Jump to content



Περί φωτογραφικών μηχανών, φακών και λοιπών αξεσουάρ


Recommended Posts

Επειδή είναι υπέρ ευρυγωνιος ο φακός ρε συ, μπορεί όντως να έχει θέμα. Αυτό όμως λογικά θα γίνει αν είναι δύο φίλτρα πάνω στο φακό ταυτόχρονα (πχ uv + cpl).

ε σε αυτη τη περιπτωση ναι αλλα σε λογικα πλαισια που θα χρησιμοποιει ή το ένα ή το άλλο δε θα έχει.

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 μέρες είχα την ευκαιρία και απέκτησα μια d700 στα 600 γιουρο.

Οκ δεν έχω λόγια, πραγματικα σαν να βγηκα απο σπηλια....υπάρχουν αρκετες στο 700αρι πραγματικα αξιζει.

 

3200 iso απλό export..

 

 

Σταυρο Καλοριζικη.Αργησες βεβαια αλλα καλλιο αργα παρα ποτε :D

Κοιταξε να την χαρεις και να μην την "χασεις" οπως ο εξυπνος φιλος σου.

 

Link to comment
Share on other sites

Σταυρο Καλοριζικη.Αργησες βεβαια αλλα καλλιο αργα παρα ποτε :D

Κοιταξε να την χαρεις και να μην την "χασεις" οπως ο εξυπνος φιλος σου.

 

οπως το πες καλιο αργα παρα ποτε!

μη ξυνεις πληγες σε παρακαλω!!

Link to comment
Share on other sites

hoya nd400

hoya cpl pro1 digital

 

γιατι να έχεις θεμα με βινιεταρισμα? οχι

 

Ωραία και εγώ αυτά κοιτούσα .

 

Επειδή είναι υπέρ ευρυγωνιος ο φακός ρε συ, μπορεί όντως να έχει θέμα. Αυτό όμως λογικά θα γίνει αν είναι δύο φίλτρα πάνω στο φακό ταυτόχρονα (πχ uv + cpl).

 

Για αυτόν τον λόγο το ψιλό φοβάμαι , δυο μαζί δύσκολα να βάλω και ειναι σιγουρο οτι θα εχει θεμα

 

 

Για της μνήμες έχετε καμιά γνώμη ;

Link to comment
Share on other sites

@GoMaR,

ελπιζωντας οτι θα δουλεψει...(το μεντιον)..

γραψε μια τι τηλεσκοπια εχεις/ειχες καποτε.

Θελω να σε ρωτησω κατι πραματακια...

Όχι δε δούλεψε!! Και τυχαία το είδα μας και δε παρακολουθώ το θεμα αυτό.ενα etx70 της meade και ενα lx50 πάλι της ίδιας εταιρείας αλλά βρίσκεται στην Κρήτη(του θείου μου)

Γιατί Ρωτάς εφοριακε;:p

Link to comment
Share on other sites

Όχι δε δούλεψε!! Και τυχαία το είδα μας και δε παρακολουθώ το θεμα αυτό.ενα etx70 της meade και ενα lx50 πάλι της ίδιας εταιρείας αλλά βρίσκεται στην Κρήτη(του θείου μου)

Γιατί Ρωτάς εφοριακε; :p

Aλλα ο θειος..8ιντσο? μεγαλυτερο?

altaz tracking mount των αθηνων?

Βγαζει τιποτα σε φωτογραφιες ή δεν παλευεται χωρις eq tracking mount?

(περα απο φεγαρρι και ο,τι αλλο μπορει να πιανεται κατω απο δευτερολεπτο.)

Έγινε επεξεργασία από ΝTG
Link to comment
Share on other sites

10" ο θειος.το εχει μεγάλο.χαχχαα.

θες οπωσδηποτε ΚΑΛΗ ευθυγράμμιση γιατί ειναι σα να φορας φακο 2500μμ.

