Jump to content



Χρεοκοπία Ελλάδας


Chosen

Recommended Posts

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=yALH7wyVSDI]YouTube - ‪Ο Παλιάτσος κι ο ληστής Παπακωνσταντίνου & Σαββόπουλος‬‏[/ame]

Disclaimer: Οποιαδήποτε ομοιότητα με πρόσωπα και καταστάσεις είναι συμπτωματική.

(Δανεισμένο από τον petrossortep από πάνω:p)

Link to comment
Share on other sites

Ίσως μια καθολική απεργία διαρκείας σε συνδυασμό με τις διαδηλώσεις να ασκούσε μεγαλύτερη πίεση.

Δε μιλάμε για τις γνωστές (ΓΣΕΕ, ΑΔΕΔΥ, ΠΑΜΕ, συν-διοικάτα) απεργίες, παρα για μια καθολική διαρκείας (1μήνας+).

Δημόσιοι και ιδιωτικοί υπάλληλοι. Οι πάντες. Να μην κουνιέται φύλλο ή καλύτερα να μη τζιράρει ούτε σεντ κανείς εγοδότης για ενα μήνα. Για να νιώσουν στο πετσί τους την αξία μας.

Ακήδεμόνευτοι εργαζόμενοι σε απεργία+ακηδεμόνευτοι πολίτες στο δρόμο ΑΣΤΑΜΑΤΗΤΑ.

Το απόγευμα είναι δικό μας. Ο ελεύθερος μας χρόνος.

Το πρωϊ είναι δικό τους με τα κέρδη τους.

Αν τους παραλύσουμε το σύστημα εντελώς μπορεί να πετύχουμε κάτι.

Σκέψεις κάνω κι' εγω επειδή κάποιος φίλος ρώτησε τι μπορεί να τους πονέσει.

Δε ξέρω αν είναι εφαρμόσιμο κάτι τέτοιο, ούτε ξέρω πως μπορεί να πειστεί κάποιος να χάσει σήμερα 30 ή 50 ολόκληρα μεροκάματα, προκειμένου να αποφύγει 6000-7000(+των παιδιών του) κουτσουρεμένα μεροκάματα σε συνθήκες σκλαβιάς.

Δε ξέρω αν μπορούν και κάποιοι να το κάνουν με τις ανάγκες τους να τρέχουν.

Αυτό δεν γίνεται που λες.

Συμφωνώ με τη σκέψη, αλλά πιστεύω θα σκαλώσει αφ'ενός στους μικρομεσαίους επιχειρηματίες (που δεν μπορούν να μη δουλέψουν διότι τρέχουν π.χ. δάνεια) και στους συνδιοικαλίζοντες που λες που ξαφνικά θα τους πιάσει η εργασιομανία.

Link to comment
Share on other sites

Το ''δε γίνεται'' μη το λες τόσο απόλυτα Σωτήρη.

Αν σου έλεγαν πριν δυο χρόνια ότι θα γίνουν ολα αυτά που έχουν γίνει, και για τα οποία συζητάμε στο παρων θέμα, τι θα έλεγες ;

Δε σου κρύβω ότι και στα δικά μου μάτια φαντάζει ανέφικτο.

Τουλάχιστον με τις παρούσες συνθήκες.

Απλά ψάχνω να βρω ειρηνικά αντίμετρα. Και δεν εχω στο μυαλό μου λαϊκή εξουσία ή το δίκιο του εργάτη που είναι νόμος κατα κάποιους.

Σκέφτομαι μονο ότι πρέπει να σηκωθεί ενα ανάχωμα και τίποτα άλλο.

Να σταματήσει εδω η εκποίηση των εργασιακών μας δικαιωμάτων.

Ούτε καν να ανακτήσουμε αυτά που χάσαμε τελευταίως.

Απλά να σταματήσει εδω το πράγμα.

Μπας και κερδίσουμε 30-50 χρόνια και όταν επανέλθουν (γιατί θα επανέλθουν) τα ξαναλέμε.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν το πάω πιο βαθιά το θέμα θα σε πληγώσω μάλλον πιο πολύ.

Θεωρείς ότι μας κάνει κακό το ΔΝΤ?

Προσωπικά πιστεύω ότι κάνει καλό.

Απλά θα μας εξουθενώσει κατά την εφαρμογή.

