Jump to content



Χρεοκοπία Ελλάδας


Chosen

Recommended Posts

Εγώ γουστάρω πολύ τώρα που με τα νέα μέτρα θα παταχθεί η διαφθορά σε δικαστικούς-αστυνομικούς.

Πολύ γουστάρω. Δεν ξέρω για σας....αλλά εγώ θα δίνω και συγχαρητήρια σε όποιον μπορεί και τα αρπάζει πια. Δεν μιλάω για φοροδιαφυγή που την έχουν καταντήσει αναγκαία για να βγαίνεις.

Γουστάρω που αλλάζει επιτέλους το κράτος προς το καλύτερο. Οι απανταχού κουλτουριαρηδο-αριστερίζοντες και ενίοτε δεξιόκάπηλοι ιδεολόγοι πρέπει να αισθάνονται ιδιαίτερα υπερήφανοι τώρα....

Ζήτω τα Εξάρχεια

Ζήτω η Εκάλη....

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=QtM3JMJiFNY]Alexandra Kousi Vazei o Ntoutse thn stolh tou Rewind 1940 - YouTube[/ame]

ΑΛΛΑ πραγματικά ρε κουφάλες...Είστε πολύ λίγο διαβασμένοι για να συγκρίνετε το ΕΙΝΑΙ αυτού του έθνους με Ολλάνδους, Σάξωνες και λοιπους.....

ΕΔΩ ΠΑΓΓΑΙΟΝ (ΠΑΝΩ+ΓΑΙΑ)...ότι και να γίνει...Εκεί, κάτοικοι του παγκόσμιου χωριού...

Θέλουμε και άλλα μετρα Αντώνηηηηη. Δε μασάμε ρε....

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=uC0YLGSWkLA]ΤΕΡΖΗΣ ΠΑΣΧΑΛΗΣ - ΜΗΝ ΤΟΥ ΜΙΛΑΤΕ ΤΟΥ ΤΡΕΛΟΥ - YouTube[/ame]

Βαρέθηκα τις αναλύσεις. Υπαγορεύονται και τις αναπαράγουμε. Τυχαίο;

Link to comment
Share on other sites

Κατεβηκαμε χθες στο Συνταγμα. (ειχα παλι την φαεινη ιδεα να κατεβω με τα ρουχα της δουλειας+ipad, πως δεν με περασανε για τσιρακι υπουργειου ειναι θαυμα). Κατα τις 8.00 που γυριζαμε, στην πανεπιστημιου δεν μπορουσες να αναπνευσεις. Ειδα καποιον με πολιτικα να τον βγαζει το πληθος απο την πορεια και να τον πλακωνει. Καπς παντου. Απο ολες τις πολεις της Ελλαδας. Στην επιστροφη απο πανεπιστημιου 10δες ματατζηδων ειχαν κλεισει τους δρομους προς Κολωνακι. Πηγαν να μας αποκλεισουν να μην ανεβουμε πανω, τους αρχισα τις τσακωνιες (πρεπει να βοηθησαν κ τα ρουχα της ντολειας) και μας αφησαν χωρις πολλα πολλα να περασουμε.

Δεν μπορειτε να φανταστειτε τι βλεπω καθε μερα. Οι δικαστες απεχουν απο τις 10 κ μετα, κατ' ουσιαν δεν εχουμε δικαστηρια, τρελλη τσαντιλα (σε δικη τωρα να αρχιζει ο δικαστης "εμενα που μου κοψανε αυτο κ αυτο κλπ)... Μεγαλυτεροι συναδελφοι μου λενε οτι ουτε στην χουντα δεν ηταν ετσι.

Link to comment
Share on other sites

ΜΜΜ δεν δουλεύουν και ταλαιπωριόμαστε όλοι γιατί απαιτούν να παίρνουν μισθό μεγαλύτερο από πιλότο μαχητικού αεροπλάνου, οι υπάλληλοι της βουλής έδειξαν πως υπάρχει παρακράτος, οι δικαστές δεν δικάζουν κοκ...

