Jump to content



Σκουριασμένα chokes σε μητρικές Asus.


Candyman

Recommended Posts

Εφοσον η ASUS ειναι χαλια εταιρια και εκανε τετοια απατη ΓΙΑΤΙ απο Μ2Ν-SLI (ενω ηδη ταλαιπωρηθηκες στο παρελθον) πηγες ΠΑΛΙ σε ASUS? Αυτο θελω να μου απαντησεις.

Μια και το θέμα μας πλέον δεν είναι τα καραγκιοζιλίκια της Asus αλλά το γιατί ο Candyman πήρε Asus (δηλαδή αν ΔΕΝ είχα Asus δεν θα με κράζατε? Δεν πάμε καλά...) να σου πω: Διότι την βρήκα 90 ευρώ ολοκαίνουργια στο κουτί της, και η M2N SLI δεν έπαιρνε Phenom II. Οκ? Σου λύθηκε η απορία;

Τώρα σειρά μου. Εσύ θα αγόραζες Asus με σκουριασμένα chokes που είναι έτσι ακόμα και στις photos του επίσημου site;

Δεν εχεις λογο να μου εξηγεις τι hardware εχεις δουλεψει, αλλα να πετας μια παρολα στον αερα οτι η "Ρ6Τ δεν ειναι καλη μητρικη" ειναι εντελως αναληθες και παραπλανητικο καθως και να λες εμμεσα οτι αν καποιος εχει nforce και προβληματα εχει προβλημα ο χρηστης που καθεται 50cm απο την οθονη διχνει εμπαθεια.

Μα τι να σου πω ρε man; Εσύ με το που σου θίξαμε την Asus μου επιτέθηκες εμμέσως πλην σαφώς, αντί να δεις το θέμα αντικειμενικά.

Δες στα fora επισης τι κραξιμο τρωνε τα nforce και τι γνωμη εχει απο εδω μεσα ο καθενας για τα αυτα.

Ρε συ έλεος δηλαδή! Μπορείς να αντιληφθείς ΠΟΥ ακριβώς είναι το foul της Asus, και ποιά είναι η ουσία του θέματος ή θα μιλάμε για το nforce;

Και στο κατω κατω στα εκαττομυρια board που εχει βγαλει η ASUS να βγουν και 1000 με προβλημα ειναι ενα πολυμικρο ποσοστο που προβλεπεται. Οπως σου ειπα πιο πανω, την πας για rma δεν παει να εχει ληξει η εγγυηση.

Μικρό ποσοστό; Πως φαίνεται πως διαβάσεις τα posts μου επιφανειακά. Τα συγκεκριμένα coils χρησιμοποιούνται τουλάχιστον 6 μήνες κι αυτό φαίνεται από τα serial numbers των boards.

Ασε δηλ. που υποθετεις οτι θα καψει την cpu χωρις να εχει αποδειχθει οτι κατι τετοιο μπορει να γινει...

Υποθέτω; Εγώ; Να σου πω, ξέρεις τι ακριβώς κάνει ένα choke πάνω σε ένα board?

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 54
  • Created
  • Last Reply

Καταρχήν CuO/CuO2 είναι copper oxide, είναι κράματα.

Ο χαλκός διαβρώνεται ναι. ΔΕΝ αναπτύσεται σκουριά πάνω του με την έννοια του να φαίνεται οπτικά.

Χημικός δεν είμαι αλλά δεν νομίζω ότι τα οξείδια του χαλκού θεωρούνται κράματα. :p

candyman ξεκίνησες καλά το thread, ενημερώνοντας για τα προβλήματα συγκεκριμένων μοντέλων/παρτίδων της Asus αλλά κάπου μετά την έχασες την μπάλα. Και γιατί τόσο μίσος δηλαδή. Αυτοί που έχουν αυτά τα μοντέλα θα τους κάνει η Asus ένα RMA και τέλειωσε το ζήτημα, ή θα είναι η Asus η μόνη εταιρία που θα αναγκαστεί να κάνει RMA λόγω ελλατωμάτων. Όλες πάνω κάτω οι εταιρίες έχουνε άπειρα προβλήματα με τις μητρικές, πάντα κάτι δεν θα λειτουργεί σωστά.

