Jump to content



Χρεοκοπία Ελλάδας


Chosen

Recommended Posts

όταν βρεις τρόπο να περάσεις σε θετικούς προϋπολογισμούς και ανάπτυξη χωρίς ιδιωτικοποιήσεις, σμίκρυνση του κράτους και χωρίς εκβιασμούς και τσαμπουκάδες που δεν περνάνε, πες το να το κάνουμε.

Θεωρίες.

Ισλανδια....

Ελα ωραια η πλακα αλλα μην τρελλαθουμε τωρα οτι η οδος του Τζημερου/Θατσερ/Φριντμαν ειναι η μοναδικη αληθεια για εξοδο απο την κριση.

Υπαρχουνε ενα καρο τροποι να βγεις απο την κριση. Με καποιον θα κοντραριστεις θελοντας και μη!

Οι εκβιασμοι και οι τσαμπουκαδες θα υπαρχουνε παντου. Το θεμα ειναι ποιους θα αποδεχτεις. Τους "εκβιασμοι και τσαμπουκαδες" των απο πανω στους απο κατω... ή τους "εκβιασμοι και τσαμπουκαδες" των απο κατω στους απο πανω?

Link to comment
Share on other sites

^^ sorry αλλά δεν θα γράψω τέτοιες βλ@κείες που προτείνει ο "έξυπνος" Δούκας... έχω πει πως θα βρουν δουλειά..

δεν αναφεροταν σε σενα... β "γενικος" ηταν και πηγαινε με την ροή των ποστς : P

λοιπόν να σοβαρευτουμε τωρα....

ΑΝΕΡΓΕ !!! παρε κανα γαντι (υπαρχουν και φθηνα μην γκρινιαζεις !!) και αφου δεν κατεβαινεις στους δρομους

κατεβα να μασεις κανα σκουπιδι.....και να βοηθησεις και καμια επιχειριση τωρα που σ εχει αναγκη

ΑΙΝΤΕ...λεμε ολο σπιτι καθεσαι....και δημιουργεις σκουπιδια χωρις λογο :hehe:

Link to comment
Share on other sites

ποιος Τζήμερος και πράσινα άλογα...μετά τις εκλογές απλά την έχασε την μπάλα...Ασόβαρος πολύ.

Ξεχάστε τους τσαμπουκάδες λέω εγώ να επικεντρωθούμε στο πρόβλημα (το οποίο αυτή την στιγμή λέγεται 1. ανεργία 2. υπερύπερφορολόγηση 3. τερατώδες κράτος) και να κάνουν ότι μπορούν και να κάνουμε ότι μπορούμε για να το λύσουμε.

π.χ. μια άμεση λύση είναι να αφήσουμε τις διαμάχες μεταξύ μας (και μαζί και τα κόμματα) και να συνεργαστούν όλοι ώστε να φανεί ότι η χώρα είναι σωστός τόπος για να βάλει ένας επενδυτής τα λεφτά του και να δημιουργηθούν δουλειές... e.g. Canada που αντιμετώπισε αντίστοιχο πρόβλημα πριν από 20 χρόνια (νομίζω) και τα δύο μεγάλα κόμματα συνεργάστηκαν απόλυτα ώστε να το αντιμετωπισουν... Εδώ κάθονται και ασχολούνται με την λίστα Lagarde και την Βίλα Αμαλίας και πετάνε την μια ανακοίνωση μετά την άλλη...Γελοιότητες...

Γιατί ωραίοι οι τσαμπουκάδες αλλά να δούμε τα μούτρα μας στον καθρέφτη και να αναρωτηθούμε τι φταίει, τι έφταιξε κλπ δεν το κάνουμε και τα ρίχνουμε στους Γερμανούς και στους Νεφελίμ..

edit: [MENTION=4508]Dem[/MENTION] έτσι όπως γράφτηκε φάνηκε ότι πήγαινε σε μένα ακριβώς anyway...Σορρυ :p

Link to comment
Share on other sites

ποιος Τζήμερος και πράσινα άλογα...μετά τις εκλογές απλά την έχασε την μπάλα...Ασόβαρος πολύ.

Ξεχάστε τους τσαμπουκάδες λέω εγώ να επικεντρωθούμε στο πρόβλημα (το οποίο αυτή την στιγμή λέγεται 1. ανεργία 2. υπερύπερφορολόγηση 3. τερατώδες κράτος) και να κάνουν ότι μπορούν και να κάνουμε ότι μπορούμε για να το λύσουμε.

π.χ. μια άμεση λύση είναι να αφήσουμε τις διαμάχες μεταξύ μας (και μαζί και τα κόμματα) και να συνεργαστούν όλοι ώστε να φανεί ότι η χώρα είναι σωστός τόπος για να βάλει ένας επενδυτής τα λεφτά του και να δημιουργηθούν δουλειές... e.g. Canada που αντιμετώπισε αντίστοιχο πρόβλημα πριν από 20 χρόνια (νομίζω) και τα δύο μεγάλα κόμματα συνεργάστηκαν απόλυτα ώστε να το αντιμετωπισουν... Εδώ κάθονται και ασχολούνται με την λίστα Lagarde και την Βίλα Αμαλίας και πετάνε την μια ανακοίνωση μετά την άλλη...Γελοιότητες...

