Jump to content



Σχετικά με το Half Life 2


billpeppas

Recommended Posts

  • Replies 64
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από Shadow Hunter [Σήμερα, στις 11:49]

Μα ποια κατεστραμενα τυπακια θα δωσουν 120 για ενα παιχνιδι?

Αντε να βγει και η ultimate με 240 για τους αποτελειωμενους.

Θα μου πειτε, ΟΤΑΝ βγει το παιχνιδι με τον πληθωρισμο που θα εχουμε δεν θα εχει και πολυ σημασια...

Κατεστραμμενος τυπος ΠΑΡΩΝ!!:D

Τα 120 ειναι πολλα βεβαια και χλωμο το κοβω να ειναι τοσα αλλα τα collectors edition πολλες φορες ειναι κορυφαια.

Τρανο παραδειγμα το warcraft 3 collectors το οποιο εχει μεσα 120 σελ artbook και πολλα αλλα(το artbook ειναι σε Α4:clap: )

Συν της αλλης τα collectors μετα απο καποιο καιρο και αναλογα την ποσοτητα τους αποκτουν αξια στο ebay.

Οποτε παρε τωρα και πουλα μετα....αν και εγω δεν εχω πουλησει τπτ απο αυτα που εχω.

Γενικα μην σνομπαρεται πολυ τα collectors και τα οριγιναλ παιχνιδια.

Τρανο παραδειγμα ενα παιχνιδι που εχω για sega saturn

Panzer dragoon saga ...το εχει ακουσει κανεις?

Λοιπον το πηρα απο τα oneway πριν 2 χρονια( το ειχαν ξεχασμενο στο online shop) για την τιμη των 3500 δρχ καινουργιο!!!

Σημερινη τιμη στο ebay τις περισσοτερς φορες πανω απο 150 ευρω

http://cgi.ebay.co.uk/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&category=3656&item=8115502030&rd=1&ssPageName=WD2V

http://cgi.ebay.co.uk/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&category=3656&item=8115802027&rd=1&ssPageName=WDVW

Η δευτερη εχει ακομα 4 μερες!!!

Και για οσους ενδιαφερονται το πλαισιο δινει το warcraft 3 collectors editions γυρω στα 33 ε χωρις φπα.Εγω το ειχα παρει 60:shutup: :(:o:confused:

Τρεξτε να προλαβετε....:hi:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ison

Κατεστραμμενος τυπος ΠΑΡΩΝ!!:D

Πρωτα απο ολα γαματη αντιδραση!Ετσι να μην παρεξηγουμαστε :D:T:

Σχετικα με τα collectors editions απευθυνονται σε σκληροπυρηνικους gamers και σε νεους χρηστες χωρις εμπειρια απο παιχνιδια του παρελθοντος.Εσυ προφανως δεν εισαι νεος χρηστης αν και οι κονσολες ειναι αλλη ιστορια. Πρσωπικα, εχοντας δει σχεδον ολα τα παιχνιδια για pc τα τελευταια 15 χρονια μεχρι και τα πιο ασημαντα δεν υπαρχει κατι την τελευταια 5ετια με 2-3 εξαιρεσεις που θα με κανουν να γινω τοσο φαν ενος παιχνιδιου ωστε να αγορασω ενα τετοιο πακετο.Ακομα και το original half-life που θεωρειται απο πολλους το κορυφαιο fps δεν με ειχε εντυπωσιασει τετοιο βαθμο και αυτο γιατι οταν βγηκε ειχαν προηγηθει αλλα παιχνιδια που ειχαν προσφερει τα περισσοτερα απο αυτα που παρουσιασε το half-life.Βελτιωση ναι, επανασταση ουτε κατα διανοια. Αυτα βεβαια ειναι προσωπικα γουστα αλλα ειναι αδιαμφισβητητο οτι ολα τα παιχνιδια πια αποτελουνται απο το ιδιο πακετο με διαφορετικο περιτυλιγμα. Ετσι και με το half-life 2 δεν περιμενω τιποτα το επαναστατικο που να δικαιολογει μια εκδοση αξιας 120ευρω(ισως ετσι βγαλουν τα εξοδα της διαφημισης)