Μία λέξη τα περιγράφει όλα αυτά, μπου...λο

Link to comment
Share on other sites

Πέρα από την πλάκα και από τις διάφορες κομματικές ιαχές που διαβάζουμε στο νήμα αυτό , πραγματικά πιστεύει κανείς με όλα όσα προωθούνται θα βγει η οικονομία από το βάλτο που βρίσκεται ;;

Υπάρχει κανείς από όλους αυτούς που διαψεύδονται διαρκώς και αναθεωρούν ακόμα και τον εαυτό τους προς το χειρότερο (προσχέδιο και τελικό κείμενο προϋπολογισμού) που να μας αποδείξει με στοιχεία ότι αυτό που γίνεται θα αλλάξει τα πράματα;

Και αν - που εγώ το θεωρώ βέβαιο - το πράμα χειροτερέψει τί θα δώσουμε σαν εγγύηση για να ξαναλάβουμε δόση την επόμενη φορά; Την ψυχή μας;

Πού πάει το πράμα , αναρωτήθηκε κανείς από αυτούς που ψήφισαν;

Για άλλη μία φορά το σύστημα αποδεικνύεται λίγο - από τους προδότες που μας κυβερνούν , την ανεπαρκή αντιπολίτευση που νομιμοποιεί με την στάση της αυτό το σύστημα μέχρι και από τις κάστες χορτάτων βολεμένων που από αυτόματη αντίδραση ξεσηκώθηκαν μόλις νιώσαν τον δικό τους κώλο να τσούζει (δικαστικοί , υπάλληλοι βουλής , δημοσιογράφοι).

Το ξαναείπα πολύ πριν και το ξαναλέω - ή κόβεις το γόρδιο δεσμό που σε πνίγει ή πνίγεσαι με αυτόν. Κάτι ενδιάμεσο δεν υπάρχει.

Link to comment
Share on other sites

"εμενα που μου κοψανε αυτο κ αυτο κλπ)... Μεγαλυτεροι συναδελφοι μου λενε οτι ουτε στην χουντα δεν ηταν ετσι.

Δεν έχει πλάκα το πως κάποιοι κοιτάνε την τσέπη τους για να διαπιστώσουν τι πολίτευμα έχουμε;

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορειτε να φανταστειτε τι βλεπω καθε μερα. Οι δικαστες απεχουν απο τις 10 κ μετα, κατ' ουσιαν δεν εχουμε δικαστηρια, τρελλη τσαντιλα (σε δικη τωρα να αρχιζει ο δικαστης "εμενα που μου κοψανε αυτο κ αυτο κλπ)... Μεγαλυτεροι συναδελφοι μου λενε οτι ουτε στην χουντα δεν ηταν ετσι.

Μα ακριβώς αυτό είναι το πρόβλημα.

Κόπτονται για παραγωγικότητα και κόβουν τους μισθούς 50% σε 2 χρόνια.

Ποιος θα έχει την όρεξη να δουλέψει και για πόσο?

Πρέπει να ρίξετε μια ματιά σε συντελεστές ακρίβειας της κομισιόν που αναπροσαρμόζει χρήματα ανάλογα με χώρα, η Ελλάδα δεν είναι στο 30% της Αγγλίας, παρ'όλο που ο μισθός είναι στο τόσο, αλλά στο 80%. Δεν ξέρω και πολλούς όμως να παίρνουν το 80% του -όχι πολύ καλού- αγγλικού μισθού.

Link to comment
Share on other sites

Σε πόσο καιρό γυρίζουν οι "αντάρτες" στα κόμματα τους πάλι....; :TD:

Δεν γυρίζουν. Όσοι ψήφισαν όχι στο ΠΑΣΟΚ πάνε σε σύριζα ή νέο κόμμα, όσοι ψήφισαν παρόν δημάρ και όσοι ψήφισαν ναι παραμένουν στο πασοκ μέχρι αυτό να ανακάμψει. Αν δεν ανακάμψει πάνε νδ.

Βέβαια υπάρχουν και αυτοί που θέλουν να το παίζουν 1Χ2 στο προπο για ποιο σίγουρα κέρδη

Πρώτο ΘΕΜΑ online : Ανεξαρτητοποιείται ο βουλευτής του ΠΑΣΟΚ Μίμης Ανδρουλάκης - Πολιτική

την πρόθεσή του να ανεξαρτητοποιηθεί για να βοηθήσει και τον Β. Βενιζέλο , Φώτη Κουβελη και τον Αλέξη Τσίπρα.

3σε1

Έγινε επεξεργασία από yanni
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει πλάκα το πως κάποιοι κοιτάνε την τσέπη τους για να διαπιστώσουν τι πολίτευμα έχουμε;

Ολοι ετσι το κρινουμε φανταζομαι. Απλα εγω στον δικο μου μικροκοσμο, τρεμω στην ιδεα οτι αν ο πελατης μου εχει δικιο και σκοτωθω να γραψω 250 σελιδες νομικα επιχειρηματα κινδυνευω να χασω γιατι ο δικαστης θα ειναι τσαντισμενος και θα βαριεται να διαβασει.

