Jump to content



Χρεοκοπία Ελλάδας


Chosen

Recommended Posts

Χε χε ναι ρε παλλίκαρε...ωραίος...

Προκύπτει από το μισθολογικό κόστος...Ένας υπάλληλος σε μια εταιρεία δεν κοστίζει 1000 ευρώ που πληρώνεται καθαρά μισθό, αλλά τα ασφαλιστικά του, ΦΜΥ κλπ... Ο καθαρός μισθός για μένα δεν πρέπει να μειωθεί φυσικά. Αλλά να μειωθούν τα έξοδα της ετιαρείας προς το κράτος. Εδώ κάθε χρόνο τα αλλάζουν και μια εταιρεία με ένα bussiness plan σοβαρό δεν μπορεί πλέον να κάνει σχεδιασμό.

Μπαστα!

Αν μειωθουν οι εισφορες, θα μειωθει και η περιθαλψη.

Σε προλαβαινω και λεω οτι αυτη τη στιγμη το Δημοσιο Συστημα Υγειας ειναι για τα μπαζα, αλλα θα πρεπει να βελτιωθει και οχι να απαξιωθει πληρως

Οι αλλαγες που επιρεαζουν τις επιχειρησεις, επιρεαζουν αντιστοιχα και του πολιτες παντως

Ειναι γεγονος πως οι συνεχομενες αλλαγες στην Ελλαδα και αυτη η ασταθεια δεν οφελει κανεναν.

Μετά είναι καλύτερα είναι να πληρώνουν λιγότερο φόρο από το 25% (?) που πληρώνουν τώρα και να μειωθεί στο 12,5% (το νούμερο είναι ο φορολογικός δείκτης επιχειρήσεων στην Ιρλανδία) και να είναι περισσότερες οι επιχειρήσεις (ώστε να αντισταθμιστεί η χασούρα της 50% μείωσης από το 25%) και φυσικά τα λεφτά που θα τις περισσέψουν να τα δώσουν σε επενδύσεις.

Εδω δεν θα επεκταθω γιατι δεν μπορουμε να κανουμε συγκριση 2 κρατων μονο στο φορολογικο τους.

Ειναι αρκετα πιο συνθετο απο τον φορολογικο συντελεστη και μονο και δεν νομιζω πως ειναι της παρουσης.

Θα μπορουσα και εγω πολυ ευκολα να σου αντιπροτεινω το φορολογικο της Σουηδιας, που απο ενα υψος εισοδηματος και πανω, ο φορος ειναι τοσο μεγαλος, που επι της ουσιας τα μεγαλα εισοδηματα φορολογουνται μεχρι και 40%-50% , κατι που στην Ελλαδα δεν γινεται ουτε για αστειο και κατα βαση τα εισοδηματα που πληττωνται φορολογικα ειναι τα χαμηλα και τα μεσαια που κυριολεκτικα τα εχουν ξεσκισει, ειδικα τα τελευταια 3 χρονια.

Μα ακριβώς αυτό είναι η Δημόσια Επένδυση. Επιχορηγεί το κράτος έναν δρόμο, εταιρεία και αυτό είναι επένδυση γιατί περιμένει τα λεφτά του πίσω.

αυτο ειναι μια μορφη δημοσιας επενδυσης μονο

δημοσια επενδυση ειναι και το να εξορυξεις τον Χρυσο απο την Χαλκιδικη σαν Κρατος και οχι να χαρισεις το Ορυχειο με 15 μυρια....

Το προβλημα στα εργα που γινονται στην ελλαδα, οπως πολυ καλα ξερεις, ειναι πως απο τη μια γινονται κατα κανονα με επαχθης ορους εις βαρος του Ελληνικου Δημοσιου και απο την αλλη οι ρητρες που μπαινουν (οταν και αν μπουν), ποτε δεν τιρουνται και οι επιχειρησεις που αναλαμβανουν καποιο εργο καθυστερουν και υπερχρεωνουν χωρις κυρωσεις..

Εαν οι διαγωνισμοι γινοντουσαν με μεγαλυτερη διαφανεια και λιγοτερο φαγωμα (γιατι παντου υπαρχει φαγωμα οπως ξερεις καλα,δεν ειναι ελληνικη πρωτοτυπια), τοτε οι δαπανες αυτου του ειδους θα ηταν πολυ χαμηλοτερες.

Δεν ειναι δυνατον να παραχωρεις την μεγαλυτερη επενδυση που εγινε στην Ελλαδα μετα την μεταπολιτευση και αναφερομαι στο Ελευθεριος Βενιζελος, στους ιδιωτες για να το εκμεταλευτουν εμπορικα για 50 χρονια...

Ουτε τα διοδια και μαλιστα χωρις κανεναν περιορισμο...

