Jump to content



Περί φωτογραφικών μηχανών, φακών και λοιπών αξεσουάρ


Recommended Posts

μπορει να βολευει το ιττλ σε πολλαπλα φλας ..αλλα ο τροπος που δουλευει (μετραει) ειναι διαφορετικος απο οτι με ττλ.

(στο ττλ θα δεις το αποτελεσμα χαλια σε πολλαπλο σεταπ οποτε καταλαβαινεις οτι κατι παει λαθος..στο μονο σεταπ ενδεχεται -εως πολυ πιθανο- να παρεις ιδιο αποτελεσμα.)

(Αν δεν εχω κανει καποιο λαθος...καθοτι νουμπης με φλας)

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς "πολλαπλό σεταπ" ;

Επίσης υπάρχει τρόπος να δουλέψεις iTTL με ένα μονο φλας ; (εκτός κι αν γυρίσεις το onboard στο μαστερ ; τι να πω ; )

Το νόημα στην πράξη (αν υποθέσουμε ότι γινεται) ποιο ειναι ;

Link to comment
Share on other sites

Αυτό προϋποθέτει ότι σε κάθε φωτό, τα πρόσωπα θα απέχουν την ίδια απόσταση από το φλας, έτσι αν βάλεις π.χ. 1/8 σε όλες τις φωτό, θα είναι το ίδιο φωτισμένα. Αυτό θες κατάλαβα καλά;

Link to comment
Share on other sites

Μετα ερχονται σε εσας να τις πουλησουν?

Όχι ρε φίλε. Δεν είμαστε μπουζούκια :p

Απλά τις ανεβάζουν FB και πας και ταγκάρεις τη στραβομουτσούνα σου.

Δεν έχω FB δεν αγχώνομαι !

Γιατί είστε άματερς?

Με τις μηχανές αυτές και με το, "ΝΑΙ μωρό μου, ΕΙΜΑΙ απο το πέο-πόλιταν" θα μαζέψετε 20 τηλέφωνα, 200 emails, και 18 προσκλήσεις για φωτογραφήσεις με εσώρουχα.

Το κάνουν οι φίλοι μου αυτό όταν τους δίνω τη μηχανή για να βγάλουν και αυτοί κάμια φωτογραφία, μπας και είμαι και γω μέσα...

Καλές μηχανές σπάνια βλέπω πάντως σε μαγαζιά. Με νορμάλ πάλι κομπλέ είσαι.

Έλα super paradise Αγιου Πνέυματος να σου δείξω τι κερδίζει ο φωτογράφος... >:p

Link to comment
Share on other sites

Ομορφαντρες για δωστε τα φωτα σας για φακουδακι DX wide angle:hmm: o 12-24 της μαμας Nikon ειναι εκτος επιλογης! Το budget ειναι κοντα στα 400 και αμα λαχει βαζει και το family κατι παραπανω! Να κοιταξω κατι σε Sigma η να παμε σε Tokina? Tamron δε μου πολυγεμιζει το ματι.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.