Λέμε π.χ. να μην πωληθεί ο ΟΤΕ.

Οκ, σωστό.

Μπορώ όμως εγώ να πάω να δουλέψω στον ΟΤΕ?

Όχι.

Γιατί όχι?

Γιατί δεν έχω το κόμμα να με στηρίξει.

Αντίστοιχα για τους άλλους οργανισμούς / ΔΕΚΟ / κλπ.

Έχει αποδειχθεί παγκοσμίως ότι ο δημόσιος πλούτος κατασπαταλείται όταν κομματικά συμφέροντα τον λυμαίνονται κατά περιόδους, και μόνο το καπιταλιστικό σύστημα, με τα μύρια όσα μειονεκτήματά του, μπορεί να αξιοποιήσει σωστά τα διάφορα αγαθά (σωστά = προσβάσιμα στο 80% των πολιτών του και όχι στο 10% των άλλων καθεστώτων / συστημάτων κλπ.).

Οπότε ναι, δεν θέλω τον κρατικοδίαιτο ΟΤΕ, θέλω όταν έξω υπάρχουν παιδιά με πτυχία άνεργα και μέσα απόφοιτοι δημοτικού / καθαρίστριες με επίδομα . . . θέσης, να ξαναμοιραστεί η τράπουλα.

Δες για παράδειγμα τις αγγελίες για σπίτια.

Πόσοι πουλάνε σπίτια 1.000.000 ευρώ?

Αυτοί πολλές φορές είναι υπάλληλοι (στελέχη αν θες).

Γιατί να διατηρήσεις τον υπερπλουτισμό κάποιων και να μην κάνεις ένα reboot το σύστημα?

Κάθε προσπάθεια να κρατήσουμε τις υπάρχουσες δομές, σημαίνει στήριξη σε όλα αυτά τα παράνομα έσοδα, τα οποία δεν νομίζω ότι προέρχονται από την απίστευτη επιχειρηματικότητα αλλά μάλλον από τις "συναλλαγές" με το δημόσιο.

Link to comment
Share on other sites

@sotiris

Δεν το βλέπω τόσο στενά ελληνικό το θέμα.

Μια και μου αναφέρεις όμως το δημόσιο:p, να σου πω ότι όι άνεργοι που αυξάνονται κάθε μήνα δεν προέρχονται από απολύσεις δ.υ.

Δε βλέπεις εσυ ότι η πρεμούρα του μνημονίου ήταν οι μισθοί, οι συντάξεις και οι συμβάσεις ;

Της ε.ε. τα όρια ηλικίας ;

Οι δικοί μας εδω, με τα αίσχη που έχουν κάνει, τους έδωσαν τη δυνατότητα να κάνουν πάρτυ.

Και στην ευρώπη όμως, που δεν έχουν πολιτικούς άντρες ανάλογης ποιότητας, και κάποιοι δεν έχουν καν κακό μνημόνιο, εκδηλώνεται διαμαρτυρία του κόσμου.

Γιατί νιώθουν πως εργασιακά είναι κάθε χθες και καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Θεωρείς ότι μας κάνει κακό το ΔΝΤ?

Προσωπικά πιστεύω ότι κάνει καλό.

Ποιο ακριβώς είναι το καλό; Πώς την βλέπεις και την εννοείς την καλοσύνη εσύ δηλαδή;

Να μας εξυγιάνει το πολιτικό σύστημα δε πρόκειται.

Να μας βυθίσει τρεις-χειρότερα στο χρέος πρόκειται.

Να βοηθήσει την Ελλάδα δεν ενδιαφέρεται.

Να ξεζουμίσει την Ελλάδα ενδιαφέρεται.

Έγινε επεξεργασία από DJD
  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

Πείτε με οτι θέλετε, κολλημένο, κομματόσκυλο, πείτε ότι γουστάρετε.

Με αφορμή μια φράση του tamerlan.

"Αν σου έλεγαν πριν δυο χρόνια ότι θα γίνουν ολα αυτά που έχουν γίνει, και για τα οποία συζητάμε στο παρων θέμα, τι θα έλεγες ;"

ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΗΣ : Πανστρατιά για δυνατό ΚΚΕ

Οι 2 πρώτες παράγραφοι αφορούν αυτό. Οι επόμενες 2 είναι "κολλημένες".