Γιατί ωραίοι οι τσαμπουκάδες αλλά να δούμε τα μούτρα μας στον καθρέφτη και να αναρωτηθούμε τι φταίει, τι έφταιξε κλπ δεν το κάνουμε και τα ρίχνουμε στους Γερμανούς και στους Νεφελίμ..

edit: [MENTION=4508]Dem[/MENTION] έτσι όπως γράφτηκε φάνηκε ότι πήγαινε σε μένα ακριβώς anyway...Σορρυ :p

Μα τα 2 μεγάλα κόμματα συνεργάζοντε εδώ και πάνω από έναν χρόνο (απλά κάπου στην πορεία το πρώτο κόμμα έγινε τρίτο και το δευτερο πρώτο), είδες καμιά βελτιώση εσυ?

Οι διαμάχες μεταξύ μας θα υπάρχουν πάντα, και είναι απόλυτα λογικό αφού εγώ λέω ότι θα γλυτώσουμε με τον τρόπο Α, εσύ με τον τρόπο Β και κάποιος άλλος με τον τρόπο Γ...

Αυτά που αναφέρεις ως προβλήματα δεν είναι προβλήματα, είναι τα αποτελέσματα της τρέχουσας πολιτικής. Το πρόβλημα είναι η τρέχουσα πολιτική που παραμένει ίδια και απαράλακτη τα τελευταια 30+ χρόνια, αυτή είναι που πρέπει να αλλάξει για να διορθωθούν τα πράγματα, δεν διαφωνούμε σε αυτό, διαφωνούμε στο τι πολιτική θα ακολουθήσουμε.

Γελοιότητα ο τρόπος που παρουσιάζουν τα ΜΜΕ την Βίλα Αμαλίας, που την έχουν κάνει γιάφκα τρομοκρατικής οργάνωσης? Γελοιότητα που η τωρινή κυβέρνηση, καλύπτει τις 2 προηγούμενες στο θέμα της φοροδιαφυγής και το θέμα της πολιτικής ευθύνης? Γελοιότητα που οι προηγούμενες 2 κυβερνήσεις έβαζαν φόρους, μείοναν συντάξεις και μισθούς, ενώ παράλληλα δεν αντιμετώπισαν καθόλου την φοροδιαφυγή και έκρυβαν φορολογικά στοιχεία συγγενών τους? Γελοιότητα που πάνε να τα φορτώσουν όλα σε έναν άνθρωπο για να την βγάλη καθαρή ο επομενος υπουργός οικονομικών που τυγχάνει να είναι μέλος της συγκυβέρνησης?

Τέλος, Ισλανδία, Καναδάς, Ολλανδία κτλ.. είναι διαφορετικές χώρες, με διαφορετική κουλτούρα και κοινωνία, δεν μπορείς να πάρεις κάτι από εκεί και να το βάλεις πάνω στην Ελλάδα και να περιμένεις να δουλέψει. Για να δουλέψει σωστά θα πρέπει να πάρεις πολλά πράγματα υπόψιν σου, με αποτέλεσμα στο τέλος, πρακτικά να συμφέρει από την αρχή να είχες φτιάξει κάτι άλλο.

Λέμε π.χ. για ιδιώτες στα πανεπιστήμια, στην Ελλάδα όμως τίποτα δεν γίνεται χωρίς την μιζούλα, χωρίς την θεσούλα, χωρίς την βαλιτσούλα κτλ.. Πρέπει να αλλάξεις πολύ ένα μοντέλο για να δουλέψει εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Τέλος, Ισλανδία, Καναδάς, Ολλανδία *Ιράν, Αλβανία, Πακιστάν κτλ.. είναι διαφορετικές χώρες, με διαφορετική κουλτούρα και κοινωνία, δεν μπορείς να πάρεις κάτι από εκεί *ακόμα και ανθρώπους και να το βάλεις πάνω στην Ελλάδα και να περιμένεις να δουλέψει .

Δεν πρόκειται να αναλωθώ σε καμιά βιλα Αμαλίας, θέλω μονο να σταθώ στο σημείο που quotαρω απο τον φίλτατο Myralis και να αγναντέψω λίγο προς τον χώρο της αριστεράς ρωτώντας το εξής: Τα σημεία στα οποία εχω παραφράσει παίζουν μπάλα ή... εκει παραβιάζουμε αλλα δικαιώματα;

Link to comment
Share on other sites

Δεν πρόκειται να αναλωθώ σε καμιά βιλα Αμαλίας, θέλω μονο να σταθώ στο σημείο που quotαρω απο τον φίλτατο Myralis και να αγναντέψω λίγο προς τον χώρο της αριστεράς ρωτώντας το εξής: Τα σημεία στα οποία εχω παραφράσει παίζουν μπάλα ή... εκει παραβιάζουμε αλλα δικαιώματα;

Ότι ισχύει στα πολιτικο-εργασιακο-κοινωνικά μοντέλα ισχύει και για τους ανθρώπους νομίζω.