Link to comment
Share on other sites

Χημικός δεν είμαι αλλά δεν νομίζω ότι τα οξείδια του χαλκού θεωρούνται κράματα. :p

Έχεις δίκιο είναι χημικά μείγματα και όχι κράματα μετάλλου, λάθος δικό μου από βιασύνη. Όπως και να έχει άλλο πράγμα το Cu2O (οξείδιο του χαλκού) και άλλο πράγμα το Cu (χαλκός)

candyman ξεκίνησες καλά το thread, ενημερώνοντας για τα προβλήματα συγκεκριμένων μοντέλων/παρτίδων της Asus αλλά κάπου μετά την έχασες την μπάλα. Και γιατί τόσο μίσος δηλαδή. Αυτοί που έχουν αυτά τα μοντέλα θα τους κάνει η Asus ένα RMA και τέλειωσε το ζήτημα, ή θα είναι η Asus η μόνη εταιρία που θα αναγκαστεί να κάνει RMA λόγω ελλατωμάτων. Όλες πάνω κάτω οι εταιρίες έχουνε άπειρα προβλήματα με τις μητρικές, πάντα κάτι δεν θα λειτουργεί σωστά.

H asus δεν έχει σκοπό να κάνει κανένα RMA που θα συμβεί εκτός εγγύησης. Πιστεύεις ότι θα πας μια μητρική εντός εγγύησης αλλά με σκουριασμένα chokes π.χ. πίσω στο Πλαίσιο ή το Eshop (ενώ η μητρική δουλεύει ακόμα έτσι?) και θα σου το κάνουν RMA, ειδικά δε όταν δεν έχουν και τέτοια εντολή από την μαμά Asus;

Επίσης επειδή ένα choke που υπολειτουργεί θέλει αρκετό καιρό για να "κλωτσήσει τον κουβά", είναι πάρα πολύ πιθανόν τα προβλήματα να αρχίσουν μετά από 2-3 χρόνια δηλαδή όταν το προϊόν θα είναι εκτός εγγύησης. Αν είχε σκοπό να καλύψει τους πελάτες της θα προχωρούσε σε ανάκληση των μητρικών επι τόπου, για ποιό λόγο να περιμένει να "σκάσουνε" πρώτα; Δεν το έκανε όμως και αντ'αυτού τηρεί σιωπή ιχθύος. Και εν τέλει το θέμα είναι σοβαρό γιατί δεν έχει να κάνει με το σχεδιασμό ή κάτι άλλο που έσφαλλε η Asus ή από κάποια ατυχία ή παράβλεψη. Μιλάμε για συγκεκριμένα και απαράδεκτα foul και έχει να κάνει με τους εξής δύο παράγοντες:

1. Κακιστη ποιότητα πρωτογενών υλικών, προφανώς διαλέξανε ότι πιο φτηνό υπήρχε.

2. Άθλιος ποιοτικός έλεγχος. Δεν επιτρέπεται να μην το έχει δει κανείς τόσο καιρό ή να μην έχει κάνει κάτι κάποιος για τόσο καιρό. Είναι επίσης ανεπίτρεπτο οι εν λόγω μητρικές να κοσμούν το επίσημο site της Asus.

Αν εσύ ή ο οποιοσδήποτε άλλος εγκρίνει τέτοιες πρακτικές, είναι πλέον δικό του θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Kαι κάτι τελευταίο. Η παρακάτω παράθεση έχει αναφερθεί σε αρκετά sites αλλά φυσικά προέρχεται από το semiaccurate.

What's of most concern is that the motherboard maker is aware of these affected boards and instead of simply pulling them off the market, they're apparently shifting them with lower pricing to help clear their inventory. The particularly scarey thing about this is that the issue, in time, could eventually develop into catastrophic failure whereby not only the motherboard would become useless, but it could also potentially kill the CPU residing in its socket.
Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο είναι χημικά μείγματα και όχι κράματα μετάλλου, λάθος δικό μου από βιασύνη. Όπως και να έχει άλλο πράγμα το CuO2 (οξείδιο του χαλκού) και άλλο πράγμα το Cu (χαλκός)

H asus δεν έχει σκοπό να κάνει κανένα RMA που θα συμβεί εκτός εγγύησης. Πιστεύεις ότι θα πας μια μητρική εντός εγγύησης αλλά με σκουριασμένα chokes π.χ. πίσω στο Πλαίσιο ή το Eshop (ενώ η μητρική δουλεύει ακόμα έτσι?) και θα σου το κάνουν RMA, ειδικά δε όταν δεν έχουν και τέτοια εντολή από την μαμά Asus;