Τα ΜΜΕ όμως ξαφνικά τώρα ανακαλύψανε τις συγκεντρώσεις, δεν είχανε δει ποτέ πριν συγκέντρωση. Τα πρωινάδικα, οι αθλητικές εφημερίδες, τα μεσημεριανάδικα, ο ΣΚΑΙ (άκουσον, άκουσον). Ο ΣΚΑΙ του Αλαφούζου που έβγαζε καντήλες με τις απεργίες και το κλείσιμο των λιμανιών, τώρα να υπερασπίζεται των συγκεντρώσεων. Φυσικά, αφού δεν θα έχουν κανένα κόστος στο αστικό πολιτικό σύστημα. Στο ΠΑΣΟΚ μπορεί να έχουν, αλλά δεν είναι ο μόνος εκπρόσωπος του και ξέρει να ελλίσεται και να αναδεικνύει νέα σχήματα διακυβέρνησης.

Link to comment
Share on other sites

@sotiris

Δεν το βλέπω τόσο στενά ελληνικό το θέμα.

Μια και μου αναφέρεις όμως το δημόσιο:p, να σου πω ότι όι άνεργοι που αυξάνονται κάθε μήνα δεν προέρχονται από απολύσεις δ.υ.

Προέρχονται από τον ιδιωτικό.

Ο οποίος ιδιωτικός απ'ότι θυμάμαι, δεν είναι και το πρότυπο επιχειρηματικότητας.

Συνεχώς θυμάμαι ο ξάδερφος να δίνει την προμήθεια του δημοσίου στον ξάδερφο κλπ.

Δε βλέπεις εσυ ότι η πρεμούρα του μνημονίου ήταν οι μισθοί, οι συντάξεις και οι συμβάσεις ;

Της ε.ε. τα όρια ηλικίας ;

Με τα ξερά, καίγονται και τα χλωρά.

Οι δικοί μας εδω, με τα αίσχη που έχουν κάνει, τους έδωσαν τη δυνατότητα να κάνουν πάρτυ.

Και στην ευρώπη όμως, που δεν έχουν πολιτικούς άντρες ανάλογης ποιότητας, και κάποιοι δεν έχουν καν κακό μνημόνιο, εκδηλώνεται διαμαρτυρία του κόσμου.

Γιατί νιώθουν πως εργασιακά είναι κάθε χθες και καλύτερα.

Πουθενά δεν είναι ειδυλλιακά τα πράγματα.

Δεν πιστεύω όμως ότι είναι τόσο χάλια όσο εδώ.

Μιλάω για εργασιακά προφανώς, γιατί από θάλασσα και φραποφρέντο είμαστε πρωτοπόροι.

Ποιο ακριβώς είναι το καλό; Πώς το βλέπεις και την εννοείς την καλοσύνη εσύ δηλαδή;

Να μας εξυγιάνει το πολιτικό σύστημα δε πρόκειται.

Να μας βυθίσει τρεις-χειρότερα στο χρέος πρόκειται.

Να βοηθήσει την Ελλάδα δεν ενδιαφέρεται.

Να ξεζουμίσει την Ελλάδα ενδιαφέρεται.

Μην το λες. Υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να εξυγιανθεί και το πολιτικό σύστημα, παρασυρόμενο από την αντίδραση του κόσμου. Είναι ακριβώς την επόμενη στιγμή που αποφασίζουμε να σηκώσουμε τα μανίκια, αντί να αράξουμε στην ξαπλώστρα.

Και κακά τα ψέμματα, στις σημερινές συνθήκες το μόνο που μπορεί να αποτελέσει κινητήριο δύναμη για τον κόσμο, και μιλάω για την ευρύτερη λαϊκή βάση, είναι το "ΧΡΗΜΑ".

Ο,τιδήποτε άλλα για πολιτικές και βλακείες είναι για να τα λένε οι πολιτικοί μεταξύ τους και να αλληλοαυνανίζονται με τους ακόλουθούς τους.

Link to comment
Share on other sites

Μην το λες. Υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να εξυγιανθεί και το πολιτικό σύστημα, παρασυρόμενο από την αντίδραση του κόσμου. Είναι ακριβώς την επόμενη στιγμή που αποφασίζουμε να σηκώσουμε τα μανίκια, αντί να αράξουμε στην ξαπλώστρα.

