Jump to content



Χρεοκοπία Ελλάδας


Chosen

Recommended Posts

Αγαπητοί Φίλοι

Είμαι ο μηνυτής της παραπάνω μήνυσης και θα ήμουν ευγνώμων εάν είχα την γνώμη -αλλά και την βοήθεια- εγκύρων νομικών, δεδομένου ότι συνέταξα την μήνυση μόνος μου. Επίσης μπορείτε να δηλώσετε πολιτική

αγωγή, ή αφού μου γνωστοποιήσετε το όνομά σας και την διεύθυνσή σας, να σας δηλώσω εγώ ως μάρτυρες.

Τέλος για τους λόγους που αναφέρω στην μήνυσή μου, σας καλώ να στείλετε e-mails στην εξής διεύθυνση http://www.presidency.gr/contact.htm

του Προέδρου της Δημοκρατίας ζητώντας του να μην υπογράψει τα σχετικά Προεδρικά Διατάγματα για την

εφαρμογή του "προδοτικού" νόμου 3845/2010 ("Μνημόνιο" με την Τρόικα) μέχρι τουλάχιστον να κριθεί η μήνυσήξ μου κι όχι μόνο. Το e-mail μου είναι: epivetta@otenet.gr και το τηλέφωνό μου είναι: 22210-62743 (μην διστάζετε να μου τηλεφωνήσετε).

Ευχαριστώ.

Δρ. Δημ. Αντωνίου PhD, FRCS, PhilA(Oxford), Xειρουργός

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

θα ήμουν ευγνώμων εάν είχα την γνώμη -αλλά και την βοήθεια- εγκύρων νομικών

Με το συμπάθειο, αλλά κάνεις μια μύνηση τέτοιου μεγέθους χωρίς να έχεις νομικό σύμβουλο; Και τον ψάχνεις δωρεάν; Και μάλιστα σε παντελώς άσχετο forum (υπολογιστές/τεχνολογία);

Τι να σου πω, καλή τύχη, θα την χρειαστείς...

Link to comment
Share on other sites

Με το συμπάθειο, αλλά κάνεις μια μύνηση τέτοιου μεγέθους χωρίς να έχεις νομικό σύμβουλο; Και τον ψάχνεις δωρεάν; Και μάλιστα σε παντελώς άσχετο forum (υπολογιστές/τεχνολογία);

Τι να σου πω, καλή τύχη, θα την χρειαστείς...

Η κληρονομική βλακεία δεν συνεπάγεται ευθύνη του βλάκα. Είσαι τυχερός κι ευτυχής. (Γενικά) Ο βλάκας δεν καταλαβαίνει ότι είναι βλάκας. Και κάτι τελευταίο. Έχω τελειώσει και την Νομική (χωρίς να είμαι δικηγόρος) κι έχω πτυχίο και Φιλοσοφίας (του Δικαίου) από την Οξφόρδη. Καλήνύχτα.....Δεν σου εύχομαι καλή τύχη, διότι ενισχυτές της Νοημοσύνης δεν υπάρχουν.

Δημ. Αντωνίου

Έγινε επεξεργασία από ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ ΑΝΤΩΝΙΟΥ
Link to comment
Share on other sites

Η κληρονομική βλακεία δεν συνεπάγεται ευθύνη του βλάκα. Είσαι τυχερός κι ευτυχής. (Γενικά) Ο βλάκας δεν καταλαβαίνει ότι είναι βλάκας. Και κάτι τελευταίο. Έχω τελειώσει και την Νομική (χωρίς να είμαι δικηγόρος) κι έχω πτυχίο και Φιλοσοφίας (του Δικαίου) από την Οξφόρδη. Καλήνύχτα.....Δεν σου εύχομαι καλή τύχη, διότι ενισχυτές της Νοημοσύνης δεν υπάρχουν.

Δημ. Αντωνίου

Εγω λεω να του κανεις και του Chosen μια μηνυση και μετα να γραφτεις στο hwbox να ζητας εγκυρους νομικους, μαρτυρες και πολιτικη αγωγη,τωρα που πηρες το κολλαι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ ΑΝΤΩΝΙΟΥ,

έχεις ξεκινήσει μια προσπάθεια η οποία μας έγινε γνωστή από μέλος του forum, και όπως θα διάβασες εκδηλώθηκε ενδιαφέρον και από άλλα μέλη.

