Jump to content



Χρεοκοπία Ελλάδας


Chosen

Recommended Posts

Συμπέρασμα; Δεν πρέπει όλοι να έχουν ισότιμη ψήφο (ή και καθόλου ψήφο) αλλά δεν υπάρχει κάποιος αξιοκρατικός μηχανισμός να το κρίνει αυτό...

και επίσης υπάρχει κενό εξουσιας ....Η ενασχόληση με τα κοινά θα έπρεπε να ήταν λειτούργημα και όσοι θέλουν να συμμετέχουν αμισθεί για την βελτίωση της κοινωνίας δίνοντας λόγο για τις πράξεις τους (κατάργηση βουλευτικής ασυλίας).

Τέλος έχει γίνει κουβέντα περί νόμιμου και ηθικού ... Το νόμιμο δεν είναι πάντα ηθικό ενώ θα έπρεπε...Ανήθικοι άνθρωποι νομοθετούν και αποφασίζουν και η δικαστική εξουσία επιβάλει το νόμιμο-ανήθικο δίκαιο... Για ποιά δύναμη έχει ο λαός και λοιπά κουραφέξαλα μιλάμε;

Στην θεωρία όλα καλά και ρόδινα, στην πράξη όμως;

Άνθρωποι με ήθος και ακέραιο χαρακτήρα λείπουν !!!

Έγινε επεξεργασία από sstav
Link to comment
Share on other sites

Το άκουγα χθες όταν έτρωγα μεσημεριανό, πολύ ξεκάθαρος άνθρωπος ο Καζάκης.

Διαβάζει αυτά που είναι να διαβάζει, αυτά που μας ενδιαφέρουν.

Κυκλοφόρησε και ένα νέο βιβλίο του σχετικό με τη χρεωκοπία.

Link to comment
Share on other sites

Κάποιες σκέψεις σε αυτά που λες.

Το ανήθικο κομμάτι της υπόθεσης είναι ότι στην περίπτωση που πάρεις μια δουλειά με μεσολάβηση κάποιου πολιτικού πιθανόν στερείς μια θέση από κάποιον που ίσως την δικαιούται ποιο πολύ από ότι εσύ. Αλλά δεν μπορείς να το γνωρίζεις αυτό και αν είσαι άνεργος με οικογένεια βρίσκεσαι ανάμεσα στο ηθικό δίλημμα του να δεχτείς την δουλειά ή να αφήσεις τα παιδιά σου να πεινάνε. Δεν ξέρω ποιο είναι το ποιο σωστό, αλλά ξέρω τι θα επέλεγε το 90% των ανθρώπων (99.9999999%?) που θα είχαν να κάνουν αυτή την επιλογή. Ανθρώπων ηθικών.

Όλα αυτά που λες θα ήταν ωραία και σωστά εάν δεν υπήρχε το εξής φαινόμενο:

τη δουλειά που θέλει ένας μέσος εργαζόμενος στην καπαρώνει κάποιο πολιτικό τσιράκι.

Κάνεις λάθος αν πιστεύεις ότι ο λαός δεν είναι συνυπεύθυνος.

Αθωώνεις πολύ εύκολα τα κομματόσκυλα που τυφλά ψήφιζαν τον εκάστοτε (από φανατισμό και μόνο) και όλους όσοι ΛΥΜΑΙΝΟΝΤΑΙ θεσμούς και θέσεις, καταργώντας κάθε υπόνοια αξιοκρατίας.

Τα κομματόσκυλα ήταν το 50% του πληθυσμού προ κρίσης. Το μόνο καλό που έχει κάνει αυτή η κρίση είναι αυτό, έχουν φάει τα κομματόσκυλα το μεγαλύτερο Kavli της ιστορίας τους. Το μόνο collateral damage είναι ότι το φάγαμε και οι υπόλοιποι.

Αυτά τα κομματόσκυλα λοιπόν έχουν καταντήσει τον κάθε δημόσιο φορέα από ανεξάρτητη αρχή σε γήπεδο πολιτικής. Δες όλο το δημόσιο τομέα:

1. Εκπαίδευση -> 1οβάθμια και 2οβάθμια -> Μηχανισμός Ελέγχου Διευθυντών (το αναφέρω πρώτο επειδή αν θυμάμαι καλά εργάζεσαι εκεί). Έχεις δει διευθυντή που να μην είναι τουλάχιστον φίλα προσκείμενος?

