Jump to content



2x5870 ή 5970 ή αναμονη...


Nick86

Recommended Posts

Σας ευχαριστω ολους για τις αποψεις σας.Η αληθεια ειναι οτι εδωσα την 295 την οποια ειχα αγορασει 360 ευρω 320 μονο και μονο επειδη ηξερα οτι αν εβγαινε το fermi δεν θα πουλιοταν με τιποτα.Οι σκεψεις που εχω τωρα στο μυαλο μου ειναι να αγορασω ειτε μια 5970(καινουργια αν πεσουν οι τιμες ειτε μεταχειρο τωρα) ειτε να επαιρνα 5870χ2 η ιοποια λυση βγαινει λιγο ακριβα εστω και μεταχειρισμενες.η αληθεια ειναι οτι περναει παο το μυαλο μου και η λυση 5850 cf αλλα και παλι πιστευω θα αντεξω την αναμονη για να δω την τιμολογιακη πολιτικη της ati οταν το fermi θα ειναι στην αγορα...Αυτες ειναι οι γενοκοτερες σκεψεις μου.κοινως μαλλον προς ati με βλεπω(το φερμι θα ειναι πανακριβο) απλα περιμενω να δω πτωση στις τιμες των καινουργιων αρχικα στην ati αλλα και ατι μεταχειρισμενες στις αγγελιες λογω καποιων που θα θελουν να πανε σε φερμι...

Ο λογος που δεν παω σε 5870 η 5850 μονη ειναι οτι θα ειναι τεραστια βλακεια να παω σε μια καρτα "χειροτερη" οτι ειχα πριν...

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 84
  • Created
  • Last Reply
Εγω θα το πω απλα, πολυ περιμενουν τον FERMI σαν το τσιπακι που θα πιασει τον παπα απο τα @@ . Τι εχει καταφερει τελικα η nvidia? Εχει φτιαξει ενα γαιδουροτσιπακι στα 3.0 bilion tr μιλαμε για 30% παραπανω απο την ΑΤΙ σε μεγεθος, με παραπανω μνημη, με παραπανω bus στη μνημη, με μεγαλυτερη καταναλωση και ολα αυτα οπως ολα δειχνουν για ενα 30% στη καλυτερη περιπτωση σε αποδοση. Που ειναι η τεχνολογια?

εδώ διάβασε για την καινούργια αρχιτεκτονική και τι παραπάνω προσφέρει για να μην έχεις απορίες τέτοιου είδους.

http://www.guru3d.com/article/nvidia-gf100-fermi-technology-preview/1

Στο tesselation ειδικά θα σπέρνει η αρχιτεκτονική fermi με ότι συνεπάγεται αυτό, και όλο το χαρτί είναι στα minimum fps που πάντα οι ati κάρτες ηταν για τα μπαζα. Θα χει πολύ γέλιο να δούμε τίτλους που αναπτύχθηκαν για Ati κάρτες να τρέχουν καλύτερα στις πράσινες. Wait and see.

imageview.php?image=21879

Link to comment
Share on other sites

To tesselation είναι πολύ μεγάλο κεφάλαιο, το οποίο όντως δεν έχει αναλυθεί διεξοδικά σε επίπεδο χρηστών, όπως εμείς... στην ουσία με το dx11 ανοίγουν δρόμοι στο real time 3d rendering, που δεν μπορούμε να φανταστούμε... ο λόγος είναι ότι, λόγο της απλότητας της εφαρμογής του και του δυσανάλογα καλύτερου οπτικού αποτελέσματος, η βιομηχανία "μάλλον" θα το χρησιμοποιήσει... το "μάλλον" το κρατάω για μετά... στην ουσία με πολύ απλό τρόπο ένας designer μπορεί να σχεδιάσει ένα displacement map και το hardware αυτόματα με την χρήση του tesselator, να φτιάξει πολύγωνα... δηλαδή δεν θα χρειάζεται πια οι προγραμματιστές να γράφουν κώδικα για τα πολύγωνα, αλλά αυτά θα δημιουργούνται αυτόματα από το hardware βάση μιας εικόνας (δηλαδή του displacement map)... δεν ξέρω αν μπορώ να γίνω πιο κατανοητός... απλά τα άπειρα μαθηματικά μετατρέπονται εύκολα σε "ζωγραφική"...

Το "μάλλον" τώρα... παρόλο την ευκολία που παρέχει, υπάρχει ένα μεγάλο ζήτημα το οποίο θα επηρεάσει την χρήση του, ειδικά σε online games... ο λόγος είναι απλά ότι με το tesselation δημιουργείται πληροφορία η οποία απλά δεν θα υπάρχει για μια gpu η οποία έχει τον tesselator απενεργοποιημένο ή δεν έχει καθόλου... αποτέλεσμα...? εκεί που παίζεις σε μια πίστα και σκύβεις πίσω από ένα βράχο για να καλυφθείς, παρόλο που νομίζεις ότι είσαι καλυμμένος, επειδή έχεις tesselator, για κάποιον που δεν έχει, φαίνεται το κεφάλι σου... δηλαδή headshot στο πιάτο... υπάρχουν βέβαια μέθοδοι που μπορεί να μετριαστεί το φαινόμενο αυτό, αλλά δεν έχω ιδέα τι σκέφτεται η βιομηχανία γι' αυτό... σε ένα single player δεν θα υπάρχει αυτό το πρόβλημα βέβαια...