Και κακά τα ψέμματα, στις σημερινές συνθήκες το μόνο που μπορεί να αποτελέσει κινητήριο δύναμη για τον κόσμο, και μιλάω για την ευρύτερη λαϊκή βάση, είναι το "ΧΡΗΜΑ".

Ο,τιδήποτε άλλα για πολιτικές και βλακείες είναι για να τα λένε οι πολιτικοί μεταξύ τους και να αλληλοαυνανίζονται με τους ακόλουθούς τους.

Σηκωμένα τα χει Σωτήρη μου και μας τα έχει βάλει μέχρι τον αγκώνα..

pap1.med

Μου κάνει εντύπωση πάντως πως θεωρείς ότι το ΔΝΤ είναι εδώ για να βοηθήσει την Ελλάδα. Αυτό που βλέπω είναι να θέλουν έναν Γιωργάκη που να λέει ναι στα πάντα ώστε να ξεπουληθούμε εντελώς κι αμετακλήτως και να καταλήξουμε το ...τανάκι της γαλλογερμανίας. Εύχομαι να 'χεις δίκιο, αλλά δυστυχώς αμφιβάλλω.

  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

Αφού τους κατέβασαν τη σελίδα στο facebook, άρχισαν το γλύψιμο. Ψόφο ρε.

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=hrXxMmQiw8Y]YouTube - ‪ΤΟ MEGA ΠΑΡΑΔΕΧΕΤΑΙ ΤΗΝ ΔΥΝΑΜΗ ΤΩΝ ΑΓΑΝΑΚΤΙΣΜΕΝΩΝ‬‏[/ame]

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

α και αυτοι οι τρομοκρατες τι μακακες που ειναι? τα καναλια θα πρεπε να χτυπανε. αλλα να μου πεις....το παρακρατος ειναι.δεν ειναι αληθινοι ουτε αυτοι....:wall:

Link to comment
Share on other sites

Σηκωμένα τα χει Σωτήρη μου και μας τα έχει βάλει μέχρι τον αγκώνα..

pap1.med

Μου κάνει εντύπωση πάντως πως θεωρείς ότι το ΔΝΤ είναι εδώ για να βοηθήσει την Ελλάδα. Αυτό που βλέπω είναι να θέλουν έναν Γιωργάκη που να λέει ναι στα πάντα ώστε να ξεπουληθούμε εντελώς κι αμετακλήτως και να καταλήξουμε το ...τανάκι της γαλλογερμανίας. Εύχομαι να 'χεις δίκιο, αλλά δυστυχώς αμφιβάλλω.

Εξαρτάται σου λέω την οπτική γωνία.

Σαφώς και δεν είναι ό,τι καλύτερο να σού 'ρχονται να σε ελέγχουν και να σε βάζουν να παίρνεις μέτρα αμφίβολου αποτελέσματος.

Όμως δεν είναι ό,τι καλύτερο να έχεις ένα κράτος που απασχολείς το 30-40% του ενεργού πληθυσμού, μην πω το 40-50% των ελλήνων αν βγάλουμε μετανάστες, για να μπορείς να κάνεις τα κομματικά σου χατίρια.

Η εξυγίανση δεν είναι απαραίτητα . . . επίθεση κατά του κράτους.

Π.χ. στο στρατό, θα μπορούσαν να έχουν έναν μικρό και ευέλικτο στρατό 24/7 επιχειρησιακά έτοιμο και όχι το σούργελο με τους φαντάρους που δεν μπορούν να κάνουν ούτε βήμα. Υπάρχει περίπτωση να καταργηθεί η θητεία με τους πολιτικάντηδες να κάνουν τα κουμάντα τους και να βολεύουν τους δικούς τους? Όχι. Αν έρθει όμως το ΔΝΤ και σου πει μείωσε το μέγεθος του στρατεύματος και τα στρατόπεδα και μην παίρνεις φαντάρους αφού πρακτικά δεν κάνουν τίποτα και κοστίζουν, κατά τη γνώμη μου δεν είναι απώλεια εθνικής κυριαρχίας αλλά εθνικής μαλ...ίας.