2. Πανεπιστήμιο: Δεν νομίζω ότι χρειάζονται συστάσεις, από φοιτητές μέχρι προφέσσορες το σύστημα είναι σάπιο. Είναι και μερικοί ξέμπαρκοι, αλλά η πλειονότητα είναι υπερ-λαμόγια ή μπήκαν με βύσμα / μπάρμπα / θείο κλπ.

3. ΔΕΚΟ: Πιο πολύ εξουσία έχει το κομματόσκυλο τεχνίτης από τον εκάστοτε υπεύθυνο τομέα. Απίστευτα αλισβερίσια που δεν μπορείς να τα διανοηθείς. (ή μάλλον μπορείς, αλλά αθωώνεις λάθος ανθρώπους).

4. Υπουργεία και υπηρεσίες ελεγχόμενες από το κράτος: Εκεί να δεις τι γίνεται, του κόμματος το κάγκελο. Καμία έννοια ή έστω υπόνοια αξιοκρατίας, εντάξει, για την πρόσληψη σε εξειδικευμένες θέσεις υπάρχει το ΑΣΕΠ, αλλά το τι γίνεται εκτός ΑΣΕΠ ή το τι γίνεται στις κρίσεις (διευθυντές κλπ.) άστο, καλύτερα να είσαι βαμμένος σε κάποιο κόμμα παρά να έχεις διδακτορικό, τόσο αξιοκρατία.

Η μόνη λύση που υπάρχει είναι να διαλυθεί η δημόσια διοίκηση εντελώς. Δεν υπάρχει σωτηρία, δεν υπάρχει γυρισμός. Για το decent living etc. δεν λέω ότι είναι ένας κακός στόχος, αλλά ότι θα πρέπει να είναι ανάλογο της εργασίας και όχι ανάλογο της κομματικοποίησης. Και αν δεις, όλες οι προσπάθειες κινούνται προς τα εκεί. Αυτό είναι άλλωστε και το νόημα της χρεοκοπίας.

Link to comment
Share on other sites

Όλα αυτά που λες θα ήταν ωραία και σωστά εάν δεν υπήρχε το εξής φαινόμενο:

τη δουλειά που θέλει ένας μέσος εργαζόμενος στην καπαρώνει κάποιο πολιτικό τσιράκι.

Κάνεις λάθος αν πιστεύεις ότι ο λαός δεν είναι συνυπεύθυνος.

Αθωώνεις πολύ εύκολα τα κομματόσκυλα που τυφλά ψήφιζαν τον εκάστοτε (από φανατισμό και μόνο) και όλους όσοι ΛΥΜΑΙΝΟΝΤΑΙ θεσμούς και θέσεις, καταργώντας κάθε υπόνοια αξιοκρατίας.

Τα κομματόσκυλα ήταν το 50% του πληθυσμού προ κρίσης. Το μόνο καλό που έχει κάνει αυτή η κρίση είναι αυτό, έχουν φάει τα κομματόσκυλα το μεγαλύτερο Kavli ™ της ιστορίας τους. Το μόνο collateral damage είναι ότι το φάγαμε και οι υπόλοιποι.

Αυτά τα κομματόσκυλα λοιπόν έχουν καταντήσει τον κάθε δημόσιο φορέα από ανεξάρτητη αρχή σε γήπεδο πολιτικής. Δες όλο το δημόσιο τομέα:

1. Εκπαίδευση -> 1οβάθμια και 2οβάθμια -> Μηχανισμός Ελέγχου Διευθυντών (το αναφέρω πρώτο επειδή αν θυμάμαι καλά εργάζεσαι εκεί). Έχεις δει διευθυντή που να μην είναι τουλάχιστον φίλα προσκείμενος?

2. Πανεπιστήμιο: Δεν νομίζω ότι χρειάζονται συστάσεις, από φοιτητές μέχρι προφέσσορες το σύστημα είναι σάπιο. Είναι και μερικοί ξέμπαρκοι, αλλά η πλειονότητα είναι υπερ-λαμόγια ή μπήκαν με βύσμα / μπάρμπα / θείο κλπ.