Τοσα διοδια που εχουν εισπραξει ολα αυτα τα χρονια, θα επρεπε να εχουμε γεμισει ασφαλτο μεχρι την Κρητη ;)

Τελος, στις δημοσιες επενδυσεις, το κρατος δεν περιμενει να παρει τα λεφτα του πισω, αλλα να προσφερει κοινωνικο προιον.Για αυτο και πολλες φορες, καποιες δημοσιες παροχες θα πρεπει να λειτουργουν με τιμολογια κατω του κοστους

Όχι δεν πληρώνουν φόρους από τον μισθό τους. Πληρώνουν φόρους μόνο για το σπίτι τους/αμάξι τους και γενικά όταν ξοδεύουν. ΦΜΥ για αυτούς δεν ισχύει (και φυσικά κρατήσεις ασφαλιστικού) και απλά είναι λογιστικό του κράτους. Δηλαδή το κράτος βάζει λεφτά από την μια τσέπη στην άλλη κοινός και ανακυκλώνουν το χρήμα, δεν παράγουν...Εγώ πληρώνω σαν ιδιωτικός ΦΜΥ, ασφάλεια που τα πληρώνει ο εργοδότης μου...

Κατι δεν ξερεις καλα εδω ή κατι μπερδευεις....

Ολοι οι δημοσιοι υπαλληλοι πληρωνουν κανονικοτατα Φορο Μισθωτων Υπαλληλων...

Η μονη διαφορα ειναι ενα μερος αυτου του φορου προεισπρατεται απο τον μισθο τους απευθειας, κατι που συμβαινει και στον ιδιωτικο τομεα φυσικα.Εγω για παραδειγμα σαν μισθωτος, ειχα παρακρατηση φορου απο τον μισθο μου 16% και οταν υπεβαλλα φορολογικη δηλωση το '10 πηρα επιστορφη,ενω για το '11 πληρωσα επιπλεον 700 ευρω

Τον Μαιο που υποβαλλουν φορολογικη δηλωση ομως, πληρωνουν κανονικα την οποια διαφορα προκυπτει, οπως και Ιδιωτικοι υπαλληλοι το ιδιο.

Ειναι ακριβως το ιδιο πραγμα

Πλεον μαλιστα, με την προκαταβολη φορου, ο μισθωτος προπληρωνει/προκαταβαλλει φορο καθ'ολη τη διαρκεια του ετους κατι που ειναι τραγικο και εγκληματικο...

Όχι δεν μπορείς. Ο λόγος είναι ότι μια εταιρεία όταν ... δουλειά σχετικά γρήγορα αλλού...

αυτο ειναι το θεωριτικο σχημα που θα επρεπε να υπαρχει, αλλα..

Επειδη ομως ο καπιταλισμος ειναι αντιφατικος απο τη φυση του, δεν εφαρμοζεται ποτε

Πλεον με την παγκοσμιοποιηση των αγορων, η μετακινηση του εργατικου δυναμικου σε ξενες χωρες, εχει κατα εναν τροπο, δημιουργησει μια παγκοσμια αγορα, οπου στην Ελλαδα και τον ευρωπαικο Νοτο για παραδειγμα εχουμε μονο χαμηλομισθους στον τομεα παροχης υπηρεσιων, στα Βαλκανια και την Ανατολικη ευρωπη εχουμε τους ειλωτες εργατες με 200 ευρω μισθο και στην Γερμανια και τον Πλουσιο Βορρα εχουμε τους Υπαλληλους υψηλων εισοδηματων (μηχανικους, κ.ο.κ):mamba:

Γιατί οι διαδικασίες για αν ανοίξεις επιχείρηση στην Ελλάδα ... έχει διάθεση να ρίξει τα λεφτά του...

Η παραγωγικη βαση στην Ελλαδα ξυλωθηκε απο τη δεκαετια του '80:baby:

Δεν εγινε για τους λογους που αναφερεις, αλλα ηταν εν οργανομενο σχεδιο ωστε η Ελλαδα να μην εχει παραγωγικη βαση και να ειναι ερμαιο των διαθεσεων των ισχυρων αυτου του κοσμου:big_boss:

Αυτα που αναφερεις ειναι η δικαιολογια που παρουσιαζεται για να δικαιολογηθει η παραπανω πραγματικοτητα.

Στην Βουλγαρια που ανοιγεις επιχειρηση μεσα σε 1 μερα και με ελαχιστο μετοχικο κεφαλαιο 1 ευρω, με εναν απο τους χαμηλοτερους φορολογικους συντελεστες για τις επιχειρησεις, γιατι δεν εχουν χεστει στο ταλιρο οι Βουλγαροι και ζουνε με μισθους 100-200 ευρω?:hmm:

Λοιπόν εκεί απλά το κράτος...χωμένοι στο κύκλωμα.