Δεν θα λειτουργήσουν (και δεν λειτουργούν) σωστά αν δεν πάρεις πολλά άλλα πράγματα υπόψιν σου (όχι εσύ, γενικά μιλάω).

Ο Πακιστανός, θα δουλέψει όπως έχει μάθει από την χώρα του, και τα λεφτά που θα πάρει θα του φανούν χρυσός, αλλά δεν λειτουργεί σωστά έτσι, γιατί τα ταμεία δεν παίρνουν λεφτά, γιατί ο Πακιστανός βρήκε δουλειά αν και παράνομα στην χώρα και τα λεφτά που δεν έδωσε ο εργοδότης στον Πακιστανό για να του βγει φθηνά, τα πληρώνουμε όλοι μας όταν ο Πακιστανός πάει στο νοσοκομείο.

Όλα αυτά γιατί δεν πήραμε υπόψιν μας το μυαλό του Έλληνα που πάει να βγάλει από την μύγα τσίγκι.

Στην Γερμανία πως δούλεψε το σύστημα όταν Έλληνες μετανάστες πήγαιναν εκεί παλιότερα? Στην Ολλανδία που είμαι τώρα, πως γίνεται να βλέπω ανθρώπους από όλες τις εθνικότητες και να μην υπάρχει πρόβλημα? Απλή απάντηση, λειτουργούσαν και λειτουργούν όλα διαφορετικά, από την στιγμή που εμείς τους μετανάστες εμ τους αφήνουμε να μπαίνουν στην χώρα, εμ δεν μπορούμε να τους διώξουμε, εμ τους συμπεριφερόμαστε σκατένια, τι περιμένεις;;

Link to comment
Share on other sites

H Μέρκελ σαν «ντίλερ» και η ΔΕΗ | INFOWAR

"H Γερμανίδα καγκελάριος προωθεί συμφέροντα Γερμανικών πολυεθνικών που διέλυσαν ευρωπαϊκές οικονομίες στο πέρασμά τους. Ο ρόλος του Αθανασόπουλου και η ΔΕΗ. "

Link to comment
Share on other sites

χάνεις την ουσία... η ουσία είναι ότι οι Λετονοί αντιμετώπισαν το πρόβλημα κόβοντας τις δαπάνες του κράτους δραστικά και όχι με φόρους, μεγάλες μειώσεις μισθών, έκτακτες εισφορές και ΕΕΤΗΔΕ τα οποία είναι οι κύριοι λόγοι που αυτή τη στιγμή η ανεργία είναι στο 25% (και βάλε)... Μείωσαν το κράτος τους φτάσανε στην μείωση της οικονομίας τους το 25% μέσα σε ένα χρόνο, αλλά από τον επόμενο έχουν ανάπτυξη και η ζημιά διορθώνεται... Εδώ από το 2007 είμαστε σε ύφεση. Άρα έπρεπε να μειώσουν το κράτος και τις δαπάνες τότε που ήξεραν (?) τι έρχεται, αλλά δεν έκαναν τίποτα παρά γιγάντωσαν περαιτέρω τον δημόσιο τομέα...Ίσως και να την γλιτώναμε...

Τους λετονους τους ρωτησε κανεις πως ζουνε?

Αλλο πραγμα οι "δεικτες" και αλλο η πραγματικοτητα

Και η Ελλαδα εχει Κατα Κεφαλην εισοδημα κοντα στις ~22.000 ευρωνια, αλλα αυτα υπολογιζονται με τα εκατομυρια του Κοκαλη και τα 360/μηνα απο το ταμειο ανεργειας (οσον το παιρνουν) :suicide2:

Btw, το Κατα Κεφαλην Εισοδημα στην Λετονια ειναι περιπου το 1/3 της Ελλαδας :rubik:

Οι μεσοι δεικτες δεν εχουν καμια σημασια απο μονοι τους

Η στατιστικη ως γνωστον ειναι ενας εξυπνος τροπος για να παρουσιασεις την αληθεια που θελεις :dirol:

^^ sorry αλλά δεν θα γράψω τέτοιες βλ@κείες που προτείνει ο "έξυπνος" Δούκας... έχω πει πως θα βρουν δουλειά..

