Jump to content



Χρεοκοπία Ελλάδας


Chosen

Recommended Posts

Περι Χριστόδουλου, στο δικό μου σύστημα αξιών και στο μινι λεξικό μου, είναι ο ορισμός του Τραγόπαπα.

Αυτό θα έλεγα ότι είναι λίγο καφρίλα

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι φαν των εκφραστών της πίστης μας , αλλά πιστεύω ότι με τον Χριστόδουλο τα πράγματα θα ήταν διαφορετικά σήμερα. Δεν θα άφηνε τον κόσμο σε τέτοιο λήθαργο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι φαν των εκφραστών της πίστης μας , αλλά πιστεύω ότι με τον Χριστόδουλο τα πράγματα θα ήταν διαφορετικά σήμερα. Δεν θα άφηνε τον κόσμο σε τέτοιο λήθαργο.

Ναι.... Αν οι τροικανοί απειλούσαν ότι θα έβαζαν ορκωτούς λογιστές στη Μονή Πετράκη και στα κατα τόπους υποκαταστήματα για να τους ξετινάξουν, να είσαι σίγουρος ότι θα ξανασήκωνε λάβαρο. Μη το ψάχνεις αυτές οι θέσεις αποσκοπούν στην αποκοίμηση και όχι στην αφύπνιση του πόπολου. Εκτός και άν θιχτούνε τα συμφεροντά τους, οπότε το βάζουν μπροστά να βγάλει τη μπουγάδα για να συνεχίσουν να την περνάνε κοτσάνι.

Link to comment
Share on other sites

Ναι.... Αν οι τροικανοί απειλούσαν ότι θα έβαζαν ορκωτούς λογιστές στη Μονή Πετράκη και στα κατα τόπους υποκαταστήματα για να τους ξετινάξουν, να είσαι σίγουρος ότι θα ξανασήκωνε λάβαρο. Μη το ψάχνεις αυτές οι θέσεις αποσκοπούν στην αποκοίμηση και όχι στην αφύπνιση του πόπολου. Εκτός και άν θιχτούνε τα συμφεροντά τους, οπότε το βάζουν μπροστά να βγάλει τη μπουγάδα για να συνεχίσουν να την περνάνε κοτσάνι.

Αν σήκωνε το λάβαρο της επανάστασης θα ήταν λαϊκιστής και υποκριτής και στην τελική θα έπρεπε να βγάλει τον σκασμό διότι η εκκλησία δεν έχει καμιά σχέση να ανακατεύεται στα του κράτους.

Όπως και να το κάνει κανείς, πάλι κράξιμο θα φάει.........:hang3:

Link to comment
Share on other sites

Αν σήκωνε το λάβαρο της επανάστασης θα ήταν λαϊκιστής και υποκριτής και στην τελική θα έπρεπε να βγάλει τον σκασμό διότι η εκκλησία δεν έχει καμιά σχέση να ανακατεύεται στα του κράτους.

Όπως και να το κάνει κανείς, πάλι κράξιμο θα φάει.........:hang3:

Γιατί δεν το είχε κάνει για τις ταυτότητες ? Δεν είχε κάνει και ''δημοψήφισμα'' με συλλογή υπογραφών ? Πότε ακριβώς έδειξε να νοιάζεται για το ποίμνιο ? ακόμα και επι χούντας μάσησε κάτι υπεκφυγές περι σπουδών επειδή την ώρα που κάποιοι πεθαίναν αυτός ανέβαινε στην ιεραρχία. Λαικιστής, υποκριτής και αριβίστας που ποτέ δεν είχε εχθρό την καθεστηκυία τάξη πραγμάτων, όσο αυτή εξυπηρετουσε τα συμφέρντα της συντεχνίας του, και του προσωπικού του όφελους.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν το είχε κάνει για τις ταυτότητες ? Δεν είχε κάνει και ''δημοψήφισμα'' με συλλογή υπογραφών ? Πότε ακριβώς έδειξε να νοιάζεται για το ποίμνιο ? ακόμα και επι χούντας μάσησε κάτι υπεκφυγές περι σπουδών επειδή την ώρα που κάποιοι πεθαίναν αυτός ανέβαινε στην ιεραρχία. Λαικιστής, υποκριτής και αριβίστας που ποτέ δεν είχε εχθρό την καθεστηκυία τάξη πραγμάτων, όσο αυτή εξυπηρετουσε τα συμφέρντα της συντεχνίας του, και του προσωπικού του όφελους.

