Jump to content



5850 bios flash


made in china

Recommended Posts

Καλησπερα παιδια και καλη χρονια.Θα ηθελα μια μικρη βοηθεια.Εχω την sapphire 5850 και θελω να της περασω το bios της asus ή της msi για να ξεκλειδωσω τα ορια του ccc.Δεν θελω oc απο αλλο προγραμμα γιατι στο idle μονο ο ccc ριχνει ρευματα κλπ.Αυτο που θα θελα ειναι να μου πειτε πως γινεται το flash σε dos γιατι το προγραμμα στα win(winflash) δεν μου ανοιγει καν...Επισης αυτα τα bios ειναι καλα?τσεκαρετε εδω http://www.techpowerup.com/vgabios/58225/Asus.HD5850.1024.090925.html ευχαριστω....

Link to comment
Share on other sites

Φτιαχνεις ενα bootable usb και βαζεις μεσα το atiflash και το bios. Κανεις restart, μπαινεις bios και επιλεγεις να μπουταρεις απο το usb. Οποτε μετα εισαι σε περιβαλλον dos και δινεις την εντολη:

atiflash -p 0 biosname.rom : οπου biosname το ονομα του αρχειου με το bios

Το "0" αναφερεται στην πρωτη pci. Αν εχεις την καρτα σου αλλου βαζεις "1" ή "2" κτλ

Αν εχεις cf δινεις: atiflash -pa biosname.rom

Link to comment
Share on other sites

1) Με το atiflash προσπαθεις η με αυτο το "winflash"???

2) Στοχευεις στην σωστη pci/καρτα? (0,1 κτλ) Αν εχεις 2η καρτα βγαλ την.

3) Δοκιμασε με αλλο bios

Edit: Οκ! Το βρηκες οσο ποσταρα :T:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλημερα φλασαρα μια 5850 Sapphire με το bios της Msi το περασε κανονικα και μετα ελεγε να κανω reboot, μετα το reboot τιποτα δεν την αναγνωριζει, οποτε θελει παλι φλασαρισμα αλλα το θεμα πως μπορω να την φλασαρω τωρα?

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα φλασαρα μια 5850 Sapphire με το bios της Msi το περασε κανονικα και μετα ελεγε να κανω reboot, μετα το reboot τιποτα δεν την αναγνωριζει, οποτε θελει παλι φλασαρισμα αλλα το θεμα πως μπορω να την φλασαρω τωρα?

Βάλε μια παλιά pci vga (όλοι έχουμε κάποια s3 στο σιρτάρι) και κάνε την ίδια διαδικασία.

Link to comment
Share on other sites

Ναι με το gpuz a

Σαν ύστατη λύση και αν δεν βρεθεί μια ευκολότερη, θα πρέπει να φτιάξεις στο bootable usb stick ένα autoexec.bat που να φορτώνει το atiflash και να κάνει reflash στο original bios. Όλα θα πρέπει να γίνουν αυτοματοποιημένα αν δεν έχεις εικόνα, γι αυτό και θέλει προσοχή στα βήματα που θα πρέπει να είναι απολύτως σωστά.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
πατάς atiflash -p 0 -f bios.bin

Το προβλημα δεν ηταν οτι δεν εγραφα σωστα την εντολη του φλασαρισματος αλλα οτι ειχε erase lock (RON NOT ERASED κτλπ) η καρτα μου. Το ελυσα γραφοντας

atiflash -unlockrom 0

Link to comment
Share on other sites

σε εμενα η εντολή atiflash -unlockrom 0 δεν έκανε τιποτα. μου έλεγε ότι δεν είναι lock.

για πες ποσο το έφτασες και ποιο bios έβαλες?

είμαι και εγώ στο ψαξιμο..

εγώ με bios της asus φτάνω μέχρι 765/1130 @ 1,087 (stock)

και με λίγο ρεύμα μέχρι στιγμής 765/1135 @ 1,1 .... και προχωράμε

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.