Τα ίδια με τα Πανεπιστήμια και τα ΤΕΙ. Βλέπεις ότι αντί να ασχοληθούν να διώξουν τα κόμματα από τα Πανεπιστήμια που τα λυμαίνονται, κατασπαταλούν χρήμα σε αφίσες και μπούρδες και πρακτικά δημιουργούν στρατιές υποψήφιων δημόσιων υπαλλήλων, άνοιξαν δημόσιο πανεπιστήμιο στη . . . Σπάρτη. Ε, λογικό είναι να κλείσουν όλα, και να μείνουν μόνο 2-3 μεγάλα, και ας ανοίξουν ιδιωτικά να καλύψουν τη χαμένη ζήτηση, ιδιωτικά που δεν θα έχουν φυσικά τον κομματικό παράγοντα ως άξονα της λειτουργίας τους.

Αυτό εννοώ ως αναδιανομή της τράπουλας. Σίγουρα δεν είναι "καλό" να μείνουν 10.000 παιδιά χωρίς πτυχίο / σχολή / κλπ., αλλά αντίστοιχα, δεν είναι "καλό" να θες να πάρεις βιβλία και να περιμένεις να στα δώσει το εκάστοτε κόμμα (συνέβαινε σε πολλά ΤΕΙ).

Link to comment
Share on other sites

ο χριστος και η παναγία

''Η Όλγα Τρέμη ανέφερε σε κάθε ευκαιρία τον μεγάλο αριθμό των διαδηλωτών, που "κατά πολλούς", όπως ανέφερε "άγγιξαν τους 100.000", ενώ ο Γιάννης Πρετεντέρης μίλησε για ένα "εξαιρετικά συμπαθητικό κίνημα, ανεξάρτητο, ακομμάτιστο και καλόκαρδο"

Είδε και το Mega 100.000 Αγανακτισμένους - NEWS247

Τελικά μετα απο τόσο κράξιμο στο fb μεχρι και ο πρακτοράκος ο πρετεντέρης λεει το κίνημα συμπαθητικό....ψοφος ρε, ψοφος, είδαμε την όλγα να τρέμει, μιλάμε για στροφή 180 μοιρων, επρεπε να βουιξει το νετ και μετα να αξιωθουν να αναφέρουν κατι, μου αρεσε πάντως που πήγε χτες η δημοσιογραφος στο σύνταγμα να κανει ρεπορτάζ και έτρωγε ακυρα απο όλους, μέχρι που βρίκε καποιους :p

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Εγώ σαν απαισιόδοξος γαρ την παρούσα φάση, και δύσπιστος μέχρι αΐδιας με τις νυν και παρελθοντικές κυβερνήσεις το ΜΟΝΟ καλό που μπορώ να δω είναι σε κάποια φάση να κρεμαστούν όλοι αυτοί.

Το θέμα είναι βέβαια πως αυτό που θα γίνει μόλις ο κόμπος φτάσει στο χτένι είναι πως αίμα θα κυλίσει αλλά στατιστικά θα είναι του κοσμάκη… είτε αυτός λέγεται αστυνομικός, απλός πολίτης, ή κωλόπαιδο που πάει να τα σπάσει. Μύτη πολιτικού δεν θα ανοίξει.

Μακάρι να βγω ψεύτης, το εύχομαι, αλλά φοβάμαι πως θα έχουμε αιματηρά επεισόδια στην παρούσα κατάσταση.

Επίσης αν τα ζώα που μας κυβερνάνε τα ένοιαζε τι θα γίνει ΓΙΑ ΤΗΝ ΧΩΡΑ το έχουμε ξαναπεί, θα παίρνανε τα λεφτά από την Κίνα με 1% με την μια χωρίς μα και αλλά και θα τελείωνε το θέμα. Το ΔΝΤ κάνει ότι πρέπει να κάνει είτε για να πάρει τίποτα πίσω, είτε για να μας φάει ότι μπορεί, δεν είναι κοινωφελές ίδρυμα μην τα συγχέεται… δεν έχει καμία διάθεση να μας το παίξει φίλος και συνοδοιπόρος.

Όσον αφορά τώρα για τα δημοσιεύματα του Ριζοσπάστη προ 2 ετών, και κάθε ριζοσπάστη, δεν έχω θέμα με το ΚΚΕ, παρακαλώ μην ακούω αβάσιμα πράγματα, και λόγο της φύσης της δουλειάς μου, και θέσης, έχω ακούσει εδώ και 2 χρόνια ΤΑ ΠΑΝΤΑ. Το ΜΟΝΟ που μπορώ να πω και λέω σε όποιον με ρωτήσει από την αρχή (πολλά παιδιά από εδώ) είναι πως όποιος σας πει πως ΞΕΡΕΙ τι θα γίνει ΔΕΝ ΞΕΡΕΙ ΤΙΠΟΤΑ. Είμαστε βαθιά νυχτωμένοι και όταν θα δούμε τι γίνεται θα είναι ήδη αργά. Όπως πάντα σε αυτή την χώρα.