3. ΔΕΚΟ: Πιο πολύ εξουσία έχει το κομματόσκυλο τεχνίτης από τον εκάστοτε υπεύθυνο τομέα. Απίστευτα αλισβερίσια που δεν μπορείς να τα διανοηθείς. (ή μάλλον μπορείς, αλλά αθωώνεις λάθος ανθρώπους).

4. Υπουργεία και υπηρεσίες ελεγχόμενες από το κράτος: Εκεί να δεις τι γίνεται, του κόμματος το κάγκελο. Καμία έννοια ή έστω υπόνοια αξιοκρατίας, εντάξει, για την πρόσληψη σε εξειδικευμένες θέσεις υπάρχει το ΑΣΕΠ, αλλά το τι γίνεται εκτός ΑΣΕΠ ή το τι γίνεται στις κρίσεις (διευθυντές κλπ.) άστο, καλύτερα να είσαι βαμμένος σε κάποιο κόμμα παρά να έχεις διδακτορικό, τόσο αξιοκρατία.

Η μόνη λύση που υπάρχει είναι να διαλυθεί η δημόσια διοίκηση εντελώς. Δεν υπάρχει σωτηρία, δεν υπάρχει γυρισμός. Για το decent living etc. δεν λέω ότι είναι ένας κακός στόχος, αλλά ότι θα πρέπει να είναι ανάλογο της εργασίας και όχι ανάλογο της κομματικοποίησης. Και αν δεις, όλες οι προσπάθειες κινούνται προς τα εκεί. Αυτό είναι άλλωστε και το νόημα της χρεοκοπίας.

Δεν θεωρώ το 50% (προ της κρίσης) κομματόσκυλα. Υπάρχουν πολλοί, αλλά όχι 50%. Ο φανατισμός έχει καλλιεργηθεί στην Ελληνική κοινωνία σε μεγάλο βαθμό από τους ίδιους τους πολιτικούς. Ξεπέρασε και τα όρια της πολιτικής και απλώθηκε και σε άλλους τομείς όπως τον αθλητισμό, αλλά και την εργασία (Private vs Public sector: FIGHT!). Το τσιράκι που θα μου φάει την δουλειά μπορεί να μην με χλευάζει που μου έφαγε την θέση, αλλά να του είπαν ότι υπήρχε από πριν ελεύθερη θέση εκεί και εφόσον και ο ίδιος έχει τα (ελάχιστα) απαραίτητα προσόντα, έχει τα ίδια δικαιώματα με μένα να την καπαρώσει. Μπορεί να του είπαν ότι ή θα την πάρεις εσύ ή θα την πάρει το... κομματόσκυλο της άλλης παράταξης. Το ότι κάποιος πάει στο γραφείο ενός βουλευτή ή κόλλησε μια φορά στην ζωή του και 10 αφίσες, δεν τον κάνει κατ' ανάγκη κομματόσκυλο. Τι να πω π.χ. για το Γυμνασιόπαιδο που πριν μερικά χρόνια μου πούλησε κονκάρδα του ΚΚΕ; Ότι είναι κομματόσκυλο; Του είπαν οι γονείς του ότι έτσι δουλεύει η κοινωνία, το σύστημα και αντίστοιχα πράττει. Μπορείς να το πεις για τους γονείς του; Πιθανόν, αλλά φταίνε πράγματι αυτοί όταν βλέπουν ότι έτσι είναι το σύστημα; Προσωπικά κομματόσκυλο θα πω αυτόν που την βρίσκει να πηδάει τους συμπολίτες του ή εύχεται να καταστραφεί η χώρα όσο είναι αντιπολίτευση, όχι αυτούς που απλά προσπαθούν να λύσουν βασικά τους προβλήματα, όπως είναι π.χ. η εύρεση εργασίας και πέραν της προσωπικής τους προσπάθειας ζητάνε μια βοήθεια και από κάποιον πολιτικό.