Έγινες και εσυ μέλος στην κοινότητα μας, και όταν εκφράστηκε, με αιχμηρό ενδεχομένως τρόπο, μια προφανής και εύλογη απορία, έσπευσες να τη χλευάσεις και να ειρωνευτείς αυτόν που τη διατύπωσε.

Νομίζω θα ήταν προτιμότερο να εξηγήσεις ότι έχεις επαρκή νομική υποστήριξη, και η όποια επιπλέον βοήθεια θα ήταν ευπρόσδεκτη.

Επίσης καλό θα ήταν να σταθείς σε δημοσιεύσεις όπως αυτή ή αυτή για να γίνει πιο εποικοδομητική η κουβέντα (αν ενδιαφέρει ακόμη τα άλλα μέλη) και να μην αναλωθούμε σε ειρωνίες και προσβολές.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ο βλάκας δεν καταλαβαίνει ότι είναι βλάκας.

Ναι αλλά σε λάθος άτομο απευθύνεστε κύριε Δημήτρη διάβασε προσεχτικά τι σου έγραψε ο Chosen και τι του απαντάς και μετά ξ αναδιατύπωσε τις απόψεις σου περί βλακείας.

Καταλαβαίνω την πρεμούρα που έχεις αλλά καλό θα ήταν πριν ξεκινήσεις να έχεις και την ανάλογη προετοιμασία.

Η ηλικία + γνώσεις που έχεις δεν σε δικαιολογούν με το καλημέρα σε έναν χώρο που σε φιλοξενεί να συμπεριφέρεσαι κατα αυτόν τον τρόπο.

Κράτησε την δύναμη σου εκεί που θα σου χρειαστεί και όχι εδώ.

ΕΔΙΤ Προτού με χαρακτηρίσεις ομολογώ την βλακεία μου, και όχι ότι είμαι βλάξ

Έγινε επεξεργασία από VIL
Link to comment
Share on other sites

Δεν θα διαφωνήσω με το κεντρικό νόημα της εκπομπής, αλλά δεν μπορώ να συμφωνήσω απόλυτα ότι την ανταγωνιστικότητά μας, την μείωσε η Γερμανία... θα πω το εξής απλό, εκτός του ότι να φτιάξεις μια δική σου εταιρία που παράγει κάτι, το οποίο εν συνεχεία θα το εξάγει, είναι πραγματικός Γολγοθάς στην Ελλάδα, λόγο της απίστευτης γραφειοκρατίας, μεγάλης φορολογίας και διαφθοράς των ελεγκτικών μηχανισμών, οι οποίοι μηχανισμοί εξαντλούν την αυστηρότητά τους πάνω σε "μικρούς" που δεν θέλουν ή δεν έχουν να λαδώσουν, βασισμένοι σε παράλογους και αντι-αναπτυξιακούς νόμους, που έχουν φτιαχτεί, ώστε να εξυπηρετούν συμφέροντα μεγάλων κεφαλαίων... τα μεγάλα κεφάλαια, όμως δεν έχουν σκοπό την ανάπτυξη και την εξαγωγή προϊόντων ή υπηρεσιών, αλλά να αναλάβουν μεγάλα δημόσια έργα, τα οποία υπερκοστολογούνται πολλές φορές παραπάνω από την πραγματική τους αξία ή να εισάγουν και να εκμεταλλευτούν μονοπωλιακά τα δικά τους προϊόντα...