Η πραγματικοτητα παντως εχει δειξει πως οσο πιο φιλελευθερη πολιτκη ασκειται απο τις εκαστοτε κυβερνησεις, τοσο περισσοτερο ενεινεται ο κρατικος παρεμβατισμος και ο ελεγχος της αγορας.

Αυτο γιατι αν δεν γινει αυτη η παρεμβαση, τοτε οι επιχειρησεις θα φτιαχνουν μονο καρτελ και τιποτα αλλο:dots:

Το καρτελ της κινητης φυσικα και δεν εχει σπασει και αυτο φενεται πρακτικα.

Επιπλεον ομως, τα προστιμα που εχουν πεσει ειναι ελαχιστα εως μηδαμινα γιατι υπαρχει τεραστια ανοχη.

Ξερεις καλα πως για τον συγκεκριμενο κλαδο εχω παρα πολυ καλη εικονα

Σε πληροφορω πως μονο προειδοποιησεις πεφταν και οχι προστιμα:nerd:

Αν επεφταν τα προστιμα που επρεπε, δεν θα εκανε ο παροχος 20 μερες για να αφησει τς γραμμες ενος πελατη να κανουν φοριτοτητα, οταν υπαρχει νομοθετικη ρυθμιση που λεει οτι η φοριτοτητα πρεπει να γινει σε 3 ημερες...

Ακριβώς λοιπόν το κράτος πρέπει να διαλύσει κάθε διάθεση της ΟΠΟΙΑΣΔΉΠΟΤΕ εταιρείας για μονοπωλιακά προνόμια και μάλιστα να της βάζει ψήλους στα αυτιά ότι η αγορά θα ανοίξει περαιτέρω αν συνεχίζουν να κάνουν λακαμίες... Σήμερα στην Αθήνα γίνεται της μουρλής στους δρόμους γιατί κάνει απεργία το Μετρό και αναρωτιόταν ένας συνάδελφός μου... "μα καλά λακαμάς είμαι και πήρα κάρτα?" Ναι φίλε δυστυχώς...Θα μου πεις Μετρό είναι ένα, αλλά στα λεωφορεία στην Θεσσαλονίκη αν ήταν δύο ή τρία θα είχες την επιλογή να πας στα ΜΩΒ και στα ΤΥΡΚΟΥΑΖ π.χ. λεωφορεία αντί στα μπλε που έκαναν απεργία (που δεν θα έκαναν στην τελική).. Κερδισμένος θα ήσουν ΕΣΥ ...Κανένας άλλος...

Αυτο σου ξαναειπα πολλες φορες οτι δεν ισχυει στην πραξη γιατι οι εταιριες τα βρισκουν μεταξυ τους...

Δες το παραδειγμα των ακτοπλοικων γραμμων...Το ανεφερε και ο [MENTION=1498]SLN[/MENTION] ξανα...Γιατι δεν εχουν μειωθει οι τιμες των εισητηριων στα πλοια δηλαδη?

Τις απεργειες τις κανουν οι εργαζομενοι και οχι οι εταιριες.

Απεργια κανουν γιατι διεκδικουν καλυτερους ορους εργασιας...Ειναι δικαιωμα τους και καλα κανουν

Μακαρι να συμμετειχε πρισσοτερος κοσμος στις πανελλαδικες απεργιες και να πιεζε τους εργοδοτες ακομα περισσοτερο...

Ακομα και 10 εταιριες να υπαρχουν, το ειδανικο σεναριο θα ηταν να μπορουν να κανουν ολοι απεργια ταυτοχρονα σαν κλαδος...

Οποτε παλι σαν χρηστης της υπηρεσιας, το ιδιο προβλημα θα ειχες...

Και πραγματικα δεν μπορω να καταλαβω το αλμα σκεψης που κανεις, οτι εαν υπηρχαν 3-4-8 εταιριες με λεωφορεια, οι εργαζομενοι δεν θα εκαναν απεργια...

Ισα ισα, που αν θα υπηρχαν περισσοτερες απο μια εταιρια και εαν εκαναν απεργια οι υπαλληλοι μονο μιας εξ αυτων, ο εργοδοτης θα σκυλιαζε να βρει τροπο να κλεισει το θεμα γιατι οι ανταγωνιστες του θα του επερναν το μεριδιο της αγορας που ειχε

Με το μονοπωλειο που επικρατει ομως, ο εργοδοτης χεστηκε, γιατι σου λεει, ποσο θα αντεξουν να κανουν απεργια οι φουστηδες?Καποια στιγμη θα ζοριστουν χωρις λεφτα και θα αναγκαστουν να επιστρεψουν στην δουλεια και εγω παλι θα παρω τα φραγκακια μου.Ειδικα απο τη στιγμη που εχει και επιδοτηση για το εισητηριο απο το Κρατος...:dirol:

Link to comment
Share on other sites

Κανονικά είναι για τα ανέκδοτα, αλλά το βάζω εδώ λόγο context...