Για τα παραδείγματα διαφθοράς δεν θα διαφωνήσω, για το ότι πολλοί κατέχουν θέσεις που δεν τις αξίζουν στερώντας τις εν γνώση τους από άλλους είναι δεδομένο. δεν το κάνουν όμως κατ' ανάγκη για κομματικούς λόγους. Ο πρύτανης που έχωσε ως καθηγητές κόρη και γαμπρό π.χ. δεν τους ρώτησε τι ψηφίζουν. Το έκανε λόγω συγγένειας. Σε καμιά περίπτωση αυτά τα παραδείγματα δεν κάνουν τον λαό συνυπεύθυνο. Όπως 300 γαϊδούρια δεν αντιπροσωπεύουν τον λαό, αντίθετα με το τι λένε, έτσι και 30.000 ή και 300.000 κοπροσκυλάκια δίπλα στα 300 γαϊδούρια δεν δικαιολογούν το "Μαζί τα φάγαμε".

Έγινε επεξεργασία από yanni
edit η τελευταία παράγραφος
Link to comment
Share on other sites

Εγώ θεωρώ ότι ο λαός είναι συνυπεύθυνος για πολλά, όχι μόνο για το οικονομικό πρόβλημα.

Διορθώστε με αν βλέπω λάθος, αλλά εγώ βλέπω έναν Έλληνα που όταν το θυμάται είναι "παιδί γενναίων προγόνων", είναι ο κληρονόμος του πολιτισμού, της τέχνης, των γραμμάτων, της δημοκρατίας και όλα αυτά... Μόνο όταν το θυμάται.

Δηλαδή θέλω να πω, πώς τη μεγαλύτερη ευθύνη που έχει αυτός σε όλη την ιστορία είναι εκείνη που έχει να κάνει με την παιδεία, τις αξίες και τα ήθη που έπρεπε να παραδώσει στους νεοτέρους. Από εκεί ξεκινούν όλα, και η ηθική στάση των πολιτών και η ορθή σκέψη για σωστές επιλογές στις κάλπες, η αποστροφή της προπαγάνδας κ.ά.

Τί έκανε ο μέσος Έλληνας γι' αυτά;

Καταστρέφει το εκπαιδευτικό μας σύστημα η Hanna, ωραία και που είναι οι δάσκαλοι;

Δε μιλάω για απεργίες! Να μαζευτούν, να συσπειρωθούν, να αντιδράσουν όλοι μαζί είτε με μαζική ανυπακοή είτε με διαμαρτυρίες και πιέσεις έξω απ' το Υπουργείο! Τί κάθονται!! Τα ίδια λέω και στην μάνα μου. Τίποτα δεν κάνουν και γι αυτό οι ίδιοι φταίνε, κανείς άλλος.

Και όταν βγει κανα εξώφυλλο με την Αφροδίτη της Μήλου να μας δείχνει το μεσαίο δάχτυλο, προσβαλόμεθα. Αν μπορούσε να σαλέψει θα μας έδειχνε και τα 5 δάχτυλα τέτοιοι που είμαστε!!

Γιατί προσβλήθηκες βρε Ελληνάρα μου; Θυμήθηκες την Αφροδίτη της Μήλου μια φορά στη ζωή σου;

Στο κάτω κάτω τί σχέση έχεις εσύ με τους προγόνους ή καλά καλά είσαι Έλληνας;

Έλληνας γίνεσαι... (αόριστα μιλάω, όχι για κάποιον συγκεκριμένα)

Όταν δεν διεκδικούμε την ελευθερία μας και δεν κάνουμε αγώνα γι αυτήν, δε μας φταίει κανένας. Πολύ απλά και ξεκάθαρα, μόνο εμείς.

Ελπίζω να καταλαβαίνεις πώς το σκέφτομαι.

Η παιδεία είναι η βάση για όλα. :)

Έγινε επεξεργασία από Hydra
Link to comment
Share on other sites

Έχει μίλησει ποτέ δικός μας έτσι έξω;

Καλά καλά εδώ δεν έχω δει κάποιον.

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=REwyFlLETTM]Νigel Farage Απεγνωσμένοι..κάνουν απεγνωσμένες πράξεις - YouTube[/ame]

Link to comment
Share on other sites

Δεν θεωρώ το 50% (προ της κρίσης) κομματόσκυλα. Υπάρχουν πολλοί, αλλά όχι 50%.

