Jump to content



Περί φωτογραφικών μηχανών, φακών και λοιπών αξεσουάρ


Recommended Posts

εχουμε καποιο λινκ ετοιμο για δειγματα τοκινα ~15-16 σε ΦΦ ;

γιατι απο το λινκ του Διονυση ειμαι απολυτα ικανοποιημενος με τα δειγματα του samyang

ο τοκινα απο παραμορφωση πως παει ;

Link to comment
Share on other sites

για αυτα ακριβως...ασε τον racer να γλυκοιταζει 28αρηδες κλπ...και παρε κατι καλο.

3-4 prime μαζι ειναι στη συσκευασια του ενος.

Δεν παει αναλογικα του τι παιρνεις αντι του 14-24.

Δεν νομιζω να συγκρινεις τα 14 elements in 10 groups inc. 2x aspherical and 2xED elements και 552 gr του σαμιαμιδιου με τα 14 elements in 11 groups inc. 2x ED and 3x aspherical elements and 1x element with Nano Crystal Coat και το 1 κιλο που ζυγιζει ο nikon.

Αν θες πλαστικουρες για πειραματισμους να σου προτεινω και τις holga ..με κρυσταλλο εε...οχι πλαστικο τζαμακι.

αα και περι barrel distortion ο σαμιαμιδης ειναι μερικα κλικ ..αν οχι ενα πριν χαρακτηρισθει fisheye στη ff,

Link to comment
Share on other sites

ναι ρε dude το ξερω..εγω τα λεω πρωτος αυτα για εναν φακο και μια και καλη..

αλλα οταν ομως δεν εχεις και θες τι κανεις ; δε παιρνεις ;δε μπορει να μην υπαρχει εναλλακτικη.

δλδ η το σαμιαμιδι η τον τοκινα του ψηλου ;

Link to comment
Share on other sites

σαν αποτελεσμα..θα σε ικανοποιησει οποιον και να παρεις.

Αλλα ο 14-24 ειναι κατι παραπανω απο εναν 14αρη(16αρη) πριμε που ειναι οι αλλοι 2.

Και στο ζουμαριστο της υποθεσης..που μπορεις να εχεις 24μμ για μια μερα πχ..και σαν ποιοτητα.Το κακο ειναι οτι την ποιοτητα θα την διαπιστωσεις οταν μεταβεις απο εναν απο τους 2 στον 14-24..αλλιως σαν αρχικη εντυπωση ευχαριστημενος θα μεινεις και απο τους 3.

Πουλα τον 24-70 στη τελικη...με τον 14-24 και τον 80-200 στην ff μονο σε κανενα γαμο θα ζητησεις ενδιαμεσα μμ.Αλλιως ή στο ultra wide θα εισαι ή στο τελε.

Link to comment
Share on other sites

διαβασε εδω Samyang 14mm f/2.8 IF ED UMC Aspherical

ο φακος αν εξαιρεσεις οτι δεν ειναι ζουμ,οτι δεν εχει μοτερ εστ.

δε υστερει σε κατι αλλο απο τον 14-24 της νικον..

ισως στο ειδος της παραμορφοσης αλλα γουστα ειναι αυτα.

εννοειτε πως αξιζει τα λεφτα..και αν δεν τον πουλας δεν εχεις να χασεις τπτ

Link to comment
Share on other sites

Απλά για να καταλάβω, υπάρχει κάτι συγκεκριμένο που δεν σου αρέσει στον tokina ή απλά έχεις πάθει πλάκα από τον 14-24 και οι άλλοι σου φαίνονται κακοι ; :p

Πιο προσιτα μου ειναι τα 300Ε σημερα αυριο παρα τα 500-550.γιαυτο.Και αν δωσω τωρα 300Ε δεν ειναι κανα σοβαρο ποσο ωστε καποια στιγμη να παω σε 14-24

σαν αποτελεσμα..θα σε ικανοποιησει οποιον και να παρεις.

Αλλα ο 14-24 ειναι κατι παραπανω απο εναν 14αρη(16αρη) πριμε που ειναι οι αλλοι 2.

Και στο ζουμαριστο της υποθεσης..που μπορεις να εχεις 24μμ για μια μερα πχ..και σαν ποιοτητα.Το κακο ειναι οτι την ποιοτητα θα την διαπιστωσεις οταν μεταβεις απο εναν απο τους 2 στον 14-24..αλλιως σαν αρχικη εντυπωση ευχαριστημενος θα μεινεις και απο τους 3.

Πουλα τον 24-70 στη τελικη...με τον 14-24 και τον 80-200 στην ff μονο σε κανενα γαμο θα ζητησεις ενδιαμεσα μμ.Αλλιως ή στο ultra wide θα εισαι ή στο τελε.

εννοειται πως ΚΑΝΕΝΑΝ απο τους δυο δε προκειται να πουλησω.ισως τον 80-200 πολυυυυυ μετα για 70-200 VR II

μιλαμε για πολυυυυυ μετα

ναι ξερω οτι ειμαι υπερ της ποιοτητας αλλα οπως δε ζητησα ποιοτητα απο τον 10-20 , ετσι δε θα ζητησω και εδω.Και επισης το τοπιο ειναι κατι που θα περασει απο φωτοσοπ σιγουρα.Οποτε θα δεχτει και αφθονη επεξεργασια.Δεν ειναι καθημερινες φωτος που θελω να ειναι κρυσταλινες οι φωτος by click

διαβασε εδω Samyang 14mm f/2.8 IF ED UMC Aspherical

ο φακος αν εξαιρεσεις οτι δεν ειναι ζουμ,οτι δεν εχει μοτερ εστ.

δε υστερει σε κατι αλλο απο τον 14-24 της νικον..

ισως στο ειδος της παραμορφοσης αλλα γουστα ειναι αυτα.

εννοειτε πως αξιζει τα λεφτα..και αν δεν τον πουλας δεν εχεις να χασεις τπτ

ειναι 1,5% παραπανω παραμορφωση απο τον 14-24 της νικον

απο οξυτητα ειναι ιδιοι

απο vigniete ειναι 3stop στο 2.8 αλλα τοπια δε θα βγαλεις σε 2.8.Μονο Milky way.

εχω ψηθει ασχημα λεμεεεεε

Link to comment
Share on other sites

samyang 14mm ftw λέμε. Αν μου έλεγες για 35άρη ή 85άρη θα ήμουν πιο επιφυλακτικός, μιας και δεν έχουν AF, αλλά εδώ στα @@ σου. Παραμόρφωση θα σε ενοχλήσει κυρίως σε κτίρια.

Και θέματα στο flickr που συζητάνε για τον εν λόγω φακό, και δίνουν και Lightroom profiles https://secure.flickr.com/groups/samyang_14mm/discuss/72157624414467540/

κι ένα blog post JOOP | SNIJDER Photography: Lightroom Lens Profile for Samyang 14 mm and Canon 5D mkII

Link to comment
Share on other sites

αν πας σε φτηνη λυση θα πας στο σαμιαμιδι απο τους προανεφεθεν 2.

Τωρα θα σε ξενερωσω αλλα θα μπορουσες να δεις σε σουπερ φτηνη λυση ταμρον 17-35.

Μτχ κανα 200αρι...καπου εκει??

Λιγο πολυ στα επιπεδα του 17-50 στις cropped..

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.