Επίσης επειδή ένα choke που υπολειτουργεί θέλει αρκετό καιρό για να "κλωτσήσει τον κουβά", είναι πάρα πολύ πιθανόν τα προβλήματα να αρχίσουν μετά από 2-3 χρόνια δηλαδή όταν το προϊόν θα είναι εκτός εγγύησης. Αν είχε σκοπό να το καλύψει τα ελαττωματικά boards θα προχωρούσε σε ανάκληση των μητρικών επι τόπου, για ποιό λόγο να περιμένει να "σκάσουνε" πρώτα; Δεν το έκανε όμως και αντ'αυτού τηρεί σιωπή ιχθύος. Και εν τέλει το θέμα είναι σοβαρό γιατί δεν έχει να κάνει με το σχεδιασμό ή κάτι άλλο που έσφαλλε η Asus ή από κάποια ατυχία ή παράβλεψη. Μιλάμε για συγκεκριμένα και απαράδεκτα foul και έχει να κάνει με τους εξής δύο παράγοντες:

1. Κακιστη ποιότητα πρωτογενών υλικών, προφανώς διαλέξανε ότι πιο φτηνό υπήρχε.

2. Άθλιος ποιοτικός έλεγχος. Δεν επιτρέπεται να μην το έχει δει κανείς τόσο καιρί ή να μην έχει κάνει κάτι κάποιος για τόσο καιρό. Εϊναι επίσης ανεπίτρεπτο οι εν λόγω μητρικές να κοσμούν το επίσημο site της Asus.

Αν εσύ ή ο οποιοσδήποτε άλλος εγκρίνει τέτοιες πρακτικές, είναι πλέον δικό του θέμα.

Βασικα το να παραθετεις φορα στα οποια κραζουν την Asus (εστω για το συγκεκριμενο) σαν επιχειρημα ειναι λιγο αστοχο/περιττο.

Περιττο γιατι προφανως οταν κανεις τετοια πατατα θα φας κραξιμο... και

Αστοχο γιατι με την ιδια λογικη μπορω να σου παραθεσω εγω 10χ φορα που κραζουν την NV για τα chipset της για να σου αποδειξω (??) οτι ακομα και 10 ευρω να την εβρισκες την M2N SLI και την Crosshair δεν επρεπε να την παρεις.

Αυτο που λεμε και δεν λες να καταλαβεις ειναι οτι "ωραια, την εκανε την μλκ με τα chokes"

Ενταξει δεν σημαινει οτι ολη η εταιρια ειναι ΓΤΠ επειδη εσενα δεν σου δουλεψαν καλα 2 μητρικες και επειδη στις 5 MSI σου δουλευει καλα το fan regulation...

Πολυ offtopic.

Δεν ειναι χημικα μιγματα. Δεν ξερω καν πως οριζεται το "χημικο μιγμα" στα ορυκτα...

Πιο κοντα ησουν στο "κραμα" με βαση το ορισμο του "κραματος"

Ειναι απλα χημικες ενωσεις του χαλκου με το οξυγονο

Παρολο που υπαρχει τετρασθενης χαλκος δεν εχω δει ποτε CuO2... Αλλα μπορει να κανω και λαθος.

Ολα τα metal oxides (τελειως μπακαλιστικα) θεωρουνται "σκουριες" στην καθημερινη γλωσσα. Το ανεφερα απλα γιατι εγραψες οτι ο χαλκος ΔΕΝ σκουριαζει. Αν θεωρεις οτι σκουρια ειναι ΜΟΝΟ του σιδηρου (Fe2O3/Fe2O4 κλπ κλπ) τοτε ΝΑΙ δεν σκουριαζει... αλλα οταν του βαλεις υγρασια θα διαβρωθει/σκουριασει (και θα ειναι οπως αυτο που δειχνει στην φωτο) οπως ολα τα μη ευγενη μεταλλα.<---οπου ειρησθω εν παροδω ΚΑΙ αυτα "σκουριαζουν"¨απλα κατω απο πιο σκληρες συνθηκες με οξεα κλπ κλπ

Link to comment
Share on other sites

Βασικα το να παραθετεις φορα στα οποια κραζουν την Asus (εστω για το συγκεκριμενο) σαν επιχειρημα ειναι λιγο αστοχο/περιττο.

Περιττο γιατι προφανως οταν κανεις τετοια πατατα θα φας κραξιμο... και

Αστοχο γιατι με την ιδια λογικη μπορω να σου παραθεσω εγω 10χ φορα που κραζουν την NV για τα chipset της για να σου αποδειξω (??) οτι ακομα και 10 ευρω να την εβρισκες την M2N SLI και την Crosshair δεν επρεπε να την παρεις.

