Jump to content



new ssd OCZ VERTEX 30GB


intel4ever

Recommended Posts

Εχω κατι μερες που αγορασα τον παραπανω ssd, το firmware του ειναι το 1.4 οπως φενεται στην φωτο

Το τεστ ειναι σε xp 32 bit. Λιπον πως σας φενεται ειναι οκ ? εχει βγει κανενα αλλο καινουριο firmware να του βαλω ? ή χρειαζεται να του κανω Alignment ?

ή ειναι ετιμος για λειτουργικο ? (μαλλον xp 32 bit θα του βαλω) τι λετε ?

Επισεις εχω κατι ακουσει για ενα αρχειο που λεγεται wiper.exe και ειναι συμβατο με xp 32 bit το οποιο κανει την δουλεια του τριμ

post-9709-1416074296,1905_thumb.jpg

post-9709-1416074296,2916_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Απο εδω φενεται πως εχει βγει το καινουριο firmware 1.5 το οποιο προσφαιρει και Garbage Collection και TRIM σε ενα firmware!! αλλα ειπαρχει και μια μεγαλη βελτιωση στο write!!

Tο προβλειμα ειναι οτι δεν μπορω να βρω-κατεβασω το firmware, μπορει να δωνει κανεις καποιο link για να το κατεβασω ? εχω φαει τον τοπο αλλα δεν το βρησκω...

Link to comment
Share on other sites

Απο εδω φενεται πως εχει βγει το καινουριο firmware 1.5 το οποιο προσφαιρει και Garbage Collection και TRIM σε ενα firmware!! αλλα ειπαρχει και μια μεγαλη βελτιωση στο write!!

Tο προβλειμα ειναι οτι δεν μπορω να βρω-κατεβασω το firmware, μπορει να δωνει κανεις καποιο link για να το κατεβασω ? εχω φαει τον τοπο αλλα δεν το βρησκω...

Για δες εδώ

Link to comment
Share on other sites

Για δες εδώ

Το κατεβασα.

Απο αυτον εδω τον οδηγω, κανω οτι μου λεει, καιω το iso, βαζω το jumperακι και μπουταρω. Επιλεγω τον σκλητο με 1 και πατω enter αλλα μετα μου βγαζει ενα Error λεγοντας τα εξεις...

Select drive (0 : Exit): 1

Error reading from drive C: data area: driver not ready

(A)bort, ®etry, (F)ail?_

(Εγω μετα αν πατησω "Α" μου βγαζει τα παρακατω...)

Select drive (0 : Exit): 1

Error reading from drive C: data area: driver not ready

(A)bort, ®etry, (F)ail?_

Batchfile 'C:\AUTORAN.BAT' not found.

A:\>_

Τι μπορει να φταιει ?

Link to comment
Share on other sites

Σε τι mode εχεις τον δισκο? IDE/AHCI/RAID?

Μηπως το firmware upgrade χρειαζεται IDE για να δουλεψει?

Μεσα στο bios εχει 3 επιλογες

1) SATA

2)ACHI

3)RAID

Εγω τον εχω στην 1η επιλογη (SATA)

IDE εχει μονο για τους PATA δισκους, αυτους με την καλοδιοταινια..

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε και την επιλογη AHCI.

Το δοκιμασα και ουτε καν μπορω μεσα απο το fimware update να τους επιλεξω,οχι δεν ειναι αυτο... κατι αλλο θα φτεει...

Φανταζομαι κατι παρομια θα συμβει αν επιλεξω RAID...

Link to comment
Share on other sites

πες μου τι προβλειμα εχεις ? αν μπορω θα σε βοηθησω εγω...

ίσως σου ακουστεί γελοίο απλά δεν ξέρψ να κάνψ bootable cd απο το nero για να το βάλω να ξεκινήσει και μετά πως θα κάνω το update firmware.

Διαβασα μεσα στο forum της ocz αλλα δεν έβγαλα ακρη

Link to comment
Share on other sites

ίσως σου ακουστεί γελοίο απλά δεν ξέρψ να κάνψ bootable cd απο το nero για να το βάλω να ξεκινήσει και μετά πως θα κάνω το update firmware.

Διαβασα μεσα στο forum της ocz αλλα δεν έβγαλα ακρη

Τι θες να πεις ?

Οταν κατεβασεις το firmware, το κατεβαζεις σε ενα αρχει .iso

Αυτο ειναι ενα αρχειο εικονας, δεν βαζεις το iso μεσα στο cd αλλα καις το iso αρχειο με ενα προγραμμα που μπορει να ανοιξει-καψει τα iso αρχεια π.χ. το power iso

Μετα βαζεις απο το bios να κανεις BOOT το cd και ακολουθεις τι οδηγιες, δεν ειναι τιποτα

Επισεις τον ssd οπου θες να κανεις firmware update βαλε τον στην 1η sata θυρα και μεσα απο το bios να ειναι σε IDE MODE (σε μενα ελεγε SATA MODE ) δηλ δεν θα πρεπει να ειναι σε raid/achi mode

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.