Για Παπακωνσταντίνου στείλτε Α1 στο 1545 Για Βενιζέλο Α2 στο 1545 για Παπανδρέου Α3 στο 1545 για Παπαδήμο Α4 στο 1545. Χρέωση: 30.000 ευρώ χρέος για κάθε έλληνα

(από FB)

Link to comment
Share on other sites

Επρεπε να ειμαι εκει χοντρέ να σε καθαρίσω και να μπω ισόβια.

Να γιατί τους μισώ. Εχουν θράσος να φωνάζουν και στον κόσμο οι αλήτες. ΑΚΟΥΣ ΕΚΕΙ αφησαν τις ανέσεις τους. Σας εβαλε ρε κανενας οπλο στο κεφάλι να κυνερνήσετε ? Αιντε εσεις και τα κωλοσυνδικάλια σας.

Στις επόμενες εκλογες πατε σπίτι σας βρωμοαληταριά.... Πηρε την λίστα απο το συρτάρι να το παίξει "αιμοκάθαρση" κι έτσι. Λες και δεν ήξερε 2 χρόνια οτι εβοσκε εκεί.

Δεν ξέρατε απο που ήρθαν τα λ7.

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=kmkTvrOzCzc]ο ΒΕΝΙΖΕΛΟΣ ουρλιάζει και είναι εκτός εαυτού ! - YouTube[/ame]

[ame]

[/ame]
Κανονικά είναι για τα ανέκδοτα, αλλά το βάζω εδώ λόγο context...

Για Παπακωνσταντίνου στείλτε Α1 στο 1545 Για Βενιζέλο Α2 στο 1545 για Παπανδρέου Α3 στο 1545 για Παπαδήμο Α4 στο 1545. Χρέωση: 30.000 ευρώ χρέος για κάθε έλληνα

(από FB)

Λίγα έβαλες....βαλε κανα ψιλό ακόμα.

Έγινε επεξεργασία από Seaside
Link to comment
Share on other sites

Μπαστα!

Αν μειωθουν οι εισφορες, θα μειωθει και η περιθαλψη.

Σε προλαβαινω και λεω οτι αυτη τη στιγμη το Δημοσιο Συστημα Υγειας ειναι για τα μπαζα, αλλα θα πρεπει να βελτιωθει και οχι να απαξιωθει πληρως

Οι αλλαγες που επιρεαζουν τις επιχειρησεις, επιρεαζουν αντιστοιχα και του πολιτες παντως

Ειναι γεγονος πως οι συνεχομενες αλλαγες στην Ελλαδα και αυτη η ασταθεια δεν οφελει κανεναν.

Όχι, γιατί όπως είπα τα λεφτά που θα έδινε ο εργοδότης μου σε μένα για ΙΚΑ θα τα έπαιρνα εγώ στο χέρι με αποτέλσμα να αυξήθεί η κατανάλωση, άρα και οι εισφορές σε φόρους προς το κράτος..Η αυτά τα λεφτά θα τα έπαιρνε ένας άλλος υπάλληλος που θα έπαιρνε η εταιρεία για να επεκταθεί...

Επίσης εγώ προσωπικά θέλω να είμαι ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ να ασφαλιστώ όπου επιθυμώ εγώ και όχι όπου ορίζει το κράτος. Σύμφωνούμε ότι το σύστημα υγείας είναι για τα μπάζα, αλλά γιατί να θέλω κιόλας να με περιθάλψει αυτό (φτου φτου χτύπα ξύλο)..Άρα πρόκειται αρχικά για μένα για θέμα ελευθερίας...

Εδω δεν θα επεκταθω γιατι δεν μπορουμε να κανουμε συγκριση 2 κρατων μονο στο φορολογικο τους.

Ειναι αρκετα πιο συνθετο απο τον φορολογικο συντελεστη και μονο και δεν νομιζω πως ειναι της παρουσης.

Θα μπορουσα και εγω πολυ ευκολα να σου αντιπροτεινω το φορολογικο της Σουηδιας, που απο ενα υψος εισοδηματος και πανω, ο φορος ειναι τοσο μεγαλος, που επι της ουσιας τα μεγαλα εισοδηματα φορολογουνται μεχρι και 40%-50% , κατι που στην Ελλαδα δεν γινεται ουτε για αστειο και κατα βαση τα εισοδηματα που πληττωνται φορολογικα ειναι τα χαμηλα και τα μεσαια που κυριολεκτικα τα εχουν ξεσκισει, ειδικα τα τελευταια 3 χρονια.

