Jump to content



Σύνθεση tower, οθόνης και UPS για διακοσμήτρια [3ds Max, AutoCAD, Photoshop]


tragikos

Recommended Posts

καλημερα φιλε για ups αυτο εχω εγω εδω και 3χρονια με 1000watt τροφοδοτικο http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.701307

http://www.cosmodata.gr/product_b.php?Lang=gr&id=4&cicid=101&cid=132&mid=62&pid=339 εδω εχει Τιμή Με ΦΠΑ:

242,29€

MUSTEK UPS POWERMUST 2000VA USB P LINE INTERACTIVE Μέγιστη Ισχύς: 2000 VA / 1080W το ειχα παρει 289ε αναμονη 35-40λεπτα!!!!!:crazy_pilot:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 66
  • Created
  • Last Reply
Σταθερή ταχύτητα έχουν. (Sorry αλλά βαριέμαι να στο εξηγώ τώρα, αν ψάξεις λίγο θα το βρεις....)

Western Digital does not disclose the spindle speed (RPM) on any of their Green series of drives as they are variable speed. WD uses an IntelliPower (a fancy name for an algorithm), which is based on things like power and cache usage, to determine what speed the drive should be spinning at. The WD website states that it could be anywhere from 5400 RPM to 7200 RPM depending on what state the drive is in

πηγή

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που quot-άρεις λέει αυτό που λέω και εγώ. Δεν βλέπω να αναφέρει ότι παίζουν σε σταθερή ταχύτητα... Variable speed=μεταβλητή ταχύτητα.

Western Digital does not disclose the spindle speed (RPM) on any of their Green series of drives as they are variable speed. WD uses an IntelliPower (a fancy name for an algorithm), which is based on things like power and cache usage, to determine what speed the drive should be spinning at. The WD website states that it could be anywhere from 5400 RPM to 7200 RPM depending on what state the drive is in

Link to comment
Share on other sites

Όσο το έψαξα δεν βρήκα κάτι τέτοιο που λες. Σαν Varying speed αναφέρεται παντού.

Έχουν το intellipower thingie, το οποίο είναι ένας αλγόριθμος που ρυθμίζει τις στροφές. Κάπου διάβασα ότι αυτό όμως δεν αντιπροσωπεύει ιδιαίτερες αυξήσεις στην απόδοση, οπότε...

edit: με πρόλαβες, η σκύλα μου δε με άφηνε να ποστάρω...κάτι ηξερε :p

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που quot-άρεις λέει αυτό που λέω και εγώ. Δεν βλέπω να αναφέρει ότι παίζουν σε σταθερή ταχύτητα... Variable speed=μεταβλητή ταχύτητα.

Μα γιαυτό και quoteαρα το post του winters. Με αυτόν διαφωνώ, στο δικό σου post έχω βάλει και thanks. :blink:

Link to comment
Share on other sites

μια απορια

ο Western Digital Caviar Green WD15EARS 1.5TB ειναι στις 7200 ή μηπως 5400?

ολη η σειρα GREEN δεν ειναι στις 5400?

τον συγκεκριμενο τον εχω..αν θετε νουμερα πειτε να ανεβασω.

Σταθερο δεν τον κοβω να ειναι.

Υπαρχει green μονιμα @5400rpm παντως...αλλα οχι αυτος.

(και με βαση τα νουμερα δεν ειναι ουτε καν 7200rpm)

Link to comment
Share on other sites

Kαι γιατί να μην περιμένει τον 6-πύρηνο THUBAN X6 (πχ. Phenom II X6 1090T 3.20GHz, 125W ΤDP, 9MB cache, + turbo boost)

με μια ποιοτική usb 3.0 , sata 3.0 μητρική με 890GX/SΒ850 CHIP των 100€ , να γεμίσει με μνήμη το σύστημα και μια πολύ καλή κάρτα γραφικών για αυτά που θέλει (αναφέρθηκαν αρκετές παραπάνω) ??

