Jump to content



Περί φωτογραφικών μηχανών, φακών και λοιπών αξεσουάρ


Recommended Posts

Πορτρέτο ναι, αθλητικά ΠΟΛΥ χλωμό, ειδικά λόγο ΦΦ.

Γενικά τα αθλητικά είναι το μόνο μέρος που "μου λείπει" το DX.

Και ναι γιατί δεν έχω 3282428424 φακούς, με τα ανάλογα εστιακά μήκη, αλλά είναι φάσεις που το ΦΦ "δεν φτάνει".

Link to comment
Share on other sites

Πορτρέτο ναι, αθλητικά ΠΟΛΥ χλωμό, ειδικά λόγο ΦΦ.

Γενικά τα αθλητικά είναι το μόνο μέρος που "μου λείπει" το DX.

Και ναι γιατί δεν έχω 3282428424 φακούς, με τα ανάλογα εστιακά μήκη, αλλά είναι φάσεις που το ΦΦ "δεν φτάνει".

αθλητικά = μπάσκε. Για εκεί μια χαρά είναι ο 85άρης.

Link to comment
Share on other sites

Μπάσκετ στην γειτονία μας?

Γιατί στο ΟΑΚΑ πχ, αν δεν είσαι ΠΟΛΥ χαμηλά δεν φτάνει...

Για σπορ σε ΦΦ, θες 200άρι τουλάχιστον όπως το έχω δει εγώ.

Μπάσκετ, ποδόσφαιρο, τένις, και καλά για το Silverstone γελάω...

Link to comment
Share on other sites

Πορτρέτο ναι, αθλητικά ΠΟΛΥ χλωμό, ειδικά λόγο ΦΦ.

Γενικά τα αθλητικά είναι το μόνο μέρος που "μου λείπει" το DX.

Και ναι γιατί δεν έχω 3282428424 φακούς, με τα ανάλογα εστιακά μήκη, αλλά είναι φάσεις που το ΦΦ "δεν φτάνει".

Οποιος ειναι διπλα του ας τον βαρεσει αλυπητα παρακαλω.(μητσο το αφηνω πανω σου για οταν τον δεις)

36μπχ εχεις ρε αχαριστε ....με ενα cropaki σου μενει το καδρο μιας cropped μηχανης 16-18mpx...

Χωρια που θα το κανεις σμικρυνση στα 1μπχ αν οχι λιγοτερο:p

Ακου "μου λειπει το dx".......!!!:p

Έγινε επεξεργασία από ΝTG
Link to comment
Share on other sites

Μπάσκετ στην γειτονία μας?

Γιατί στο ΟΑΚΑ πχ, αν δεν είσαι ΠΟΛΥ χαμηλά δεν φτάνει...

Για σπορ σε ΦΦ, θες 200άρι τουλάχιστον όπως το έχω δει εγώ.

Οπουδήποτε. Φυσικά, μιλάω για baseline ή έστω courtside, και όχι από εξέδρα. Από εξέδρα, ανάλογα με το σημείο πράγματι μπορεί να μη φτάνουν τα 200 ακόμη και με 1,5/1,6 sensor.

Link to comment
Share on other sites

Ναι εντάξει, όκ έχω κρόπ, αλλά όπως λένε και πολλοί, πολύ καλύτεροι φωτογράφοι απο τον άμπαλο εαυτό μου,

Το κροπ δεν είναι λύση... ναι μπορώ να κροπάρω τον πλανήτη και να παίζω σε DX mode, για το χ 1,5 και να κροπάρω ΚΑΙ εκεί.

Αλλά αυτό ΔΕΝ ΑΛΛΑΖΕΙ αυτό που είπα.

Με το ίδιο σκεπτικό βάζω και converter x2 και εντάξει. αλλά δεν είναι το ίδιο.

Έβαλα btw του Πέτρου στον 70-200 του Σταύρου, και "δεν τράβαγε" η φάση.

Τουλάχιστον στο 100% ήθελα να κλάψω.

Άλλο το να μπορώ να κάνω work around, στα 80 μμ για σπορ, και άλλο να τον πάρω για sports lens.

Υ.Γ. Ναι Διονύση, για base line, θα είναι οκ, κοντά σε ρακέτα φαντάζομαι.

Link to comment
Share on other sites

ΔΕν εχεις πολυ αδικο..αλλα και ο κονβερτορας δεν ειναι λυση.

Ιδιως το 2χ ακομα και σε nikon υλοποιηση ψιλομπαζει..

Το 1.4 ..1.7 ..πιο αποδεκτα.

Αν ειχα παντως 36μπχ..κονβερτορα δεν θα εβαζα...ουτε θα σκεφτομουν.

Υπαρχουν τηλεφακοι 300αρηδες μια χαρα..και φ2.8 και φ4.

Υπαρχει και 200αρης φ2 για να μην ψαχνεται φως στα 200mm..

