που νομιζω ο gomar τον εχει δουλεψει (αν δεν καταλαβα λαθος σε ΦΦ) μπορεις να βαλεις τον 50αρη που ειναι παμφθηνος και θα εχεις το ιδιο εστιακο μηκος παλι σαν χρηση.

Eπισης ..σαν εστιακο ευρος ..κοιτα ποσο φθηνα μπορεις να τη βγαλεις

Nikon 35-70mm F2.8D Telephoto Autofocus Zoom Lens + Free UK Postage 0018208019632 | eBay

Link to comment
Share on other sites

Σα να χεις ενα δίκιο.

Αμα δώσω την D7000 Kit+35mm συν αυτα που θα έδινα για ενα καλό φακο, μαζευονται πανω απο 1000-1100£.

Με λίγα ακόμα παω σε D600/D610+50mm, σωστά?

Το σκέφτομαι πολυ σοβαρα μέχρι το πάσχα να την κανω την αλλαγή...

*Απ' ότι εχω καταλάβει όλοι εδώ μέσα με παρόμοιο τρόπο αναβαθμίζουν σε fx..:hehe:

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.