Jump to content



2x5870 ή 5970 ή αναμονη...


Nick86

Recommended Posts

γεγονος ειναι οτι οποιος θελει τα ταχυτερα γραφικα προς στιγμη μονη λυση ειναι ati με οτι αυτο συνεπαγεται δεδομενου οτι δεν υπαρχει κατι αντιστοιχο επομενως και συγκριση σε nvidia δεν καταλαβαινω ομως γιατι οι τσακωμοι οταν με το καλο ερθουν οι περισσοτεροι θα αλλαξετε στρατοπεδο και θα λετε τα ιδια αλλα απο την αλλη οχθη το εχουμε ξαναδει το εργο κατα διαστηματα να επικρατει η μια απο τις δυο τοσο σε cpu οσο και σε gpu

Mπααα δεν το βλεπω, απο Σεπτεμβριο τα λεμε με ΑΤΙ 6870 ή 6970....να αλλαξουμε γιατι τωρα? Για το cuda ? για τον πουθενα-physics (πεταω ενα 9800gtaki και το κανω ζευγαρι με το 5970 or 5870)? ή για το 3d vidion (που θα το εχουμε σε λιγο και σε ατι)?

ΑΑΑ Ξεχασα ναι με βαση τον banarismeno Candyman η ΑΤΙ δεν εχει drivers αλλα ΜΠΡΟΚΟΛΑ..Λιγη σοβαροτητα απο μερικους δεν κανει κακο...

Οταν ξερεις απο Σεπτεμβριο με Οκτ θα ερθει η ΝΕΑ ΓΕΝΙΑ και εχεις 5870 ή 5970 δεν υπαρχει λογος να παρεις fermi...

Δεν άντεξα τελικά....παρήγγειλα μια Asus 5970...:baby:

Θα εφαρμοσεις ενα ανεμιστηρα μπροστα απο την καρτα, θα ανοιξεις τiς θηκες μπροστα ωστε να μπαινει ο φρεσκος αερας (14 or 12αρι ανεμιστηρα στις 1000-1100 στροφες) .

Το κουτι κλειστο θα το εχεις, θα δεις μεγαλη πτωση της θερμοκρασιας εως και 15-20 βαθμους.

Εμενα απο idle 55-60 επεσε σε 38-41...seb speak!

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 84
  • Created
  • Last Reply

σου αρεσουν οι υπερβολες και να μιλας ονομαστικα και οχι με υπονουμενα οταν αναφερεις την λεξη σοβαροτητα κ.λ.π δεν γνωριζεις οσους μιλας ουτε ειμαστε φιλαρακια ολοι μπορουν να πουν τη γνωμη τους και απο αυτα τα θα που αναφερεις οταν θα ερθει ο καιρος θα δειξει αν εχεις δικιο

εχεις προβλεψει παλι το μελλον

http://www.thelab.gr/showpost.php?p=1062699301&postcount=181

πριν λιγο καιρο ειχες θεο την nvidia τωρα την ati αυριο ποιος ξερει τι

αυτα σου θυμιζουν κατι?

http://www.thelab.gr/showpost.php?p=1062693028&postcount=128

http://www.thelab.gr/showpost.php?p=1062693062&postcount=132

ποτε μην λες ποτε

Link to comment
Share on other sites

Θες απαντηση σε αυτα ? Μπροστα σου ειναι....

1ον) Εχω πει οτι η ΑΤΙ εχει καλυτερη υποστιριξη απο την NVIDIA (αφου πληρωνει δεξια και αριστερα) ?

2ον) Tα physics ειναι ενα + και ακομα τωρα το λεω αλλα η γενικη τους υποστιριξη ηταν ΧΑΛΙΑ! Τι να θυμηθω το unplayable με 295 με high physics Cryostasis!

Στο batman αφου πηγα σε ΑΤΙ ειδα οτι οταν εβαζες τα physics στη 295 περα οτι δεν ειχα σταθερο framerate , ειχα και χοντρο πετσοκομα σε shaders! Εκτος απο το batman και το mirrors edge(δυο βρακια να κουνιουνται), παιχνιδια με Physics που βγηκαν τωρα τελευταια δεν ειναι καν ουτε για Instal στο δισκο...

3oν) Cuda πολυ καλο αλλα οχι για gamers! Απλα....

4ον) Εχω πει οτι ο driver της ΑΤΙ ειναι καλυτερος απο της NVIDIA?

5ον) Με την αποδοση των drivers της ΑΤΙ ειμαι ευχαριστημενος! Ειμαι με ενα setup που η NVIDIA μπορει να το δωσει μονο σε εκθεσεις CES μεχρι τωρα!

6ον) Με το quad cf που δεν επερνα τα μεγιστα βγηκα και τα ειπα!

Το οτι αφου περασα σε ΑΤΙ 5870 ακομη και σε 5970 καταλαβα το ποσο τρακτερ ηταν η 295 gtx!

Το οτι επαιξα ενα stalker playable σε dx10 me 2x5870 οταν με 295 παλευα με τα drops fps!

Δεν μιλαω με υπονοουμενα, οτι ειναι να πω θα το πω...ετσι και αλλιως πολλα παιδια με ξερουν και προσωπικα εδω μεσα!

Link to comment
Share on other sites

Το οτι αφου περασα σε ΑΤΙ 5870 ακομη και σε 5970 καταλαβα το ποσο τρακτερ ηταν η 295 gtx!

Το οτι επαιξα ενα stalker playable σε dx10 me 2x5870 οταν με 295 παλευα με τα drops fps!