Τα original δεν τα σνομπαρουμε, τουλαχιστον οχι περισσοτερο οσο τους αξιζει.Και αυτο διοτι τα τελευταια χρονια ελαχιστες εξαιρεσεις υπαρχουν που να δικαιολογουν την αγορα τους και στην τιμη που πωλουνται. Στην συλλογη μου εχω πολλα original παιχνιδια και δυστυχως σχεδον ολα ανηκουν στην "χρυση" εποχη 90-97. Εκεινες τις εποχες αγοραζαμε πιο πολλα παιχνιδια οχι μονο γιατι καταφερναν να αφησουν το στιγμα τους αλλα γιατι οντως ενιωθες οτι επρεπε να στηριξεις και να συγχαρεις τον κατασκευαστη για την δουλεια που εκανε και να του δωσεις το μηνυμα να συνεχισει στο ιδιο επιπεδο.

Παιχνιδια που ανηκουν σε κονσολες (ειδικα στο saturn που αναφερεις, κυριως λογο του μεσου αποθηκευσεις που ειχε) οταν πια εκλειψει η κονσολα εχουν καλες πιθανοτητες να αποκτησουν επιπλεον αξια λογω του οτι δεν ειναι δυνατη η αποκτηση τους ουτε απο τα μαγαζια ουτε απο το internet. Στα παιχνιδια για υπολογιστες αυτο ειναι περιορισμενο εως απιθανο και εκπροσωπει μονο παιχνιδια που για τον ενα ή αλλο λογο δεν μπορεσαν να κυκλοφορησουν σε αρκετα αντιτυπα. Χαρακτηριστικο παραδειγμα αποτελει το The Gene Machine.

Συνοπτικα, η ποιοτητα του 99.99%(και αυτο γιατι παντα υπαρχει η εξαιρεση για να επιβεβαιωνει τον κανονα) των σημερινων και προσφατων παιχνιδιων δεν δικαιολογει την τιμη τους, ακομα και αν αυτη ηταν αισθητα πιο χαμηλη. Γιαυτο και 120ευρω, ακομα και 60ευρω για ενα παιχνιδι σαν το Half-Life 2 ειναι απαραδεκτα υπερβολικη. Το παιχνιδι δεν εχει κυκλοφορησει ακομα και τα λεγομενα βασιζονται στις παρουσες πληροφοριες σχετικα με αυτο. Ομως οταν υπαρχει μια ιστορια πολλων ετων με τα αναλογα δυσαρεστα αποτελεσματα οπου επιβεβαιωνεται ο κανονας ξανα και ξανα, δεν μπορεις παρα να τον σεβαστεις. Παντα περιμενουμε την ευχαριστη και αναπαντεχη εκπληξη που θα μας κανει να ξανανιωσουμε οπως πριν απο 10 χρονια και να τρεξουμε να υποστηριξουμε την προσπαθεια. Δυστυχως η τραγικη αληθεια ειναι οτι περισσοτερο απο ολους,για αυτους που εχουν δει τις καινοτομιες του παρελθοντος η εταιρια κατασκευης πρεπει να κανει κατι πραγματικα επαναστατικο για να τους αγγιξει.Ολοι εχουν ξεχασει πως φτιαχνονται τα παιχνιδια.Δεν θελουν τεχνικα χαρακτηριστικα, θελουν μαγεια.

Υ.Γ. Εαν δεν υπηρχε το multiplayer, τοτε η παρακμη θα ηταν εμφανης σε πολυ μεγαλυτερο βαθμο.