Αν τα κομματόσκυλα ήταν λιγότερο από το 50% των ψηφοφόρων, αυτό μόνο καλά πράγματα δεν συνεπάγεται για την νοημοσύνη των υπολοίπων αν λάβουμε υπόψιν μας πως τόσα χρόνια έβγαιναν ΠΑΣΟΚ ΝΔ εναλλάξ (και πάλι θα βγουν).

Link to comment
Share on other sites

Αν τα κομματόσκυλα ήταν λιγότερο από το 50% των ψηφοφόρων, αυτό μόνο καλά πράγματα δεν συνεπάγεται για την νοημοσύνη των υπολοίπων αν λάβουμε υπόψιν μας πως τόσα χρόνια έβγαιναν ΠΑΣΟΚ ΝΔ εναλλάξ (και πάλι θα βγουν).

2 εκατομμύρια του εκλογικού σώματος είναι πάνω από 70 χρονών (λόγω Alzheimer και λοιπών νόσων θα ψηφίσουν αυτό που θυμούνται περισσότερο).

2 εκατομμύρια είναι οι πρασινομπλέ αγρότες (τα πιο εκπαιδευμένα κομματόσκυλα...δύσκολα δαγκώνουν το χέρι του αφεντικού τους).

1 εκατομμύριο είναι οι συγγενείς -έως δεκάτου βαθμού- των τριακοσίων (το πράσινο και μπλε bloodline είναι τόσο παλιά όσο και το bloodline του blade...δύσκολα πεθαίνουν).

1 εκατομμύριο είναι οι ανώμαλοι / σχιζοφρενείς / ψυχικά ασθενείς (άρα θα ψηφίσουν ομοιοπαθούντες).

...Το εκλογικό σώμα αποτελείται από περίπου 10 εκατομμύρια πολίτες...αν βγάλεις τους παραπάνω 6 εκατομμύρια μ@λάκες μένουν 4 εκατομμύρια...όσο καλοί ,άγιοι ,φιλότιμοι και γαμάτοι είμαστε εμείς οι 4.000.000, παραμένουμε μειοψηφία :hang3:...

Link to comment
Share on other sites

2. Πανεπιστήμιο: Δεν νομίζω ότι χρειάζονται συστάσεις, από φοιτητές μέχρι προφέσσορες το σύστημα είναι σάπιο. Είναι και μερικοί ξέμπαρκοι, αλλά η πλειονότητα είναι υπερ-λαμόγια ή μπήκαν με βύσμα / μπάρμπα / θείο κλπ.

ένας από τους πολλούς λόγους ήταν και αυτός που με έκανε να πάρω τις βαλίτσες μου και να επιστρέψω ξανά στη πρωτεύουσα, και δεν ήταν το γεγονός μόνο ότι κάποιος μπήκε με βύσμα όπως λες, μπορεί να έκανε και ο πατερούλης του τη δουλίτσα του μεταγράφοντας τον γιό του στο πανεπιστήμιο που είδη διδάσκει (και δικαίως οι φοιτητές δεν θα το δουν με καλό μάτι), ένα το κρατούμενο. Δεύτερον : τις φοιτιτικές εργασίες, πιστεύετε ότι όλοι τις κάνανε μόνοι τους; maybe not, μερικοί τα βρήκανε από κάποια φοιτητική παράταξη έτοιμα, άλλοι πήγαν σε φροντιστήρια πανεπιστημιακά και με τον Α η Β τρόπο τα πήραν και από εκεί έτοιμα, και όλα πάνε ρολοϊ. Αμφιβάλω για το ποιοι πραγματικά το προσπαθούν. Η υποβάθμιση είναι το αναμενόμενο και το απολύτως λογικό που συμβαίνει με αυτά τα συμβάντα. Τρίτον : Φοιτητικές παρατάξεις, ναι, ακόμη και εκεί έχουμε κοματόσκυλα, ΔΑΠ, ΠΑΣΠ, ΚΚΕ (δεν θυμάμαι πως το βάφτιζαν), και πολλές άλλες, μα τι δουλειά έχουν τα κόμματα στα πανεπιστήμια; (την απάντηση την γνωρίζω μη τη πείτε) αλλά για εμένα είναι εντελώς ανώμαλο να υπάρχει πολιτικό πρότυπο με μπλε, πράσινο, κόκκινο και κάθε λογής χρώμα, να τσακώνεται ο ένας στον άλλο ότι δεν έχει κοματικά συμφέροντα κ.ο.κ. η θα υπάρχει μια και μοναδική παράταξη φοιτητών που όλοι θα συμφωνούμε η θα συνεχίζουμε έτσι μέχρι το άπειρο να τρωγόμαστε για ηλιθιότητες!