Δεν μιλαω με υπονοουμενα, οτι ειναι να πω θα το πω...ετσι και αλλιως πολλα παιδια με ξερουν και προσωπικα εδω μεσα!

Δεν μου λες η 4870Χ2 το παίζει νεράκι το stalker?

Link to comment
Share on other sites

δεν εχει ουσια να συγκρινεις πραγματα ανομοια ειπα οτι τωρα κορφη ειναι η ati αυριο μπορει να παραμεινει μπορει και οχι και εγω εχω περασει απο ολα τα στρατοπεδα μια προσωρινη καρτα στο προσκηνιο δεν κανει μια εταιρια καλυτερη απο την αλλη σε ποσες λουμπες μας εχουν χωσει και οι δυο κατα καιρους?

εγω παντως προτιμω 2χ5870 ποτε δεν συμπαθησα με ολες τις δυσκολιες τους τις δυπηρηνες

Link to comment
Share on other sites

Αργησε πολυ η nvidia και οποιος εχει παρει 5850/70 απλα θα παει να παρει μια δευτερη σε ακομα πιο χαμηλη τιμη.

κρατα και καμμια πισινη μπας και τις δουμε ποιο ακριβες με την ελευση του φερμι http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/SVGA/Asus-5870-SVGA-PCI-Express-1GB-90-C3CH31-L0UAY00T.htm

Link to comment
Share on other sites

κρατα και καμμια πισινη μπας και τις δουμε ποιο ακριβες με την ελευση του φερμι http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/SVGA/Asus-5870-SVGA-PCI-Express-1GB-90-C3CH31-L0UAY00T.htm

ι κάρτα αλλού κάνει στα 350 ...άμα παρακολούθηση κανείς στο πλαίσιο κάθε 2 μέρες ανεβάζουν και λίγα ευρώ της 5870, τα ίδια κάνανε και με τις 8800gt όταν τρέχαμε όλοι να αγοράσουμε , κάθε 2 μέρες της ανέβαζαν τιμές.

Link to comment
Share on other sites

ι κάρτα αλλού κάνει στα 350 ...άμα παρακολούθηση κανείς στο πλαίσιο κάθε 2 μέρες ανεβάζουν και λίγα ευρώ της 5870, τα ίδια κάνανε και με τις 8800gt όταν τρέχαμε όλοι να αγοράσουμε , κάθε 2 μέρες της ανέβαζαν τιμές.

Δεν νομιζω να εχει να κανει με το πλαισιο μιας και το e-shop http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.513430&u=ASUS-EAH5870/2DIS/1GD5-1GB-PCI-E-RETAIL εβαλε την ιδια ακριβως τιμη σημερα.

Ή υπαρχει προβλημα διαθεσιμοτητας παλι και αυτοι που εχουν stock ανεβαζουνε τις τιμες ή δεν ξερω τι αλλο παιζεται.

Link to comment
Share on other sites

Για κατανάλωση μίλησε κανείς;

Σε λιγο καιρό δεν θα παίζεται κανένα παιχνίδι λόγω "αυξημένων τελών" παιχνιδο-ώρας.

Μήπως σε κάθε τέτοιο δίλημα να μπαίνει σιγά σιγά και η ερώτηση..."Τελικα αξίζει να πάρω καινούργια κάρτα για να παίξω το Χ παιχνίδι;",

Link to comment
Share on other sites

Ενα ψυγείο καίει σε 1 βδομάδα όσο καίει 1 πι-σι σε 1 χρόνο.

Κατανάλωση μπορεί να αυξάνετε σιγά σιγά, αλλά οι νέες κάρτες είναι λιγότερο ενεργοβόρες απο τις παλιές. Ειδικά στο idle (που και ανοιχτό να είναι το πι-σι τις 18 ώρες στάνταρ τις περνάει έτσι).

Link to comment
Share on other sites

Ενα ψυγείο καίει σε 1 βδομάδα όσο καίει 1 πι-σι σε 1 χρόνο.

Link παρακαλώ;

Μην με κάνεις να κλείσω το ψυγείο για ένα δίμηνο τώρα και να αρχίσω τα τεστ..(benches n tests are no longer valid here) ...λυπάμαι τα παιδάκια μου!

Link to comment
Share on other sites

Οχι μην το κλείσεις, μίλησα λίγο φουσκωμένα, αλλά πάρε μερικά λινκς να πάρεις μια ιδέα, πως μέσα σε ένα σπίτι, με πλυντήρια, θερμοσίφωνες, καλοριφέρ, τηλεοράσεις, πι-σι, φώτα, το πι-σι αντιστοιχεί περίπου στο 3-5% της ετήσιας κατανάλωσης.

users.gif

απο το

Ακόμα, απο την MS

Lab tests done by Dell show that a PC running Microsoft Office Small Business 2007 uses 42.7 watts, McCall says. If it runs continuously at that rate for 365 days, at 7 cents per kilowatt-hour, the power consumption costs would be $26.18 for the PC and $45.99 for a regular monitor, for a total of $72.17 for the workstation.

και άλλο ένα

γενικά παίζουν πολλά.

Link to comment
Share on other sites

οταν ειχα το μηχανημα ολη μερα ανοιχτο με τετραπυρηνους και με 8800gtx το λιγοτερο και με οθονες κλπ το 4μηνο μου ερχοταν περιπου 50-60Ε πιο ακριβα ο λογαριασμος λογω του pc

και το λεω αυτο γιατι πηρα λαπτοπ και "εκλεισα" το πισι

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.