Θα σας πω το εξής απλό, για να καταλάβετε πόσο τραγικά είναι τα πράγματα... στην εταιρία που δουλεύω, σχεδιάζουμε, αναπτύσουμε και κατασκευάζουμε προϊόντα τα οποία τα διαθέτουμε στην Ελληνική αγορά, αλλά και τα εξάγουμε παγκόσμια... το κόστος παραγωγής μας είναι πολύ μικρό και ανταγωνιστικό και σε σχέση με την ποιότητά μας, είμαστε ανταγωνιστικοί ακόμα και σε δύσκολες αγορές, όπως της βόρειας Αμερικής και του Καναδά... όμως, έχουμε πολύ μεγάλα έξοδα γιατί το κράτος δεν έχει μηχανισμούς που να βοηθάνε την βιομηχανική παραγωγή και ανάπτυξη, επομένως είμαστε από τις λίγες χώρες στην Ευρώπη που δεν έχουμε δικούς μας οργανισμούς και εργαστήρια πιστοποίησης, τα οποία να πιστοποιούν προϊόντα βάση των ντιρεκτίβων της Ευρωπαϊκής ένωσης, αλλά και άλλων παγκόσμιων οργανισμός... Ακόμα και ο ΕΛΟΤ και η ΕΑΒ, αδυνατούν πλέον να εκδώσουν πιστοποιητικά που χρειάζεται μια εταιρία για να "βγει" στον έξω κόσμο... ΔΕΝ μπορούν να προσφέρουν καμία απολύτως υπηρεσία στην ελληνική βιομηχανία, ενώ θα έπρεπε να την παρέχουν ΔΩΡΕΑΝ, ώστε να είμαστε ανταγωνιστικοί... αποτέλεσμα είναι, μια εταιρία να χρειάζεται πολλές δεκάδες χιλιάδες ευρώ (πολλές φορές και πάνω από 100-150 χιλιάδες ευρώ), ώστε να πιστοποιήσει μια γκάμα προϊόντων της σε 2-3 ηπείρους, γιατί θα πρέπει να απευθυνθεί σε ιδιωτικούς οργανισμούς και εργαστήρια του εξωτερικού, τα οποία εκμεταλλεύονται ακριβώς το γεγονός αυτό...

Για την εφορία, τις ελληνικές πρεσβείες και τους εμπορικούς ακόλουθους στο εξωτερικό, δεν λέω τίποτα για το τι συμβαίνει, αλλά αφήνω την φαντασία σας να καλπάσει... ελεύθερα...

Οπότε μετά, ο Γερμανός μας φταίει...? όχι, το κράτος μας φταίει, το οποίο είναι ο χειρότερος εχθρός των ελληνικών βιομηχανιών και όσων θέλουν να δημιουργήσουν... επομένως καλά αυτά που λένε στα ραδιόφωνα, αλλά δεν είναι έτσι ακριβώς, υπάρχουν πολύ σημαντικά προβλήματα στην διαχείριση και την λειτουργία του κράτος, τα οποία οι οικονομολόγοι αγνοούν, καθώς δεν έχουν καμία επαφή με την πραγματικότητα, αλλά μόνο με τους αριθμούς, τους οποίους ο καθένας μπορεί να τους χειριστεί όπως θέλει...

Θα αναφέρω επίσης ένα ακόμα παράδειγμα... στην Κίνα, οι πιστοποιήσεις παρέχονται πολύ φθηνά ή ακόμα και τσάμπα, για τις εγχώριες μόνο επιχειρήσεις, οπότε αμέσως ο Κινέζος έχει κερδίσει 100.000 ευρώ σε σχέση με εμάς... το ποσό είναι απλά τεράστιο...

Τα συμπεράσματα δικά σας...

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Jaco συμφωνουμε σε όλα. Αλλά σου κάνω μια υποθετική ερώτηση.

Άυριο (πες ότι δεν υπάρχει κρίση κτλ), το ΕΠΙΣΗΜΟ κράτος αποφασίζει να βοηθήσει με κάθε τρόπο/μέσον την Ελληνική βιομηχανία στο σύνολο. Ικανοποιώντας όλα αυτά τα κακώς κείμενα τα οποία αναφέρεις και ακόμα περισσότερα. Εϊσαι σίγουρος ότι δεν θα βρει τείχος "πιο έξω";

Χρόνο με τον χρόνο δεν χτίστηκε όλο αυτό το παιχνίδι; Κλείναν βιοτεχνίες, κλείναν εργοστάσια, κλείναν βοιμηχανίες, χάθηκαν ευκαιρίες.