Τα άσχημα ΔΕΝ έχουν έρθει ακόμα κατ’ εμέ, και κρατάτε δυνάμεις για αυτά που έρχονται παιδιά.

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που δεν λένε γενικά είναι το τι θα γίνει στην καθημερινότητα όταν επίσημα φαλιρίσουμε ή όταν οι δανειστές απαιτήσουν να πάρουν αυτά που τους έδωσαν οι προδότες, δηλαδή οτιδήποτε ανήκει στο δημόσιο... Δηλαδή αφού έχουν το δικαίωμα να πουλήσουν την Θράκη στην Τουρκία ή την Ήπειρο στην Αλβανία ή τα νησιά σε επενδυτές, τι θα γίνει με τον πληθυσμό στις περιοχές αυτές, αλλά και γενικά στην Ελλάδα...? Παρόλο που η προσωπική μας περιουσία δεν ανήκει στο δημόσιο, αλλά σε μας τους ίδιους, δεν είναι δύσκολο με μεθόδους όπως αναγκαστικής πτώχευσης (πχ αν δεν έχεις να φας και όλα ανήκουν σε αυτούς, θα πάρουν την περιουσία σου για να σου δώσουν φαΐ) να στην πάρουν και αυτή...

Είναι απίστευτο το πως 300 άνθρωποι ξεπούλησαν έτσι την χώρα είτε με δόλο είτε από βλακεία (που είναι χειρότερο από τον δόλο)... Επίσης είναι απίστευτο το πως η δικαιοσύνη εθελοτυφλεί και νομιμοποιεί όλες αυτές τις αντι-συνταγματικές και εσχάτης προδοσίας διατάξεις... είναι απίστευτο ότι οι επιχειρηματίες αντί να αντισταθούν (που έχουν την δύναμη) ποντάρουν στο ξεπούλημα της πατρίδας για περισσότερα κέρδη και βγάζουν τα λεφτά τους από δω για να τα ξαναφέρουν μετά και να εξαγοράσουν ψυχές και ζωές... Είναι απίστευτο που άνθρωποι του πνεύματος και καλά μένουν στην κοσμάρα τους και δεν βγαίνουν να πουν αυτά που δεν μπορούμε να δούμε εμείς οι υπόλοιποι... είναι απίστευτο πως ο περισσότερος κόσμος σκέφτεται μόνο την καρέκλα του, την θεσούλα του και τον μισθό του, όταν αύριο δεν θα του ανήκει ούτε ο ίδιος του ο εαυτός... είναι απίστευτο ότι μέσα στον πανικό αυτό, υπάρχουν άτομα που σφάζονται και πλακώνονται για τις ομάδες τους... είναι απίστευτο ότι ακόμα ο κόσμος υποστηρίζει προϊόντα και μάρκες που τον οδηγούν στην κατάσταση αυτή... είναι απίστευτο πως χιλιάδες δημοσιογράφοι προσπαθούν με νύχια και με δόντια να θολώσουν τα νερά... είναι απίστευτο που ο κόσμος τρώγεται μεταξύ του, είτε κομματικά είτε ιδεολογικά είτε συντεχνιακά...

Μην κρυβόμαστε, δεν υπάρχει ελπίδα... οι δανειστές και οι προδότες δεν κάνουν καν προσπάθεια για όλα αυτά, βάζουμε εμείς οι ίδιοι η βαζελίνη για την ... που θα φάμε και τσακωνόμαστε απλά για το ποιος θα την φάει πρώτος... όλοι θα την φάμε και για πολλά χρόνια ίσως και όλη μας την ζωή...