Για πες μου και μενα γιατι με ενδιαφερει :baby:

Link to comment
Share on other sites

όταν βρεις τρόπο να περάσεις σε θετικούς προϋπολογισμούς και ανάπτυξη χωρίς ιδιωτικοποιήσεις, σμίκρυνση του κράτους και χωρίς εκβιασμούς και τσαμπουκάδες που δεν περνάνε, πες το να το κάνουμε.

Θεωρίες.

Βλέπεις εχουμε μια θεμελιώδη διαφορά στην οπτικη μας γωνία επι του προβλήματος: Εσυ βλέπεις με αριθμους :big_boss: και εγω με ανθρώπους :hug:

Link to comment
Share on other sites

, τα πληρώνουμε όλοι μας όταν ο Πακιστανός πάει στο νοσοκομείο.

Ενώ όταν πάω εγώ δεν με εξετάζουν με τίποτα αν δεν έχω ασφάλιση ή πληρώσω επί τόπου. Για να σωθούμε θα πρέπει να πάψουμε να είμαστε ο "φιλάνθρωπος" των Βαλκανίων.

Συγγενικό μου πρόσωπο δουλεύει σε εντατική δημόσιου νοσοκομείου. Συνεχώς φέρνουν λαθρομετανάστες, που καίγονται κλέβοντας καλώδια της ΔΕΗ ή απο παράνομη υλοτομία και όχι μόνο τους περιθάλπουν δωρεάν (χιλιάδες ευρώ αν δεις πόσο κοστίζει το κρεβάτι στην εντατική τη μέρα) αλλά δεν λένε και από που είναι με καμία παναγία. Οι Αλβανοί κτλ παρακαλάνε να μην τους στείλουν σε νοσοκομείο εκεί γιατί δεν έχουν ούτε γάζα και τα ασθενοφόρα είναι άδεια.

Νομίζω ότι κάποτε πρέπει να τελειώσει αυτή η ιστορία...μας ψόφησαν στα χαράτσια και στους φόρους αλλά εκεί δεν ακουμπάει κανείς.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=2868]Myralis[/MENTION]

στο έχω ξαναπεί όσο πιστεύεις εσύ και όλοι μας ότι ο Έλληνας δεν μπορεί να αλλάξει νοοτροπία, στα ίδια σκ..τα θα μείνουμε εις τον αιώνα τον άπαντα... Αυτό που βλέπουμε τα τελευταία 2 χρόνια (κυβέρνηση συνεργασίας) είναι για την Ελλάδα πρωτόγνωρο..Δεν λέω ότι αυτοί που είναι τώρα θα πετύχουν..Γελοίοι είναι και επικίνδυνοι... Αλλά οι κυβερνήσεις που είχαν 170+ βουλευτές και η αντιπολιτεύσεις που σε ότι πήγαινε να κάνει η εκάστοτε κυβέρνηση έλεγε πάντα όχι είναι αυτό που δεν μου αρέσει εμένα καθόλου. Μετά αλλάζαν απλά οι ρόλλοι.

υγ. Το ΠΑΣΟΚ ήταν μεγάλο κόμμα...Έγινε μικρό και τεράστιο μέρος των ψηφοφόρων του και μελών του πήγαν σε σας και πλέον είστε εσείς μεγάλο κόμμα με ότι ευθύνη συνεπάγεται. Ετοιμαστείτε να κυβερνήσετε και μακάρι να μου αλλάξετε την γνώμη. Ειλικρινά το εύχομαι.

[MENTION=14120]narta[/MENTION]

Δηλαδή εγώ λες τώρα ότι γουστάρω να μπει ο κόσμος στην ανεργία και ότι είμαι υπάνθρωπος...:worship:

Μακάρι να μπορούσε το κράτος να έχει 2, τι λέω όχι 2, 5 εκατομύρια Δημ. Υπαλλήλους και να μπορούσε να τους συντηρεί χωρίς να έχουμε διαφθορά. Ουτοπία...

@CrazyAnt

σαφώς και διαφορετικοί οι Λετονοι.. Το λέω κιόλας ότι εμείς εδώ έχουμε ευρώ. Πολύ απλά θα το πω δουλειά θα βρει κανείς ΜΟΝΟ εάν επενδυτές θελήσουν να βάλουν τα λεφτουδάκια τους εδώ και να φτιάξουν εταιρείες και να δημιουργηθούν θέσεις εργασίας. Μέχρι τότε δυστυχώς θα βγαίνουν Δούκες και Δούκισες και θα πετάνε κοτσάνες και πολύ δύσκολα θα βρίσκει κανείς μια καλή δουλειά που θα τον συντηρεί. Όσοι ελπίζουν να φάνε από το δημόσιο που χρεωκόπησε ή να βρουν μια θεσούλα σε αυτό καλά θα κάνουν να το ξεχάσουν γιατί πολύ απλά λεφτά για επνδύσεις το δημόσιο και προσλήψεις δεν έχει...