Link to comment
Share on other sites

Το μοναδικό εμπόδιο που μπορώ να σκεφτώ (βγάζοντας έξω τον παράγοντα κράτος), όσων αφορά τον ρόλο της Ελλάδας σαν μια χώρα παραγωγής και εξαγωγής προϊόντων, είναι η άμυνα της εσωτερικής αγοράς της κάθε χώρας στην οποία θα προωθηθούν τα προϊόντα μας... Δηλαδή, όπως εμείς για κάποιο καιρό που είχαμε φαινομενικά υγιή οικονομίας, μποϊκοτάραμε τα κινέζικα προϊόντα, ως άμυνα της εσωτερικής οικονομίας, έτσι και κάποια χώρα μπορεί να μας μποϊκοτάρει και μην μπορούμε να πουλήσουμε... αυτό όμως συμβαίνει σπάνια και συνήθως από πίσω κρύβονται φυλετικοί λόγοι ή εμπορικά συμφέροντα... Στην πρώτη περίπτωση δεν μπορείς να κάνεις πολλά, όμως στην δεύτερη αυτό γίνεται σε ένα πλαίσιο ανταγωνισμού με ίσες ευκαιρίες για όλους, όπως η κατάλληλη διαφήμιση και καμπάνια και η επιλογή στρατηγικών συνεργατών και αντιπροσώπων, οι οποίοι μπορούν να σε προωθήσουν στην εκάστοτε αγορά...

Η Ελλάδα, μέχρι τώρα πρόσφατα, δεν είχε κανένα πρόβλημα στην εικόνα της στο εξωτερικό, οπότε και τα προϊόντα της ανταγωνίζονταν επί ίσης όροις τα υπόλοιπα Ευρωπαϊκά ή οποιαδήποτε άλλα... μετά τα πρόσφατα γεγονότα, έξω μας βλέπουν με τελείως διαφορετικό μάτι και ακόμα και σε μέχρι πρόσφατες καλές συνεργασίες, τώρα υπάρχει στην ατμόσφαιρα η επιφυλακτικότητα της λαμογιάς μας... Δηλαδή, αυτό που έχουν καταφέρει οι κυβερνώντες, είναι ο πλήρης διασυρμός, όχι μόνο της οικονομίας μας, αλλά και της βιομηχανικής μας εικόνας και της φερεγγυότητάς μας... Γενικά το κράτος αυτή τη στιγμή (και από την προηγούμενη κυβέρνηση, απλά η τωρινή αποτελείωσε ότι απέμεινε), είναι λες και προσπαθεί να μας χαντακώσει και να ρίξει και το μάρμαρο από πάνω... κάνουν ότι είναι δυνατόν, να ισοπεδώσουν την ελληνική οικονομία, κόβοντας και το τελευταίο οξυγόνο από τις επιχειρήσεις... μόνο ορισμένα συμφέροντα εξυπηρετούνται από αυτό...

Προσπαθούν να μας εξοντώσουν, με μέθοδο και οργανωμένα, ενώ παράλληλα μιλάνε για ανάπτυξη, ενώ κάνουν ότι είναι δυνατό για το αντίθετο... όλα αυτά είναι επιτηδευμένα...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η ασύμμετρη απειλή

Στην Κοινωνία της Πληροφορίας πάσχουμε από έλλειμμα πληροφόρησης. Ενας ιστός επιλεκτικής παροχής γνώσης και αδιάκριτης καταγραφής δεδομένων υπονομεύει την ελεύθερη διαδικτυακή επικοινωνία

ΤΑΣΟΣ ΚΑΦΑΝΤΑΡΗΣ | Κυριακή 6 Ιουνίου 2010

Διαβάστε περισσότερα: http://www.tovima.gr/default.asp?pid=2&ct=33&artId=335835&dt=06%2F06%2F2010#ixzz0q5gtXPMj

Έγινε επεξεργασία από VIL
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

http://www.youtube.com/watch?v=-dZ3HmmW2f8&feature=player_embedded

Υ.Γ: Απο τα πιο περιεκτικά video(όλα τα μέρη). Θα ακούσετε μόνο οικονομολόγους.