Δυστυχώς είναι θέμα νοοτροπίας και όχι θέμα εκδήλωσης της δυσφορίας... είναι σωστό και πρέπει να εκδηλώνεται η δυσφορία, αλλά όταν είναι θεμελιωμένη σε μια προσωποκεντρική νοοτροπία και όχι κοινωνική, τότε δεν υπάρχει ελπίδα... είναι πολύ εύκολο να αλλάξουν την γνώμη μεγάλης μερίδας πληθυσμού (και το κάνουν συνεχώς, όποιος δεν το βλέπει απλά εθελοτυφλεί), μόνο και μόνο αν τους υποσχεθούν κάποιες διευκολύνσεις... εκεί κοιτάνε όλοι την πάρτη τους και ξεχνάνε το συλλογικό, μέχρι να καταλάβουν ότι τους κορόιδεψαν...

Επίσης όσο αφήνουμε ανεκμετάλλευτα αυτά που μας προσφέρει η χώρας μας, γη-ήλιο-αέρας-θάλασσα, τόσο περισσότερο εξαρτόμαστε από τους προδότες που τους βρίζουμε... Σε μια τέτοια χώρα η δύναμη δεν είναι πίσω από ένα γραφείο, 5 πτυχεία και 4 γλώσσες, αλλά εκεί έξω στην επαρχεία... όμως και αυτό θέλει συλλογικότητα και όχι να τρώει ο ένας τον άλλο, πράγμα το οποίο σκεπτόμενος τον έλληνα είναι αδύνατο να γίνει... Δεν είναι μεμψιμοιρία, είναι παρατήρηση μιας επαναλαμβανόμενης διαδικασίας... ο καθένας για την πάρτη του, ο καθένας μόνος του...

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

@ Dolly

Δεν είναι ζήτημα μαντεψιάς ούτε προφητείας, είναι καθαρά προδιαγεγραμένη η πορεία του συγκεκριμένου οικονομικού συστήματος και η περίοδος αυτή που διανύουμε λόγω της υπερπαραγωγής και της υπερσυσσώρευσης κεφαλαίου, είναι άμεσα συνδεδεμένη με τη κρίση.

Άλλωστε και ο ΟΟΣΑ το είχε πει από το 2009 και πιο πριν και είχε προβλέψει ύφεση ίση με -4,1% στην Ευρωζώνη.

Οπότε μόνο για τυχαία, ανεύθυνα και τρομολαγνοσεναριακά δημοσιεύματα δε μιλάμε.

Link to comment
Share on other sites

Ποιο ακριβώς είναι το καλό; Πώς την βλέπεις και την εννοείς την καλοσύνη εσύ δηλαδή;

Να μας εξυγιάνει το πολιτικό σύστημα δε πρόκειται.

Να μας βυθίσει τρεις-χειρότερα στο χρέος πρόκειται.

Να βοηθήσει την Ελλάδα δεν ενδιαφέρεται.

Να ξεζουμίσει την Ελλάδα ενδιαφέρεται.

εκανε μερικα καλα

μειωσε τον υπερκαταναλωτισμο,τα ηλιθια διακοποδανεια,τα 3μισαλιτρα αυτοκινητα και τις ασκοπες βολτες,τις εξοδους στα μπουζουκια και τις λοιπες ηλιθιες συνηθειες που ειχαμε ως λαος.

πολυ γελαω οταν βλεπω ατομα με cayenne να ψαχνουν να βαλουν υγραεριο η να το πουλησουν και να παρουν smart.

ασε που εχω ενα λογο παραπανω να αρνηθω οταν με καλεσουν στα σιχαμερα μπουζουκια:p

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παρόλο που η προσωπική μας περιουσία δεν ανήκει στο δημόσιο, αλλά σε μας τους ίδιους, δεν είναι δύσκολο με μεθόδους όπως αναγκαστικής πτώχευσης (πχ αν δεν έχεις να φας και όλα ανήκουν σε αυτούς, θα πάρουν την περιουσία σου για να σου δώσουν φαΐ) να στην πάρουν και αυτή...
Εδώ ας μιλήσει ο Tsakonas αλλά νομίζω οτι με βάση το εμπράγματο δίκαιο δεν έχεις "κτήση" αλλά "κυριότητα χρήσης". Δηλαδή δεν σου ανήκει ποτέ (του στυλ είναι δικό μου το κάνω ότι θέλω, άμα θέλω σηκώνω ροζ-πουα σημαία και το ονομάζω αυτό το κομμάτι γής "Νεα ΤιφοζιLand" και κηρύσσω ανεξαρτησία και κλείνω και τα σύνορά μου) αλλά σου ανήκει η εκμετάλλευσή του (κτήση κυριότητας).
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.