Jump to content



Χρεοκοπία Ελλάδας


Chosen

Recommended Posts

Αυτο γινεται προφανως στην περιπτωση που υπαρξει 50+1% με λευκο και ποτε αλλοτε.

Δε ξερω,εδω παιζει ο Τσακωνας....

Τα πολιτικά κόμματα ΔΕΝ φτιάχνονται με εντολή του Προέδρου της Δημοκρατίας.-

Link to comment
Share on other sites

Δεν αναφέρθηκα σε σένα βρε προσωπικά, γενικό σχόλιο ήταν γιατί τα blogs βουίζουν από κάθε είδους βλακεία.

Έχεις δίκιο, με συγχωρείς παρερμήνευσα. Γι' αυτό τον ίδιο λόγο προσπαθώ να ψάξω πληροφορίες κι εγώ, γιατί η παραπληροφόρηση αυτον τον καιρό έχει αγγίξει ταβάνι. Ο κάθε τυχάρπαστος με ένα blog αναπαράγει ότι ακούσει ή ακόμη χειρότερα δημιουργεί "ιστορίες" για visitors.

Link to comment
Share on other sites

Τα πολιτικά κόμματα ΔΕΝ φτιάχνονται με εντολή του Προέδρου της Δημοκρατίας.-

Αλλα μπορουν να διαλυθουν με απόφαση του Προέδρου σε περίπτωση 50% + 1 λευκο. Αυτο γιατι δεν μπορουν να αντιπροσωπευσουν την θέληση του εκλογικου σώματος και θα πρέπει να δημιουργηθουν νεοι πολιτικοι σχηματισμοι (με τις απαραιτητες υπογραφες και διαδικασια)

Link to comment
Share on other sites

Απο όσο θυμάμαι το ''ποίημα'' πάει έτσι:

''Αποτελέσματα ... κλπ κλπ... Επι συνόλου 200 εγγεγραμμένων στους εκλογικούς καταλόγους,. εψήφισαν π.χ. 100 νοματαίοι. Επι εγκύρων ψηφοδελτίων έλαβαν: Ο Α 20 ψήφους ο Β 10 και ο Γ 5. Ακυρα/λευκά 65''

Οπότε δεν πολυστέκει το επιχείρημα. Αυτοί εκλέγονται και σχηματίζουν κυβέρνηση απο όσους τους ψηφίζουν. Ακομα και το σόι τους να ψηφίσει αυτοί θα κάνουν κυβέρνηση.

...Κανένας για ''παραλία'' ???

Link to comment
Share on other sites

Εγω παιδια αυτο που ξερω ειναι οτι χρωσταμε τα απειρα και δεν θα εχουν φαι οι συνταξιουχοι, πρπει να διαχειριστουμε αποδοτικα τα δανεικα. Τα επιτοκια που μας δανειζουν ειναι πολυ υψηλα και ακομα αν βγουμε απτο βαθυ τελμα, μια ζωη θα χρωσταμε.

Οσο πιο πολλα τοσο πιο ευκολα θα μας τηλεκατευθηνουν. Χρειαζεται να παραγουμε περισσοτερα απο οσα δανειζομαστε.

Η χωρα πρεπει να παραγει προς τα εξω, διοτι εδω δεν εχει μεινει τιποτα και η αναδιανομη βοηθα τους λιγους. Τα μεγαλα ακινητα ειναι η πρωτη γρηγορη λυση, ιδανικα πολιτιστικοι χωροι, αλλα πρπει να ειναι σε μορφη κασαδουρα μπροστα για το ῾χωραφι῾ και παγεια συμμετοχη στα εσοδα με 10ετες συμβολαιο.

Ο ρωσσος κ ο καθε ρωσσος θελει να δει οτι συμφερει να αγορασεις σπιτι στην Αθηνα πχ. αλλιως δεν θα αγορασει (κοινη λογικη), οποτε οι εμπορικες τιμες των ακινητων χρειαζεται να πεσουν αναγκαστικα. θα πεσουν μεσω της αυστηροτερης φορολογησεις τους.

