Jump to content



Χρεοκοπία Ελλάδας


Chosen

Recommended Posts

Μεγάλη συζήτηση αλλά σε αυτό που έγραψες έχουμε μια μεγάλη διαφωνία. Ναι η τρόικα πράττει με βάση το συμφέρον της -λογικό. Για μένα όμως δεν φταίει η τρόικα και το μνημόνιο για την κατάντια της χώρας. Εξάλλου από το μνημόνιο έχουν εφαρμοστεί στο ακέραιο ΜΟΝΟ οι φόροι (τους οποίους πληρώνουν οι γνωστοί μαλ@κες που δεν μπορούν να φοροδιαφύγουν).

Φταίει η -εκλεγμένη(!)- πολιτική ομάδα που μας διοικεί μέσα από τη βουλή και προστατεύει τα συμφέροντα της και των πελατών της. Άλλωστε οι πολιτικές που εφαρμόζονται σε αυτή τη χώρα όλα αυτά τα χρόνια αποσκοπούν στη βελτίωση της καμπύλης ευημερίας των πολιτικών και όχι των πολιτών σαν εσένα κι εμένα. Όσο βλέπεις τον εχθρό στην τρόικα αποσπάς το βλέμμα σου από τον εχθρό που γλεντάει στο ίδιο σου το σπίτι ΚΑΙ ΤΟΝ ΣΥΜΦΕΡΕΙ να ενοχοποιεί την τρόικα για όλα τα δεινά μας.

Συμφωνώ απόλυτα σε αυτά που έγραψες.

Link to comment
Share on other sites

Οκ πάμε στο δύσκολο τώρα. Όσον αφορά την παιδεία και την υγεία και την ασφάλεια και τη δικαιοσύνη και τις μεταφορές και όλα όσα γενικά στοιχειοθετούν την ευημερία του πολίτη που πληρώνει φόρους, πιστεύεις ότι δεν είναι ΗΔΗ προνόμιο των πλουσίων;

Ο φτωχός που θα πάει το παιδί του μόνο στο απαξιωμένο δημόσιο σχολείο και όχι στο φροντιστήριο, που θα αρρωστήσει και θα κλείσει ραντεβού μετά από ένα μήνα στο απαξιωμένο νοσοκομείο, που θα του ανοίξουν το σπίτι επειδή δεν έχει λεφτά για πόρτες ασφαλείας και συναγερμούς και οι δωρεάν αστυνομικοί βαράνε σφραγίδες, που θα χρειαστεί να προσφύγει εναντίον του εργοδότη του και θα εκδικαστεί μετά από 2,5 χρόνια πληρώνοντας ένα σκασμό λεφτά σε δικηγόρους, που θα χρειαστεί 90 ευρώ για να γεμίσει το αμάξι του είναι καλά και θα καταστραφεί αν έρθει η τρόικα; ΌΧΙ. Στα ίδια σκ@τα θα κολυμπάει.

ΛΥΣΕΙΣ χρειάζεται ο τόπος και όχι φαντάσματα και μάχες ιδιωτικού τομέα vs δημοσίου. ΑΣ ΔΩΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΛΥΣΗ ΕΙΤΕ ΚΡΑΤΙΚΗ ΕΙΤΕ ΙΔΙΩΤΙΚΗ ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΑΛΛΟ. ΕΙΜΑΣΤΕ ΤΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟΝ Π0ΥΤΣ0 ΚΑΙ ΘΕΩΡΟΥΜΕ ΟΤΙ ΕΧΟΥΜΕ ΤΗΝ ΠΟΛΥΤΕΛΕΙΑ ΝΑ ΑΠΟΡΙΠΤΟΥΜΕ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΤΟ ΔΙΑΛΟΓΟ ΓΙΑ ΛΥΣΕΙΣ ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΔΑΜΕ ΕΝΑ ΝΤΟΚΥΜΑΝΤΕΡ ΚΑΙ ΤΑ ΜΑΘΑΜΕ ΟΛΑ ΒΑΖΟΝΤΑΣ ΤΑΜΠΕΛΕΣ.