Link to comment
Share on other sites

εγώ ως γνωστόν βλέπω ότι ο γόρδιος δεσμός είναι ένα ποσοστό Δ.Υ. που δεν έχουν ιερό και όσιο και κάνουν ότι γουστάρουν σε αυτή τη χώρα με τα προνόμια και την δύναμη που έχουν αποκτήσει...σε αυτό το ποσοστό φυσικά δεν βγάζω και Ι.Υ. ή Ε.Ε. που έχουν φάει από το ελληνικό δημόσιο λεφτά μη σκεπτόμενοι ότι κάποιος μλκς θα πληρώσει τελικά την νύφη όπως συμβαίνει σήμερα...

Το πράγμα θα χειροτερέψει όπως έχω πει σε παλαιότερα ποστ αλλά το να ακολουθήσουμε την πολιτική της αντιπολίτευσης που προτείνει μονομερή καταγγελία και απομόνωση είναι πέρα ως πέρα επικίνδυνο...Δυστυχώς δεν έχουμε κάτι να εξάγουμε ώστε να καλύψουμε την ζημιά που θα προκληθεί εάν κηρύξουμε στάση πληρωμών, όπως συνέβη με την Αργεντινή που εξήγαγε σόγια ή την Ρωσία που έχει πετρέλαιο. Δυστυχώς από κάπου πρέπει να βρεθούν αυτά τα λεφτά που λείπουν από την χώρα...Αμέσως μόλις κηρύξουμε στάση πληρωμών, το κράτος θα πρέπει να ζήσει με αυτά που βγάζει, που δυστυχώς δεν βγάζει τόσα όσα πρέπει για να πληρωθούν οι πάντες αφενός στην ώρα τους και στο 100% αυτού που παίρνουν τώρα...για αυτό και δανειζόμαστε. Επίσης με στάση πληρωμών θα κλείσουν πολλές εταιρείες και τα έσοδα του κράτους θα μειωθούν ακόμα πιο πολύ καθώς η ανεργία θα εκτιναχθεί...΄

Συνεπώς όταν θα ακούσω και τα κόμματα της αντιπολίτευσης να προτείνουν μια λύση ολοκληρωμένη, ρεαλιστική, χωρίς να περιλαμβάνει της προτάσεις "μονομερή καταγγελία", "στάση πληρωμών" κλπ, τότε θα σταματήσω να τους λέω επικίνδυνους και θα τους ψηφίσω..

Link to comment
Share on other sites

Μερικοί ακόμη αναμασούν την καραμέλα του κακού Δ.Υ και ότι η δόση αυτή θα δοθεί για συντάξεις , μισθούς , εξόφληση χρέους του Δημοσίου προς Ιδιωτικές εταιρείες...

ΔΕΝ δανειζόμαστε για να ζήσει ο λαός αλλά για να ζήσει η Τρέμη στο MEGA και ο Μπόμπολας!!

Μα καλά...δεν έχετε πάρει χαμπάρι ότι τα χρήματα πάνε κατευθείαν στις Τράπεζες για να χρηματοδοτήσουν τα μεγάλα κεφάλια, τα οποία μεγάλα κεφάλια δεν ΕΠΕΝΔΥΟΥΝ ΠΛΕΟΝ ΣΤΟ ΕΛΛΑΝΤΑ???

Έλα, ΞΥΠΝΗΣΤΕ επιτέλους και αφήστε τις παπαρολογίες του MEGA.

Σε ποιο κόσμο ζείτε? Του Μικρό μου Πόνυ?? Της ΚΟΥΚΟΥ-ΡΟΥΚΟΥ?

Έλεος, Έλεος, Έλεος.

Ας το πάρουν μερικοί προσωπικά και ας φάω και ban.

Αλλά τέτοια ημιμάθεια και πλύση εγκεφάλου , αγγίζει τα όρια της αποβλάκωσης.