Διαδώστε το. Το αξίζει.

Πολύ ενδιαφέρον το απόσπασμα. Έκατσα και το άκουσα 2 φορές για να σιγουρευτώ για κάτι: Σε όλα αυτά τα 10 λεπτά μας αναλύει το πώς, και σε λίγα δυτερόλεπτα στο τέλος (τυχαίο ?) πετάει πάλι τη λύση της αναδιάρθρωσης του χρέους ώς λογική συνέπεια των προηγούμενων γεγονώτων. Για τα άλλα 2 ενδεχόμενα (οριστική στάση πληρωμών και έξοδος απο το ευρώ -αφού είναι αρνητικό το ''πρόσημο''-, και προσφάτως το ενδεχόμενο αποχώρησης της Γερμανίας απο το ευρώ ή της δημιουργίας 2 ζωνών) δεν ακούστηκε τίποτα. Το ότι τελικά οδεύουμε (άνευ συναρπαστικού θαυματος) σε αναδιάρθρωση, λίγο πολύ το ξέρουμε όλοι. Η επιστημονική τεκμηρίωση γιατί είναι σώνει και καλά η καλύτερη λύση (χωρίς να συγκρίνεται με άλλες λύσεις) μας έλειπε ?

Link to comment
Share on other sites

Βαριέμαι βραδιάτικα και από οτι φαίνεται έχω πολύ ελεύθερο χρόνο:happy:, οπότε είπα να κάτσω να γράψω για την κρίση όπως την καταλαβαίνω εγώ..καλη υπομονή στο διάβασμα:haha:

Δεν είναι λύση φίλε μου colt3003:daisy:

Είναι λογικό αποτέλεσμα της κλασσικής τακτικής του ελληνικού κράτους από το 1981 και μετά, να δανείζεται και μετά να ανακατενέμει αυτόν τον πλούτο με διεφθαρμένα κριτήρια σε διάφορους τομείς, οι οποίοι, όπως αποδείχτηκε, ουδεμία σχέση είχαν με την υγιή ανάπτυξη της οικονομίας. Αυτό έγινε δυνατό μετά την είσοδο μας στην ευρωπαική ένωση και ακόμα περίσσοτερο με το euro, γιατί μειώθηκαν ως δια μαγείας τα επιτόκια δανεισμού μας (και λέω ως δια μαγείας γιατί υποτίθεται ότι τα επιτόκια αντικατροπτίζουν εμμέσως την εικόνα της οικονομίας της χώρας).

Έτσι φτάνοντας στην σημερινή εποχή, το σαθρό υπόβαθρο της ελληνικής οικονομίας δεν μπορεί πλέον να υποστηρίξει τους υψηλούς ρυθμούς ανάπτυξης των προηγουμένων ετών, ούτε την απεριόριστη δίψα των πολιτικών για κλεψιά και λαμογιά και ως αποτέλεσμα, τα επίμονα διαχρονικά ελλείματα πλέον αυξάνουν ολοένα πιο γρήγορα το χρέος της χώρας μας. (στο έλλειμα συμβάλει έντονα το τραγικό, επίσης διαχρονικά, εμπορικό ισοζύγιο μας).

Βγαίνοντας λοιπόν από την 2η, αν όχι την μεγαλύτερη οικονομική κρίση των τελευταίων 100 ετών, η "ελίτ" του παγκόσμιου τραπεζικού συστήματος βλέποντας την μεγάλη αδυναμία όλων των σύγχρονων κρατών του πλανήτη, αναζήτα τρόπους να αποκτήσει ακόμα περισσότερο πλούτο και εξουσία, πως θα το επιτύχει λοιπόν αυτο? θα δημιουργήσει μια νέα κρίση βασισμένη σε πραγματικές αδυναμίες κρατών (βλέπε ελλάδα, και ανυπαρξία προετοιμασίας για κριση ελλειμάτων στην ΕΕ) με συγκεκριμένο πλάνο και στόχους ώστε να μπορεί να ξέρει τι θα συμβεί και το κυριότερο το πότε. Όπως καταλαβαίνετε αυτού του είδος η γνώση ισοδυναμεί με τεράστια ποσά χρήματος (όταν έχεις ήδη τα άπειρα διαθέσιμα).