Καλως η κακως τους επιχειρηματιες τους χρειαζομαστε, διοτι λυνει και το προβλημα της ανεργιας που ειναι πολυ σοβαρο και εχει πολλες προεκτασεις. Οποτε πρπει να δημιουργηθουν κινητρα, αλλα χρειαζεται να ειναι διαυγεις οι διαδικασιες (αυτο ειναι το στοιχημα διοτι χρειαζεται νεο κοστοβορο μηχανισμο με πολιτικο ρισκο..). Δεν ειναι ξεπουλημα αλλα λυση της στιγμης..

Τουρισμος, Αγροτοκαλλιεργια, Ναυτιλια, αυτοι οι 3 ειναι οι πυλωνες της εξωστρεφης παραγωγης.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα πρόλαβαν να φύγουν την επόμενη ούτε με ελικόπτερο...

http://100greekblogs.blogspot.com/2011/06/blog-post.html

Υγ http://100greekblogs.blogspot.com/2011/05/blog-post_2144.html

Έγινε επεξεργασία από dellman
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Εγω παιδια αυτο που ξερω ειναι οτι χρωσταμε τα απειρα και δεν θα εχουν φαι οι συνταξιουχοι, πρπει να διαχειριστουμε αποδοτικα τα δανεικα.

Έχεις καταλάβει ότι τα δανεικά που μας δίνουν, ούτε το 0,00001% δεν το χρησιμοποιούμε για κάλυψη εσωτερικών αναγκών (ανάπτυξη, υγεία, παιδεία, πληρωμές) αλλά πάνε ατόφια σε πληρωμή παλαιότερων δανείων. Σωστά?

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι αυτό που ξέρω είναι ότι αν μιλήσεις για περικοπές στην σύνταξη ενός ανθρώπου που με το ζόρι τα βγάζει πέρα, είναι απλά δυσάρεστα μέτρα που όμως υποχρεωτικά θα πρέπει να λάβουμε. Αν μιλήσουμε για περικοπές στους μισθούς των βουλευτών είναι λαϊκισμός και μας αξίζει κρεμάλα στο σύνταγμα. Δεν με απασχολεί για ποιο λόγο βγήκε ο Δρούτσας και είπε αυτά που είπε. Χέστηκα αν λαϊκίζει ή αν τα πιστεύει. Βλέποντας όμως ΝΕΟΥΣ και όχι τίποτα χούφταλα, αλλά ΝΕΟΥΣ πολιτικούς να βγάζουν χολή διότι κάποιος είπε για περικοπές των προνομίων τους, ξέρω ένα απλό πράγμα. Δεν μπορούμε να ελπίζουμε σε τίποτα. Οι νέοι είναι χειρότεροι από τους παλιούς. κακομαθημένα κ$$^παιδα που ετοιμάζονται να κάνουν την μεγάλη ζωή του Έλληνα βουλευτή εις βάρος και των επόμενων γενιών. Και δεν πάει η χώρα να (&&*^*%$#%$@#. :sick::sick::sick::sick:

Link to comment
Share on other sites

Έχεις καταλάβει ότι τα δανεικά που μας δίνουν, ούτε το 0,00001% δεν το χρησιμοποιούμε για κάλυψη εσωτερικών αναγκών (ανάπτυξη, υγεία, παιδεία, πληρωμές) αλλά πάνε ατόφια σε πληρωμή παλαιότερων δανείων. Σωστά?

και για να μην ξεχνιομαστε

μιλαμε για πανωτοκια δανειων που λαβαν οι παππουδες μας

γιατι για δανεια που δωσαμε εμεις εστω και υποχρεωτικα

ουτε κουβεντα να γινεται....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έχεις καταλάβει ότι τα δανεικά που μας δίνουν, ούτε το 0,00001% δεν το χρησιμοποιούμε για κάλυψη εσωτερικών αναγκών (ανάπτυξη, υγεία, παιδεία, πληρωμές) αλλά πάνε ατόφια σε πληρωμή παλαιότερων δανείων. Σωστά?