τέλος, δείτε το κουτί της Πανδώρας που τα λέει όλα για τα πανεπιστήμια, είναι αρκετά καλό ντοκιμαντέρ.

θεώρησα καλό να το γράψω εδώ (αντί στο thread του πανεπιστήμιου) γιατί έχει μια σύνδεση μεν με τα πανεπιστήμια/ΤΕΙ/ΑΕΙ έχει όμως και άμεση σχέση με τα πολιτικά γεγονότα/κομματικά συμφέροντα όλο αυτό.

Link to comment
Share on other sites

2 εκατομμύρια του εκλογικού σώματος είναι πάνω από 70 χρονών (λόγω Alzheimer και λοιπών νόσων θα ψηφίσουν αυτό που θυμούνται περισσότερο).

2 εκατομμύρια είναι οι πρασινομπλέ αγρότες (τα πιο εκπαιδευμένα κομματόσκυλα...δύσκολα δαγκώνουν το χέρι του αφεντικού τους).

1 εκατομμύριο είναι οι συγγενείς -έως δεκάτου βαθμού- των τριακοσίων (το πράσινο και μπλε bloodline είναι τόσο παλιά όσο και το bloodline του blade...δύσκολα πεθαίνουν).

1 εκατομμύριο είναι οι ανώμαλοι / σχιζοφρενείς / ψυχικά ασθενείς (άρα θα ψηφίσουν ομοιοπαθούντες).

...Το εκλογικό σώμα αποτελείται από περίπου 10 εκατομμύρια πολίτες...αν βγάλεις τους παραπάνω 6 εκατομμύρια μ@λάκες μένουν 4 εκατομμύρια...όσο καλοί ,άγιοι ,φιλότιμοι και γαμάτοι είμαστε εμείς οι 4.000.000, παραμένουμε μειοψηφία :hang3:...

Συγνώμη αλλά με αυτά που γράφεις μόνο καλός, άγιος, φιλότιμος και γαμάτος δεν είσαι. Όταν θα σταματήσουμε να γράφουμε τόσο κραυγαλέες παπαριές, τότε μπορεί να πάμε μπροστά.

Με συγχωρείς πάρα πολύ για αυτά που σου γράφω, δεν έχω κάτι μαζί σου σχολιάζω αυτό και μόνο το post και τίποτα άλλο.

...και η πλάκα είναι ότι μου έκανες και like στο προηγούμενο post μου οπότε έχεις δύο λόγους να με βρίσεις!!!!

Αλλά ρε γαμώτο δεν τα πάω καθόλου καλά με posts τα οποία βαράνε πυρ ομαδόν και όποιον πάρει ο χάρος. Δεν μπορούμε να βγάζουμε το 60% μακάκες.

Έγινε επεξεργασία από yanni
Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, είμαι με τα μπούνια μέσα για λυντσάρισμα του καπετάνιου, αλλά κι από την άλλη, δεν εμπιστεύομαι ούτε λυπάμαι τους επιβάτες που τον διαλέξανε για να πιλοτάρει το καράβι, βάση υποσχέσεων για καλύτερες θέσεις στο κατάστρωμα και τσάμπα φαγητό.

Στις Α.Ε, οι οποίες διοικούνται με δημοκρατικές διαδικασίες, το ΔΣ χρειάζεται έγκριση από την Γενική Συνέλευση των μετόχων για να εκδώσει ομολογιακό δάνειο. Δεν είναι αρκετό που το ΔΣ εκλέχθηκε από τη ΓΣ.

Έχεις δει εσύ κάτι ανάλογο σε σύγχρονες δημοκρατίες; Αν ρίξεις μια ματιά σε πίνακες χρέους κρατών καταλαβαίνεις αμέσως για ποιούς δουλεύουμε, όλοι.