Αυτο που λεμε και δεν λες να καταλαβεις ειναι οτι "ωραια, την εκανε την μλκ με τα chokes"

Ενταξει δεν σημαινει οτι ολη η εταιρια ειναι ΓΤΠ επειδη εσενα δεν σου δουλεψαν καλα 2 μητρικες και επειδη στις 5 MSI σου δουλευει καλα το fan regulation...

Μα το θέμα δεν είναι ότι η εταιρία είναι ΓΤΠ επειδή δεν ειμαι ευχαριστημένος εγώ, αλλά κυρίως ΓΙΑΤΙ ΚΑΝΕΙ ΚΑΡΑΓΚΙΟΖΙΛΙΚΙΑ. Αυτο σας λέω από την αρχή του thread αλλά διαβάζω.. άλλα λόγια ν'αγαπιόμαστε.

Πολυ offtopic.

Δεν ειναι χημικα μιγματα. Δεν ξερω καν πως οριζεται το "χημικο μιγμα" στα ορυκτα...

Πιο κοντα ησουν στο "κραμα" με βαση το ορισμο του "κραματος"

Ειναι απλα χημικες ενωσεις του χαλκου με το οξυγονο

Αφενός δεν είναι κράμα και καλώς με διορθώσανε.

Alloy=κράμα (An alloy is a partial or complete solid solution of one or more elements in a metallic matrix)

Compοund=μείγμα (A chemical compound (frequently shortened to compound) is a pure chemical substance consisting of two or more different chemical elements)

Copper oxide=Compound

Mπρούτζος, Νίκελ κ.λ.π.=alloys

Παρολο που υπαρχει τετρασθενης χαλκος δεν εχω δει ποτε CuO2... Αλλα μπορει να κανω και λαθος.

Όχι ρε συ εγώ το έγραψα λάθος. Γράφω βιαστiκά και κάνω πολλά λάθη αναγραματισμού (το συγκεκριμένο το είχα στο clipboard γι'αυτό γράφτηκε λάθος κάθε φορά). Cu2O εννοούσα...

Ολα τα metal oxides (τελειως μπακαλιστικα) θεωρουνται "σκουριες" στην καθημερινη γλωσσα. Το ανεφερα απλα γιατι εγραψες οτι ο χαλκος ΔΕΝ σκουριαζει. Αν θεωρεις οτι σκουρια ειναι ΜΟΝΟ του σιδηρου (Fe2O3/Fe2O4 κλπ κλπ) τοτε ΝΑΙ δεν σκουριαζει... αλλα οταν του βαλεις υγρασια θα διαβρωθει/σκουριασει (και θα ειναι οπως αυτο που δειχνει στην φωτο) οπως ολα τα μη ευγενη μεταλλα.<---οπου ειρησθω εν παροδω ΚΑΙ αυτα "σκουριαζουν"¨απλα κατω απο πιο σκληρες συνθηκες με οξεα κλπ κλπ

Σκουριά=διάβρωση της επιφάνειας μετάλλου κατά την χημική αντίδραση οξυγόνου, η γνωστή οξείδωση. Όπως έχω ξαναπεί ο χαλκός διαβρώνεται/οξειδώνεται αλλά δεν σκουριάζει όπως το σίδερο. Δημιουργείται μια μαυροπράσινη επιφάνεια (copper oxide) και δεν αλλοιώνει τις ιδιότητες ακαμψίας του μετάλλου ούτε σου καταστρέφει το υλικό, ή μάλλον για την ακρίβεια η φθορά στον χαλκό από οξείδωση είναι τόσο αργή που χρειάζεται πολλαπλάσιο χρόνο για να καταστραφεί σε σχέση με το σίδερο.

Link to comment
Share on other sites

Αγόρια.

Η κουβέντα αυτή ξεκίνησε σαν ενημερωτικό ποστ (ευχαριστούμε όντος Candy), και έχει καταλήξει σε τρίλογο γιατί και πως, και fan regulator, και bios, και σκουριά, και γιατί έφαγε γεμιστά ο Candy, και γιατί δεν τον παίζει ο Σόλωνας, και τα φιλάει ο csaris.

Ηρεμίστε λίγο τα πνεύματα μην τα ηρεμίσουμε εμείς παρακαλώ, ή απλά γυρίστε το σε πολιτισμένο διάλογο, χωρίς ειρωνείες, φωνές, και καυστικά σχόλια.

