Jump to content



Περί φωτογραφικών μηχανών, φακών και λοιπών αξεσουάρ


Recommended Posts

lovely...

με 6-7mpx η δ800 εχει το ιδιο καδρο (ιδιο φακο ιδια αποσταση χωρις το extender)..και χωρις τη θολουρα.

Χωρια του τι απεικονιζει -που δε το κοιταζω-δε πιστευω να σε ευχαριστει η ληψη??

Η απλα χαιρεσαι με το ποσο κοντα σου φερνει αυτο που κοιταζεις με γυμνο ματι και μενεις εκει?

εδιτ

Κανονιστε φωτοβολτα με τον paparoach (δεν ειναι αναγκη να ψαχνεται κανα 6μηνο για αλλα ατομα) ...παρε 300αρη και 2χ .. και εκεινος μονο με τον 100-400..

Τραβηξτε ιδια καδρα..

Χρησιμοποιειστε και τριποδο καλυτερα..

Έγινε επεξεργασία από ΝTG
Link to comment
Share on other sites

Αν αναφέρεσαι στην καμηλοπάρδαλη, δεν είναι και η καλύτερη φωτογραφία, αλλά μη ξεχνάς ότι μιλάμε για 640mm, 100% crop και ταχύτητα 1/640, μάλλον χαμηλή και ISO 400 υποφωτισμένο 1 στοπ.

Αν είναι να το κάνω αυτό, δε θα βάλω το 2x αλλά κάτι μικρότερο στον 300άρη, όπως 1.6 ή 80-200 με το 2x.

με 6-7mpx η δ800 εχει το ιδιο καδρο (ιδιο φακο ιδια αποσταση χωρις το extender)..και χωρις τη θολουρα.

Αυτό θέλω να το δω από κοντά.

Έγινε επεξεργασία από PetrosD
Link to comment
Share on other sites

Αν αναφέρεσαι στην καμηλοπάρδαλη, δεν είναι και η καλύτερη φωτογραφία, αλλά μη ξεχνάς ότι μιλάμε για 640mm, 100% crop και ταχύτητα 1/640, μάλλον χαμηλή και ISO 400 υποφωτισμένο 1 στοπ.

Δε το ξεχναω ..και σε αυτο αναφερομαι.

Το extender θελουν και το φακο τους (κυριως να σε στειλουν σε ευρος που δεν υπαρχει η δεν μπορεις να αγορασεις) και τη μηχανη που να σηκωνει ισο..

Τον φακο τον ειχες (400αρι)..και ας πουμε οτι τον εχεις(300αρι)

Και οκ ησουν με 200/400iso και σε επαιρνε για παραπανω που κακως δεν ειχες....αλλα το 1000αρι πρεπει να το βαζεις με ελαφρα τη καρδια

Αλλιως δωρον αδωρο...

Γενικα παντως ,αν ειναι να εχεις 2χ στον 70-200 καλυτερα ενα καλο 300αρη με τον 1.4 ...απο ολες τις αποψεις ..Ακομα καλυτερα αν ειχες ενα 400αρι σκετο ..η καμποσα mpx (36-24) και να μην βαλεις τιποτα στον 300αρι.

Αν βγειτε για φωτοβολτα ..βγειτε τα 2 σας με τους εξοπλισμους που ανεφερα.Εχω στα υποψιν και το crop των 21mpx της ΦΦ.

Oχι οτι δεν μπορεις να πας και με τον gomar..αλλα εκει θα παιξετε με 300 ,80-200 και τα extenders.

Αλλα με την 600δ θα σας βγουν τα ματια...

Link to comment
Share on other sites

Πολύ σωστά τα λες και συμφωνώ. Αλλά σήμερα έχω μόνο μια D200, που με το ζόρι πάει πάνω από 1200 ISO, οπότε κοιτάω τί συνδιασμούς μου δίνουν τα σκατουλάκια που έχω. Μόνος του ο 300άρης με καλύπτει απόλυτα από ποιότητα. Και στην D600 πιστεύω μια από τα ίδια. Ίσως στην D800 να τον φτάσω στα όριά του. Τα τεστς οπυ έκανα με του Dolly δε με ικανοποίησαν απόλυτα, ίσως λόγο του πράσινου θέματος (δέντρα) που είχε κοντά στο σπίτι του. Μπορεί σε πραγματική χρήση σε ζώα να δω αυτά που θέλω.