Σόρρυ αδέρφια αλλά στην ίδια κοινωνία ζούμε τη στιγμή που το κράτος είναι παντού κι εμείς δεν έχουμε τίποτα δωρεάν, πως γίνετε να φοβάστε τις ιδιωτικοποιήσεις; Θα αλλάξει κάτι; Απλά θα τα κονομάει ο Χ,Υ επιχειρηματίας αντί για τον εκλεγμένο Τσοχατζόπουλο. Σκ@τά και στους επιχειρηματίες που κοιτάνε μόνο το κέρδος και συναλλάσσονται κάτω από το τραπέζι με πολιτικούς ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΕΠΙΤΡΕΠΟΥΝ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ. Όταν όμως ψηφίζετε τους διεφθαρμένους πολιτικούς απλά επιλέγετε την τσέπη που θα τρώει. ΕΜΕΙΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΛΛΑΞΟΥΜΕ. ΝΑ ΞΗΛΩΣΟΥΜΕ ΤΙΣ ΤΑΜΠΕΛΕΣ ΚΑΙ ΝΑ ΣΤΡΑΦΟΥΜΕ ΜΕ ΚΑΘΕ ΚΟΣΤΟΣ ΣΕ ΠΡΑΚΤΙΚΕΣ ΛΥΣΕΙΣ ΕΥΡΕΙΑΣ ΚΟΙΝΩΝΙΚΗΣ ΣΥΝΑΙΝΕΣΗΣ ΠΟΥ ΘΑ ΒΕΛΤΙΩΣΟΥΝ ΤΗ ΖΩΗ ΜΑΣ ΚΑΙ ΘΑ ΕΛΑΧΙΣΤΟΠΟΙΗΣΟΥΝ ΤΗ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΔΙΑΦΘΟΡΑΣ. Δεν μπορούμε να γίνουμε όλοι πλούσιοι. Μπορούμε όμως όλοι να ζήσουμε καλύτερα.

Ακούσαμε κάτι καινοτόμο από τα κόμματα εξουσίας; Μόνο πουλώντας ελπίδα για επαναδιαπραγμάτευση του μνημονίου ο Σαμαράς και ο Τσίπρας έπεισαν το 60% του κόσμου και ήδη απέδειξαν ότι δεν υπάρχει περιθώριο για αλλαγές. Ο Σαμαράς δεν ανέφερε τίποτα μετά τις εκλογές και ο Τσίπρας δεν θα συμμετάσχει σε ομάδα επαναδιαπραγμάτευσης ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ ΣΥΜΦΩΝΗΣΑΝ ΠΡΟΕΚΛΟΓΙΚΑ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΕΠΑΝΑΔΙΑΠΡΑΓΜΑΤΕΥΣΗ.... Μήπως ξέρουν κάτι παραπάνω από μας;

Μέχρι να αποφασίσουμε σαν λαός αν θέλουμε η αριστερά ή η δεξιά να μας βγάλει από το βούρκο θα έχουμε θαφτεί ήδη και θα επιπλέουν μόνο οι γνωστές οικογένειες. Ακόμα δεν έχουμε πάρει χαμπάρι ότι δεν υπάρχει ούτε δεξιά ούτε αριστερά αλλά μόνο το ΧΡΗΜΑ...

Μετά τις πρώτες εκλογές πέσαμε θύματα μια μάχης εξουσίας που καμία σχέση δεν είχε με την ευημερία του λαού. Αν ήθελαν θα συνεργάζονταν στις πρώτες εκλογές, τι άλλαξε; Μόνο οι αποδέκτες των βουλευτικών συντάξεων, με λίστα. Αν έχετε ακόμα κριτική σκέψη, κρατήστε σα φυλαχτό τις προεκλογικές ομιλίες των κομμάτων, μέχρι τις επόμενες εκλογές, και το επόμενο μεγάλο δίλημμα που θα σας πουλήσουν...

Link to comment
Share on other sites

Όπως γνωστοποίησε στο ραδιόφωνο της ΝΕΤ ο εκπρόσωπος Τύπου της ΔΗΜΑΡ, Ανδρέας Παναγόπουλος, «τα τρία κόμματα συμφώνησαν να μη γίνουν απολύσεις στο δημόσιο και ο περιορισμός του δημοσίου να γίνει μέσω των συνταξιοδοτήσεων».

Τα άδεια ταμεία των συντάξεων που ΗΔΗ χρηματοδοτεί ο κρατικός προυπολογισμός μέσω των φόρων που ΟΛΟΙ πληρώνουμε (αριστεροί και δεξιοί), θα χρηματοδοτήσουν την πρόωρη συνταξιοδότηση των ΔΥ τη στιγμή που όλοι οι υπόλοιποι που δεν έτυχε να δουν τον ήλιο της μονιμότητας, ίσως δουν σύνταξη στα 65 τους. Κοινωνική δικαιοσύνη. Η κόλλα της κοινωνίας που στην Ελλάδα έχει ξεραθεί.

Τουλάχιστον θα ήθελα να χαραχτεί το όνομά μου στην κουνιστή καρέκλα του 55χρονου συνταξιούχου του δημοσίου ως μέγας χορηγός.