Link to comment
Share on other sites

Μια και το θέμα μας πλέον δεν είναι τα καραγκιοζιλίκια της Asus αλλά το γιατί ο Candyman πήρε Asus (δηλαδή αν ΔΕΝ είχα Asus δεν θα με κράζατε? Δεν πάμε καλά...) να σου πω: Διότι την βρήκα 90 ευρώ ολοκαίνουργια στο κουτί της, και η M2N SLI δεν έπαιρνε Phenom II. Οκ? Σου λύθηκε η απορία;

Τώρα σειρά μου. Εσύ θα αγόραζες Asus με σκουριασμένα chokes που είναι έτσι ακόμα και στις photos του επίσημου site;

Μα τι να σου πω ρε man; Εσύ με το που σου θίξαμε την Asus μου επιτέθηκες εμμέσως πλην σαφώς, αντί να δεις το θέμα αντικειμενικά.

Ρε συ έλεος δηλαδή! Μπορείς να αντιληφθείς ΠΟΥ ακριβώς είναι το foul της Asus, και ποιά είναι η ουσία του θέματος ή θα μιλάμε για το nforce;

Μικρό ποσοστό; Πως φαίνεται πως διαβάσεις τα posts μου επιφανειακά. Τα συγκεκριμένα coils χρησιμοποιούνται τουλάχιστον 6 μήνες κι αυτό φαίνεται από τα serial numbers των boards.

Υποθέτω; Εγώ; Να σου πω, ξέρεις τι ακριβώς κάνει ένα choke πάνω σε ένα board?

Δηλ. εδωσες 90ε για το χειροτερο κατασκευαστη του κοσμου εις γνωσην σου και μετα τον κραζεις ολη την ASUS οτι εχει προβληματα... Tι να πω!

Δεν εχεις ΙΔΕΑ φιλος απο την Ρ6Τ ουτε απο Χ58 και γι αυτο δεν απαντας στο ΓΙΑΤΙ δεν ειναι καλη. Απλα πετας μια μ για φανεις εξυπνος... επιφανειακα.

Στο ξαναπα πιο πανω, την πας για RMA και τελος. Καινουργια boards δεν ποσταρες πριν που ειναι απο την αρχη σκουριασμενα ή μου φαινεται? Στο ξαναλεω συμβαινει, αλλο πραγμα να εχεις μισος προς την ASUS λογω των 2 nforce boards που ειχες.

Link to comment
Share on other sites

Δηλ. εδωσες 90ε για το χειροτερο κατασκευαστη του κοσμου εις γνωσην σου και μετα τον κραζεις ολη την ASUS οτι εχει προβληματα... Tι να πω!

Πως φαίνεται ότι έχεις φανατισμό υπέρ της Asus. Αντί να επικεντρωθείς στην ουσία, από το 1ο σου ποστ εδώ προσπαθείς να μειώσεις εμένα και τις επιλογές μου, ενώ έχω ήδη εξηγήσει γιατί έκανα τέτοιες επιλογές. Well done!

Δεν εχεις ΙΔΕΑ φιλος απο την Ρ6Τ ουτε απο Χ58 και γι αυτο δεν απαντας στο ΓΙΑΤΙ δεν ειναι καλη. Απλα πετας μια μ για φανεις εξυπνος... επιφανειακα.

Τι να σου πω ρε άνθρωπε, το ζήτημα είναι να βγούμε offtopic; Καλή μητρική δεν είναι αυτή που κάνει απλά καλό overclocking.

Απο κει και πέρα, παραβλέπω εντελώς τους χαριτωμένους σου χαρακτηρισμούς. Αλλωστε εγώ απλά το παίζω έξυπνος, και δεν έχω ιδέα, right?

Στο ξαναπα πιο πανω, την πας για RMA και τελος. Καινουργια boards δεν ποσταρες πριν που ειναι απο την αρχη σκουριασμενα ή μου φαινεται? Στο ξαναλεω συμβαινει, αλλο πραγμα να εχεις μισος προς την ASUS λογω των 2 nforce boards που ειχες.

Θα πάρεις νέα μητρική, θα δουλεύει και περιμένεις να σου κάνει RMA το κάθε καταστημα. Πολύ σιγουριά βλέπω. Μόνο που ΑΝ γινότανε RMA τόσο απλά, δεν θα υπήρχε τόσος ντόρος στο net. Καθώς επίσης η Asus θα έκανε acknowledge το προβλήμα και δεν θα το έπαιζε ΄"παλαβή". Απλή λογική είναι!

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν επειδή αναφέρθηκε η P6T γιαυτό γράφω...... δεν θα έπαιρνα θέση σε άλλη περίπτωση......