Το σχέδιο πέτυχε, γιατί έδωσε σε μας μια απρόσμενη κλωτσιά και μας έστειλε στο γκρεμό απευθείας, ενώ αν δεν είχε γίνει αυτή η "επιθεση" θα είχαμε λίγο χρόνο ακόμα να τα φέρουμε πέρα. Μαζί με μας, συμπαρασύραμε όλη την ΕΕ στο παιχνίδι που οι "αντίπαλοι" μας (η προαναφερθήσα ελίτ) ξέρουν ήδη το χρονοδιάγραμμα και παντοτε θα είναι πιο γρήγοροι απο την ΕΕ ή εμας (βλέπε τον neo στο matrix "they will never be as fast as you can be":sarcastic:)

Το πακέτο "διάσωσης" μας λοιπόν, αποτελεί αναμφίβολα το πακέτο διάσωσης του ευρωπαικού τραπεζικού συστήματος και οχι της ηλιόλουστης χώρας μας, εγγυώντας πρακτικά την αποπληρωμή των δανείων μας στις ξένες, κυρίως, ευρωπαικές τράπεζες.

Ακόμα και να πετύχει ένα τέτοιο πρόγραμμα (το οποίο ισοδυναμέι με θαύμα διότι καμια χώρα στην σύγχρονη ιστορία δεν το έχει πετύχει) δεν θα αφήσει καμία θετική επίδραση σε μας τους έλληνες πολίτες που ΑΠΟΤΕΛΟΥΜΕ το κρατος. Η Ελλάδα αποτελεί άλλωστε μόλις το 2,5% του ευρωπαικού ΑΕΠ, δεν τους απασχολεί πως θα τους ξεπληρωσουμε, αν χάσουμε εμείς τα χέρια μας ή τα ποδια μας (δλδ η οικονομία μας καταρρεύσει στην πορεία) so be it.

Που σημαίνει οτι μέχρι τώρα πέφτουμε στο κενό, απλά ακόμα δεν βλέπουμε που είναι ο πάτος, και πιστέψτε θα βρούμε πάτο κάποια στιγμή και θα πονέσει αγριότατα (βλέπε "it's not the fall that hurts it's when you hit the ground" από μία αγαπημένη μου μπάντα:smoke:)

Οπότε κάποιος (και γώ μαζί) θα ρωτούσε, "ωραία και τώρα τι κάνουμε? Πως θα αποκτήσουμε πραγματικά αυτό που με δανεικά είχαμε αποκτήσει? (σε κρατικό αλλα και σε προσωπικό επίπεδο). Αυτό δεν μπορώ να το απαντήσω με σιγουριά, το μόνο που είναι σίγουρο είναι οτι θα χρειαστεί να σκεφτούμε σε ένα νέο επίπεδο, να δημιουργήσουμε λύσεις και όχι να βρόυμε, γιατι πολυ απλά δεν υπάρχουν έτοιμες.

Τέλος (επιτέλους:)), έτσι όπως έγιναν τα πράγματα, δεν φτιάχνονται και όπως έλεγε και ο προπάππους μου "Αν δεν χαλάσει πρώτα κατι, δεν φτιάχνεται"

Link to comment
Share on other sites

Meh, και υποτίθεται οτι είχε potential το όλο θέμα... Τσ τσ τσ... Κρίμα, γιατί εδώ που έχουμε φτάσει χρειαζόμαστε ειλικρινείς και αληθινούς ανθρώπους...