Όπως μας έλεγε και ένας καθηγητης μας στο πανεπιστήμιο πολέμιος των παρατάξεων, θα θελατε όταν είστε σε ένα αεροπλάνο πουπέφτει ο πιλότος να έχει εκλεχθεί. με δημοκρατικές διαδικασίες;;

Εγώ θα ήθελα να είμαι σε ένα αεροπλάνο όπου ο πιλότος δεν έχει αλεξίπτωτο. Αυτή είναι η πεμπτουσία της δημοκρατίας.

Σκέψου το. Η τιμωρία για μια κακή κυβέρνηση στις σύγχρονες "δημοκρατίες" συνεπάγεται απώλεια της εξουσίας στις επόμενες εκλογές μόνο. Άρα υποννοείται από το ίδιο το πολιτικό σύστημα πως η εξουσία είναι κάτι προσοδοφόρο. Μια καριέρα, μια μπίζνα, παρά ένα λειτούργημα. Διαφορετικά ποιός ο λόγος να φοβάσαι για την ήττα σου.

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη αλλά με αυτά που γράφεις μόνο καλός, άγιος, φιλότιμος και γαμάτος δεν είσαι. Όταν θα σταματήσουμε να γράφουμε τόσο κραυγαλέες παπαριές, τότε μπορεί να πάμε μπροστά.

Με συγχωρείς πάρα πολύ για αυτά που σου γράφω, δεν έχω κάτι μαζί σου σχολιάζω αυτό και μόνο το post και τίποτα άλλο.

...και η πλάκα είναι ότι μου έκανες και like στο προηγούμενο post μου οπότε έχεις δύο λόγους να με βρίσεις!!!!

Αλλά ρε γαμώτο δεν τα πάω καθόλου καλά με posts τα οποία βαράνε πυρ ομαδόν και όποιον πάρει ο χάρος. Δεν μπορούμε να βγάζουμε το 60% μακάκες.

Αν σου πω ότι διαβάζοντας το - quote από 'σενα - κείμενο του sotiris εκάνα like σε 'σενα αντι του sotiris θα με πιστέψεις?? :slap:

Σχετικά με τα γραφόμενα μου, από τις φράσεις και το ύφος μου φαίνεται καθαρά ότι αυτό είναι ΕΝΑ ΠΟΣΤ ΜΕ ΧΙΟΥΜΟΡ ΚΑΙ ΑΝΑΛΑΦΡΟ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ...που δυστυχώς όμως είναι πολύ κοντά στην αλήθεια...όσο κι αν σε πειράζει :T:

...και για να σε προλάβω...δεν ισοπεδώνω τίποτα...η καθημερινότητα και η τριβή μου με διάφορες κατηγορίες ανθρώπων αυτά μου δείχνει...μη κολλάς στα ποσοστά (συγχώρα με αν έπεσα έξω +- 10%). Η πλειοψηφία ήταν, είναι και θα είναι ένα χωνευτήρι ηλιθίων ,βλαχοπονήριδων και λαμόγιων.-

Έγινε επεξεργασία από Jumex
Link to comment
Share on other sites

Αν σου πω ότι διαβάζοντας το - quote από 'σενα - κείμενο του sotiris εκάνα like σε 'σενα αντι του sotiris θα με πιστέψεις?? :slap:

Σχετικά με τα γραφόμενα μου, από τις φράσεις και το ύφος μου φαίνεται καθαρά ότι αυτό είναι ΕΝΑ ΠΟΣΤ ΜΕ ΧΙΟΥΜΟΡ ΚΑΙ ΑΝΑΛΑΦΡΟ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ...που δυστυχώς όμως είναι πολύ κοντά στην αλήθεια...όσο κι αν σε πειράζει :T:

...και για να σε προλάβω...δεν ισοπεδώνω τίποτα...η καθημερινότητα και η τριβή μου με διάφορες κατηγορίες ανθρώπων αυτά μου δείχνει...μη κολλάς στα ποσοστά (συγχώρα με αν έπεσα έξω +- 10%). Η πλειοψηφία ήταν, είναι και θα είναι ένα χωνευτήρι ηλιθίων ,βλαχοπονήριδων και λαμόγιων.-