Αν κατάλαβα καλά από τα γραφόμενά σου συμφωνείς με το σχόλιό μου ή απλά με επιβεβαιώνεις σε έναν βαθμό.

Αν δεν κατάλαβα καλά τότε πιστεύω ότι αυτά που έχει γράψει ο [MENTION=93]ΓιαγκΤ[/MENTION] αρκούν.

Υ.Γ. Κάποιοι φυλακισμένοι επί χούντας και κάτι ήρωες του πολυτεχνείου είναι υπεύθυνοι για την ύπαρξη του παρόντος thread. Μην το ξεχνάμε αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Είμαστε χαλαροί, αλλά μη το παραξηλώνετε.

"Στις καταχωρήσεις απαγορεύεται η χρήση υβριστικής γλώσσας. Λέγοντας υβριστική γλώσσα εννοούμε οποιαδήποτε χρήση λέξης/πρότασης που προσβάλει/μειώνει/θίγει μέλος ή ακόμα και τον ίδιο τον δικτυακό τόπο. Οι moderators και administrators του TheLab.gr έχουν το δικαίωμα να διαγράψουν το θέμα/καταχώρηση χωρίς περαιτέρω εξηγήσεις καθώς και να αφαιρέσουν το δικαίωμα συμμετοχής στο TheLab.gr στα μέλη που δεν συμμορφώνονται. Υβριστική γλώσσα θεωρείται ακόμα αν οι λέξεις "κρύβονται" πίσω από τα @,@ ή οποιοδήποτε σύμβολο χρησιμοποιείται για να "καμουφλαριστεί" η λέξη. Δεν έχει σημασία το πως είναι γραμμένο, αλλά ποιο είναι το νόημα του."

Link to comment
Share on other sites

Είμαστε χαλαροί, αλλά μη το παραξηλώνετε.

"Στις καταχωρήσεις απαγορεύεται η χρήση υβριστικής γλώσσας. Λέγοντας υβριστική γλώσσα εννοούμε οποιαδήποτε χρήση λέξης/πρότασης που προσβάλει/μειώνει/θίγει μέλος ή ακόμα και τον ίδιο τον δικτυακό τόπο. Οι moderators και administrators του TheLab.gr έχουν το δικαίωμα να διαγράψουν το θέμα/καταχώρηση χωρίς περαιτέρω εξηγήσεις καθώς και να αφαιρέσουν το δικαίωμα συμμετοχής στο TheLab.gr στα μέλη που δεν συμμορφώνονται. Υβριστική γλώσσα θεωρείται ακόμα αν οι λέξεις "κρύβονται" πίσω από τα @,@ ή οποιοδήποτε σύμβολο χρησιμοποιείται για να "καμουφλαριστεί" η λέξη. Δεν έχει σημασία το πως είναι γραμμένο, αλλά ποιο είναι το νόημα του."

Επρεπε να γράψεις.....συμμορφωθείτε μην έρθουν τα κομμάντα τα αμερικάνικα να πούμε και μας κλείσουν οπως το MegaUpload. Εντάξει να μην θιγόμαστε μεταξύ μας. Τα λ@μόγια τους π@λιτικούς δεν πειράζει εε ?

Link to comment
Share on other sites

Αν κατάλαβα καλά από τα γραφόμενά σου συμφωνείς με το σχόλιό μου ή απλά με επιβεβαιώνεις σε έναν βαθμό.

Αν δεν κατάλαβα καλά τότε πιστεύω ότι αυτά που έχει γράψει ο [MENTION=93]ΓιαγκΤ[/MENTION] αρκούν.

