Jump to content



2x5870 ή 5970 ή αναμονη...


Nick86

Recommended Posts

επειδη προσωπικα εδωσα παρα πολλα λεφτα σε καρτες γραφικων και εννοω για τα κορυφαια μοντελα(οπως και πολλα παιδια απο εδω μεσα)ενα πραγμα διαπιστωσα.Οτι αν θα μπεις στο τρυπακι να παιρνεις το πιο γρηγορο καθε φορα,ποτε δεν θα εισαι ικανοποιημενος.Το δικο μου σκεφτικο ειναι εφοσον οι καρτες αυτες που εχω με καλυπτουν για αυτο που τις θελω τοτε το πιο γρηγορο μου ειναι περιτο.Αν στο fsx ΠΟΥ ΠΑΙΖΩ το αναμενο fermi θα μου δινει 20fps παραπανω απο τις 2 5870 που εχω τωρα , ΝΑΙ θα το παρω αλλα αν μου δεινει 10 τοτε θα παραμεινω στις καρτες μου.Ισως σε αλλα παιχνιδια να δεινει και 50 και 100 FPS παραπανω ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΛΕΩ ΤΩΡΑ,τοτε για μερικους που παιζουν τα συγκεκριμενα παιχνιδια τοτε για αυτους αξιζει

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 84
  • Created
  • Last Reply

Η διαφορά θα είναι αισθητή ΜΟΝΟ (όπως το βλέπω και με σημερινούς τίτλους) σε eyefinity, 3dvision κλπ.

Δηάδή σε 5000χ..... αναλύσεις, όπως είπε ο Candy.

Εγώ με μια 24άρα σε 1920 δεν νομίζω να καταλάβω την διαφορά.

Αν κάνω και ψωνήσω άλλα 2 24άρια τότε ίσως να αξίζει και να το δω και αύτό, αλλά μιλάμε για 1κ+ επένδυση.

Υπομονή να δούμε, πάντος η πρόταση για 400 ευρώ 2χ 5850 που λέει ο Ορέστης σκοτώνει άσχημα.

Link to comment
Share on other sites

επειδη προσωπικα εδωσα παρα πολλα λεφτα σε καρτες γραφικων και εννοω για τα κορυφαια μοντελα(οπως και πολλα παιδια απο εδω μεσα)ενα πραγμα διαπιστωσα.Οτι αν θα μπεις στο τρυπακι να παιρνεις το πιο γρηγορο καθε φορα,ποτε δεν θα εισαι ικανοποιημενος.Το δικο μου σκεφτικο ειναι εφοσον οι καρτες αυτες που εχω με καλυπτουν για αυτο που τις θελω τοτε το πιο γρηγορο μου ειναι περιτο.Αν στο fsx ΠΟΥ ΠΑΙΖΩ το αναμενο fermi θα μου δινει 20fps παραπανω απο τις 2 5870 που εχω τωρα , ΝΑΙ θα το παρω αλλα αν μου δεινει 10 τοτε θα παραμεινω στις καρτες μου.Ισως σε αλλα παιχνιδια να δεινει και 50 και 100 FPS παραπανω ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΛΕΩ ΤΩΡΑ,τοτε για μερικους που παιζουν τα συγκεκριμενα παιχνιδια τοτε για αυτους αξιζει

Τα πάντα είναι σχετικά. Τα +10 frames στο Crysis είναι ένα τίποτα... τα +10 fps όμως στο FSX που συνήθως αν το έχεις ρυθμίσει σε καλά επίπεδα γραφικών παίζει στα low 30's (ακόμα και αν έχεις γοριλλο-pc), είναι ανεκτίμητα και το γνωρίζεις αυτό καλά, είμαι σίγουρος!

Το θέμα δεν είναι όμως τα fps. Το θέμα είναι η μεγαλύτερη ισχύς. Το ΠΩΣ θα την διαχειριστείς είναι δικό σου θέμα (του χρήστη). Άλλος π.χ. θα ανεβάζει κι άλλο το resolution ή θα τιγκάρει όλα τα slide-bars στις ρυθμίσεις γραφικών του FSX, άλλος θα τα αφήσει όπως τα είχε για να κερδίσει σε frames, και πάει λέγοντας.

Αν δεν υπήρχε λόγος να αγοράζει κανείς ταχύτερο hardware ή αν οι εταιρίες περιμένανε πρώτα να ξεπεράσουν οι απαιτήσεις του software τις δυνατότητες του υπάρχοντως hardware πριν παρουσιάσουν νέο ταχύτερο μοντέλο, θα είχαμε σοβαρό πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

θα συμφωνησω αγαπητε candyman,απλα εξεφρασα την προσωπικη μου γνωμη.Αλιμονο αν κρινουμε την εξελιξη της τεχνολογιας με τα δικα μας θελω.

Bεβαίως αγαπητέ def (αυτές οι αβρότητες με "πεθαίνουν" :p), συζήτηση κάνουμε.

Απλώς εξέθεσα την άποψη μου σχετικά με το θέμα μας. Προφανώς ο κάθε ένας έχει διαφορετικές ανάγκες και κάνει διαφορετικές επιλογές.