Ειχα την P6T Deluxe αποδείχτηκε ελαττωματική,ανέβαζε θερμοκρασία σε στοκ ρυθμίσεις σε Load με την CM V8 και μέσα σε staker 80 βαθμούς!! δεν θα αναφερθώ στο όλο story άπλα θα πω ότι την έδωσα πίσω και πήρα μια evga classified και είμαι ευτυχής!επισις δεν αναφέρω στην διαδικασία του να εντοπίσουν το πρόβλημα τεχνικοί του Πλαίσιο ώστε να μπορέσει να γίνει η τράμπα, αν και είναι κομικοδραματικο!!!νομίζω πως θα βγούμε εκτός θέματος) πάντως +φωνω απόλυτα με candyman......άπλα Α Π Α Ρ Α Δ Ε Κ Τ Η η asus!!!

Link to comment
Share on other sites

ενδιαφερον.. παντως απο τις φωτο δεν ειμαι σιγουρος αν ειναι οξειδωση του χαλκου, η οξειδια απο τον πυρηνα κολημενα στη μονωση του πηνιου, , γιατι αν ηταν οξειδωση στο χαλκο, φαινεται λες και εχει διαπερασει το μονωτικο βερνικι και η μητρικη δεν θα πρεπει να δουλευε καθολου , οχι να υπολειτουργει... μα ΚΑΘΟΛΟΥ, γιατι τοτε το πηνιο θα βραχυκυκλωνε και στο πρωτο φορτιο, μολις θα ζηταγε ρευμα η cpu , QQ ανεπαρκεια.., απο την αλλη αν ειναι απλως σκουρια απο τον πυρηνα το πολυ πολυ να αλλαζει λιγο η αυτεπαγωγη του πηνιου αλλα θα δουλευει η μητρικη σε νορμαλ καταστασεις.

Link to comment
Share on other sites

Ο χαλκός δεν οξειδώνεται κατά τέτοιο τρόπο όπως στις photos. Αυτό είναι το περίεργο. Δεν φαίνεται να είναι οξείδια κολλημένα γιατί ο χαλκός έχει φθαρεί στην επιφάνεια του (σε μερικές photos στο semiaccurate φαίνεται αυτό καθαρά) και δεν φαίνεται να είναι επικολλημένα κομμάτια αλλά αντιθέτως φαίνεται φθαρμένος προς τα "μέσα".

Εντωμεταξύ η σκουριά δείχνει σαν να έχει πάει από έξω προς τα μέσα, κάτι που ενισχύει την άποψη μου πως το πρόβλημα ήταν στο coating. Μια δεύτερη περίπτωση είναι να είχε υγρασία το προστατευτικό βερνίκι που επιστρώνεται στο coil, με αποτέλεσμα με την αύξηση της θερμοκρασίας να βράσει, να απελευθερώθηκε υγρασία που κακώς είχε κατακρατηθεί και να έγινε η ζημιά.

Αν όμως είχε γίνει έτσι θα έπρεπε να υπάρχει πολύ περισότερο σκουριά στο εσωτερικό. Όμως από την άλλη πλευρά οι "φουσκάλες" στην επιφάνεια του lacquer αν δεις στις photos δείχνουν μεγάλες πιθανώς θερμοκρασίες.

Από την άλλη πλευρά καθώς το φαινόμενο δεν θα παραμένει στάσιμο, η απόδοση του choke σταδιακά θα πέφτει όλο και περισσότερο.

Με την σκουριά αυξάνεται πάρα πολύ το inductance του choke και πλέον δεν θα δίνει καθόλου σωστά ρεύματα, και στο τέλος θα καταστρέψει το cpu και δεν υπάρχει αμφιβολία γι αυτό. Άλλωστε δεν το λέω μόνο εγώ αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Έχει αποδείξει κάποιος ότι αυτή η κακοτεχνία μπορεί να βλάψει ή όχι τον επεξεργαστή; Γιατί πολύ απλά ο καθένας λέει το μακρύ του και το κοντό του χωρίς αποδείξεις...

H απόδειξη είναι η επιστήμη των ηλεκτρονικών.

Διάβασε το ακριβώς προηγούμενο post, τελευταία παράγραφο.

Kι ένα σχόλιο από IT engineer της Gigabyte το οποίο ανέβηκε στο blog της εταιρίας και μετά αφαιρέθηκε καπάκι. Πάντως το είχα δει με τα μάτια μου. Τώρα έχει μείνει το link αλλά έχει αφαιρεθεί το κείμενο:

I've seen a lot of talk on the interweb today about rusty chokes on some motherboards, and thought I'd weigh in with my 2 cents worth. First a quick description of what a choke does: the typical power phase on a motherboard consists of MOSFETs, a choke and a capacitor. The MOSFETs act as gates that open or shut to regulate the flow of electricity into the power phase. The choke acts as a battery of sorts that holds the charge while supplying electricity to the Capacitors. The Capacitors then regulate the amount of charge that the CPU (or other onboard component) gets. When the choke doesn't have enough charge left or it loses some of the charge due to EMI or other power loss, the MOSFETs have to open up and allow more electricity in. So basically good chokes hold a charge better than bad chokes, and therefore help reduce wasted electricity.