Μπορούμε, γιατί εδώ με τους υψηλούς φόρους (και φυσικά την αστάθειά του) κανένας μα κανένας επενδυτής δεν θέλει να έρθει εδώ..Αν δει φιλικό περιβάλλον τότε μόνο θα ελπίζουμε στο να δημιουργηθούν δουλειές.

αυτο ειναι μια μορφη δημοσιας επενδυσης μονο

δημοσια επενδυση ειναι και το να εξορυξεις τον Χρυσο απο την Χαλκιδικη σαν Κρατος και οχι να χαρισεις το Ορυχειο με 15 μυρια....

Το προβλημα στα εργα που γινονται στην ελλαδα, οπως πολυ καλα ξερεις, ειναι πως απο τη μια γινονται κατα κανονα με επαχθης ορους εις βαρος του Ελληνικου Δημοσιου και απο την αλλη οι ρητρες που μπαινουν (οταν και αν μπουν), ποτε δεν τιρουνται και οι επιχειρησεις που αναλαμβανουν καποιο εργο καθυστερουν και υπερχρεωνουν χωρις κυρωσεις..

Εαν οι διαγωνισμοι γινοντουσαν με μεγαλυτερη διαφανεια και λιγοτερο φαγωμα (γιατι παντου υπαρχει φαγωμα οπως ξερεις καλα,δεν ειναι ελληνικη πρωτοτυπια), τοτε οι δαπανες αυτου του ειδους θα ηταν πολυ χαμηλοτερες.

Δεν ειναι δυνατον να παραχωρεις την μεγαλυτερη επενδυση που εγινε στην Ελλαδα μετα την μεταπολιτευση και αναφερομαι στο Ελευθεριος Βενιζελος, στους ιδιωτες για να το εκμεταλευτουν εμπορικα για 50 χρονια...

Ουτε τα διοδια και μαλιστα χωρις κανεναν περιορισμο...

Τοσα διοδια που εχουν εισπραξει ολα αυτα τα χρονια, θα επρεπε να εχουμε γεμισει ασφαλτο μεχρι την Κρητη ;)

Τελος, στις δημοσιες επενδυσεις, το κρατος δεν περιμενει να παρει τα λεφτα του πισω, αλλα να προσφερει κοινωνικο προιον.Για αυτο και πολλες φορες, καποιες δημοσιες παροχες θα πρεπει να λειτουργουν με τιμολογια κατω του κοστους

Δυστυχώς η κοινωνική πολιτική (η υπέρμετρη για να είμαι σαφής) είναι μια από τις αιτίες που είμαστε εδώ. π.χ. δεν χρειαζόμασταν το ΤΡΑΜ, ή δεν χρειαζόμαστε ΠΑΝΤΟΥ σιδηρόδρομο. Με λίγα λόγια δεν πρέπει να κάνει το κράτος έργα που δεν χρειάζεται. Συμφωνώ ότι οι συμβάσεις που υπέγραψε το κράτος δεν είναι υπερ του...κάποιοι φάγανε καλά...

Κατι δεν ξερεις καλα εδω ή κατι μπερδευεις....

Ολοι οι δημοσιοι υπαλληλοι πληρωνουν κανονικοτατα Φορο Μισθωτων Υπαλληλων...

Η μονη διαφορα ειναι ενα μερος αυτου του φορου προεισπρατεται απο τον μισθο τους απευθειας, κατι που συμβαινει και στον ιδιωτικο τομεα φυσικα.Εγω για παραδειγμα σαν μισθωτος, ειχα παρακρατηση φορου απο τον μισθο μου 16% και οταν υπεβαλλα φορολογικη δηλωση το '10 πηρα επιστορφη,ενω για το '11 πληρωσα επιπλεον 700 ευρω

Τον Μαιο που υποβαλλουν φορολογικη δηλωση ομως, πληρωνουν κανονικα την οποια διαφορα προκυπτει, οπως και Ιδιωτικοι υπαλληλοι το ιδιο.

Ειναι ακριβως το ιδιο πραγμα

Πλεον μαλιστα, με την προκαταβολη φορου, ο μισθωτος προπληρωνει/προκαταβαλλει φορο καθ'ολη τη διαρκεια του ετους κατι που ειναι τραγικο και εγκληματικο...