Link to comment
Share on other sites

Ό,τι και να πάρεις...χωρίς παιχνίδια στην αγορά που να εκμεταλλεύονται το DX11...τι να τις κάνεις...

Έχουμε πει, ΗΡΕΜΑ με τις ανακρίβειες.

Τι πάει να πει τι να τις κάνει? Και σε dx9/10 είναι ΠΟΛΥ πιο γρήγορες από ΟΤΙ κυκλοφορεί, τι πάει να πει ΤΙ να τις κάνει?

Ή να το πω, πιο επιστημονικά, Raw power.

Link to comment
Share on other sites

Από 295GTX ή από κάποια πολύ δυνατή κάρτα, αν πας απλά σε κάρτα DX11 για να έχεις λίγα frames παραπάνω και για να δεις DX11 εικόνα σε 2, 3 παιχνίδια, νομίζω είναι μη ηθικό για τον ίδιο σου τον εαυτό. Αυτό εννοώ. Αν υπάρχουν βέβαια κάποια παιχνίδια σε DX11 που καίγεσαι να παίξεις (όχι εσύ, γενικά το λέω) με καλές επιδόσεις, τότε καλό θα ήταν να περιμένεις να πάρεις μια κάρτα που ναι μεν θα υποστηρίζει DX11 αλλά να είναι και αρκετά καλύτερη σε επιδόσεις από μια 295...να κυκλοφορήσει και κανένα παιχνίδι παραπάνω...

Στη θέση του φίλου θα αγόραζα (είτε ΑΤΙ είτε Nvidia) με το που κυκλοφορούσαν οι νέες Nvidia.

...είμαι χάλια...μη μου φωνάζεις και με ρίχνεις ακόμα πιο κάτω ψυχολογικά...:flag:

Link to comment
Share on other sites

Δεν σου φωνάζω.

Απλά θέλω να πω, πως δεν είναι αμιγώς το DX11 που αγοράζεις μια κάρτα, αλλά ένας από τους λόγους.

Η 5870 καίει πιο λίγο, είναι πιο κρύα, πιο μικρή, πιο γρήγορη, πιο πολλά καλούδια από τις κάρτες της προηγούμενης γενιάς, και κάνει και καταπληκτικό scaling με μια 2η.

Ειδικά σε αυτό το forum έχουμε 2 πυροβολημένους (με την καλή έννοια) που έχουν λιώσει 5870 σε CF, QCF κλπ, και έχουν αναρτήσει αποτελέσματα πολύ καλά.

Το τι είναι τίμιο για τον καθένα, είναι τελείως υποκειμενικό κριτήριο, και ούτε στο χέρι το δικό μου, ούτε κανενός να το κρίνει.

Έχω φίλους που σκάνε 400 ευρώ για να πάνε από τα 100 στα 105 καρέ σε ένα παιχνίδι, και άλλους που τους λες πως θα πάς από τα 50 στα 150 και σου λένε «δεν αξίζει».

Το τι κάνουμε είναι δική μας υπόθεση, οι άλλοι απλά καταθέτουμε απόψεις που μπορεί να συμβάλουν στο να πάρει κάποιος μια απόφαση. ΑΣΧΕΤΑ με το αν μας φαίνετε σωστή ή όχι.

Link to comment
Share on other sites

Με βαση το παρακατω θεμα

http://www.fudzilla.com/content/view/17525/1/

batman4l.jpg

To απολυτο setup ειναι μια καρτα 5970 και κανε οc (850-900/1200) και για να μην ειναι κανεις παραπονεμενος χτυπα και ενα 460 gtx fermi να σου κανει τα physics και βαραcuda!! :hehe: Aφου η nvidia δεν τα παει και πολυ καλα...

Δεν θα το ξεχασω ποσο βογγιξε ολη η nvidia κοινοτητα για να τρεξει Normal το batman μολις εκαναν εμφανιση τα physics κλαιγαμε ομαδικα! Καλα μην πω για το οτι τελικα πετσοκοβε τα γραφικα και shaders...Εγω με 295 τοτε και ενα φιλαρακι με tri sli 285 ειχαμε δραμα!

Link to comment
Share on other sites

Για το μόνο πράγμα που μπορεί να μετανιώσεις ως gamer, είναι να κάτσεις με μικρομεσαία κάρτα για 1-2-3 μήνες, θα πλαντάξεις.

Πάρε μια 5870 για να παίζεις τα παιχνιδάκια σου στο φουλ (δε νομίζω να ιδρώσει η καρτούλα με κανένα παιχνίδι) και όταν με το καλό βγει το Fermi, θα ξέρεις από πρώτο χέρι αν σου κάτσανε καλά οι Catalyst της 5870 στο σύστημά σου, πόσο θα αποδίδει το Fermi και στην τελική αν θα αξίζει να την δώσεις και να πάρεις Fermi, ή να πάρεις απλά μια 2η (και φτηνότερη) 5870.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα πιστευω οτι το fermi θα ναι μια αποτυχια... Το μικρο θα παιζει 100ε+ πανω απο το 5870 και θα ειναι 10% ταχυτερο ενω το μεγαλο θα παιζει στα ιδια χρηματα με την 5970 οπου και θα χανει λογο 1gpu vs 2gpu.