Τέλος εκεί που θα γίνεται (λογικά) η επόμενη κόντρα ανάμεσα σε ati+nvidia, μάλλον θα είναι το tesselation factor... δηλαδή πόσες φορές θα διαιρείται δια του δυο μια γραμμή ανάμεσα από δυο σημεία... όσο περισσότερο αυξάνει το tesselation factor, τόσο θα ζορίζεται η κάρτα και θα θέλει πιο δυνατό hardware...

Όπως και να έχει, είμαι υπέρ του tesselation και αν η fermi έχει τόσο μεγάλη διαφορά, τότε με βάζει σε σκέψεις... από την άλλη όμως είναι καινούργιο καλούδι και ακόμα δεν υπάρχουν παιχνίδια που να το χρησιμοποιούν, οπότε η διαφορά αυτή δεν έχει πεδίο εφαρμογής να αναδειχθεί... αν ήξερα ότι θα βγουν σοβαρά παιχνίδια τον επόμενο χρόνο με χρήση του tesselation, τότε μπορεί και να περίμενα, διαφορετικά δεν υπάρχει λόγος...

Link to comment
Share on other sites

Ακόμη και μία μόνο 5850 δίνει playable fps σε όλα (σχεδόν) τα τωρινά παιχνίδια μέχρι 1920χ1080. Το CF με 2 5850 φαντάζει ΤΟ κελεπούρι, έχει λίγο "αέρα" επιδόσεων και για μελλοντικά παιχνίδια-τέρατα. ΔΥΣΤΥΧΩΣ, η Nvidia συνεχίζει να κάνει αισθητή την παρουσία της μόνο με σπέκουλες (το ακριβές "πότε-πως-πόσο" παραμένουν στην ουσία ένα μυστήριο). Αυτό που βλέπω εγώ ως τρίτο (άσχετο και απόμακρο) μάτι είναι ότι κάθε τρεις και λίγο πετάει και από ενα βεγγαλικό και έχουμε φτάσει να συζητάμε το θέμα του Fermi για μήνες ολόκληρους (και ίσως μερικούς ακόμη στο μέλλον). Ζήσε Μάη μου δλδ, στην κυριολεξία.

Οι γνώστες επί του αντικειμένου έδωσαν το στίγμα της κατάστασης, εγώ δεν έχω παρά να συνηγορήσω.

Link to comment
Share on other sites

εδώ διάβασε για την καινούργια αρχιτεκτονική και τι παραπάνω προσφέρει για να μην έχεις απορίες τέτοιου είδους.

http://www.guru3d.com/article/nvidia-gf100-fermi-technology-preview/1

Στο tesselation ειδικά θα σπέρνει η αρχιτεκτονική fermi με ότι συνεπάγεται αυτό, και όλο το χαρτί είναι στα minimum fps που πάντα οι ati κάρτες ηταν για τα μπαζα. Θα χει πολύ γέλιο να δούμε τίτλους που αναπτύχθηκαν για Ati κάρτες να τρέχουν καλύτερα στις πράσινες. Wait and see.

imageview.php?image=21879

Ασε τη θεωρια, και δες στην πραξη τη γινεται. Στην πραξη αυτη τη στιγμη ειναι η σειρα 5.

Link to comment
Share on other sites

Προς flame βαδίζουμε...:p

Το έχω κάψει από την πολλή σκέψη :rubik:

Και επειδή είμαι "παιχνιδιάρης", τείνω προς την αγορά μιας 5970. Δεν νομίζω να την βγάλω χωρίς παιχνίδια μέχρι να αποφασίσει η nvidia να βγάλει την καινούργια σειρά...

Link to comment
Share on other sites

Εγω παραμένω φανατικος της NVIDIA. Δεν σας κρυβω πως η GTX τα βρισκει μπαστούνια στα 2560 * 1600 και οχι με ολα τα game option τερματισμένα. Η αλλαγη σε μια καλυτερη, δυνατοτερη κάρτα πιστευω πως θα κάνει διαφορα στην απόδοση. Παρολά αυτά δεν μπορω να μπω στην λογική της ΑΤΙ με κανένα τρόπο κια οχι για καποιο ιδιαιτερο λογο. Αναμένω.... nvidia.

Link to comment
Share on other sites

Ναι υπάρχει μόνο η σειρά 5 με το φανταστικό Eyefinity που τόσο απόλαυσες.

Στους τυφλούς πάντα βασιλεύει ο μονόφθαλμος.