Μάλλον εσύ μπερδεύεσαι. Κόιτα είναι απλό...έχει το κράτος 1.000.000 για ΜΙΚΤΟΥΣ μισθούς τους οποίους θα δώσει στους δημ. υπαλλήλους. Εσείς τώρα μου λέτε ότι ότι θα δώσει τα 800.000 και θα πάρει πίσω τα 200.000?? Συγγνώμη ρε παιδιά αλλά αυτό που λέτε δεν στέκει.. Μπορεί ΛΟΓΙΣΤΙΚΑ να πληρώνεται ΦΜΥ, αυτό όμως δεν σημαίνει ότι παράγεται λεφτά προς το κράτος. Όχι λοιπόν τα έξοδα του κράτους είναι καθαρά προς τους μισθούς των δημ. υπαλλήλων 800.000 και τα 200.000 απλά θα τα δώσει αλλού...δεν μετριώνται σαν έσοδο...Αυτά που πλήρωσες έξτρα είναι οι έκτακτες εισφορές και η εισφορά αλληλεγγύης. Δεν είναι ξαναλέω ΦΜΥ. ΝΑ το πω και αλλιώς. Δεν μπορεί δηλαδή να έχω εγώ (κράτος) εναν υπάλληλο (εσύ πχ.) να του δίνω 1000μικτά και να του λέω τώρα δώσε τα 200 για ΦΜΥ. Πολύ απλά δεν θα στα δώσω...

αυτο ειναι το θεωριτικο σχημα που θα επρεπε να υπαρχει, αλλα..

Επειδη ομως ο καπιταλισμος ειναι αντιφατικος απο τη φυση του, δεν εφαρμοζεται ποτε

Πλεον με την παγκοσμιοποιηση των αγορων, η μετακινηση του εργατικου δυναμικου σε ξενες χωρες, εχει κατα εναν τροπο, δημιουργησει μια παγκοσμια αγορα, οπου στην Ελλαδα και τον ευρωπαικο Νοτο για παραδειγμα εχουμε μονο χαμηλομισθους στον τομεα παροχης υπηρεσιων, στα Βαλκανια και την Ανατολικη ευρωπη εχουμε τους ειλωτες εργατες με 200 ευρω μισθο και στην Γερμανια και τον Πλουσιο Βορρα εχουμε τους Υπαλληλους υψηλων εισοδηματων (μηχανικους, κ.ο.κ):mamba:

Ξέρεις γιατί στον Βορά έχουνε τους καλούς υπαλλήλους μηχανικούς κλπ? Γιατί έχουν στήσει ευνοικό περιβάλλον για τις βιομηχανίες που εδώ απλά δεν υπάρχει. Όσο λοιπόν παραμείνουμε με χαμηλή ανεργία και καμία ανάπτυξη του βιομηχανικού/μεταποιητικού κλάδου, θα μας φταίνε οι Γερμανοί και μένα θα με λένε Γερμανοτσολιά...

Η παραγωγικη βαση στην Ελλαδα ξυλωθηκε απο τη δεκαετια του '80:baby:

Δεν εγινε για τους λογους που αναφερεις, αλλα ηταν εν οργανομενο σχεδιο ωστε η Ελλαδα να μην εχει παραγωγικη βαση και να ειναι ερμαιο των διαθεσεων των ισχυρων αυτου του κοσμου:big_boss:

Αυτα που αναφερεις ειναι η δικαιολογια που παρουσιαζεται για να δικαιολογηθει η παραπανω πραγματικοτητα.

Στην Βουλγαρια που ανοιγεις επιχειρηση μεσα σε 1 μερα και με ελαχιστο μετοχικο κεφαλαιο 1 ευρω, με εναν απο τους χαμηλοτερους φορολογικους συντελεστες για τις επιχειρησεις, γιατι δεν εχουν χεστει στο ταλιρο οι Βουλγαροι και ζουνε με μισθους 100-200 ευρω?:hmm:

Για μένα δεν υπήρχε οργανωμένο σχέδιο στο πως έφυγε η goodyear Και η PIrelli από δω. Μόνο αποτέλσμα κακής σοσιαλιστικής πολιτικής του "αήμνηστου" Α.Π.. Που να χεστούν στο τάληρο όταν επι χρόνια είχαν κομμουνισμό και τα συναφή...Επίσης έχουν τρελή διαφθορά (χειρότερα από δω) και τέλος, άμα συνεχίσουν έτσι να πήγαίνουν ελληνικές έδρες εκεί, θα χεστούν και στο τάληρο...Αναπτύσσονται σε συγρισή με εμάς...

Η πραγματικοτητα παντως εχει δειξει πως οσο πιο φιλελευθερη πολιτκη ασκειται απο τις εκαστοτε κυβερνησεις, τοσο περισσοτερο ενεινεται ο κρατικος παρεμβατισμος και ο ελεγχος της αγορας.