Link to comment
Share on other sites

Δεν έσπρωχνε πασοκ η ελευθεροτυπία, σύριζα/συνασπισμό έσπρωχνε και αριστερό χώρο γενικότερα, αλλά ήταν η πιο τίμια από τις μεγάλες εφημερίδες.

Αμα σε καλύπτει ας πούμε οτι έκανε κρεβάτι και με τους 2 όποτε συνέφερε.

Το θέμα δεν είναι μόνο αυτό. Είναι οτι έφυγε χρήμα μπάμ μπάμ και χωρίς πολλά πολλά.

Το Σεπτέμβριο πάλι μέτρα θα πρέπει να πάρουν και πάλι θα κοροιδευόμαστε.

Η τωρινή οικονομική ένεση πέραν του οτι εξαφανίστηκε και δεν πήγε εκεί που έπρεπε ήταν ένα

επικοινωνιακό/πολιτικό τρυκ για τον υπόλοιπο κόσμο.

ΕΟΤ, λογαριασμοί φαντάσματα και άλλα κουλά. Και αυτό είναι μόνο μια μικρή γαρνιτούρα σε όσα έχουν γίνει.

Φαντάσου πόσοι ακόμα υπάρχουν σε ονόματα υπεράνω υποψίας εδώ και στο εξωτερικό με λαμόγια διαχειριστές.

Φυλακή δεν είδα να μπαίνει κανείς όμως ΑΠΟ ΠΟΛΙΤΙΚΟΥΣ ΕΝ ΕΝΕΡΓΕΙΑ ουτε να του τα παίρνουν ΟΛΑ.

ΑΝ δεν ξηλωθεί απο πάνω μέχρι κάτω ΟΛΗ η πολιτική σκηνή μαζι με κάποιους άλλους προκοπή δεν υπάρχει.

Αλλα αυτό δεν συμφέρει ομως τις τράπεζες και κάποιους επιχειρηματίες.

Έγινε επεξεργασία από Seaside
Link to comment
Share on other sites

[MENTION=14120]narta[/MENTION]

Δηλαδή εγώ λες τώρα ότι γουστάρω να μπει ο κόσμος στην ανεργία και ότι είμαι υπάνθρωπος...:worship:

Μακάρι να μπορούσε το κράτος να έχει 2, τι λέω όχι 2, 5 εκατομύρια Δημ. Υπαλλήλους και να μπορούσε να τους συντηρεί χωρίς να έχουμε διαφθορά. Ουτοπία...

Καταλαβες λάθος. Δεν ειπα οτι εισαι υπάνθρωπος ή οτι γουσταρεις την ανεργια, ειπα οτι τα βλέπεις απο την σκοπια των αριθμων. Δεν βγαίνουν οι αριθμοι, αρα πρεπει να κανουμε αυτο. Η πραγματικοτητα εχει και αλλους παραγοντες περα απο τα οικονομικα μεγεθη.

Σαφως μπορει με αποφάσεις στηριζόμενες σε στατιστικες, υψος ελλειματος και χρεους να φτάσεις μια χωρα να εχει ικανοποιητικα οικονομικα μεγεθη. Αν ομως αυτο εχει ως αποτελεσμα ενα τραγικο brain drain, ποιοτητα ζωης αθλια, μειωση του προσδοκιμου χρονου ζωης και υπογεννητικοτητα, τί να το κανω; Τί να κανω μια χωρα με χαμηλη ανεργια μεν, αλλα που το κατα κεφαλην εισόδημα φτάνει μονο λιγο πανω απο το οριο της φτώχιας; Και ολα αυτα ειναι μακροπρόθεσμα αποτελεσματα, δεν θα φανουν αυριο. Μπορει να μειωσεις το έλλειμα και το χρέος και να εχεις και τα περιφημα πρωτογενη πλεονάσματα αλλα να εχουν μεινει στην χωρα, γεροι, αυτοι που δεν μπορουν εκ των καταστασεων αν φυγουν και πετρες;

Σκεψου λιγο διαφορετικα. Εχουμε πιαστει μεσα σε μια δινη αριθμων και χασαμε την ουσια.

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβες λάθος. Δεν ειπα οτι εισαι υπάνθρωπος ή οτι γουσταρεις την ανεργια, ειπα οτι τα βλέπεις απο την σκοπια των αριθμων. Δεν βγαίνουν οι αριθμοι, αρα πρεπει να κανουμε αυτο. Η πραγματικοτητα εχει και αλλους παραγοντες περα απο τα οικονομικα μεγεθη.