Και πάλι πριν γράψετε για μίσος περί ΔΥ και τα γνωστά, ΣΚΕΦΤΕΙΤΕ πόσοι ΔΥ έχουν μπει εκτός ΑΣΕΠ με ΒΥΣΜΑ εις βάρος πτυχιούχων και τώρα θα πάρουν σύνταξη στην πλάτη σας, επειδή δεν υπάρχει κάποιος να απονείμει ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ κοινωνική δικαιοσύνη

Link to comment
Share on other sites

Τα άδεια ταμεία των συντάξεων που ΗΔΗ χρηματοδοτεί ο κρατικός προυπολογισμός μέσω των φόρων που ΟΛΟΙ πληρώνουμε (αριστεροί και δεξιοί), θα χρηματοδοτήσουν την πρόωρη συνταξιοδότηση των ΔΥ τη στιγμή που όλοι οι υπόλοιποι που δεν έτυχε να δουν τον ήλιο της μονιμότητας, ίσως δουν σύνταξη στα 65 τους. Κοινωνική δικαιοσύνη. Η κόλλα της κοινωνίας που στην Ελλάδα έχει ξεραθεί.

Τουλάχιστον θα ήθελα να χαραχτεί το όνομά μου στην κουνιστή καρέκλα του 55χρονου συνταξιούχου του δημοσίου ως μέγας χορηγός.

Και πάλι πριν γράψετε για μίσος περί ΔΥ και τα γνωστά, ΣΚΕΦΤΕΙΤΕ πόσοι ΔΥ έχουν μπει εκτός ΑΣΕΠ με ΒΥΣΜΑ εις βάρος πτυχιούχων και τώρα θα πάρουν σύνταξη στην πλάτη σας, επειδή δεν υπάρχει κάποιος να απονείμει ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ κοινωνική δικαιοσύνη

Συγγνώμη αλλά έχω τονίσει πολλάκις ότι πολλοί Δ.Υ. πρέπει να απολυθούν (χτες). Όχι μόνο αυτοί που λες χωρίς βύσμα, αλλά και αυτοί από ΑΣΕΠ καθώς

1. Δεν χρειάζονταν να προσληφθούν (όχι παντού αλλά σε διάφορους τομείς όπως στην βουλή που μιλούσα με έναν και μου έλεγε "Μα μπήκα με ΑΣΕΠ!" ε και ρε φίλε χρειαζόσουν; ΌΧΙ.

2. και απλά είναι υπεράριθμοι και προκλητικοί ως προς την απόδοση τους.

Για ένα πράγμα απορώ και θέλω ειλικρινείς απαντήσεις από τους υποστηρικτές του να μην απολυθούν Δ.Υ.

Έχουν απολυθεί μέσα στα 2 χρόνια αυτά εκατοντάδες χιλιάδες Ι.Υ. (φτάσανε το 1Μ άνεργοι, αν κάνω λάθος στα νούμερα διορθώστε με) που πραγματικά στήριζαν την οικονομία, ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΡΕΠΟΡΤΑΖ ΣΥΜΠΑΡΑΣΤΑΣΗΣ ΑΠΟ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ ή ΡΑΔΙΟΦΩΝΟ και απλά γίνεται αναφορά σαν στατιστική, θα λυπηθώ λοιπόν ΕΓΩ αν απολυθούν 150.000 Δ.Υ. που και ΡΕΠΟΡΤΑΖ στην τηλεόραση έχω δει και οι περισσότεροι τους λυπούνται;;;

(Δεν υπολογίζονται στο 1Μ οι Ε.Ε. που δεν έχουν δουλειές για να βγάλουν λεφτά καθώς αυτοί από το κράτος λογίζονται ως εργαζόμενοι)

Ε όχι κύριοι δεν σας λυπάμαι. Θέλω να αρθεί η μονιμότητά σας. ΤΩΡΑ! για να έχουμε πραγματικά ΙΔΙΑ εργατικά δικαιώματα.

@Galioni Τα ταμεία των συντάξεων δεν χρηματοδοτούνται τώρα από το χρεωκοπημένο κράτος, αλλά χρηματοδοτούνταν από πάντα όταν το ελληνικό κράτος "ευημερούσε". Όχι μόνο αυτό αλλά κάποιοι έξυπνοι αποφάσισαν με τα λεφτά του ΙΚΑ να αγοράσουν μετοχές ή ομόλογα ελληνικού δημοσίου και να τα κάνουν όλα σκ@τ@...

Link to comment
Share on other sites

Άλλο συνταξιοδότηση και άλλο εθελουσία. Αν λένε για συντάξεις από τα 60 (ποια 55) ε ναι να πάνε να πνιγούνε.