Κονβερτορας ειναι η εσχατη λυση ..και μαλιστα πρεπει να χρησιμοποιειται με φειδω (μη πω καθολου).

Ετσι οπως το βλεπω με μια συγχρονη μηχανη που εχεις απειρα mpx να σφαξεις και ενα 6400ισο μαζι με εναν 70-200 φ2.8 ή 300αρη (πριμε η ζουμαριστο) φ2.8 φ4 καλυπτεις το 99% των περιπτωσεων ενος τηλεφακου...και δε μενεις ουτε απο φως ουτε απο καλυψη.

Επισης αναφερατε σπορ..

Οπου δειτε πριμε 300-400 φ2.8 φ4...καπου κοντα του θα δειτε και αλλο σωμα με αλλο φακο..

Και αυτο στα work around συγκαταλεγεται...και δεν ειναι οτι τους λειπουν λεφτα.

Ασχετα αν σε εμας λειπουν οποτε αντι για πχ 200μμ f2 που κανει 4κ παιζει να μεινουμε με τον 135 φ2 που τον βρισκεις ενα 700αρι μτχ (ή 1K new). Δε βολευεσαι τον prime??Πας σε 70-200 φ2.8 κοβωντας ενα στοπ ειτε στα ιδια λεφτα (παιζει να βρεις τον 2.8 Λ) ειτε πιο χαμηλα(ταμρον/80-200/κλπ)

Work around θεωρω οτι υπαρχει παντου και παντα στη φωτογραφια.

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν διαφωνώ.

Οπως τα λες είναι, και ειδικά μπάλα που πάω πολύ εδώ, ΟΛΟΙ έχουν 2ο σώμα με πιο "μικρό" φακό.

Απλά το σχόλιο πήγαινε, πως εγώ δεν θα έπαιρνα ποτέ τον 85άρι για ΣΠΟΡ.

Για εκεί θα είχα τον 70-200 που λες, και ναι αν δεν είχα τι να τα κάνω και τον 300άρι.

Και ο κονβερτορας δεν είναι λύση.

Αν και έβαλα 3rd party converter σε 3rd party lens.

Οπότε σίγουρα δεν πήρα το αποτέλεσμα που θα έπαιρνα στον 400άρη 2.8 πχ, με τον converter της Nikon.

Link to comment
Share on other sites

εε σας χωριζουν -με τον διονυση- ενας crop factor και καμποσα κιλα usable iso οποτε απο τη σκοπια τους ο καθενας εχει τα δίκια του.

(ασε που σε dx-mode εχεις καθαροτερο αποτελεσμα απο την dx-ready 400αρα του διονυση.Και να θυμισω οτι ειναι και 10μπχ εε)

Και ο 85αρης ειναι και γρηγορος..τον 50αρη να δεις σε σπορ..ιδιως σε ανοιχτα διαφραγματα.Και τον αγωνα δεν θα δεις και φωτο δεν θα εχεις:p)

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα btw του Πέτρου στον 70-200 του Σταύρου, και "δεν τράβαγε" η φάση.

Τουλάχιστον στο 100% ήθελα να κλάψω.

Ο 70-200 του Σταύρου ΔΕΝ είναι για κονβέρτορες. Είναι μοναχικός τύπος.

Ιδιως το 2χ ακομα και σε nikon υλοποιηση ψιλομπαζει..

Γκουχ, γκουχ. Άμα ο φακός που θα του βάλεις δεν είναι ξυράφι, τί περιμένεις;

Αν ειχα παντως 36μπχ..κονβερτορα δεν θα εβαζα...ουτε θα σκεφτομουν.

Εγώ άνετα.

Κονβερτορας ειναι η εσχατη λυση ..και μαλιστα πρεπει να χρησιμοποιειται με φειδω (μη πω καθολου).

Συμφωνώ, αλλά υπάρχουν και εκείνες οι περιπτώσεις...

Ετσι οπως το βλεπω με μια συγχρονη μηχανη που εχεις απειρα mpx να σφαξεις και ενα 6400ισο μαζι με εναν 70-200 φ2.8 ή 300αρη (πριμε η ζουμαριστο) φ2.8 φ4 καλυπτεις το 99% των περιπτωσεων ενος τηλεφακου...και δε μενεις ουτε απο φως ουτε απο καλυψη.

Ανάλογα τί φωτογραφίζεις.

Αν και έβαλα 3rd party converter σε 3rd party lens.

Οπότε σίγουρα δεν πήρα το αποτέλεσμα που θα έπαιρνα στον 400άρη 2.8 πχ, με τον converter της Nikon.

Σίγουρα, εννοείται, επιβεβαιώνω, επαυξάνω (δε ξέρω άλλες λεξούλες).

Έχω φωτό με τον 400άρη 2.8 με το 1.6x της NIKON (TC-16A) με D200. Άμα θέτε, ανεβάζω.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.