με μπέρδεψες με αυτό το ή/ή

επαυξάνω στο σχόλιό σου ότι όντως σήκωσε λάβαρο (για τα της συντεχνίας του) αποδεικνύοντας την υποκρισία και τον λαικισμό του.

Στο σχόλιο του [MENTION=93]ΓιαγκΤ[/MENTION] συμφωνώ ως προς την πληθώρα των κουσουριών, αλλά διαφωνώ στο πόσο πατριώτης ήταν.

Υ.Γ. Κάποιοι φυλακισμένοι επί χούντας και κάτι ήρωες του πολυτεχνείου είναι υπεύθυνοι για την ύπαρξη του παρόντος thread. Μην το ξεχνάμε αυτό.

Στο συλλογικό μας ασυνείδητο, η χούντα έχει περάσει ως κάτι κακό (το αν ήταν τελικά πρέπει να αναλυθεί σε άλλο θέμα) ως εκ τούτου μπορεί όντως καποιοι ''αγωνιστές'' να μας ταλαιπωρούν σήμερα, αλλά ο αριθμός των ανθρώπων που εξορίστηκαν/βασανίστηκαν, καθώς και η ζημιά στην εξωτερική πολιτική της χώρας δεν γίνεται να αγνοηθούν.

Και στην τελική, θα του έβγαζα το καπέλο αν δήλωνε πως: ''ναι ρε επικροτούσα τις πράξεις της χούντας γιατί κατα την δική μου κρίση έκανε αυτό και αυτό το καλό, και λόγο για την αποψή μου δεν θα δώσω''. Αντί αυτού προτίμησε μια μεγαλοπρεπή κωλοτούμπα για να μη χαλάσει χατήρια... Και με τον αστυφύλαξ, και με τον χωροφύλαξ που λένε....

Link to comment
Share on other sites

Για τους λόγους αυτούς και πολλούς άλλους δεν είμαι φαν τους. Αυτό όμως δεν αναιρεί και αυτό που λέω (Δεν θα άφηνε τον κόσμο σε τέτοιο λήθαργο.) . Πάντα η όποια μορφή εξουσίας είναι γλυκιά. Δες την Αίγυπτο παράδειγμα , οι στρατιωτικοί ακόμα να παραδώσουν.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή ήταν χουντέος ήταν ανήθικος;

Από ποτέ οι πολιτικές πεποιθήσεις που απεχθανόμαστε, εμπίπτουν στους κανόνες ηθικής;

Να μου πεις ήταν ανήθικος επειδή θησαύριζε όντας κληρικός να σου πω ναι, αλλά δεν είναι δικό μας θέμα.

Αιώνες προσπαθούν φιλόσοφοι όπως ο Οι Καντ, ο Καρτέσιος, ο Αριστοτέλης, ο Πλάτωνας και ο Νίτσε να προσεγγίσουν την ηθική και εμείς το κάναμε "Πέραμα - Παλούκια"

Ο παπάς είχε ένα κάρο κουσούρια, αλλά ήταν πατριώτης. Δίκαιο είναι να του το αναγνωρίσεις, και να μην τον εμπλέκεις με υπηρέτες ξένων συμφερόντων.

ειδικα το πατριωτης να δεις τι το εχουμε κανει, οσο το νινι απο το λωκο

Και για ποια πολιτικη πεποιθηση μιλας? του εχεις διαφορετικη πεποιθηση απο εμενα τραβα στο ξερονησι φαε και ξυλο επειδη ετσι γουσταρω? χχ ζητω συγνωμη απο το γιαγκο, δεν ηθελα να εκφραστω ετσι, bad day..

Έγινε επεξεργασία από ea6gka
Link to comment
Share on other sites

ειδικα το πατριωτης να δεις τι το εχουμε κανει, οσο το νινι απο το λωκο

Και για ποια πολιτικη πεποιθηση μιλας? του εχεις διαφορετικη πεποιθηση απο εμενα τραβα στο ξερονησι φαε και ξυλο επειδη ετσι γουσταρω? χχ ζητω συγνωμη απο το γιαγκο, δεν ηθελα να εκφραστω ετσι, bad day..