Σαφως μπορει με αποφάσεις στηριζόμενες σε στατιστικες, υψος ελλειματος και χρεους να φτάσεις μια χωρα να εχει ικανοποιητικα οικονομικα μεγεθη. Αν ομως αυτο εχει ως αποτελεσμα ενα τραγικο brain drain, ποιοτητα ζωης αθλια, μειωση του προσδοκιμου χρονου ζωης και υπογεννητικοτητα, τί να το κανω; Τί να κανω μια χωρα με χαμηλη ανεργια μεν, αλλα που το κατα κεφαλην εισόδημα φτάνει μονο λιγο πανω απο το οριο της φτώχιας; Και ολα αυτα ειναι μακροπρόθεσμα αποτελεσματα, δεν θα φανουν αυριο. Μπορει να μειωσεις το έλλειμα και το χρέος και να εχεις και τα περιφημα πρωτογενη πλεονάσματα αλλα να εχουν μεινει στην χωρα, γεροι, αυτοι που δεν μπορουν εκ των καταστασεων αν φυγουν και πετρες;

Σκεψου λιγο διαφορετικα. Εχουμε πιαστει μεσα σε μια δινη αριθμων και χασαμε την ουσια.

ωραία ήθελα λοιπόν να απαντήσεις έτσι γιατί αυτά που γράφεις είναι αποτελέσματα άκρατου νεοφιλελευθερισμού (όπως είναι ο ορισμός του άκρατου φιλελευθερισμού της αριστεράς και μου τον έχεις ταμπελώσει άδικα) την οποία εγώ δεν υποστηρίζω. Έχω πει σε παλαιότερο ποστ ότι τώρα αν απολύσουν 300Κ δ.υ. θα έχουμε σοβαρό πρόβλημα, αλλά αν το έκαναν πριν τώρα δεν θα ήμασταν εδώ. Όπως φυσικά να μην τους προσλάμβαναν καθόλου.

Σκέψου λίγο αν για παράδειγμα μια υπηρεσία του ΙΚΑ/ΔΟΥ οτιδήποτε, μηχανογραφηθεί, και για αυτήν την υπηρεσία χρειαζόσουν 100 υπάλληλους. Θα τους θες μετά και τους 100 αν δεν μπορείς αυτούς να τους εκμεταλλευθείς αλλού; Θα σου πω και το άλλο που το έχω ξαναπεί. Το κράτος το 1980 δούλευε καλύτερα από ότι δουλεύει τώρα με 300.000 δημ. υπαλλήλους. Πως δλδ έχουμε τώρα 1.000.000+ και δεν λειτουργεί σωστά;

Τελοσπάντων η αγορά αν έχει χαμηλή ανεργία δημιουργεί ανταγωνισμό στις εταιρείες για το ποια θα πάρει τον καλό εργαζόμενο με αποτέλεσμα σιγά σιγά αλλά σταθερά να αυξάνονται οι μισθοί τους. Επίσης αν έχεις χαμηλή ανεργία, δεν μπορεί ο εργοδότης να σου πει, εγώ θα σου δώσω 500 ευρώ και αντε και γ.....υ γιατί πίσω από εσένα περιμένουν άλλο 1.000.000 άνεργοι. Μόνο λοιπόν αν δημιουργηθούν εταιρείες/βιομηχανίες με λεφτά που θα έρθουν από έξω ή θα εξάγουν το προιόν τους θα δει η χώρα προκοπή ώστε να μπορέσει να συντηρήσει συνταξιούχους, δημόσιο τομέα και υγεία για όλους .- Φυσικά το παραπάνω δεν μπορεί να γίνει μαγικά μέσα σε ένα χρόνο. Θέλει σίγουρα μια δεκαετία και ο Έλληνας να αλλάξει μυαλά και αρχικά να σεβαστεί τον συνάνθρωπο του που ο Μυράλις πιστεύει ότι δεν θα γίνει ποτέ γιατί είμαστε ζώα όρθια...

Σε αυτό που θα πω δεν μπορεί κανένας να μου αλλάξει την άποψη, όσο το κράτος μας είναι ένα τέρας, διαδικασιών, διαφθοράς, γραφειοκρατίας, διαφθοράς και πολλών ανθρώπων που έχουν επαναπαυτεί από την μονιμότητα, δεν πρόκειται να δούμε προκοπή και θα συνεχίζουμε να πληρώνουμε άδικους και τεράστιους φόρους, οι οποίοι το μόνο αποτέλεσμα που έχουν είναι αυτά που αναφέρεις αλλά και την συνεχή αύξηση της ανεργίας στον ιδ. τομέα.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=22080]tavliban[/MENTION]

Εσυ βλέπεις τον εξυγίανση του κράτους μονο αν μειωθει. Εγω βλέπω εξυγίανση αν εξορθολογηθει και γινει ανακτανομη υπαλληλων, μισθων, αξιολόγικης διαδικασίας και προαγωγών και πληρη μηχανογράφηση του. Ξεπουλώντας τα παντα δεν εξυγιαινεις κατι, απλα του κοβεις τις οποιες προοπτικες εξυγίανσης.

Και ξεκολλα με την καραμελα, επενδυσεις απ' εξω, λεφτα απ' εξω = αναπτυξη = καλυτερες συνθηκες. Αν ηταν ετσι, η γειτονικη Βουλγαρια, με χαμηλοτερο εργατικο κοστος απ' οτι εμεις θα ηταν παραδεισος επενδυσεων. Δεν ειναι. Παραδεισος ειναι η Κινα που βασιλευει η μιζα και το απολυταρχικο καθεστως.