Επίσης η μηχανή μου είναι παλιά, θέλει φως, δε σηκώνει ISO. Ίσως ένας 300/2.8 να μου έδινε 1 στοπ, αλλά μετά από λογική σκέψη, καλύτερα να δώσω τα 2Κ που κάνει για άλλο σώμα (D800). Ότανα λοιπόν η 800 φτάσει κάτω από 1999 ευρώ, να είσαι σίγουρος ότι θα την πάρω. Μέχρι τότε θα παίζω με ό,τι έχω, έστω και αν έχω και λίγο θολούρα.

Επίσης δεν έχω 1.4 κονβέρτορα, για αυτό μιλάω για 80-200/2.8 με 2x, που το έχω τεστάρει και είμαι ευχαριστημένος.

Έγινε επεξεργασία από PetrosD
Link to comment
Share on other sites

γενικα το ανεφερα το προηγουμενο..οχι να πας με 300 και τον 1.4 που δεν εχεις.

Αν σε ικανοποιει ο 300αρης..με αυτον να πας και τον 2χ.

Το μονο που θελω απο τον paparoach ειναι 4μπχ crop με τον 400αρη του.

Απο σενα ζηταω απλα ενα resize...καντο και συ στα 4μπχ...και ενα crop 100%.

Προφανως ιδια σχετικα ληψη...(για αυτο βολευει να εχετε στημενο τριποδο καπου ...σε στατικο θεμα.)

Ιso στο κανω δωρο ,το βγαζουμε εκτος συναγωνισμου..παιξτε και 100-200 οτι εχετε λιγοτερο.

Link to comment
Share on other sites

Παντως με τους δικους μου φακους και το 2χ του Πετρου το αποτελεσμα δεν μου αρεσε καθολου, μιλωντας για τους tamron 17-50, 70-200 2.8 και nikon 50 1.8, οι οποιοι γενικα και οι τρεις ειναι απο αρκετα οξεις και πανω. Δε μιλαω για την εστιαση, αλλα για το αποτελεσμα οπτικα. Θα μου πειτε, γιατι εβαλες το κονβερτερ τους ερμους τους μικρους, γιατι αυτο το μοσχαρι ο κλεισθενης ειχε καβατζωσει τον 70-200 και καπως επρεπε να τραβηξω και γω ο δολιος :p. Μου κανει εντυπωση που ο Πετρος ειναι τοσο ικανοποιημενος, μπορει να εφταιγε η μηχανη μου, ο συνδυασμος, δεν ξερω, με το 2χ φορεμενο δεν κρατησα δυστυχως ουτε ενα frame.

Αντιθετως, καθε, μα καθε φορα που τον χρησιμοποιω μενω ολο και πιο ευχαριστημενος απο τον 70-200 μου (νταξ, ειπαμε, μειον το focus του), ειδικα αν αναλογιστω ποσο τον ειχα αγορασει. Νομιζω μακραν ο αγαπημενος απο τους φακους μου. Εχω μεγαλη περιεργεια να δω τι ψαρια πιανει στην ff του βλαμμενου.

Link to comment
Share on other sites

D200 -> Μέγεθος πίξελ = 6.05 μm

D7000 -> Μέγεθος πίξελ = 4.73 μm

Βλέπεις τη διαφορά; Η δικιά μου δεν έχει τόση ανάλυση για να αναδείξη την πτώση οξύτητας των φακών. Ακόμα και με τον NIKON 18-70 και το επί 2 πάνω στη Γερμανία, που δεν είχα άλλο φακό, μια χαρά έβγαλα στα 140mm, (φωτό με pm αν θες.) Δεν είναι τέλεια, αλλά είναι αξιοπρεπής (όπως θα ήταν του 18-55 στα 55mm).

Έγινε επεξεργασία από PetrosD
Link to comment
Share on other sites

Ρε spresv ..αμα ανεβαζεις εδω ...να λες και για ποιο λογο ανεβαζεις.

[MENTION=4802]PetrosD[/MENTION] [MENTION=5513]GoMaR[/MENTION].

Bγειτε και μια βολτα τα δυο σας μιας και εχετε περιπου παραπλησιο dot pitch.(5.9)

Λιγο πιο πανω βρισκεται ο paparoach με 6.4.

Έγινε επεξεργασία από ΝTG
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.