Συνεχίζω να πιστεύω ότι είσαι υπερβολικός και συνεχίζω να πιστεύω ότι αυτές οι υπερβολές μας εμποδίζουν ως χώρα να κάνουμε κάτι το ουσιαστικό. Αναλωνόμαστε να κατηγορούμε της τάδε "ομάδα" ανθρώπων και αυτό ήταν. Τέλος. Τίποτα άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Καθόμουν και αναρωτιόμουν τι θα γινόταν αν δεν μας πιάνανε. Θα έβγαινε το ΠΑΣΟΚ θα έπαιρνε δάνεια (για να δικαιολογήσει το περίφημο "λεφτά υπάρχουν") θα έβαζε στο δημόσιο τα δικά του παιδιά. Οι προμηθευτές του δημοσίου θα πωλούσαν φάρμακα σε τιμές φαρμάκι, οι εργολάβοι δημοσίων έργων θα τρίβανε τα χέρια τους, οι δήμοι θα συνέχιζαν τα χρέη τους και εμείς θα συνεχίζαμε να μαλώνουμε για το ΠΑΣΟΚ τη ΝΔ κλπ...

Τώρα με την τρόικα σε αυτά μπαίνει ένα φρένο αλλά και ένα παλούκι στο λαό που δε φταίει σε τίποτα. Δηλαδή μπρος γκρεμός με την τρόικα και πίσω ρέμα αν δεν ερχόταν και μπαίναμε και άλλο μέσα στο χρέος.....Σχιζοφρένεια σου προκαλεί η κατάσταση αυτή :hang3:

Link to comment
Share on other sites

Έχει μίλησει ποτέ δικός μας έτσι έξω;

Καλά καλά εδώ δεν έχω δει κάποιον.

Ο τύπος μιλάει έτσι για την Ελλάδα κάθε φορά, δεν ξέρω τι θέλει να πετύχει, βέβαια, όλοι οταν τον ακούμε σκεφτόμαστε "μα ποσο γαμάτος είναι, πόσο δίκιο έχει", πιστευω ότι για τους ομόλογους του είναι γραφικός όμως, και από την στιγμή που είναι δεξιός για εμένα (προσωπική μου γνώμη προφανώς) τρώει Χ.

Link to comment
Share on other sites

Ντάξει....... ο τύπος έγραψε. Τουλάχιστον λέει οτι δεν λενε οι δικοί μας. Που υποτίθεται οτι είναι Ελληνες. Ντροπή βέβαια.

Εδώ τα @@ οι βουλευτές του Π@ΣΟΚ ετσι και μιλήσουν έτσι θα τους διαγράψουν (πωπω συμφορά-απειλή-ντα στο κ@λο) και θα απολύσουν και αυτους που τους βοήθησαν να βολέψουν.

Δημόσια κομματόσκυλα, εταιρείες, παρατρεχάμενους και λοιπά λεμούρια.

Που ειναι ρε ξεφτίλες πολιτικοί του κ@λου (αριστεροί,δεξιοί, πασ@κτζίδες <-- ΕΙΔΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ) τα 530 δισ. αποζημιώσεις απο τους Γερμανούς ? Μονο να πάρετε ψήφους σας ένοιαζε ? 2 συντάξεις και Off Shore ?

Έγινε επεξεργασία από Seaside
Link to comment
Share on other sites

Ο τύπος μιλάει έτσι για την Ελλάδα κάθε φορά, δεν ξέρω τι θέλει να πετύχει, βέβαια, όλοι οταν τον ακούμε σκεφτόμαστε "μα ποσο γαμάτος είναι, πόσο δίκιο έχει", πιστευω ότι για τους ομόλογους του είναι γραφικός όμως, και από την στιγμή που είναι δεξιός για εμένα (προσωπική μου γνώμη προφανώς) τρώει Χ.

Αν αυτό λέει κάτι, ο τύπος εδώ είναι κάτι ανάλογο του καρατζαφύρερ στη ελλάδα.

Κι εμένα μου αρέσει να τον ακούω, αλλά το βασικό στοιχείο της πολιτικής του είναι ο εθνικισμός.

Εθικισμός που στο uk δεν πολυπουλάει, γιατί οι μισοί και βάλε άγγλοι απέχουν κάμποσο από τα χαρακτηριστικά των ... αρίων!

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.