Πιστεύω πως ο 6-πύρηνος θα δίνει ρέστα σε τέτοιες εφαρμογές και αναμένεται να ΜΗΝ ξεπερνά τα 300€ !

Link to comment
Share on other sites

Το είχα σκεφτεί και εγώ αυτό, αλλά το σύστημα έπρεπε να αγοραστεί και στηθεί μέσα στο Πάσχα. :)

Δεν πειράζει και αυτό το σύστημα μια χαρά θα κάνει την δουλειά!

Κάτι που είδα πριν λίγο είναι οι πολύ καλές επιδόσεις του SB890 με τον πρώτο SSD SATA 3.0 της Crucial C300!

http://www.anandtech.com/storage/showdoc.aspx?i=3778

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά από όσο γνωρίζω οι 6πύρηνοι AMD θα έρθουν Ελλάδα μέσα Απριλίου (και σε πολύ καλές τιμές, γενικά αρκετά κάτω από 300 ευρώ).

Δεν ξέρω κατα πόσο τα παραπάνω είναι 100% σίγουρα, αλλά θεώρησα καλό να σας το αναφέρω.

Link to comment
Share on other sites

Kαι γιατί να μην περιμένει τον 6-πύρηνο THUBAN X6 (πχ. Phenom II X6 1090T 3.20GHz, 125W ΤDP, 9MB cache, + turbo boost)

με μια ποιοτική usb 3.0 , sata 3.0 μητρική με 890GX/SΒ850 CHIP των 100€ , να γεμίσει με μνήμη το σύστημα και μια πολύ καλή κάρτα γραφικών για αυτά που θέλει (αναφέρθηκαν αρκετές παραπάνω) ??

Πιστεύω πως ο 6-πύρηνος θα δίνει ρέστα σε τέτοιες εφαρμογές και αναμένεται να ΜΗΝ ξεπερνά τα 300€ !

Λίγο άσχετο ίσως, αλλά έπεσα πάνω σε μια απρόσμενα ενδιαφέρουσα λύση για 890GX/SB850, την Asrock 890GX Extreme 3 (δεν έχει εμφανιστεί στα ράφια ακόμη)...ένα πρωτότυπο στοιχείο - πέρα από τις εμφανείς διαφορές από την συνήθη εικόνα των μητρικών της Asrock - είναι η προσθήκη κομπιού Clear Cmos στο rear panel! (για όσους ασχολούνται με το άθλημα του υπερχρονισμού, μπορεί να είναι μεγάλη ευκολία υποθέτω)

Link to comment
Share on other sites

Λίγο άσχετο ίσως, αλλά έπεσα πάνω σε μια απρόσμενα ενδιαφέρουσα λύση για 890GX/SB850, την Asrock 890GX Extreme 3 (δεν έχει εμφανιστεί στα ράφια ακόμη)...ένα πρωτότυπο στοιχείο - πέρα από τις εμφανείς διαφορές από την συνήθη εικόνα των μητρικών της Asrock - είναι η προσθήκη κομπιού Clear Cmos στο rear panel! (για όσους ασχολούνται με το άθλημα του υπερχρονισμού, μπορεί να είναι μεγάλη ευκολία υποθέτω)

Κοίτα να δεις που είναι και ομορφούλα αυτή η asrock ....:hehe:

Link to comment
Share on other sites

Και για να επανέλθουμε στο δεύτερο ζητούμενο:

Έχετε κάποια πρόταση για UPS για αυτό το θηρίο και την οθόνη του; Αυτό που με ενδιαφέρει ουσιαστικά είναι να υπάρχει χρόνος (πχ 5-10 λεπτά) να κλείσει το PC σε περίπτωση διακοπής ρεύματος και να είναι ασφαλές το μηχάνημα από υποτάσεις/υπερτάσεις και οποιαδήποτε κόλπα της ΔΕΗ. :)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.