Αδελφε δεν εχει σημασια τι εχω καταλαβει εγω, σημασια εχει οτι χρειαζεται να βγουμε απο αυτη τη λασπη η οποια την δικη μας γενια θα λυμαινει. λεμε το ιδιο πραγμα, θα αναγκαστουμε μια ζωη να αποπληρωνουμε.

Οποτε χρειαζεται να διαχειριστουμε αποδοτικα τα δανεικα και να μεγαλωσουμε τον συντελεστη με εξωστρεφη αναπτυξη.

Link to comment
Share on other sites

Αδελφε δεν εχει σημασια τι εχω καταλαβει εγω, σημασια εχει οτι χρειαζεται να βγουμε απο αυτη τη λασπη η οποια την δικη μας γενια θα λυμαινει. λεμε το ιδιο πραγμα, θα αναγκαστουμε μια ζωη να αποπληρωνουμε.

Οποτε χρειαζεται να διαχειριστουμε αποδοτικα τα δανεικα και να μεγαλωσουμε τον συντελεστη με εξωστρεφη αναπτυξη.

Όχι αδελφέ μου, είναι ΜΕΓΙΣΤΗΣ ΣΗΜΑΣΙΑΣ να καταλάβεις ότι:

1.Το μνημόνιο (τα δανεικά που συζητούσαμε πριν) ΕΞΥΠΗΡΕΤΕΙ καθαρά την κάλυψη πανωτοκίων δανείων που πιθανών και ο πατέρας σου δεν είχε γεννηθεί όταν πάρθηκαν.

2.Τα "δανεικά" αυτά είναι ΜΗ διαχειρίσιμα μιας και ο όρος που τα πήραμε είναι αποκλειστικά η κάλυψη "δανεικών" από την εποχή του Νώε όπου το κεφάλαιο έχει ήδη αποπληρωθεί πολλαπλάσια επί του αρχικού κεφαλαίου.

Άρα δεν μπορούμε να διαχειριστούμε κάτι το οποίο είναι μη διαχειρίσιμο.

Έγινε επεξεργασία από amdnikos
Link to comment
Share on other sites

έχω την εντύπωση ότι και τώρα εκτός αγορών είμαστε. γιατί αν δεν ήμασταν εκτός θα μπορούσαμε να δανειστούμε και δεν θα είχαμε αναγκαστεί να μπούμε στο τρυπάκι του μνημονίου και της δανειακής σύμβασης με το ΔΝΤ και τους υπόλοιπους.

Κάνω λάθος;

Link to comment
Share on other sites

έχω την εντύπωση ότι και τώρα εκτός αγορών είμαστε. γιατί αν δεν ήμασταν εκτός θα μπορούσαμε να δανειστούμε και δεν θα είχαμε αναγκαστεί να μπούμε στο τρυπάκι του μνημονίου και της δανειακής σύμβασης με το ΔΝΤ και τους υπόλοιπους.

Κάνω λάθος;

Ζαννη, μπορεί να ειμαι υπερβολικός, αλλά νομίζω οτί στην περίπτωση αυτή, οι εισαγωγές μας θα μηδενιστούν ( σε όλα τα είδη, από φαρμακα και τρόφιμα μεχρι υπολογιστές και αμάξια ), ενώ οι εξαγωγές μας θα δεχθούν και αυτές πληγμα υπό το πέπλο της αφερεγγυοτητας. Αυτο εννοώ 80 χρόνια πίσω. Κυριολεκτικά το εννοώ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν τα κατέχω ιδιαίτερα αυτά τα θέματα οπότε ίσως να έχεις δίκιο Άλεξ.