Ο ορισμός του πατριώτη είναι εύκολος. Απλά έχει κάποιες διακυμάνσεις ανάλογα την εποχή.

Παλιά πατριώτης ήταν όποιος έδινε την ζωή του για την πατρίδα

Στις μέρες μας, πατριώτης είναι όποιος δεν εξυπηρετεί συμφέροντα ξένων δυνάμεων.

Πιθανολογώ στο μέλλον, όποιος τα εξυπηρετεί λίγο, να συνεχίσει να είναι πατριώτης.

Άθλος είναι να καταφέρει δυο πράγματα στην ζωή του κάποιος .

1) Να αναγνωρίζει τα προτερήματα των ανθρώπων που αντιπαθεί.( Δεν υπάρχουν ελαττώματα χωρίς προτερήματα, έστω και λίγα)

2) Να προσπαθεί να ανακαλύψει σε τι είναι καλύτεροι οι άνθρωποι που συναναστρέφεται. ( Αποκλείεται να είμαστε σε όλα καλλίτεροι. Όποιος και αν είναι ο άλλος )

Link to comment
Share on other sites

δεν νομιζω πως υπαρχει δικαιολογια απο οποιοδηποτς μελος της ελληνικης κυβερνησης και του ελληνικου κοινοβουλιου οταν γυρνααει δημοσιως και λεει "δεν ηξερα τι εγραφε το μνημονιο οταν το υπεγραφα"

αυτο ξεπερναει τα ορια του κωμικοτραγικου και πλησιαζει την ιβρυ κατα την γνωμη μου

δηλαδ ρε μεγαλε εμ μας πηδ@τε εμ το παιζετε και ανηξεροι??

οσο για την ηθικη των?...

δεν νομιζω πως ειχαν και ποτε...

Καμία σχέση!

Του ενός είναι η δουλειά του να τα έχει διαβάσει και το όφειλε στο κόσμο που τον εξέλεξε.

Του άλλου η δουλειά ήταν παπάς και είχε υποχρέωση μόνο στα της εκκλησίας. Δεν βγήκε να ζητήσει ψήφο από τον κόσμο. Το παπαδαριό τον ψήφισε.

εαν η δουλεια του Χριστοδουλα ηταν παπας και υποχρεωσηη μονο στα της εκκλησιας , τοτε γιατι τον πληρωνει το ελληνικο δημοσιο , δηλαδη εσυ και εγω?

ψηφο ζητησε πολλακις με τις πραξεις του (βλεπε ταυτοτητες)

Επειδή ήταν χουντέος ήταν ανήθικος;

Από ποτέ οι πολιτικές πεποιθήσεις που απεχθανόμαστε, εμπίπτουν στους κανόνες ηθικής;

Να μου πεις ήταν ανήθικος επειδή θησαύριζε όντας κληρικός να σου πω ναι, αλλά δεν είναι δικό μας θέμα.

Αιώνες προσπαθούν φιλόσοφοι όπως ο Οι Καντ, ο Καρτέσιος, ο Αριστοτέλης, ο Πλάτωνας και ο Νίτσε να προσεγγίσουν την ηθική και εμείς το κάναμε "Πέραμα - Παλούκια"

Ο παπάς είχε ένα κάρο κουσούρια, αλλά ήταν πατριώτης. Δίκαιο είναι να του το αναγνωρίσεις, και να μην τον εμπλέκεις με υπηρέτες ξένων συμφερόντων.

πατριωτη σιγουρα δεν ειναι καποιος ο οποιος με τις πραξεις ή τις θελημενες μη-πραξεις (αδρανεια) του οδηγει την χωρα του σε ξεπουλημα.Κατι που και ο Χριστοδουλος εκανε αλλα και ο θεσμος που υπηρετει τοσα χρονια.\και μαλιστα με πολλους τροπους...