Αυτο γιατι αν δεν γινει αυτη η παρεμβαση, τοτε οι επιχειρησεις θα φτιαχνουν μονο καρτελ και τιποτα αλλο:dots:

True...Εδώ όμως ακούμε για φιλελευθερισμό και λέμε θα μας φάει ο Βελζεβούλ.

Το καρτελ της κινητης φυσικα και δεν εχει σπασει και αυτο φενεται πρακτικα...... που εχει και επιδοτηση για το εισητηριο απο το Κρατος...:dirol:

Άρα εσύ θες να παραμείνει το μονοπώλειο ως έχει και να ταλαιπωριώμαστε σαν πολίτες κάθε φορά που αυτοί κάνουν απεργία; Το ιδανικό σενάριο θα ήταν να μην κάνουν απεργία δηλαδή να μην έχουν παράπονο αυτοί και στην συνέχεια εμείς. Αλλά η γνώμη μου είναι ότι εκμεταλλεύονται το γεγονός ότι είναι οι μόνοι και εκβιάζουν τον εργοδότη τους (κράτος) ταλαιπωρώντας ΕΜΑΣ.

Το θέμα είναι ότι πολύ απλά ΕΓΩ σαν χρήστης των ΜΜΜ δεν θέλω να ταλαιπωρούμε όποτε ο ΟΑΣΑ, ΜΕΤΡΟ αποφασίσει να κινητοποιηθεί. Μόνο αν υπήρχαν ανταγωνιστές θα μπορούσα να απολάυσω ΜΜΜ κάθε στιγμή. In other words, η απεργία δεν πρέπει να έχει κακές συνέπειες στους πολίτες που θέλουν να μετακινηθούν και να πάνε στις δουλειές τους. Θα αναγκαστούν μετά να βγάλουν ή λεφτά από την τσέπη τους και εταιρείες θα ζημιωθούν επειδή οι πελάτες τους δεν πήγαν στην υπηρεσία που τους προσφέρουν (π.χ. η κοπέλα μου πάει χορούς τα απογεύματα, αφού δεν έχει μετρό τόσο καιρό η σχολή έχει χάσει 4 μαθήματα που πληρώνει, και έτσι απλά το κράτος χάνει λεφτάαααα και η επιχείρηση μπαίνει μέσα και σιγά σιγά θα το κλείσει κιόλας που λέει ο λόγος και 10 άτομα που δουλεύουν εκεί θα χάσουν την δουλειά τους ή θα τους μειωθεί ο μισθός..καλό ε?).

Τέλος το λες και μόνος σου... Συμφέρει και τους εργαζόμενους και τους αγώνες του. Μη μου πείτε ότι θα τους απολύσει όλους και θα τελειώσει εκεί το ζήτημα. Άντε να τους αντικαταστήσει μετά.

Έγινε επεξεργασία από tavliban
Link to comment
Share on other sites

--------------------------------------------------------

Όσον αφορά την Ελλάδα, βλέπουμε σε τι κατάσταση είναι ο ΟΣΕ και η ΣΤΑ.ΣΥ. Εγώ προσωπικά δεν έχω εμπιστοσύνη ότι το δημόσιο θα καταφέρει να τους εξυγειάνει. Η ιδιωτικοποίηση κατ' εμέ είναι η καλύτερη λύση πλην όμως ότι δεν μπορεί να γίνει βεβιασμένα και χωρίς πρότερες μελέτες. Δυστυχώς όμως πράγματα που έπρεπε να έχουν γίνει σε ορίζοντα δεκαετιών και εικοσαετιών, προσπαθούν να τα κάνουν σε 3 και 4 χρόνια.

Τά χεις δει από κοντά?

Ξέρεις πόσο στοιχίζουν?

Έχεις δει την ποιότητα υπηρεσιών?

Ξέρεις τι καθυστερήσεις παίζουν?

Η θεωρία είναι μια χαρά, αν τα δεις από κοντά θα καταλάβεις ότι μιλάμε για τεχνολογία 20 χρονών. Όταν πας στην Γερμανο-αυστρία και τα τρένα πάνε ρολόι (DB και OBB). Της Αγγλίας τα περισσότερα είναι χρέπια και οι χρεώσεις είναι εξωφρενικές.

Καλύτερη λύση για μένα δεν είναι όταν βρέχει να τρώω καθυστερήσεις για slippery rails ούτε να τρώω κάθε τόσο καθυστερήσεις due to crew shortage.

Άσε την άλλη εξυπνάδα που για να βγάλεις εισητήριο για κάπου πρέπει πρώτα να τσεκάρεις την εταιρία = λαβύρινθος, ειδικά αν βιάζεσαι, και καταλήγεις να πάρεις any permitted στη 2πλή τιμή. Να τη βράσω την ιδιωτικοποίηση.