Αυτό που σκέφτομαι εγώ είναι ότι "εξοδος από την παγκόσμια αγορά" σημαίνει για την ακρίβεια "εξοδος από την παγκόσμια αγορά κεφαλαίου", δηλαδή ότι το κράτος δεν έχει τη δυνατότητα να δανειστεί.

Σαν παράπλευρη απώλεια ίσως επηρρεαστούν κατά ένα βαθμό και αυτά που λες, αλλά πρακτικά νομίζω ότι το κράτος σαν κράτος δεν εισάγει τιποτα και δεν κάνει εμπόριο. Αυτό το κάνουν οι έμποροι, επιχειρηματίες κλπ.

Άλλωστε σου ξαναλέω, ότι και τώρα είμαστε εκτός της αγοράς κεφαλαίου. :p

Link to comment
Share on other sites

Ζαννη, μπορεί να ειμαι υπερβολικός, αλλά νομίζω οτί στην περίπτωση αυτή, οι εισαγωγές μας θα μηδενιστούν ( σε όλα τα είδη, από φαρμακα και τρόφιμα μεχρι υπολογιστές και αμάξια ), ενώ οι εξαγωγές μας θα δεχθούν και αυτές πληγμα υπό το πέπλο της αφερεγγυοτητας. Αυτο εννοώ 80 χρόνια πίσω. Κυριολεκτικά το εννοώ.

Οι εισαγωγές εφόσον πληρώνουμε μετρητά θα συνεχιστούν κανονικά. Ότι θα είναι πιο ακριβές οπότε θα τις περιορίσουμε είναι κάτι άλλο. Όμως και τώρα για όποιον έχει επαφή με το εμπόριο, με μετρητά πληρώνουμε. Δυο παραδείγματα, ένας φίλος μου με χαρτοβιοτεχνία δε του δέχονται πίστωση από ελληνικές τράπεζες και πληρώνει μόνο μετρητά για χαρτοπολτό εδώ και ένα χρόνο (από Ρουμανία παρακαλώ), εισαγωγείς προιόντων Ιαπωνίας επίσης το ίδιο, μόνο μετρητά (μοτο/κρανη).

Οι εξαγωγές θα αυξηθούν αφού θα φτηνύνουν τα προιόντα μας σε σχέση με τώρα.

Όλα αυτά όμως σε περίπτωση που φεύγαμε από το ευρώ. Κάτι που δε παίζει όμως. Αν σας βρει κάποιος την ώρα που πληρώνετε το λογαριασμό στο μπακάλικο και επιμένει να σας πληρώσει το λογαριασμό δε θα αναρωτηθείτε γιατί το κάνει?

Η κούφια απειλή της εκδίωξης | ΘΕΜΑΤΑ | Protagon

Η ουσία είναι γιατί οι δικοί μας δεν προσπάθησαν για μια λύση ανάπτυξης με τα δανεικά που παίρνουμε?

Link to comment
Share on other sites

Με βάση όρο του μνημονιού, τα δανεικά που μας δίνουν απαγορεύεται να χρησιμοποιηθούν για οποιοδήποτε λόγο πέραν της αποπληρωμής προηγουμένων δανείων.

Επίσης ιστορικά τα δάνεια που έχουμε πάρει από την ίδρυση του 1ου ελληνικού κράτους μέχρι και το μνημόνιο είναι μόνο για να εξυπηρετούν τα μόνιμα και διαχρονικά ελλείματα της κεντρικής κυβέρνησης. (Ο Κάζακης είχε αναφέρει σε μια εκπομπή, δεν θυμάμαι όλο το όνομα του, πως το 97% των δανείων μας πήγαν/πηγαίνουν στην χρηματοδότηση της κυβέρνησης). Άρα σχεδόν τίποτα από αυτά δεν βοήθησε στην ανάπτυξη οποιουδήποτε κλάδου της οικονομίας. Σημείωση: Τα πορτοφόλια των διαπλεκόμενων δεν είναι κλάδος της οικονομίας.