Ο πόλεμος στους δημόσιους υπαλλήλους ξεκίνησε όταν η κυβέρνηση του Γιωργάκη εφήρμοσε το διαίρει και βασίλευε στο εργατικό δυναμικό. Αρχίσανε όλοι οι ιδιωτικοί υπάλληλοι λοιπόν (τσιμπήσανε) να ζητούν μειώσεις μισθών και απολύσεις δημοσίων υπαλλήλων. Το αποτέλεσμα ήταν όσο τα ζητούσαν αυτά για τους δημοσίους υπαλλήλους, τόσο να τρώνε αυτοί ο αγγούρι. Κάτι σαν έναν παίκτη που αφού έφαγε ένα γερό κλάδεμα ζητάει από τον διαιτητή να βγάλει κάρτα σε αυτόν που τον κλάδεψε και στο τέλος παίρνει ο ίδιος κάρτα επειδή ζήτησε να βγει κάρτα σε αντίπαλο.

Μην με ρωτήσετε αν θεωρώ ότι πρέπει να μείνουν όλοι οι ΔΥ στις θέσεις τους και αν θα πρέπει να πάρουν και αύξηση. Δεν λέω αυτό. Αυτό που λέω είναι ότι κάποια στιγμή θα πρέπει οι ιδιωτικοί υπάλληλοι να σταματήσουν να απαιτούν μειώσεις μισθών στους ΔΥ και απολύσεις στον δημόσιο τομέα διότι ο διαιτητής είναι πουλημένος και θα τους ρίξει και κάρτα από πάνω.

Link to comment
Share on other sites

Άλλο συνταξιοδότηση και άλλο εθελουσία. Αν λένε για συντάξεις από τα 60 (ποια 55) ε ναι να πάνε να πνιγούνε.

Ο πόλεμος στους δημόσιους υπαλλήλους ξεκίνησε όταν η κυβέρνηση του Γιωργάκη εφήρμοσε το διαίρει και βασίλευε στο εργατικό δυναμικό. Αρχίσανε όλοι οι ιδιωτικοί υπάλληλοι λοιπόν (τσιμπήσανε) να ζητούν μειώσεις μισθών και απολύσεις δημοσίων υπαλλήλων. Το αποτέλεσμα ήταν όσο τα ζητούσαν αυτά για τους δημοσίους υπαλλήλους, τόσο να τρώνε αυτοί ο αγγούρι. Κάτι σαν έναν παίκτη που αφού έφαγε ένα γερό κλάδεμα ζητάει από τον διαιτητή να βγάλει κάρτα σε αυτόν που τον κλάδεψε και στο τέλος παίρνει ο ίδιος κάρτα επειδή ζήτησε να βγει κάρτα σε αντίπαλο.

Μην με ρωτήσετε αν θεωρώ ότι πρέπει να μείνουν όλοι οι ΔΥ στις θέσεις τους και αν θα πρέπει να πάρουν και αύξηση. Δεν λέω αυτό. Αυτό που λέω είναι ότι κάποια στιγμή θα πρέπει οι ιδιωτικοί υπάλληλοι να σταματήσουν να απαιτούν μειώσεις μισθών στους ΔΥ και απολύσεις στον δημόσιο τομέα διότι ο διαιτητής είναι πουλημένος και θα τους ρίξει και κάρτα από πάνω.

πολύ σωστό το σχόλιο σου...

Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι οι απολύσεις δεν είναι απαραίτητες...Εγώ αυτή την στιγμή είμαι δεκτικός σε μια μείωση μισθού παρά να με απολύσουν και χάσω την δουλειά μου, επειδή ο Δ.Τ. στην ελλάδα είναι ένας καρκίνος που τρέφεται από την ιδιωτική απασχόληση. Αν μειωθεί ο Δ.Τ. θα είναι πιο εύκολο στον Ι.Τ. να ανακάμψει καθώς θα μειωθούν και οι φόροι, εισφορές προς το Δημόσιο κλπ.

Απόλυση για μένα θα ήταν να γίνει και η απαραίτητη ιδιωτικοποίηση...π.χ. ο ΟΣΕ απασχολεί χιλιάδες υπαλλήλους. Αν τον ιδιωτικοποιήσεις είναι σαν να απολύσεις από το Δημόσιο. Μετά ο ιδιώτης θα δημιουργήσει δουλειές (π.χ. ζητώντας από την ΕΛΒΟ να φτιάξει βαγόνια)...