Ξεφυγα λιγο απο το θεμα και συγγνωμη για το μεγαλο ποστ, αλλα ηταν η αφορμη για εναν προβληματισμο. :getlost:

@Kostas7GTR . Να σε δω να κατεβαζεις απο internet και να clopywrite τα special manuals, τις φιγουρες και τα καλουδια που εχουν οι collector's editions :p

Link to comment
Share on other sites

@Shadow Hunter ωραι αυτα που λες αλλα μηπως φταιει και η ηλικια σε αυτο? εγω αυτο βλεπω απο τον εαυτο μου. δεν μπορει να με ενθουσιασει ενα game οπως παλια. (ακομα το monkey island 1 μεσα στην καρδια μου το εχω). και οσο παιρναει ο καιρος το αισθανομε πιο εσθητα αυτο το πραγμα

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από outlaw

Πού τα Pagan, το UFO, Space Quest, Kings quest, Laura bow, Goblins......μέχρι και με το Elvira είχα κολήσει περισσότερο............πατάτα σου λέω............απλά τσιτώνει λίγο το hardware (τι λίγο δηλαδή:whistling )

Που τα βρηκες αυτα τα παρακμιακα?????

Το Elvira ειδος παγωτου ειναι?????

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από outlaw

κοντά έπεσες...........μόλις 79 και πάω για:rip::shifty:

Εσυ που γεννηθηκες την εποχη των δεινοσαυρων ξερεις μηπως γιατι εξαφανιστηκαν?????

Αρχική απάντηση από outlaw

Πάω να ξεθάψω κανένα User και Pixel.......:rip:

Μην ξεχασεις το Computer Για Ολους τευχος Φβρουαριου 84'

Link to comment
Share on other sites

quote:

--------------------------------------------------------------------------------

Αρχική απάντηση από outlaw

Πάω να ξεθάψω κανένα User και Pixel.......

--------------------------------------------------------------------------------

Παντως για μενα το user ηταν το κορυφαιο περιοδικο για παιχνιδια. πολυ μπροστα απο τα αλλα ελληνικα περιοδικα το `90 . τωρα μονο pc master αγοραζω κι αυτο οχι ιδιαιτερα συχνα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από zyx

@Shadow Hunter ωραι αυτα που λες αλλα μηπως φταιει και η ηλικια σε αυτο? εγω αυτο βλεπω απο τον εαυτο μου. δεν μπορει να με ενθουσιασει ενα game οπως παλια. (ακομα το monkey island 1 μεσα στην καρδια μου το εχω). και οσο παιρναει ο καιρος το αισθανομε πιο εσθητα αυτο το πραγμα

Zyx εχεις δικιο ειναι πολυ σημαντικο και η ηλικια.Προσπαθησα να το εννοησω γιατι πολυχρονη εμπειρια + ηλικια συμβαδιζουν αλλα μαλλον δεν ημουν σαφης.

Αν και στο gameplay δεν ειναι ευκολο να ζησουμε πια εκστασεις και φυσικα δεν ανταποκρινεται σε ολα τα ειδη παιχνιδιων, υπαρχει ενα στοιχειο που αν χρησιμοποιηθει σωστα τοτε μπορει να εκτοξευσει το ενδιαφερον ενος παιχνιδιου στα υψη. Και αυτο ειναι το ΣΕΝΑΡΙΟ. Μπορει τους παλιους να μην τους κανει να νιωσουν οπως τα πρωτα παιχνιδια αλλα θα τους θυμισει στιγμες του παρελθοντος και θα τους κερδισει. Υπαρχει μια εκπληκτικη ομοιοτητα μεταξυ παιχνιδιων και ταινιων. Οσες ταινιες και να εχουμε δει, παντα μια ταινια με το σωστο σεναριο θα μας κερδισει. Τα εφφε ειναι ομορφα και εντυπωσιακα αλλα γρηγορα συνηθιζονται .Ετσι και οι shaders,τα lighting effects...

Το Monkey Island οταν ειχε βγει μπορει να μην ειχε την αντιστοιχη τεχνολογικη παρουσια που εχει το FAR CRY σημερα(βεβαια ειναι 2 τελειως διαφορετικα παιχνιδια) αλλα αυτο που ειχε και το εκανε διαχρονικο ηταν το φοβερο του σεναριο, το απιστευτο του χιουμορ. Το παιχνιδι ηταν μια παραμυθενια ιστορια με προσωπικοτητα. Δεν υπαρχουν λογια να περιγραψουν αυτο το διαμαντι.

Υ.Γ. Αντε παω να παιξω ενα Indiana Jones and the Fate of Atlantis :whip: γιατι δεν βλεπω να βγαινει συντομα η ταινια :p

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.