Jump to content



Περί φωτογραφικών μηχανών, φακών και λοιπών αξεσουάρ


Recommended Posts

αν πας με τις μοιρες ..παρε fisheye..

Και δεν ειναι απλα 11 μοιρες (νομιζω ειναι 10 κιολας αλλα χαλαλι σου)...με ποσοστο θα το πας.

Ο ενας ειναι 114 και ο αλλος ξεκιναει απο 104.

Ειναι 8.7%...γιατι 10 μοιρες εκει ..παιζει να μη σου λειψουν ποτε...10 μοιρες στο τελε..ειναι αλλη υποθεση..αλλος φακος στη κυριολεξια

Πχ 10 μοιρες χωριζουν τα 35μμ με τα 70μμ....ομοιως αλλες ~10 τα 100μμ με τα 200μμ

Δεν βρισκω το λογο να παρεις φακο να τα χωραει ΟΟΟΛΛΛΛΑΑΑΑΑ μεσα...

Ειναι απειροελαχιστες οι φορες που θα θες 14 αντι για 17.

Προφανως οτι εγραψα ισχυει για prime 14 samyang με τον 17-35 ..που και οι δυο παιζουν στο low budget ευρος με τα συν τους και τα πλην τους ο καθενας.

Αν μιλαμε για 14-24 ειναι αλλο θεμα..Δεν μπορω να βρω μειον εκει ....ακομα και η τιμη του ειναι μια χαρα δεδομενου οτι σε nikkor ο,τι prime υπαρχει στο ευρος δε φτανουν τον 14-24.

Έγινε επεξεργασία από ΝTG
Link to comment
Share on other sites

Πχ 10 μοιρες χωριζουν τα 35μμ με τα 70μμ....ομοιως αλλες ~10 τα 100μμ με τα 200μμ

Που τα βρήκες αυτά τα νούμερα;; Δεν είναι σωστά.

Να τα νούμερα για full frame.

35mm---> 62 μοίρες

70mm---> 34 μοίρες 20'

100mm--> 24 μοίρες 40'

200mm--> 12 μοίρες 20'

300mm--> 8 μοίρες 10'

400mm--> 6 μοίρες 10'

500mm--> 5 μοίρες

600mm--> 4 μοίρες 10'

Link to comment
Share on other sites

το 35-70 κατι θα ειδα ή εγραψαν λαθος εκει που το ειδα.

Το 100-200 το ειδα σωστα..οπως το γραφεις..αλλα ηταν βολικα τα νουμερα για να βρω ακριβως 10 μοιρες.(για αυτο και εβαλα ~10)

Link to comment
Share on other sites

Δεν το διάβασα όλο...αλλά απόσο είδα, ο Zeiss όσο πιο χαμηλό F τον δουλεύεις τόσο πιο καλά.

Ο Νίκον δεν μου άρεσε. στο 2.8 μούφα, αλλά κράταγε καλά στο F/8.0.

Ο Σάμμυ έτσι κ έτσι.

Ζέις για εμένα.

Από λεφτά δεν ξέρω τι κάνουν. Απλά αυτό που είδα λέω.

Link to comment
Share on other sites

Απο την εμπειρία που εχω με τον 14-24 σου υπογράφω οτι και στα 2.8 σπέρνει...

Παίζει μονός του στην κατηγορία zoom - ultrawide και βαζει τα γιαλια σε ακριβότερους φακους του τύπου canon 14mm f2.8

Link to comment
Share on other sites

η αληθεια ειναι οτι ο ζεις στο 2.8 δεν εχει ανταγωνιστη

αλλα εχει 2000 δολλαρια

οποτε φουλ για σαμιαμιδι που αντι για 1500+2000 κανεις με λιγους συμβιβασμους με το 1/5 της τιμης

Link to comment
Share on other sites

η αληθεια ειναι οτι ο ζεις στο 2.8 δεν εχει ανταγωνιστη

αλλα εχει 2000 δολλαρια

οποτε φουλ για σαμιαμιδι που αντι για 1500+2000 κανεις με λιγους συμβιβασμους με το 1/5 της τιμης

Τωρα τα ειδα.... Αν καταληξεις σε ΣΑΜΥ στειλε μου πμ.... Ελπιζω να μπορω να σου κανω κατι καλυτερο απο τα μαγαζια....