Σε αυτό προσθέστε ότι έχουμε επίσης τραγικό εμπορικό ισοζύγιο, με τις εισαγωγές να είναι σημαντικά περισσότερες από τις εξαγωγές μας.(98$ billion εισαγωγές, 70$ billion εξαγωγές, το 2010).

Για να καταλάβετε πόσο "humiliation" είναι αυτό. Η Ιρλανδία, μια χώρα που έχει και αυτή τα προβλήματα της, στο μίσο πληθυσμό και μέγεθος από εμάς είχε εξαγωγές 100$ billion και εισαγωγές 63$ billion το 2009.

Η Ελλάδα είναι μια χώρα που από το 1974 δεν είχε πρακτικά ποτέ πλεονάσματα στις εξαγωγές-εισαγωγές και ποτέ πλεονάσματα στους προυπολογισμούς των κυβερνήσεων. Με λίγα λόγια ήταν απλά θέμα χρόνου η πτώχευση. Απλά διήρκησε 37 χρόνια γιατί μπορούσαμε λόγω E.E και αργότερα λόγω ευρώ να δανειζόμαστε σε επιτόκια συγκρίσιμα με αυτά κρατών που έχουν βιώσιμες οικονομίες (βλέπε βόρεια ευρώπη). Αυτό βεβαίως δεν έγινε τυχαία καθώς ευνόησε τις χώρες που μας δάνεισαν (γαλλία-γερμανία) γιατί μπορούσαμε όλα αυτά τα χρόνια να αγοράζουμε ακάθεκτοι τα προιόντα/υπηρεσίες τους ενώ στην πραγματικότητα ήταν εκτός των δυνατοτήτων μας.(μισθοί που είχαν αυξηθεί πληθωριστικά με την έλευση του ευρώ μέσω της υποτίμησης του Σημίτη επι δραχμής και μέσα από τα "ψίχουλα" που μοίραζε, μέσω διαφθοράς, το πολιτικό σύστημα για να συνεχίσουν να τους ψηφίζουν)

Την στιγμή που μιλάμε, το να μας "αφήσουν" να πτωχεύσουμε με την κλασσική έννοια του όρου (στάση πληρωμών, κούρεμα δανείων) θα προκαλέσει ζημιές στις ευρωπαικές τράπεζες που κατέχουν καλό κομμάτι του χρέους μας και θα πλήξει ανεπανόρθωτα την φήμη του ευρώ σαν εναλλακτικό νόμισμα του δολλαρίου. Για αυτό ο ΓΑΠ και οι λοιποί στέκονται σούζα στους ευρωπαίους. (Οι ελληνικές τράπεζες τράπεζες θα κατάρεεαν ακαριαία σε αυτή την περίπτωση και μόνο με δικό μας νόμισμα θα μπορούσαν να rebootάρουν)

Μέσα σε όλα αυτά, ζούμε σε μια κοινωνία μεσα στη διαφθορά, στην έλλειψη παιδείας αλλά και υλικών υποδομών που μας οδηγεί όχι μόνο να έχουμε ελλείματα στην οικονομία αλλα και ελλιπή παραγωγή πολιτισμού-νέας γνώσης.

Η κρίση που βιώνουμε είναι σε όλα τα επίπεδα και αν δεν προσπαθήσουμε με πάθος και φοβερή αποφασηστικότητα να αποκτήσουμε αυτογνωσία και πραγματική επίγνωση της σοβαρότητας της κατάστασης που βρισκόμαστε, η κρίση θα διαρκέσει όχι μερικά χρόνια που λέει ο ΓΑΠ-τροικα, αλλά δεκαετίες.

Πιστέψτε με όμως, ο ΓΑΠ, ο Σαμαράς και όλοι αυτοί δεν θα είναι εδώ πλέον για να ζήσουνε την τραγωδία...εμείς θα είμαστε όμως.:hmm:

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.