Enter the ferrite core choke: ferrite is that gray material that many fridge magnets are made from. It is better at holding a charge than iron and therefore it is generally accepted that ferrite core chokes are used on high quality motherboards. Another important benefit of ferrite is that it doesn't corrode like iron does. Rust inside a PC is something that you'll mainly find in coastal areas and it can occur when PCs are turned off and condensation takes pace as the motherboard cools down. As the chokes corrode, their ability to hold a charge reduces and they can eventually fail and cause damage to the CPU.

Link to comment
Share on other sites

Βλέπω ότι σε όλα τα παραπάνω boards (στο πρώτο post) η ASUS έχει χρησιμοποιήσει καφέ χρώμα για το PCB και καφέ χρώμα για τα chokes (ή μερικά από τα chokes) :

http://www.asus.com/product.aspx?P_ID=UJShXz25r89XDhwm&templete=2

http://www.asus.com/websites/Global/products/6zU8BbYgHOzUfmR6/SKydAZthMFIX6QS7_500.jpg

http://www.asus.com/product.aspx?P_ID=rI1oIAnQ8MGsw7n0

http://www.asus.com/product.aspx?P_ID=ef0qgvMIwOUagAVl&templete=2

http://www.asus.com/product.aspx?P_ID=yCI8UenairUZJWET&templete=2

αυτό δηλαδή σημαίνει ότι ΟΛΑ είναι "σκουριασμένα" ?

Link to comment
Share on other sites

Βλέπω ότι σε όλα τα παραπάνω boards (στο πρώτο post) η ASUS έχει χρησιμοποιήσει καφέ χρώμα για το PCB και καφέ χρώμα για τα chokes (ή μερικά από τα chokes)

αυτό δηλαδή σημαίνει ότι ΟΛΑ είναι "σκουριασμένα" ?

Ρε παιδιά αναρωτιέμαι.... δεν διαβάζει κανείς ολόκληρο το thread; :D

Ειδικά εσύ βρε tifozi από ότι θυμάμαι το παρακολουθείς από την αρχή. Για να σου απαντήσω, ΝΑΙ αυτό ακριβώς σημαίνει.

Μάλιστα κοίταξα και σε review της μητρικής με το 785 και στο review sample ήταν όλα σκουριασμένα και ειδικά τα δύο τελευταία (προς την vga) είχαν αρκετά εμφανώς τα σημάδια πάνω τους.

Εγώ προσωπικά θεωρώ ότι καθώς η Asus δεν έχει πάρει ακόμα επίσημη θέση γνωρίζοντας πως τα chokes μπορεί να τα παίξουν μετά από αρκετό καιρό, άρα δεν θα αναγκαστεί να καλύψει τόσα πολλά RMA's, ούτε θα σταματήσει να χρησιμοποιεί αυτά τα parts στα middle & low range μοντέλα της. Απο κει και πέρα ο καθένας αγοράζει ότι νομίζει.

Για... δες κι εδώ αυτό το post (ρίξε μια ματιά προς το τέλος του).

Link to comment
Share on other sites

Kι ένα σχόλιο από IT engineer της Gigabyte το οποίο ανέβηκε στο blog της εταιρίας και μετά αφαιρέθηκε καπάκι. Πάντως το είχα δει με τα μάτια μου. Τώρα έχει μείνει το link αλλά έχει αφαιρεθεί το κείμενο:

Kι ένα σχόλιο από IT engineer της Gigabyte το οποίο ανέβηκε στο blog της εταιρίας και μετά αφαιρέθηκε καπάκι. Πάντως το είχα δει με τα μάτια μου. Τώρα έχει μείνει το link αλλά έχει αφαιρεθεί το κείμενο:

I've seen a lot of talk on the interweb today about rusty chokes on some motherboards, and thought I'd weigh in with my 2 cents worth. First a quick description of what a choke does: the typical power phase on a motherboard consists of MOSFETs, a choke and a capacitor. The MOSFETs act as gates that open or shut to regulate the flow of electricity into the power phase. The choke acts as a battery of sorts that holds the charge while supplying electricity to the Capacitors. The Capacitors then regulate the amount of charge that the CPU (or other onboard component) gets. When the choke doesn't have enough charge left or it loses some of the charge due to EMI or other power loss, the MOSFETs have to open up and allow more electricity in. So basically good chokes hold a charge better than bad chokes, and therefore help reduce wasted electricity.