Link to comment
Share on other sites

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=mYn_APuovvY]ΚΟΠΗΚΕ ΣΤΟΝ ΑΕΡΑ ΤΟΥ BBC NEWS Ο ΒΑΡΟΥΦΑΚΗΣ - YouTube[/ame]

apologies there,we seem to have lost our link

Ενώ έχουν τον αναλυτή από το Βερολίνο έτοιμο να πει τα δικά του.:rofl:

Link to comment
Share on other sites

πολύ σωστό το σχόλιο σου...

Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι οι απολύσεις δεν είναι απαραίτητες...Εγώ αυτή την στιγμή είμαι δεκτικός σε μια μείωση μισθού παρά να με απολύσουν και χάσω την δουλειά μου, επειδή ο Δ.Τ. στην ελλάδα είναι ένας καρκίνος που τρέφεται από την ιδιωτική απασχόληση. Αν μειωθεί ο Δ.Τ. θα είναι πιο εύκολο στον Ι.Τ. να ανακάμψει καθώς θα μειωθούν και οι φόροι, εισφορές προς το Δημόσιο κλπ.

Απόλυση για μένα θα ήταν να γίνει και η απαραίτητη ιδιωτικοποίηση...π.χ. ο ΟΣΕ απασχολεί χιλιάδες υπαλλήλους. Αν τον ιδιωτικοποιήσεις είναι σαν να απολύσεις από το Δημόσιο. Μετά ο ιδιώτης θα δημιουργήσει δουλειές (π.χ. ζητώντας από την ΕΛΒΟ να φτιάξει βαγόνια)...

Απάντησε μου σε 2 πράγματα μόνο.

1) Ποιος σου είπε ότι θα μοιωθούν οι φόροι - εισφορές προς το δημόσιο κτλ? Τα του Καίσαρα τω Καίσαρι φίλε μου, και 300.000 να πετάξουν στον δρόμο, καθόλου δεν θα τους μοιώσουν. Η μήπως έχει κάνει κάτι σωστά οποιαδήποτε κυβέρνηση και θα σκεφτεί όπως σκέφτεσαι εσύ?

2) Όπως εσύ, χωρίς στοιχεία, λες ότι ο Δ.Τ. είναι καρκίνωμα πάνω στον Ι.Τ. (μου επιτρέπεις εδώ να να πώ ότι σιχαίνομαι αυτή την ορολογία), εγώ σου λέω κάτι πολύ απλό.

Πως ακριβώς σε καιρό ύφεσης, το να χάσουν 150.000 άνθρωποι την δουλειά τους (άρα και το εισόδημα τους) θα φέρει χρήμα στην αγορά να φάνε (με την καλή έννοια) οι Ι.Τ. Γιατί η απλή λογική λέει ότι αν οι 150.000 έχουν 700 ευρώ και ξοδευουν, όταν δεν θα έχουν, δεν θα ξοδέψουν.

Κατά τα άλλα το μισός, γιατί μίσος είναι αυτό, καλά κρατεί για τους συνανθρώπους σου, κριτήρια όμως ακόμα δεν έβαλες. Ποιος είναι άχρηστος και ποιος δεν είναι? Ποιος μπήκε ... από το παραβάν και ποιος δεν μπήκε?

Έγινε επεξεργασία από Myralis
Link to comment
Share on other sites

Tavliban

Δυστυχώς.....;) ο Μυραλις έχει δίκιο.

α. Θυμάσαι πότε άρχισαν να απολύονται ιδιωτικοί υπάλληλοι; Όταν δεν είχε λεφτά το αγοραστικό κοινό. Γιατί δεν είχε λεφτά; Διότι του μείωσαν τον μισθό.

β. Δυστυχώς δεν υπάρχει σοβαρή αξιολόγηση ενός υπαλλήλου. Στην παιδεία πχ(βλέπε διααντοπουλου - άνθρωπος που δεν έχει μπει ποτέ σε τάξη να διδάξει), αυτό που θέλουν να κάνουν είναι να σε αξιολογεί ο διευθυντής σου. Δηλαδή αν ο διευθυντής είναι βλάξ, δεν σε πάει κτλ....σου τραβάει μια ωραία αξιολόγηση και χάνεις μέρος του μισθού..., προαγωγές κτλ... Αξιοκρατικότατο.

γ. Όσον αφόρα τον ΑΣΕΠ. Υπάρχουν άνθρωποι που έχουν τελειώσει ΑΕΙ μέσα έξω κτλ και γω δεν ξέρω που και μπήκαν. Φεύγουν; Υπάρχουν άνθρωποι που έχουν τελειώσει ΙΕΚ η ΤΕΙ ή Λύκειο και είναι χίλες φορές πιο εργατικοί από τους πρώτους και δεν μπήκαν με ΑΣΕΠ, γιατί δεν υπήρχε ακόμα. Φεύγουν;

Παραπάνω κοινωνικός αναβρασμός δεν χρειάζεται. Το να προβείς σε απολύσεις σαν κρατικός φορέας στην παρούσα φάση χωρίς δουλεμένο και σίγουρο σχέδιο, δεν θα λειτουργήσει. Το αντίθετο. Οπότε το πάνε με την μέθοδο των πρώωρων πχ συντάξεων, πάγωμα-μειώσεις προσλήψεων κτλ.