Αργησε πολυ η nvidia και οποιος εχει παρει 5850/70 απλα θα παει να παρει μια δευτερη σε ακομα πιο χαμηλη τιμη.

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα το πω απλα, πολυ περιμενουν τον FERMI σαν το τσιπακι που θα πιασει τον παπα απο τα @@ . Τι εχει καταφερει τελικα η nvidia? Εχει φτιαξει ενα γαιδουροτσιπακι στα 3.0 bilion tr μιλαμε για 30% παραπανω απο την ΑΤΙ σε μεγεθος, με παραπανω μνημη, με παραπανω bus στη μνημη, με μεγαλυτερη καταναλωση και ολα αυτα οπως ολα δειχνουν για ενα 30% στη καλυτερη περιπτωση σε αποδοση. Που ειναι η τεχνολογια? Τελευταια στιγμη ετρεξε να βγαλει το δικο της eyefinity οπου και αυτο θα θελει dual cards και sli! Tι εγινε το 3d vision που προσωπικα στη ΚΙΝΑ που επαιξα μαζι του ηταν μια απογοητευση! Ολοι στο περιπτερο της ΑΜD και επαιζαν EYEFINTY!!!

Ειπαμε οσο ΑΥΛΙΚΟΛΑΚΑΣ και να ειναι καποιος, τα πραγματα φωναζουν απο μονα τους....Το παραμυθακι cuda, fuda, air fluid dynamics, folding home δεν αφορα το gamer. Ας το δωσει το fermi στη sony στη τελικη που εχει μανια με κατι τετοια...!

.... και ολα αυτα μεχρι το Σεπτεμβριο γιατι μετα αλλαζει το σκηνικο.

Oσο για το φιλο και το τι θα παρει εγω του προτεινω 5850 cf! Εαν ξερει και λιγο απο OC τοτε θα περασει καλα και θα εχει σκασει λιγα λεφτα!

5850 -> 220 ευρω

5870 -> 340 ευρω

2χ5850 -> 440 ευρω

5890 -> 560 ευρω

3χ5850 -> 660 ευρω

2χ5870 -> 680 ευρω

Να ξερεις οτι η ΑΤΙ μεχρι trifire εχει καλο scaling ( 5890+5870, 3χ5870,3χ5850), το quad δεν τραβαει και τοσο (προβληματα σου δημιουργει). Κατι ξερω και εγω πανω σε αυτο :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα το πω απλα, πολυ περιμενουν τον FERMI σαν το τσιπακι που θα πιασει τον παπα απο τα @@ . Τι εχει καταφερει τελικα η nvidia? Εχει φτιαξει ενα γαιδουροτσιπακι στα 3.0 bilion tr μιλαμε για 30% παραπανω απο την ΑΤΙ σε μεγεθος, με παραπανω μνημη, με παραπανω bus στη μνημη, με μεγαλυτερη καταναλωση και ολα αυτα οπως ολα δειχνουν για ενα 30% στη καλυτερη περιπτωση σε αποδοση. Που ειναι η τεχνολογια? Τελευταια στιγμη ετρεξε να βγαλει το δικο της eyefinity οπου και αυτο θα θελει dual cards και sli! Tι εγινε το 3d vision που προσωπικα στη ΚΙΝΑ που επαιξα μαζι του ηταν μια απογοητευση! Ολοι στο περιπτερο της ΑΜD και επαιζαν EYEFINTY!!!

Ειπαμε οσο ΑΥΛΙΚΟΛΑΚΑΣ και να ειναι καποιος, τα πραγματα φωναζουν απο μονα τους....Το παραμυθακι cuda, fuda, air fluid dynamics, folding home δεν αφορα το gamer. Ας το δωσει το fermi στη sony στη τελικη που εχει μανια με κατι τετοια...!

.... και ολα αυτα μεχρι το Σεπτεμβριο γιατι μετα αλλαζει το σκηνικο.

Oσο για το φιλο και το τι θα παρει εγω του προτεινω 5850 cf! Εαν ξερει και λιγο απο OC τοτε θα περασει καλα και θα εχει σκασει λιγα λεφτα!

5850 -> 220 ευρω

5870 -> 340 ευρω

2χ5850 -> 440 ευρω

5890 -> 560 ευρω

3χ5850 -> 660 ευρω

2χ5870 -> 680 ευρω

Να ξερεις οτι η ΑΤΙ μεχρι trifire εχει καλο scaling ( 5890+5870, 3χ5870,3χ5850), το quad δεν τραβαει και τοσο (προβληματα σου δημιουργει). Κατι ξερω και εγω πανω σε αυτο :hehe:

Συμφωνώ !

Link to comment
Share on other sites

Βασικά έχετε όλοι δίκιο, για διαφορετικούς λόγους...

Προσωπικά, αν πέρναγα έξω από ένα κομπιουτεράδικο και είχα τα λεφτά, δεν ξέρω αν θα περίμενα την fermi... θα μπούκαρα και θα έπαιρνα μια 58xx...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.