Απο τη στιγμή που εδω και μήνες δεν υπάρχει κατι που να μπορεί να δώσει ανάλογες επιδόσεις, το ποστ σου δε το καταλαβαίνω? nvidia fanboy? Το eyefinity ειναι πολύ καλό και οποιος το δοκίμασε δε νομίζω να ειπε οτι είναι μουφα... Η nvidia τι κανει??

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω ολους για τις αποψεις σας.Η αληθεια ειναι οτι εδωσα την 295 την οποια ειχα αγορασει 360 ευρω 320 μονο και μονο επειδη ηξερα οτι αν εβγαινε το fermi δεν θα πουλιοταν με τιποτα.Οι σκεψεις που εχω τωρα στο μυαλο μου ειναι να αγορασω ειτε μια 5970(καινουργια αν πεσουν οι τιμες ειτε μεταχειρο τωρα) ειτε να επαιρνα 5870χ2 η ιοποια λυση βγαινει λιγο ακριβα εστω και μεταχειρισμενες.η αληθεια ειναι οτι περναει παο το μυαλο μου και η λυση 5850 cf αλλα και παλι πιστευω θα αντεξω την αναμονη για να δω την τιμολογιακη πολιτικη της ati οταν το fermi θα ειναι στην αγορα...Αυτες ειναι οι γενοκοτερες σκεψεις μου.κοινως μαλλον προς ati με βλεπω(το φερμι θα ειναι πανακριβο) απλα περιμενω να δω πτωση στις τιμες των καινουργιων αρχικα στην ati αλλα και ατι μεταχειρισμενες στις αγγελιες λογω καποιων που θα θελουν να πανε σε φερμι...

Ο λογος που δεν παω σε 5870 η 5850 μονη ειναι οτι θα ειναι τεραστια βλακεια να παω σε μια καρτα "χειροτερη" οτι ειχα πριν...

Tσιμπα 3χ5870 και αντε γεια!

33κ vantage και 130 fps min στο farcry2.

Link to comment
Share on other sites

Ναι και μέτά πήγαινε μια βόλτα από το Catalyst thread (που ο csaris θεώρησε καλό να σπαμμάρει με εξυπνάδες για την πάρτη μου), να δεις τι καλά που δουλεύουν οι ati. Και μετά μαζί με τις κάρτες αγόρασε κι ένα τοίχο. Θα τον χρειαστείς για να βαρέσεις το κεφάλι σου.

Link to comment
Share on other sites

Αμαν ρε παίδες με τον ισοπεδωτισμό....:slap:

Φίλε Nick, την στιγμή που βολεύεσαι κάνα δίμηνο χωρίς κάρτα υψηλών επιδόσεων, θα σου πρότεινα και εγώ να περιμένεις τουλ. μέχρι την CEBIT σε πρώτη φάση (εμφάνιση GT4XX?), και τα μέσα Απριλίου σε δεύτερη (απορρόφηση από την ψωροκώσταινα της απάντησης (τιμολογιακής? ~ 2GB μοντέλα?) της AMD στην νέα κατάσταση).

Δεν έχεις κάτι να χάσεις, οι αμέσως επόμενοι μήνες αναμένονται αρκετά ενδιαφέροντες...:flower:

Link to comment
Share on other sites

Δεν άντεξα τελικά....παρήγγειλα μια Asus 5970...:baby:

....και καλα εκανες! Εφερε το Πλαισιο? αναρπαστες εχουν γινει...με 1,75 ταση εχεις τα 900 στο πυρηνα για πλακα...και με 1,225 τα 950! Βαλε και τις μνημες 1100-1200 και θα εισαι κομπλε!

Link to comment
Share on other sites

....και καλα εκανες! Εφερε το Πλαισιο? αναρπαστες εχουν γινει...με 1,75 ταση εχεις τα 900 στο πυρηνα για πλακα...και με 1,225 τα 950! Βαλε και τις μνημες 1100-1200 και θα εισαι κομπλε!

Thanks seb...

Ναι από Πλαίσιο. Θα μου την φέρουν στο εδώ κατάστημα...

(το μόνο που μένει είναι ένα καλό water block και θα είμαι κομπλέ...α, ναι και 2 οθονούλες ακόμη...:computer:)

Link to comment
Share on other sites

γεγονος ειναι οτι οποιος θελει τα ταχυτερα γραφικα προς στιγμη μονη λυση ειναι ati με οτι αυτο συνεπαγεται δεδομενου οτι δεν υπαρχει κατι αντιστοιχο επομενως και συγκριση σε nvidia δεν καταλαβαινω ομως γιατι οι τσακωμοι οταν με το καλο ερθουν οι περισσοτεροι θα αλλαξετε στρατοπεδο και θα λετε τα ιδια αλλα απο την αλλη οχθη το εχουμε ξαναδει το εργο κατα διαστηματα να επικρατει η μια απο τις δυο τοσο σε cpu οσο και σε gpu

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.