Jump to content



HOW TO: SSD Performance Tips


Recommended Posts

Sorry για το διπλό πόστ.

Αυτή την εφαρμογή την έχει δει κανένας?

SSD Tweaker 2.1.1

Συγκεκριμένα μπορείτε να σκαλίσετε τα παρακάτω:

- Windows Indexing Service

- System Restore

- Windows Defrag

- Use Large System Cache

- Ntfs Memory Usage

- Disable 8.3 Filenames

- Disable Date Stamping

- Disable Boot Tracing

- Windows Prefetcher

- Windows Vista Superfetch

- Windows Services

Συμβατή με Xp-Vista-7 (x86/x64).

Link to comment
Share on other sites

Sorry για το διπλό πόστ.

Αυτή την εφαρμογή την έχει δει κανένας?

SSD Tweaker 2.1.1

Έχει ξανααναφερθεί στην αρχή του θέματος με ημιτελή αποτελέσματα και ίσως και αλλού στο forum. Προσωπικά δέν θα το εμπιστευόμουν. Καλύτερα να κάνεις με το χέρι τα απαραίτητα προσεκτικά παρά να χρησιμοποιήσεις αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα netbook msi wind u100

Πήρα χτες τον agility 3 60gb.

READ Write

seq 130.19 75.35

4k 11.22 26.93

4K-64 52.95 75.04

acc. time 0.208 0.393

score 77 110

total 228.

Any ideas?

Δε νομίζω να κάνουμε δουλειά με αυτές τις τιμές.

Δεν έχω κάνει τπτ από το 1ο πόστ...

Γιατί τα δοκίμασα χτες και για κάποιο λόγο έπεσα κιάλλο.

Έχει κανείς netbook ?

win 7 32bit

Μιας και μιλάς για netbook, εγώ στο δικό μου με [ame=http://www.amazon.co.uk/Samsung-128GB-6GBPS-Desktop-Basic/dp/B007BBQPUA/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1344516213&sr=8-1]αυτόν [/ame]το σκληρό, το έχω τα παρακάτω νούμερα:

post-11106-1416076466,2499_thumb.png

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

να δώσω και γω τα δικά μου νούμερα από τον corsair force gt 120gb (μόνο λειτουργικό)

Yπάρχει λόγος να περάσω το τελευταίο firmware 5.03;

Yπάρχει κάποιο εργαλείο για να εκτελεί αυτόματα τα optimizations που κάνουμε στους ssd;

post-5271-1416076555,9934_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μιας και μιλάς για netbook, εγώ στο δικό μου με αυτόν το σκληρό, το έχω τα παρακάτω νούμερα:

[ATTACH]51625[/ATTACH]

Επειδή το ποστ είναι παλιό, αν το δεις, τσέκαρε αν το drive είναι σε AHCI και όχι IDE.

Yπάρχει λόγος να περάσω το τελευταίο firmware 5.03;

Να το κάνεις το update. Βασικά καλό είναι να το κάνουν όλοι το update στα τελευταία firmware που θα βγάλουν οι εταιρείες.

Στο τελευταίο firmware που είχε δώσει η Sandforce στους κατασκευαστές, δεν δούλευε τόσο καλά το TRIM και με το συγκεκριμένο διορθώνεται το πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Ξέρω πως ξεθάβω το thread, αλλά κυκλοφόρησε TRIM CHECK utility. Νομίζω πως θα φανεί χρήσιμο στους περισσότερους.

ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΑΠΛΑ ΑΝ ΤΟ TRIM ΕΙΝΑΙ ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΜΕΝΟ, ΑΛΛΑ ΑΝ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ ΕΤΣΙ ΟΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ.

Το τρέχετε μία φορά και μετά από ένα λεπτό άλλη μια. Θα σας πει αν δουλεύει το TRIM σωστά ή όχι.

trimcheck-0.4.rar

Link to comment
Share on other sites

Μου λεει:

Do what needs to be done to activate the SSD's TRIM functionality,and run this program again.

Usually you just need to wait 20 secs κλπ..

Δηλαδη δεν ειναι ενεργοποιημενο τωρα το TRIM?

Ειμαι σε windows 7 με samsung 830 64GB

Οπως ειναι τρεξε το ξανα και θα σου βγαλει το αποτελεσμα στο τελος :)
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
προσωπικά, μόνο defrag (στο ssd-raid0 array) έχω απενεργοποιήσει. Όλα τα άλλα ON !!

Βέβαια έχω samsung SSDs και όχι patriot/ocz/transcend....

ακομα και το indexing? οταν λες "samsung ssd" εννοεις οτι ειναι παλιος?

Εγω απο σημερα, και για μερικες μερες, θα τρεχω με superfetch και prefetch enabled και με τιμη 3 στην registry και στα δυο. Εχω 2 ssd, ο ενας OCZ ολοκαινουργιος, και 2 μηχανικους δισκους. Προγραμματα δεν εχω εγκατεστημενα στους μηχανικους, μονο αρχεια ανοιγω απο αυτους.

Παντως, εδω και μερικες ωρες που το εχω εφαρμοσει, διαφορα στο reboot (desktop to desktop) δεν εχω δει. Στα 35 seconds παρεμεινε. Επισης, δεν αυξανεται η Standby μνημη μου στο Resource Monitor. Ισως επειδη δεν τρεχω σημερα πολλες εφαρμογες?

Link to comment
Share on other sites

Παιδια, οσοι απο εσας εχετε SDD και μηχανικους δισκους στο PC τους, τα Prefetch + SuperFetch τα εχετε απενεργοποιησει?

Εγώ για περίπου ένα χρόνο τα είχα ΟΝ και τα δύο, μετά πείστηκα και τα απενεργοποίησα, και δεν είδα ΚΑΜΙΑ απολύτως διαφορά προς το χειρότερο στις επιδόσεις, μετά την απενεργοποίηση. Που σημαίνει ότι δεν κάνουν απολύτως τίποτα στους SSD, δεν αυξάνουν δηλαδή σε τίποτα τις επιδόσεις, μόνο τους φθείρουν με μη αναγκαίες εγγραφές. Συνεπώς πάντα στο OFF.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ για περίπου ένα χρόνο τα είχα ΟΝ και τα δύο, μετά πείστηκα και τα απενεργοποίησα, και δεν είδα ΚΑΜΙΑ απολύτως διαφορά προς το χειρότερο στις επιδόσεις, μετά την απενεργοποίηση. Που σημαίνει ότι δεν κάνουν απολύτως τίποτα στους SSD, δεν αυξάνουν δηλαδή σε τίποτα τις επιδόσεις, μόνο τους φθείρουν με μη αναγκαίες εγγραφές. Συνεπώς πάντα στο OFF.

Χμμ... μαλλον εχεις δικιο. Δυο μερες, και ουτε καν, τα εχω και εγω ενεργοποιημενα. Ακομα το ελεγχω. Βασικα, νομιζω οτι αυτα, ετσι κι αλλιως, σε συγχρονους SSD δεν λειτουργουν. Δηλαδη τα Windows 7 δεν τα εφαρμοζουν στους συγχρονους SSD. Δεν ξερω και ακριβως ομως...

Οι εγγραφες που λες, εννοεις τον φακελο Prefetch στα Windows? Ή και αλλου γινονται?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

καλσπέρα πήρα ssd για το λαπτοπ της υπογραφής και θέλω να ρωτήσω τι ενέργειες πρέπει να κάνω για σταθερή λειτουργία του δίσκου και απόδοση.

θα μπουν windows 8.1 σε καθαρή εγκατάσταση απο dvd.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.