το να αντιλαμβανσαι τι γινεται γυρω σου και να μην λες κουβενταα ειναι προδοοσια.Το να τρως με χρυσα κουταλια οτα οι αλλοι διπλα σου πινουν ειναι προδοσια.Το να χρωσταει η πατριδα σου και εξαιτιας των χρεων της να υποδουλωνεται καθημερινα και εσυ και ο θεσμος που πρεσβεβεις να εχει αμηθιτη περιουσια TAX FREE ειναι προδοσια του υψηστου βαθμου

για να μην αναφερθω σε πιο λαικιστικα επιχειρηματατ,τυπου βαατοπεδι...

Δεν είμαι φαν των εκφραστών της πίστης μας , αλλά πιστεύω ότι με τον Χριστόδουλο τα πράγματα θα ήταν διαφορετικά σήμερα. Δεν θα άφηνε τον κόσμο σε τέτοιο λήθαργο.

μα το εκανε χρονια πριν και οι προκατοχοι του πριν απο αυτον...

θυμιζω πως η επισημη εκκλησια ηταν απο τους πρωτους συμμαχους των κατακτητων μας τουρκων προκειμενου να μην χασουν τα προνομοια τους , καθως επισης και οτι την επανασταση του 21 την καταδικασε αρχικα...

γενικοτερα η θρησκειες εχουν παιξει ιστορικα τον συμμαχο της εκαστοτε αρχουσας ταξης και μεγαλο εμποδιο στην αφυπνιση των λαων.

εδω δεν τους αφηνανε το κοσμο να μαθει γραμματα για να μην τους αμφισβιτει...

φευ...

Link to comment
Share on other sites

Συγκρίνεις διαφορετικές περιόδους και καταστάσεις όπου όντως συμβαίναν αυτά που λες . Τώρα τα πράγματα έχουν διαφοροποιηθεί αρκετά , κυρίως μέσω των τρόπων μετάδοσης της γνώσης και πληροφορίας. Εξού και η φράση -Δεν είμαι φαν των εκφραστών της πίστης μας.

Link to comment
Share on other sites

δεν νομιζω πως υπαρχει δικαιολογια απο οποιοδηποτς μελος της ελληνικης κυβερνησης και του ελληνικου κοινοβουλιου οταν γυρνααει δημοσιως και λεει "δεν ηξερα τι εγραφε το μνημονιο οταν το υπεγραφα"

αυτο ξεπερναει τα ορια του κωμικοτραγικου και πλησιαζει την ιβρυ κατα την γνωμη μου

δηλαδ ρε μεγαλε εμ μας πηδ@τε εμ το παιζετε και ανηξεροι??

- Κατηγορούμενε τι έχετε να πείτε για την προδοσίαν σας;

- Κύριε πρόεδρε δεν είμαι προδότης. Είμαι παραπλανημένος από τον αρχηγό μου. Αυτός και μόνον αυτός τα φταίει. Δεν βλέπετε και τις δημοσκοπήσεις που είναι στον πάτο; Επιπλέον για μια και μοναδική φορά και εγώ υπήρξα αφελής. Βλάκας αν προτιμάτε. Δεν διάβασα το κείμενο. Στο μέλλον όμως υπόσχομαι πάντα να διαβάζω τα μαθήματά μου. Επιπλέον αποφάσισα να γίνω εγώ αρχηγός στην θέση του αρχηγού και να βάζω όλους να διαβάζουν όλα τα μαθήματά τους. ΨΗΦΙΣΤΕ ΜΕ.

Link to comment
Share on other sites

Εσείς τρώγεστε για τα κόμματα στην Ελλάδα...

Meanwhile in the rest of the world...

ΑΦΩΝΟ ΤΟ BBC ΑΠΟ ΛΟΓΟ ΚΑΤΑΠΕΛΤΗ-GOLDMAN SACHS RULES THE WORLD! - YouTube!

Meanwhile on the internet:p

Alessio Rastani: How did the BBC mistake day-trader for a Master of the Universe? | Mail Online

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.