Enter the ferrite core choke: ferrite is that gray material that many fridge magnets are made from. It is better at holding a charge than iron and therefore it is generally accepted that ferrite core chokes are used on high quality motherboards. Another important benefit of ferrite is that it doesn't corrode like iron does. Rust inside a PC is something that you'll mainly find in coastal areas and it can occur when PCs are turned off and condensation takes pace as the motherboard cools down. As the chokes corrode **, their ability to hold a charge reduces and they can eventually fail and cause damage to the CPU.

** δηλαδή iron chokes που δεν χρησιμοποιούνται σε high quality motherboards και όχι ferrite chokes αφού όπως λέει : "Another important benefit of ferrite is that it doesn't corrode like iron does" ή κανω λάθος ?

Link to comment
Share on other sites

attachment.php?attachmentid=37730&d=1263769217

attachment.php?attachmentid=37727&stc=1&d=1263768928

attachment.php?attachmentid=37742&stc=1&d=1263901224

Χαίρομαι τον πολιτισμένο σας διάλογο μόνο μια παρατήρηση έχω να κάνω.

Στην πρώτη φωτογραφία φαίνεται το χρώμα των choke και δεν είναι ούτε μαύρο ούτε ασημί. Η σκουριά αφήνει μαυρίλες πάνω στην επιφάνεια που θα φαινόντουσαν στην επίσημη φωτογραφία από το site.

Κατά τ' άλλα έχουμε πέσει πάλι στη λούμπα από τα ειδικά στα γενικά (μου κάηκε η asus -> γτπ η asus κτλ)

Link to comment
Share on other sites

** δηλαδή iron chokes που δεν χρησιμοποιούνται σε high quality motherboards και όχι ferrite chokes αφού όπως λέει : "Another important benefit of ferrite is that it doesn't corrode like iron does" ή κανω λάθος ?

Αν το επαναδιατύπωνες ίσως να καταλάβαινα κι εγώ τι εννοείς... lol :D

Θα προσπαθήσω να απαντήσω though...

O φερίτης και το σίδερο μοιάζουν πολύ. Η διαφορά είναι πως ο φερίτης έχει στην δομή του μια κρυσταλική ένωση που δεν επιτρέπει την οξείδωση όπως το σίδερο, γι' αυτό και δεν σκουριάζει. Επί της ουσίας και ο φερίτης σίδερο είναι.

@Galioni: τι εννοείς ακριβώς δεν σε κατάλαβα...; Αν κατάλαβα καλά εννοείς ότι τα καφέ chokes μπορεί να μην είναι rusted? Γιατί να σου πω κάτι σε αυτό... Στα 785 η σκουριά δεν ήταν τόσο έντονη ώστε να κάνει "σχήματα" πάνω, απλά το choke είχε πάρει όλη την απόχρωση. Μισό να δεις και photos.

attachment.php?attachmentid=37772&stc=1&d=1263978757

NORMAL CHOKES

attachment.php?attachmentid=37773&stc=1&d=1263978764

LIGHTLY RUSTED

Πάντως εμένα δεν μου έχει καεί Asus, το πρόβλημα μου με την Αsus είναι ότι ειδικά τα τελευταία 5 χρόνια το quality control έχει πάει περίπατο. Γι' αυτό και έχει πολλά περισσότερα RMA σε σχέση και με το παρελθόν (ποσοσταία μιλάμε πάντα) αλλά και σε σχέση με τον ανταγωνισμό.

post-9787-1416074288,3796_thumb.jpg

post-9787-1416074288,4934_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αν το επαναδιατύπωνες ίσως να καταλάβαινα κι εγώ τι εννοείς... lol :D

O ..μαστορας.. της gigabyte δηλώνει : As the chokes corrode (δηλαδή τα iron chokes που δεν χρησιμοποιούνται σε high quality motherboards και όχι τα ferrite chokes**) , their ability to hold a charge reduces and they can eventually fail and cause damage to the CPU.

** αφού λέει παραπάνω ότι : "Another important benefit of ferrite is that it doesn't corrode like iron does"

Συνεπώς αν εξωτερικά υπάρχει πρόβλημα, εσωτερικά δεν υπάρχει μιας και δεν σκουριάζουν. Ή μήπως δεν κατάλαβα καλά τι λέει ο ..μαστορας.. της GigaByte.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.