Δεν μπορώ να φανταστώ άνθρωπο να σκυλεύει κατ' αυτόν τον τρόπο το πτώμα της Ελλάδας και για τι; Για αυτοπροβολή; Για εκδίκηση; Δεν υπάρχει καμία δικαιολογία... Δυστυχώς...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Πολύ ενδιαφέρον το απόσπασμα. Έκατσα και το άκουσα 2 φορές για να σιγουρευτώ για κάτι: Σε όλα αυτά τα 10 λεπτά μας αναλύει το πώς, και σε λίγα δυτερόλεπτα στο τέλος (τυχαίο ?) πετάει πάλι τη λύση της αναδιάρθρωσης του χρέους ώς λογική συνέπεια των προηγούμενων γεγονώτων. Για τα άλλα 2 ενδεχόμενα (οριστική στάση πληρωμών και έξοδος απο το ευρώ -αφού είναι αρνητικό το ''πρόσημο''-, και προσφάτως το ενδεχόμενο αποχώρησης της Γερμανίας απο το ευρώ ή της δημιουργίας 2 ζωνών) δεν ακούστηκε τίποτα. Το ότι τελικά οδεύουμε (άνευ συναρπαστικού θαυματος) σε αναδιάρθρωση, λίγο πολύ το ξέρουμε όλοι. Η επιστημονική τεκμηρίωση γιατί είναι σώνει και καλά η καλύτερη λύση (χωρίς να συγκρίνεται με άλλες λύσεις) μας έλειπε ?

Αναδιάρθρωση του χρέους είναι τρόπον τινά μερική χρεοκοπία. Συμφωνείς με τους δανειστές σου να διαγραφεί ένα μέρος των χρεών. Η ολική πάυση των εξωτερικών πληρωμών θα πλήξει σοβαρά την αξιοπιστία σου. Φαντάσου το και σε επίπεδο ατόμων για να το καταλάβεις καλύτερα.

Όπως λέει και ο Λαπαβίτσας στο 2ο μέρος, υπάρχουν πολλοί τρόποι για να γίνει αναδιάρθρωση και ένας από αυτούς είναι ο συντηρητικός. Στο σενάριο αυτό δεσμεύεσαι να συνεχίσεις τα καταστροφικά για την οικονομία μέτρα λιτότητας.

Τέλος, άκουσε στο δεύτερο μέρος την λύση της εξόδου από το ευρώ που υποστηρίζει ο Krugman. Δεν άκουσα πουθενά τον παρουσιαστή να προτείνει κάτι δικό του αναφορικά με τα ανωτέρω σενάρια.

EDIT:

http://olympia.gr/2010/06/12/siemens-civitas/#more-22010

ΜΑΡΤΥΣ (Γεώργιος Φλέσσας): Να το εξηγήσω και αυτό, κύριε Καμμένο, μια και με ρωτάτε.

Το Διεθνές Νομισματικό Ταμείο ζήτησε από μία εταιρεία που συνεργάζεται στην Ευρώπη και λέγεται «Euro RSCG» -είναι μία παγκοσμίου επιπέδου εταιρεία δημοσίων σχέσεων και επικοινωνίας- να επιλέξει ένα συνεργάτη στην Ελλάδα, προκειμένου να γίνεται αυτό που λέμε «media monitoring», δηλαδή να παρακολουθούμε τι γράφουν τα media για τα θέματα τα οποία άπτονται της ατζέντας της Τρόικας –γιατί δεν ήταν μόνο το Διεθνές Νομισματικό Ταμείο- και να γίνεται ένα ημερήσιο report στα αγγλικά. Στο πλαίσιο λοιπόν αυτό, μας προσέγγισε η «Euro RSCG», με την οποία κάναμε τη συνεργασία

Και μία πρόσθετη υπηρεσία η οποία μας ζητήθηκε κάποια στιγμή που οι εκπρόσωποι της Τρόικας -μετά την υπογραφή του μνημονίου- θέλησαν να επικοινωνήσουν με τα Μέσα Ενημέρωσης, ήταν να μας αναθέσουν να πάρουμε τηλέφωνα κάποιους δημοσιογράφους και να τους πούμε να πάνε την τάδε ώρα στη «Μεγάλη Βρετάνια» για να τους μιλήσουν οι άνθρωποι του ΔΝΤ.

Νομίζω ότι δεχθήκαμε και κάποια άλλα αιτήματα από έντυπα, εφημερίδες και τηλεοράσεις που έλεγαν «κλείστε μας ραντεβού να μιλήσουμε με το ΔΝΤ».

Έγινε επεξεργασία από Petrossortep
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.