οπότε αναγκαστικά πας σε τακτική πολλων φωτογραφιών και τις κάνεις στακ.δεν εχω adapter για το συγκεκριμένο τηλεσκόπιο όμως

Link to comment
Share on other sites

10" ο θειος.το εχει μεγάλο.χαχχαα.

θες οπωσδηποτε ΚΑΛΗ ευθυγράμμιση γιατί ειναι σα να φορας φακο 2500μμ.

οπότε αναγκαστικά πας σε τακτική πολλων φωτογραφιών και τις κάνεις στακ.δεν εχω adapter για το συγκεκριμένο τηλεσκόπιο όμως

Tα eyepieces χρησιμευουν σε φωτογραφικη ή απλα παιζεις μονο με barlow?

Δε ρωταω για του θειου..αστο εκεινο..Για το δικο σου πες δυνατοτητες..Τι βλεπεις με το ματι/τι βλεπει η φωτογραφικη?

Χωσε μια το κινητο σε 20αρι(25ari οτι εχεις) eyepiece τραβα κατι αξιολογο περα απο φεγγαρι.

Eπισης πες και τι eyepiece εχεις..

Έγινε επεξεργασία από ΝTG
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

10" ο θειος.το εχει μεγάλο.χαχχαα.

θες οπωσδηποτε ΚΑΛΗ ευθυγράμμιση γιατί ειναι σα να φορας φακο 2500μμ.

οπότε αναγκαστικά πας σε τακτική πολλων φωτογραφιών και τις κάνεις στακ.δεν εχω adapter για το συγκεκριμένο τηλεσκόπιο όμως

 

έτσι από περιέργεια, αν ξέρεις, επειδή τώρα έπεσε το μάτι μου σε αυτό το ποστ, αν θέλεις να κάνεις καλό tracking τι ακριβώς εξοπλισμό/κόστος χρειάζεσαι ;

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδες, σημερα πουλησα τον 12-24 τοκινα dx που ειχα και ψαχνομαι για 14αρη σαμγιανγκ.

 

ελλαδα ο πιο φθηνος εχει 415 και ριχνοντας μια ματια ebay τον βρηκα με 360 ΜΕ βαση για τα φιλτρα που παει τουλαχιστον κανα 50αρι.

 

τι θα κανατε εσεις αξιζει? (δεν εχω θεμα με paypal εχω μεσα χρημα)

 

http://www.ebay.com/itm/Samyang-14mm-AE-f-2-8-ED-AS-IF-UMC-for-Nikon-Filter-Holder-FREE-3yrs-warrant-/281644604169?hash=item4193539b09

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν ρωτας αν αξιζει ο φακος , τα αξιζει καθε ευρω που ζηταει και μη σου πω τους κλεβεις κιολας :D
Δεν εχεις να ζηλεψεις ΤΙΠΟΤΑ απο τον 14-24 της νικον και κερδιζεις 1000Ε
Απλο αυτο που λεω.Δυστηχως αυτη ειναι η πραγματικοτητα και δυστηχως οποιος εχει τον 14-24 απλα εχει δωσει 1000Ε παραπανω για το ευρος αυτο.

Μια επιφυλαξη στο μοντελο ομως.Ψαξε για αυτον που εχει ενα "L" στο απειρο σημειο εστιασης.
Το λεω αυτο γιατι ειχα 2 samyang 14 και ο ενας ηταν "sample" αλλα ειχε αλλη αριθμηση πανω στον φακο και το 2.8 δε με ενθουσιαζε τοσο οσο αυτου που εχω τωρα που χαζευω καθε φορα που κοιταζω φωτος
Τωρα να ηταν το sample λαθος κομματι ; Να ισχυει γενικα αυτο ; Δεν ξερω..\

 

 

busa : δε ξερω να σου πω....αν μαθω θα σ πω

Έγινε επεξεργασία από GoMaR
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.