Jump to content



Περί φωτογραφικών μηχανών, φακών και λοιπών αξεσουάρ


Recommended Posts

νταξ, μας δουλεύει ο θεός... μπραντ νιου 6δ, χαζολογάς το iso 25600-102400, μετά αποφασίζεις να δεις και τις φωτογραφίες σου. Και βλέπεις αυτό (φωτο τραβηγμένη με f/4):

attachment.php?attachmentid=55775&stc=1&d=1365886712

το οποίο στην αρχή το περνάς για κάποιο μαμούνι που πέρναγε εκείνη την ώρα, αλλά μετά το παρατηρείς σε όλες σχεδόν τις φωτογραφίες. Και το βλέπεις κι έντοντα σε μεγάλα διαφράγματα (f/32):

attachment.php?attachmentid=55781&stc=1&d=1365886868

Φυσικά καθάρισα το φακό, δοκίμασα κι έναν 50mm m42 που έχω, τα ίδια. Self cleaning του sensor, καμία αλλαγή. Manual cleaning (με πουάρ. Χέρι δε βάζω εκεί μέσα), πάλι τίποτα. Εν τω μεταξύ δε βλέπω να υπάρχει και τίποτα πάνω στο σένσορα... Θεέ, σταμάτα να με τρολάρεις. Μην. Άντε να έρθει η Δευτέρα να πάρω την Canon (ή το Γαλαίο?) να δω τι θα κάνουμε...

post-4171-1416077251,896_thumb.jpg

post-4171-1416077255,3643_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Mε ενα καθαρισμα θα φυγει.Υποθετω δεν θες να το κανεις εσυ σε καινουρια μηχανη..υποθετω δεν θα χει προβλημα να το κανει ο γαλαιος.

Η πρωτη φωτο ειναι απλα resize?Η εχει πεσει και crop?

Δε βαζεις καμμια φωτο να χαζολογησουμε και μεις τα 25600-102400 ισο?

Link to comment
Share on other sites

Μεγειά!!

Mε ενα καθαρισμα θα φυγει.Υποθετω δεν θες να το κανεις εσυ σε καινουρια μηχανη..

Είναι αυτό που μου λέγανε οι μεγαλύτεροι πάντα : αν δε της βάλεις χέρι απ την αρχή δικιά σου δε θα γίνει...:p

Link to comment
Share on other sites

μετα απο το καθαρισμα , μετακινηθηκε καθολου ;;

με F4 το βλεπω διπλο , ενω με F32 , εντονο μονο..

όχι, καθόλου. Μάλλον σε μικρό διάφραγμα φαίνεται μικρό για τον ίδιο λόγο που άλλα πράγματα σε μικρό διάφραγμα δε φαίνονται καθόλου (είναι out of focus). Με τον 50άρη, σε f/1.8, με Live view και μεγέθυνση 10x φαίνεται σα λεκές. Πολύ αχνός βέβαια.

Mε ενα καθαρισμα θα φυγει.Υποθετω δεν θες να το κανεις εσυ σε καινουρια μηχανη..υποθετω δεν θα χει προβλημα να το κανει ο γαλαιος.

Η πρωτη φωτο ειναι απλα resize?Η εχει πεσει και crop?

όπως τα λες. Με καθάρισμα λογικά θα καθαρίσει. Θα μιλήσω αύριο με τον Γαλαίο και θα δούμε. Να πω την αλήθεια, το περίμενα ότι κάτι θα πήγαινε στραβά (είμαι κλασσική περίπτωση γκαντέμη). Απλά ήλπιζα να μου κάτσει ελαττωματική κάρτα μνήμης :hehe:

Η πρώτη φώτο είναι cropped & resized. Η δεύτερη μόνο cropped

Είναι αυτό που μου λέγανε οι μεγαλύτεροι πάντα : αν δε της βάλεις χέρι απ την αρχή δικιά σου δε θα γίνει...:p

προτιμώ να μην της βάλω χέρι. ακόμα. Άλλωστε, τυπικά, δεν είναι δική μου :p

Ελα ρε την εδωσες την 400D τελικα?

με'γειες...κανα σκουπιδακι θα ειναι dont worry:flower:

Ναι, την έδωσα στην αδερφή μου, μαζί με τον 17-70.

εχω καμμια 70αρια tabs ανοιχτα για 135αρηδες ...εχω κλεισει αλλα τοσα ..και ακομα ψαχνω :p

για ποιον μιλάμε; αυτόν: CANON EF 135mm F/2.0L USM ;

Έγινε επεξεργασία από deninho
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.