Και τέλος, ναι χρειαζόμαστε πολλούς ΔΥ ακόμα στην Παιδεία και στην Υγεία. Διότι, αφού ζηλεύουμε τους δουλευταράδες Γερμανούς, θα πρέπει πχ κάθε τμήμα σε όλες τις βαθμίδες εκπαίδευσης να έχει τον εφεδρικό του δάσκαλο/καθηγητή, ώστε να μην χάνονται μαθήματα, ούτε να γίνεται της πόπης στις τάξεις από τα "ανήσυχα" παιδάκια. Σαφώς θα πρέπει να πάρουν πόδι όλοι όσοι δεν είναι ικανοί να βγάλουν ούτε μια φωτοτυπία.

Έχω την πεποίθηση όμως ότι επειδή όταν είσαι απαίδευτος και δεν έχεις ιατρική περίθαλψη, σβήνεις και σαν οργανισμός αλλά και σαν έθνος, δεν θα κάνουν τίποτα. Είπαμε, χαζοί δεν είναι οι πολιτικοί μας. Υπάλληλοι είναι...

ΥΓ. ΆΚουσα το μεσημέρι για τον 4ο θάνατο μωρού λόγω μη λειτουργίας μιας καρδιολογικής πτέρυγας στο Αγία Σοφία εδώ και καιρό. Άκουσε κανείς για τους προηγούμενους 3? Όχι βέβαια. Για το 1 χαστούκι όμως του Κασιδιάρη και το μελανιασμένο μάγουλο της Λιάνας ξέρει και η κυρά της Ρω..

Έγινε επεξεργασία από Snips
Link to comment
Share on other sites

Πόσο πλάκα έχουν εκεί στην Κουμουνδούρου; Κατηγορούν την ΔΗΜΑΡ ότι μπήκε σε συντηρητική κυβέρνηση ενώ οι ίδιοι (παρα)καλούσαν το ΚΚΕ να συγκυβερνήσουν! :hehe:

Υπάρχει πιο οπισθοδρομικό κόμμα από το ΚΚΕ;

Link to comment
Share on other sites

Πόσο πλάκα έχουν εκεί στην Κουμουνδούρου; Κατηγορούν την ΔΗΜΑΡ ότι μπήκε σε συντηρητική κυβέρνηση ενώ οι ίδιοι (παρα)καλούσαν το ΚΚΕ να συγκυβερνήσουν! :hehe:

Υπάρχει πιο οπισθοδρομικό κόμμα από το ΚΚΕ;

Ναι, η ΝΔ και το ΠΑΣΟΚ

Link to comment
Share on other sites

Αν θυμαμαι καλα τα νουμερα, ο μεγιστος αριθμος νεων θεσεων εργασιας που εχουμε πετυχει σε ενα χρονο ειναι 50000. Ετσι για να συγκρινουμε τις εξαγγελιες Σαμαρα για νεες θεσεις εργασιας και επισης τι σημαινει απολυση 150000 υπαλληλων.

Επισης ειμαι κ γω υπερ της ιδιωτικοποιησης των παντων. Η επιτυχια αλλωστε των ιδιωτικων τραπεζων τα τελευταια χρονια ειναι αναμφισβητητη.

Link to comment
Share on other sites

Απόλυση δημοσίων υπαλλήλων και ιδιωτικοποίηση των πάντων. Συμφωνώ κι εγώ... ίσως...

Απόλυση δημοσίων υπαλλήλων σημαίνει πως από τους 30 στους 100 που δουλεύουν τώρα θα μείνουν να βγάζουν τη δουλειά 5 στους 100 για τον απλό λόγο πως η αξιολόγηση ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΤΕ ΔΙΚΑΙΗ. Δηλαδή, ΠΑΛΙ θα γίνει με κομματικά κριτήρια όπως γίνεται και τώρα, μόνο που τώρα επειδή υπάρχουν πολλοί ΔΥ γίνεται και κάποια δουλειά. Επειδή είμαι σίγουρος πως αν γίνει αξιολόγηση θα μείνουν μόνο τα ρεμπελόσκυλα των κομμάτων, πλέον στο δημόσιο δεν θα γίνεται ΤΙΠΟΤΑ.