Αν θες αναπτυξη...λαθος ΣΩΣΤΗ αναπτυξη, στην οποια οφελειται και ο επιχειρηματιας και ο εγραζόμενος, πρωτα θετεις ΣΩΣΤΟ και ΣΤΑΘΕΡΟ πλαισιο επενδυσεων (ευκολη εναρξη, σταθερο φορολογικο καθεστως και αυστηρη εφαρμογη εργατικης νομοθεσιας) και μετα ερχονται οι επενδυσεις. Το να εξαθλιωνεις τον εργατη, με καθεστωτα τρόμου και ανομιας οπως ισχυει σημερα, να αλλαζεις το φορολογικο καθε τρεις και λιγο με διευκρινησεις επι διευκρινησεων και καθε χρονο νεο τροπο φορολογησης και με το να αφηνεις ατιμώρητους τους λαδωμενους υπαλληλους δεν κανεις προκοπη εστω και αν φτασεις τους μισθους στα 100€/μηνα

Οσο γι αυτο:

Τελοσπάντων η αγορά αν έχει χαμηλή ανεργία δημιουργεί ανταγωνισμό στις εταιρείες για το ποια θα πάρει τον καλό εργαζόμενο με αποτέλεσμα σιγά σιγά αλλά σταθερά να αυξάνονται οι μισθοί τους. Επίσης αν έχεις χαμηλή ανεργία, δεν μπορεί ο εργοδότης να σου πει, εγώ θα σου δώσω 500 ευρώ και αντε και γ.....υ γιατί πίσω από εσένα περιμένουν άλλο 1.000.000 άνεργοι.

παρε χαμπαρι οτι τα στελεχη και οι απολυτα ειδικευμενοι εργατες ειναι μικρο ποσοστο του συνολικου εργατικου δυναμικου της χωρας. Εκτος αν μιλαμε μονο γι αυτο το ποσοστο που εχει την δυνατοτητα να διαπραγματευτει με αυτον τον τροπο. Το να εχεις ενα εξειδικευμενο στέλεχος του οικονομικου τμηματος ικανοποιημενο μισθολογικα δεν εχει σχεση αν πεις στον ανειδικευτο εργατη της παραγωγης "εγω θα σου δωσω 500€ μαυρα και αμα θες"

Έγινε επεξεργασία από narta
Link to comment
Share on other sites

[MENTION=22080]tavliban[/MENTION]

Εσυ βλέπεις τον εξυγίανση του κράτους μονο αν μειωθει. Εγω βλέπω εξυγίανση αν εξορθολογηθει και γινει ανακτανομη υπαλληλων, μισθων, αξιολόγικης διαδικασίας και προαγωγών και πληρη μηχανογράφηση του. Ξεπουλώντας τα παντα δεν εξυγιαινεις κατι, απλα του κοβεις τις οποιες προοπτικες εξυγίανσης.

Και ξεκολλα με την καραμελα, επενδυσεις απ' εξω, λεφτα απ' εξω = αναπτυξη = καλυτερες συνθηκες. Αν ηταν ετσι, η γειτονικη Βουλγαρια, με χαμηλοτερο εργατικο κοστος απ' οτι εμεις θα ηταν παραδεισος επενδυσεων. Δεν ειναι. Παραδεισος ειναι η Κινα που βασιλευει η μιζα και το απολυταρχικο καθεστως.

Αν θες αναπτυξη...λαθος ΣΩΣΤΗ αναπτυξη, στην οποια οφελειται και ο επιχειρηματιας και ο εγραζόμενος, πρωτα θετεις ΣΩΣΤΟ και ΣΤΑΘΕΡΟ πλαισιο επενδυσεων (ευκολη εναρξη, σταθερο φορολογικο καθεστως και αυστηρη εφαρμογη εργατικης νομοθεσιας) και μετα ερχονται οι επενδυσεις. Το να εξαθλιωνεις τον εργατη, με καθεστωτα τρόμου και ανομιας οπως ισχυει σημερα, να αλλαζεις το φορολογικο καθε τρεις και λιγο με διευκρινησεις επι διευκρινησεων και καθε χρονο νεο τροπο φορολογησης και με το να αφηνεις ατιμώρητους τους λαδωμενους υπαλληλους δεν κανεις προκοπη εστω και αν φτασεις τους μισθους στα 100€/μηνα