Υ.Γ. Ζητάω χάρη από τους Admins να μου απαγορέψουν την είσοδο σε αυτό το thread συγκεκριμένα "Χρεοκοπία Ελλάδας" γιατί θα εκτροχιαστώ :)

Έγινε επεξεργασία από Typhonios
Link to comment
Share on other sites

επειδή πάει σε μένα το post, έχω πει την άποψη μου για τις απαντήσεις σου...σέβομαι αυτό που πιστεύεις, αλλά το να απαντάς ειρωνικά και να λες ότι είμαι π@π@ρ@ς ("αφήστε τις π@π@ρολογίες του MEGA" που δεν βλέπω τηλεόραση) είναι όπως έχω πει προσβλητικό...

αυτό και μόνο λέω...

πάντως γνωστά αυτά που αναφέρεις...χειρότερο αυτό που προτείνει όμως η αντιπολίτευση...θα δούμε στο μέλλον τι θα γίνει και πως...

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=24311]Typhonios[/MENTION]

Αν δεν έκανες το σχόλιο περί αποβλάκωσης και άλλα φρου φρου και αρώματα θα σου έβαζα :T:

Το ιδιωτικό και κρατικοδίαιτο κεφάλαιο στην Ελλάδα κοστίζει ακριβότερα από χιλιάδες υπαλλήλους.

Ο Λάτσης π.χ. κόστισε στο δημόσιο πάνω από 100 εκατ. με το θέμα του IBC. Μήπως έγινε κανένας ντόρος; Ένα σχόλιο του Καπερνάρου, μια ερώτηση του σύριζα μετά από πολύ καιρό και πλέον κανείς δεν ασχολείται. Ούτε ο Καπερνάρος επέμεινε, ούτε ο σύριζα. Φρόντισαν να το ξεχάσουν στα γρήγορα ο ανεξάρτητος Έλληνας (ο Καμμένος δεν ασχολήθηκε καν, σιγά μην πάει κόντρα στο κεφάλαιο, αφού και αυτός λεφτάς είναι) και οι αριστεροί σωτήρες του έθνους που θα μας σώσουν από το μνημόνιο. Υποκριτές. Μια ερώτηση που γίνεται για να μην απαντηθεί, είναι απλά η τυπική διαδικασία επικύρωσης του ξεπουλήματος. Μετά μου λέτε ότι η αριστερά δεν φταίει όταν χρόνια τώρα επικυρώνει τα αίσχη των κεντροδεξιών. Δεν διαφέρει σε τίποτα από τον διεφθαρμένο υπάλληλο που κάνει τα στραβά μάτια και υπογράφει.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι προτιμώ την αλήθεια στην όλη ιστορία.

Και η αλήθεια είναι ότι με τα όσα γίναν μέχρι τώρα το αποτέλεσμα δεν έρχεται. Και αυτό όχι μόνο γιατί η συνταγή δεν είναι σωστή (το παραδέχθηκαν οι ίδιοι τους άλλωστε) ή ότι οι άνθρωποι που ενεπλάκησαν αποδείχθηκαν μικροί (και όχι μόνο , είμαι πολύ ευγενικός εδώ) αλλά ότι το σκεπτικό με το οποίο έγιναν όλα αυτά ήταν εξαρχής εναντίον της πατρίδας μας.

Βάλε παράδοση της χώρας , συμφωνίες κάτω από το τραπέζι με δανειστές , προσωπικές υποσχετικές επιστολές αρχηγών κομμάτων (πρωτοφανή πράματα για ευνομούμενο κράτος) , χαριστικές ρυθμίσεις σε ιδιωτικές εταιρίες (Siemens) , απίστευτα δώρα σε φίλους τραπεζίτες (η χρεωκοπημένη Πειραιώς πήρε δώρο την καλή Αγροτική και έπειται συνέχεια) και όχι μόνο (Λάτσης , Golden Hall) και χίλια δύο άλλα με τα καλύτερα να έρχονται - βλέπε ΟΠΑΠ , ΔΕΗ , ΕΥΔΑΠ , κλπ.

Προτιμώ λοιπόν έναν επικίνδυνο (άραγε για ποιους;) πολιτικό που θα κάνει αυτά που περιγράφεις με εθνικό νόμισμα αποσαφηνίζοντας την κατάσταση παρά όλους αυτούς τους "ασφαλείς" λάτρεις του Ευρώ που προσπαθούν να μας σώσουν εδώ και δύο χρόνια με τον ίδιο τρόπο περιμένοντας διαφορετικό αποτέλεσμα.

Θα βρεθεί λοιπόν κανείς να μας πει την αλήθεια όπως πραγματικά είναι και όχι όπως μας την παρουσιάζουν ή θα ήθελε να είναι ; Εδώ είναι το ζήτημα.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.