Για την ιδιωτικοποίηση των πάντων μην παίρνετε και όρκο πως είναι κάτι το πολύ καλό. Ρίξτε μια ματιά στο Catastroika ή αν δεν πιστεύετε τους έλληνες δημοσιογράφους ρίξτε μια ματιά στο Sicko του Michael Moore που μιλάει για τις ιδιωτικές ασφάλειες υγείας της Αμερικής...

Το έχω ξαναπεί σε παλαιότερα ποστ και το ξαναλέω και εδώ...

Λύση δεν είναι να απολυθούν οι Δ.Υ, λύση είναι να ανέβουν οι μισθοί των Ι.Υ και τα λεφτά να μην πηγαίνουν όλα στις τσέπες των λίγων.

Αλλά η λογική να πεθάνει η κατσίκα του γείτονα καλά κρατεί.

Στο εξωτερικό γιατί δεν γουστάρουν να μπαίνουν στο δημόσιο; ηλίθιοι είναι; όχι, απλά ο ιδιωτικός τομέας για έναν άνθρωπο που είναι καλός σε αυτό που κάνει και θέλει να φτάσει ψηλά, προσφέρει περισσότερα.

Ο υποτιθέμενος "μεγαλύτερος ηγέτης" που πέρασε από την Ελλάδα Α. Παπανδρέου, άνοιξε τόσο πολύ την ψαλίδα ανάμεσα σε ΔΤ και ΙΤ που ο διορισμός στο Δημόσιο έγινε αυτοσκοπός του κάθε Έλληνα πολίτη. Και έτσι καταλήγεις με 800.000 δημοσίους υπαλλήλους.

ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΔΗΜΟΣΙΟΣ ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ, ΔΕΝ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΓΙΝΩ ΠΟΤΕ ΔΗΜΟΣΙΟΣ ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΓΙΝΩ ΠΟΤΕ ΔΗΜΟΣΙΟΣ ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ.

Link to comment
Share on other sites

Αν θυμαμαι καλα τα νουμερα, ο μεγιστος αριθμος νεων θεσεων εργασιας που εχουμε πετυχει σε ενα χρονο ειναι 50000. Ετσι για να συγκρινουμε τις εξαγγελιες Σαμαρα για νεες θεσεις εργασιας και επισης τι σημαινει απολυση 150000 υπαλληλων.

Επισης ειμαι κ γω υπερ της ιδιωτικοποιησης των παντων. Η επιτυχια αλλωστε των ιδιωτικων τραπεζων τα τελευταια χρονια ειναι αναμφισβητητη.

Φυσικα. Γι' αυτό χρεοκοπησαν. Και οχι δεν αναφερομαι στο κουρεμα των ομολογων. Η ΠΕΙΡΑΙΩΣ εχει επισφάλειες 30δις με κουρεμα ομολογων 10δις.

Επιτυχια δεν το συζηταμε...

Link to comment
Share on other sites

Απάντησε μου σε 2 πράγματα μόνο.

1) Ποιος σου είπε ότι θα μοιωθούν οι φόροι - εισφορές προς το δημόσιο κτλ? Τα του Καίσαρα τω Καίσαρι φίλε μου, και 300.000 να πετάξουν στον δρόμο, καθόλου δεν θα τους μοιώσουν. Η μήπως έχει κάνει κάτι σωστά οποιαδήποτε κυβέρνηση και θα σκεφτεί όπως σκέφτεσαι εσύ?

Σιγά που θα έλπιζα στον ΣΥΡΙΖΑ ή στην ΝΔ να κάνουν αυτό που νομίζω εγω. Θα μας γδάρουν οι τωρινοί, θα μας εγδερναν και ο ΣΥΡΙΖΑ. No doubt about it. Πίστεψε το και εσύ.

2) Όπως εσύ, χωρίς στοιχεία, λες ότι ο Δ.Τ. είναι καρκίνωμα πάνω στον Ι.Τ. (μου επιτρέπεις εδώ να να πώ ότι σιχαίνομαι αυτή την ορολογία), εγώ σου λέω κάτι πολύ απλό.

Πως ακριβώς σε καιρό ύφεσης, το να χάσουν 150.000 άνθρωποι την δουλειά τους (άρα και το εισόδημα τους) θα φέρει χρήμα στην αγορά να φάνε (με την καλή έννοια) οι Ι.Τ. Γιατί η απλή λογική λέει ότι αν οι 150.000 έχουν 700 ευρώ και ξοδευουν, όταν δεν θα έχουν, δεν θα ξοδέψουν.

