Jump to content



Περί φωτογραφικών μηχανών, φακών και λοιπών αξεσουάρ


Recommended Posts

Ο 55-200 είναι πολύ vfm φακός.

Για τα λεφτά του κάνει παπάδες, και σε σύγκριση με τους αντίστοιχης αξίας 200mm νομίζω είναι μακράν καλύτερος.

Για βράδυ με τρίποδο είναι μια χαρά, handheld αναλόγως τι βαράς και τι limitations έχεις από το body.

Link to comment
Share on other sites

Χαζολόγαγα στο ebay, και έπεσα σε αυτό το σετάκι φίλτρων. Καθότι γενικά θέλω να αγοράσω nd grad filters, αναρωτιόμουν αν θα άξιζε να τα παραγγείλω αυτά (και αργότερα να προσθέτω ότι μου χρειάζεται), ή αν θα ήταν τελείως πεταμένα λεφτά.

Επίσης, και άσχετο με το παραπάνω, προτείνετε δώρα-αξεσουάρ με κόστος μέχρι 40€ :p

Έγινε επεξεργασία από deninho
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να πω ότι πολυαξίζουνε τα GND.

Αν π.χ. δεν έχεις καθαρό διαχωρισμό "εδάφους" + ορίζοντα έχεις θέμα που σκοτεινιάζει και άλλα πράγματα ( π.χ. κτίρια, δέντρα, λάμπες, κλπ κλπ ) πέραν από τον ουρανό.

Την ίδια δουλειά, εξίσου καλά, και δίχως να πληρώσεις την κάνεις στο photoshop @ ACR και δίχως να έχεις και το πρόβλημα με τα σκοτεινιασμένα δέντρα, κλπ.

Δωράκι... χμ... κανά reversal ring για introduction to macro ?

rain cover ?

onboard flash reflector & diffusor kit ?

onboard flash softbox ?

beauty dish ?

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα και καλες γιορτες σε ολους!

Αγορασα πριν λιγες μερες μια Samsung Nx1000 και γενικα ειμαι ευχαριστημενος με τις δυνατοτητες της..

Θα ηθελα να μου δωσετε λιγες συμβουλες καθως ειναι η πρωτη mirrorless που πιανω στα χερια μου και ακομα το ψαχνω. Γενικα με ενδιαφερουν φωτογραφιες σε εξωτερικους χωρους και φωτογραφιση hardware λογο case modding.

Εχω ενα τριποδο της konig των 15-20€ το οποιο αν και στο υψηλοτερο επιπεδο δεν ειναι τοσο σταθερο με εχει βολεψει σχετικα..θα χρειαστω κατι καλυτερο;

Αν ναι στα ποσα € περιπου;

Στάλθηκε από το GT-I9001 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Moνο εσυ το ξερεις αν θα χρειαστεις κατι καλυτερο.

Αλλα ο,τι τριποδο και αν ειναι πιστευω μια mirrorless μπορει να τη "σηκωσει".

(μου εκανε εντυπωση το " δεν ειναι τοσο σταθερο".Βεβαια σπανια σηκωνουμε το κολωνακι..αλλα οκ..)

Link to comment
Share on other sites

Moνο εσυ το ξερεις αν θα χρειαστεις κατι καλυτερο.

Αλλα ο,τι τριποδο και αν ειναι πιστευω μια mirrorless μπορει να τη "σηκωσει".

(μου εκανε εντυπωση το " δεν ειναι τοσο σταθερο".Βεβαια σπανια σηκωνουμε το κολωνακι..αλλα οκ..)

Οταν το ανοιγω μεχρι πανω δεν μπορω να πω οτι ειναι και καρφι..αν το κουνησεις λιγο στραβα την ωρα που πατας για να βγαλεις φωτογραφια μπορει να κουνησει,αναλογα και την επιφανεια που παταει...

Καποια γνωμη-συμβουλη σχετικα με την nx1000;

Στάλθηκε από το GT-I9001 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με τη μηχανη, εξαρτάται απ το πόση όρεξη έχεις να ασχοληθείς.

Αν έχεις όρεξη, θα έλεγa μάθε τη μηχανή. Πως λειτουργει τι. Βγες και βγαλε φωτο δοκιμαστικά, η hardware που λες οτι παιζει.

Και εξαρτάται και τη χρήση θα κάνεις νομίζω.

Link to comment
Share on other sites

αν εχεις android κινητο/ταβλετ παιζει εφαρμογη για remote capturing/viewing κλπ κλπ..

(προς το τελος.Ξερω ειναι αλλη μηχανη αλλα νομιζω ισχυει για ολες τις sammy nx με wifi)

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=8q7gppBPBxQ]The Phoblographer: Samsung NX Wifi transmission Demo - YouTube[/ame]

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με τη μηχανη, εξαρτάται απ το πόση όρεξη έχεις να ασχοληθείς.

Αν έχεις όρεξη, θα έλεγa μάθε τη μηχανή. Πως λειτουργει τι. Βγες και βγαλε φωτο δοκιμαστικά, η hardware που λες οτι παιζει.

Και εξαρτάται και τη χρήση θα κάνεις νομίζω.

Εχω πολυ ορεξη και ηδη εχω βγαλει καποιες φωτογραφιες,θα ανεβασω αργοτερα που θα γυρισω σπιτι να μου πειτε γνωμες..

Απλα θα ηθελα αν καποιος την εχει δουλεψει να μου πει 2-3 πραγματα που θα με βοηθουσαν ισως να βγαλω καλυτερες φωτογραφιες..απο οσο βλεπω παντως καλη φωτογραφια χωρις edit δεν παιζει :p

Στάλθηκε από το GT-I9001 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

IMHO, όσο πιο καλή τόσο πιο λίγο edit θέλει.

Ναι σιγουρα!!!

Και καταλαβαινω πως αυτο που ζωταω δεν ειναι λογικο κατα καποιο τροπο γτ δεν ξερετε τι ακριβως θελω να κανω ωστε να μου δωσετε συμβουλες..απλα οτιδηποτε μπορω να μαθω ειναι ευπροσδεκτο :D

Στάλθηκε από το GT-I9001 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Και καταλαβαινω πως αυτο που ζωταω δεν ειναι λογικο κατα καποιο τροπο γτ δεν ξερετε τι ακριβως θελω να κανω ωστε να μου δωσετε συμβουλες..

Θετικο αυτο..:p

Tην επομενη φορα που δε σου "βγαινει" κατι ρωτα πως θα μπορουσε να βγει. : D

(την πηρες οντως καπου στα 230€?Ξεφτιλα τιμη....μου ρχεται να παρω και γω μια..:hehe: )

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.