Link to comment
Share on other sites

Αυτό φαίνεται να το κάνει εύκολο, αλλά υπάρχει και αυτός ο οδηγός, όπως και πολλοί άλλοι φαντάζομαι.

How to: Geotag your Photos with an Android Device ? The Gadgeteer

να προσθέσω ότι ακόμα και το ViewNx 2 έχει επιλογή geotagging απο αρχείο (geo-log)

οπότε και με τα δωρεάν που υπάρχουν στο android play (μπορεί να κάνει και το google tracks) γίνεται εύκολα η δουλειά

Link to comment
Share on other sites

Κανεις γνωμη για Samyang 85mm 1.4? Κυρια χρηση πορτραιτα κλπ. Δεν με καιει ιδιαιτερα να μπω στο εξοδο, αλλα επεσα κατα τυχη πανω του, ειδα samples και μου αρεσαν παρα πολυ. Με μια δευτερη σκεψη, θα μπορουσα να σπρωξω τον 35ρη για παρτη του, τον οποιο εχω χρησιμοποιησει υπερελαχιστα.

Link to comment
Share on other sites

θυμάμαι όταν τον κοιτούσα είχα μείνει πολύ ευχαριστημένος από τα reviews.

Aν δεν κάνω λάθος τον είχα δει και σε κάποια photovision πάνω στη D300 και η live δοκιμή επίσης μου άφησε πολύ θετικές εντυπώσεις (ίσως να έχω πουθενά καμια φωτογραφία από τότε).

Βέβαια στην πράξη ίσως σου αποδειχθεί λίγο tricky το MF αλλά για στατικά θέματα όπως τα πορτραίτα που λες, σίγουρα εν πολλοίς θα είναι θέμα συνήθειας και εξοικείωσης.

Η γνώμη μου ; Πάρτον :)

Link to comment
Share on other sites

δεν εχεις ταμρον 70-200 φ2.8??

Τι επαθε αυτος??Σκευρωσε? δε σου δουλευει καλα?

(κατι πρεπει να παιζει ..αλλα δεν θυμαμαι)..

αν θες ζμπρωξε καμποσα λεφτα για 105μμ micro-nikkor(af-s vr)..Eπισης απο τους απαιχτους φακους που εβγαλε η nikon.

Θα προτεινα και nikkon 85 1.8 αλλα αφου εχεις τον 70-200 που σε καλυπτει ..παρε κατι που να διαφερει με 10κιλα οξυτητα και ποιοτητα παραπανω.(στον 105 αναφερομαι).

Επισης ,μαλλον πρεπει να ειναι απο τους χειροτερους samyang...(οχι σε αντιστοιχα επιπεδα 35 και 14..δλδ)

Έγινε επεξεργασία από ΝTG
Link to comment
Share on other sites

Τον ταμρον χρησιμοποιω συνηθως για πορτραιτα, τα αποτελεσματα γνωστα (ενα περιστασιακο θεματακι στην εστιαση εχει). Οπως ειπα δεν με πολυκαιει, απλα τον ειδα και με εντυπωσιασε, ισα για την ανανεωση του εξοπλισμου και το καινουριο παιχνιδι. Συν τω οτι συνειδητοποιησα οτι ο 35ρης οσο καλος και να ειναι, τον χρησιμοποιω πολυ λιγο, και η διαφορα σε λεφτα θα ειναι μικρη.

Νικο, ποσα ειναι τα καμποσα? Αποκλειονται εκ προοιμιου τα καμποσα, αλλα πες ετσι πληροφοριακα.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.