Κατά τα άλλα το μισός, γιατί μίσος είναι αυτό, καλά κρατεί για τους συνανθρώπους σου, κριτήρια όμως ακόμα δεν έβαλες. Ποιος είναι άχρηστος και ποιος δεν είναι? Ποιος μπήκε ... από το παραβάν και ποιος δεν μπήκε?

@Myralis ¨Εχεις δουλέψει σε δημόσια υπηρεσία για να γνωρίζεις; Έχεις μπει σε δημόσια υπηρεσία για να δεις τα χάλια τους; Εγώ αγαπητέ έχω μπει σε υπουργεία και δημόσιες υπηρεσίες για δουλειά και έχω δει τα χάλια τους. Έχεις μπει για να καταλάβεις; Εγώ σου λέω ότι δεν έχεις μπει. Δεν είναι μίσος φίλε...Απογοήτευση είναι...

Άκου πόσο απλό είναι... 150.000 Χ 1000euros (μέσος όρος μισθού μπορεί να είναι και παραπάνω). Σημαίνει 150.000.000 ευρό εξοικονομούνται ΚΑΘΕ ΜΗΝΑ 150ΜΧ12 (δεν έχουν δώρα)= 1.8ΔΙΣ ευρό...!!!!! 1.8 δις ευρό το χρόνο που προτιμώ το κράτος να τα δώσει σε επενδύσεις στον Ι.Τ., φοροελαφρύνσεις και επιδόματα ανεργίας παρά σε αυτά τα αργόσχολα μόνιμα (μονίμως) ζώα...

Είδες ότι με τα μαθηματικά τι γίνεται; Ξέρεις τι κάνεις με 1.8ΔΙΣ το χρόνο στην αγορά; Ξέρεις:::::: (αν είναι 700 ο μισθός τότε το νούμερο γίνεται 1.2ΔΙΣ) Βάλε και ότι θα μειωθούν και έξοδα που πληρώνει το κράτος σε καφέδες χαρτιά κλπ από αυτά τα 150.000 και καταλαβαίνεις ότι το κέρδος είναι ακόμα μεγαλύτερο.

Τα κριτήρια είναι εύκολο να τα βρεις. Στήνεις ομάδες (ιδιωτικών εταιρειών, ανεξάρτητες με το Δημόσιο) σε κάθε δημόσιο οργανισμό και ελέγχουν ποιος μπηκε, ποιος βγήκε, τι κάνει στο γραφείο του, πως είναι οργανομένος ο φορέας, τι πτυχία έχουν, ΠΩΣ ΜΠΗΚΑΝ ΣΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ, κάνουν ένα οργανόγραμμα και σε 6 μήνες αρχίζεις και σουτάρεις κόσμο. Τους δίνεις και ταμείο ανεργίας και τελείωσει το παραμύθι με δαύτους.

Μην ξανακούσω ότι δεν χρειάζεται να απολυθεί κόσμος ή να αρθεί η μονιμότητα τους. Είναι απόλυτα λογικό.

Ναι θα τσούξει όταν απολυθούν και η υπόλοιπη αγορά, αλλά αν γίνει αυτό που λέω οι 150.000 που θα απολυθούν θα βρουν δουλειά σχετικά γρήγορα (1-2 χρόνια) και μαζί με αυτούς θα βρουν και οι υπόλοιποι. Αλλά ξέρεις τι; Ο επιχειρηματίας μόλις δει ότι ο άλλος έχει εμπειρία μόνιμου στον Δ.Τ. θα του δώσει μια μούτζα και δεν θα τον προτιμήσει...Γιατί άραγε;;;

Να μην παρεξηγούμαι..Όλοι οι Δ.Υ. δεν είναι το ίδιο. Υπάρχουν κάποιοι οι οποίοι τιμούν την θέση τους. Αλλά η πλειοψηφία είναι για ξύλο και δρόμο...(κατά την γνώμη μου οι 40-50ηδες που ψήφισαν ΣΥΡΙΖΑ-ΝΔ-ΠΑΣΟΚ, μπορεί να κάνω και λάθος αλλά ούτε εγώ μπορώ να το αποδείξω, αλλά ούτε και συ ούτε και η MRB...)

Τέλος αν νομίζεις ότι ο Ι.Τ. ΔΕΝ στηρίζει τον Δημόσιο Τομέα, και επίσης νομίζεις ότι τώρα που ο Ι.Τ. συρρικνώνεται (λόγο απολύσεων και χρεωκοπειών εταιρειών) ότι πρέπει ο Δ.Τ. να παραμείνει ως έχει για να στηρίξει την αγορά τότε δεν ξέρεις από βασικά οικονομικά...

Έγινε επεξεργασία από tavliban
πιπέρι / καλυτερα τώρα tavliban
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.