Jump to content



ΓΑΛΑ. Τελικά είναι η δεν είναι καλό;


Snips

Recommended Posts

@kallileo να βραζεις καλα το γαλα φιλε και να το στραγγιζεις.

μεγαλες βιομηχανιες γαλακτος στην μακεδονια, φερουν γαλα απο εξω. τωρα με τα μπλοκα, σταματησαν στον προμαχωνα βυτια με γαλα.....

ο παππους μου ειχε μοναδα με 30 ζωα πριν χρονια... παλιοτερα ηταν καλυτερα, τα βγαζαν στο χωραφι, κ αφηναν να γυρναμε σε περιφραγμενο χωρο.... τα εδιναν καλυτερες τρωφες. τωρα οι τροφες ειναι ετοιμες ολες... σε σακια.

γενικα παντως πιστευω καλο ειναι να πινουμε γαλα(αν γινεται να ξερουμε κ απο που ειναι ακομη καλυτερα), ή οσοι δεν θελουν, ας τρωνε κατι που να εχει ασβεστιο.. πχ πιπερια κοκκινη.

Link to comment
Share on other sites

και στην Κινα ειχε γινει σκανδαλο με χημικα στο γαλα...νομιζω ειχαν πεθανει και βρεφη απο μελαμινη στο γαλα...βεβαια οσο και να λυσσαω εγω με το καθεστως αυτο,οι υπευθυνοι (κατι τυποι απο εταιριες), εκτελεστηκαν... (-->εισαγετε οργασμο του Sotiris εδω)

Ακριβώς, η δικαιότερη των ποινών για όποιον κλέβει, αν και συνάδελφοί μου καλά τους έκαναν!

Καλά αυτό με τη μελαμίνη στο γάλα ήταν κάτι σχετικά έξυπνο και σχετικά ηλίθιο, κανείς δεν νοθεύει γάλα με μελαμίνη, μην τρελαθούμε!

Ουσιαστικά η μελαμίνη είναι μια ουσία με πολλά άζωτα, και ο τρόπος που προσδιοριζόταν το πρωτεϊνικό περιεχόμενο σε γάλα σε σκόνη ήταν με προσδιορισμό αζώτου, οπότε προσέθεταν μελαμίνη και έδινε πλούσια αποτελέσματα στη δοκιμασία (εμφάνιζε δηλαδή μεγαλύτερη περιεκτικότητα σε άζωτο άρα περισσότερες πρωτεΐνες - όταν τσιγγουνεύεσαι τις αναλύσεις αυτά παθαίνεις, περνάς τη μελαμίνη για πρωτεΐνη . . .).

Αυτό όμως νομίζω λύθηκε το πρόβλημα, και πιστεύω τα μεγάλα κεφάλια που το σκέφτηκαν κόπηκαν -σαν τα προβλήματα- από τη ρίζα τους!

Αυτό που υπάρχει σαν πρόβλημα, είναι τα διάφορα υπολλείματα φαρμάκων, αντιβιοτικών κλπ.

Όποιος λέει μην πίνεις γάλα, πίνε γιαούρτι, λέει βλακείες, γιατί ως επί το πλείστον, όσο συμπυκνώνεις ένα γαλακτοκομικό προϊόν (= μειώνεις την υδατική στιβάδα μάλλον με εξάτμιση = βράσιμο - αν και δεν ξέρω πώς ακριβώς παράγονται) αυξάνεις τη συγκέντρωση στα υπολλείματα.

Κοινώς αν η πρώτη ύλη είναι σκάρτη (= γάλα), μάλλον τα προϊόντα θα είναι χειρότερα από την πρώτη ύλη.

Γενικά πάντως τα προϊόντα βιολογικών καλλιεργειών φαίνεται να είναι όντως αγνότερα, οπότε μάλλον θα αρχίσουμε όλοι να ψωνίζουμε τέτοια!

Όσον αφορά γάλα διάφορο του αγελαδινού, αν πίνεις γάλα με πολλά λιπαρά (που νομίζω είναι των άλλων ζωντανών) κινδυνεύεις μετά με τις παθήσεις της καρδιάς (πέραν του προφανούς ότι θα παχαίνει πολύ).

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.