πλήρη μηχανογράφηση του δημ τομέα σημαίνει και απολύσεις καθώς πολλοί από αυτούς (όχι όλοι) θα γίνουν άχρηστοι...πάμε παραπέρα. Ποτέ δεν υποστήριξα τον "παράδεισο" των επενδυτών που λέγεται Κίνα και ούτε υποστηρίζω την εξαθλίωση του εργάτη και τις φορομπηχτικές διαθέσεις τις κυβέρνησης που (κατά την γνώμη μου πάντα) είναι για να πληρώνεται το τερατώδες κράτος που έχουμε. Όλα αυτά που γράφεις είναι σωστά για την ανάπτυξη και αυτό θέλω και εγώ και βάση αυτών των πλαισίων λέω για ανάπτυξη. Αλλά η καραμέλα που πιπιλάω που λες εσύ είναι ο μοναδικός τρόπος για να αναπτυχθεί η χώρα; Πως να το κάνουμε δηλαδή; θα περιμένουμε από το κράτος να επιχορηγεί (για μια ακόμα φορά) εταιρείες και επιχειρηματίες για να πάρουν μίζες ή οτιδήποτε; Όχι βέβαια... Δεν θέλω να πληρώσω και άλλους φόρους για την δικιά τους ανάπτυξη. Θέλω να τα βάλει ιδιώτης τα λεφτά. Θέλω το κράτος να αστυνομεύει τους επιχειρηματίες και να είναι αυστηρό απέναντί τους σε κινεζιές και σε φαινόμενα εκμετάλλευσης υπαλλήλων. Αυτός πρέπει να είναι ο ρόλος του.

Όπως το λες έρχεται ο tavliban ή ο narta πάει στις αρμόδιες αρχές καταθέτει τα χαρτιά του και μετά από μια μέρα (όχι μήνα η εβδομάδα) πρέπει να μπορεί να κάνει έναρξη εργασιών. Όχι να πηγαίνει π.χ. στον ΕΟΤ, να του ζητάνε μίζα και ούτω καθεξής...Πρέπει μετά να μειωθούν οι εισφορές προς το ΙΚΑ (για μένα να καταργηθούν και να αποφασίζω εγώ αν θέλω ΙΚΑ ή όχι, δικαίωμα μου στο κάτω κάτω της γραφής αν θέλω να παίρνω LCD 45άρα κάθε μήνα αντί να πληρώνω ένσημα. Θα μπαίνουν φόροι στο κράτος με την κατανάλωση που θα κάνω οπότε δεν θα χάσει ο παππούς το φαρμακάκι του), και εμένα θα συμφέρει λοιπόν και την εταιρεία η οποία θα μπορεί να πάρει 1 παραπάνω υπάλληλο ή να μου αυξήσει το μισθό...

Λαδωμένοι υπάλληλοι για μένα πάνε στον καιάδα (ψυρού) για παραδειγματισμό αλλά η παρούσα κυβέρνηση και η μελλοντική (ΣΥΡΙΖΑ) δεν με πείθουν ότι μπορούν να προχωρήσουν οποιαδήποτε μεταρρύθμιση αναγκαία στον Δημ. Τομέα. Πώς να το κάνουμε δλδ;

Τελοσπάντων ξέφυγα...

[MENTION=93]ΓιαγκΤ[/MENTION]

Δεν κόβω τίποτα...

http://www.acci.gr/acci/Portals/0/Departments/keme/Ereuna_dimYpal.pdf

[MENTION=14120]narta[/MENTION] στο edit σου...σαφώς εκεί πρέπει ο ανειδίκευτος να κάνει μια καταγγελία και ο εργοδότης να τιμωρείται παραδειγματικά. Όμως την γλυτώνουν γτ έχουν γνωριμίες μέσα στις υπηρεσίες. Σαφώς και έχει διαφορά και το γνωρίζω. Αλλά εδώ μιλάμε ότι γίνεται αυτό και σε ειδικευμένο προσωπικο, και μάλιστα έχει γίνει σε έναν πολύ καλό μου φίλο και συνάδελφο...Όταν έχει η χώρα ανεργία 25% βρίσκουν οι κ..οεταιρείες πάτημα για εκμετάλλευση..Με ανεργία στο 4-6% και αν ανοίγουν καινούργιες εταιρείες το βρίσκω πιο δύσκολο.

Έγινε επεξεργασία από tavliban
Link to comment
Share on other sites

[MENTION=93]ΓιαγκΤ[/MENTION]

Δεν κόβω τίποτα...

http://www.acci.gr/acci/Portals/0/Departments/keme/Ereuna_dimYpal.pdf

Σε πληθυσμό που καταμετρήθηκε στις 19.7.2012 μου αντιπαραθέτεις στοιχεία του 2009 .

Κυρίως όμως δεν κάνεις τον κόπο να μελετήσεις αυτά που βρήκες με πρόχειρο ψάξιμο.

Γιατί αν τα μελέταγες θα διαπίστωνες ότι βγάζει τους δημόσιους υπάλληλους 370.517 οι υπόλοιποι είναι 550.000 με συμβάσεις ορισμένου χρόνου και 177.600 στρατιωτικό προσωπικό.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.