Link to comment
Share on other sites

Μόνο αν υπήρχαν ανταγωνιστές θα μπορούσα να απολάυσω ΜΜΜ κάθε στιγμή.

Μην νομιζεις οτι ειναι τοσο απλο, αυτος ο ελευθερος ανταγωνισμος ειναι πολυ πιο περιπλοκο πραγμα απο οτι φαινεται....

Πχ.

Εισπρακτικες. Υποτιθεται εκει εχουμε ελευθερο ανταγωνισμο, οποιος θελει ανοιγει μια. Με την διαφορα πως βασει νομου πρεπει να εχεις ελαχιστο κεφαλαιο 350.000 ευρω. Ε ποσο ελευθερος ειναι αυτος ο ανταγωνισμος, ειναι σαν να λες "5-6 θα ανοιξουν".

Για να πω και το συντεχνιακο μου:

Βγαινει στην τιβι η Λαγκαρντ και λεει "αα η ελλαδα εχει προβλημα με τον ελευθερο ανταγωνισμο, πρεπει να ανοιξουν τα κλειστα επαγγελματα, οπως των δικηγορων".

Αμε, ανοιξε το. Στο θεμα το χαρατσιου πχ η των υπερχρεωμενων νοικοκυριων, να μπορει να παρει την δουλεια και ενας λογιστης-διαμεσολαβητης γουωτεβα. Μονο που ο λογιστης θα σου πει "θα κανουμε διακανονισμο και θα πλερωνεις τοσα για τοσους μηνες. Ξερει ο λογιστης να κρινει τι ειναι δικαιο και τι αδικο? Ε τι ανταγωνισμος ειναι αυτος, δεν ειναι ανταγωνισμος, απλα κοβεις την προσβαση στην δικαιοσυνη και αντι να το χειριστει καποιος δικαστικα, βαζεις τον ιδιωτη να αντιμετωπισει την τραπεζα η την ΔΕΗ σαν ισος προς ισο. Ισοι ειναι μια εταιρια κατι εκατομμυριων ευρω με τον mr average guy? Το κλειστο επαγγελμα σε μαρανε εκει?

Η πχ στα ποινικα δικαστηρια.

εχει βγει προσφατα ενας φρεσκος θεσμος , η "ποινικη διαμεσολαβηση".

Με λιγα λογια και πολυ χοντρα, αν καποιος κανει κακουργημα, απο εκει που θα δικαζοταν σε καθε περιπτωση, παει και πιανει τον παθοντα, με επισημη διαδικασια και του λεει "θα παρεις τοσα και σταματαει το δικαστηριο". Αν δεν σταματησει, θαχεις να αντιμετωπισεις μια δικαιοσυνη που καθυστερει (τυχαιες ειναι νομιζετε οι μειωσεις των δικαστων), να πληρωνεις τον δικηγορο (που τον εχουν ξεσκισει στην φορολογια και για να βγαλει κερδος πρεπει να πλερωσεις εσυ την φορολογια του) κλπ.

Με αυτο ομως, ξεχνας απλα την εννοια της δικαιοσυνης. Οποιος γουσταρει κανει ενα εγκλημα, και σκεφτεται "ελα μωρε φυλακη δεν θα μπω, το πολυ πολυ αν πεσει μηνυση πλερωνω τελευταια στιγμη ενα μερος στον παθοντα και μπλοκαρουν ολα". Ε αυτο δεν ειναι δικαιοσυνη, ειναι λογιστικη. Καποια πραγματα δεν μπορεις να τα αντιμετωπισεις σαν σκετα νουμερα.

Link to comment
Share on other sites

Ρε Τσάκωνα, διαφωνούμε σε πολλά ιδεολογικά σημεία (μάλλον ιδεολογικό επίπεδο) και το ξέρεις... Αλλά δεν σταματάς να με εντυπωσιάζεις με αυτά που γράφεις.

Όχι μόνο γιατί δεν τα ξέρω αυτά, αλλά κυρίως γιατί εκτός από τον εαυτό σου φαίνεται να σκέφτεσαι και τον πελάτη σου. Με την ωραία, ανθρωπιστική άποψη.

Η ερώτηση (πραγματική ερώτηση, δεν υποθέτω κάτι) είναι, το ίδιο σκεφτόσουν και πριν 3-4 χρόνια?

Link to comment
Share on other sites

Μην νομιζεις οτι ειναι τοσο απλο, αυτος ο ελευθερος ανταγωνισμος ειναι πολυ πιο περιπλοκο πραγμα απο οτι φαινεται....

Πχ.

Εισπρακτικες. Υποτιθεται εκει εχουμε ελευθερο ανταγωνισμο, οποιος θελει ανοιγει μια. Με την διαφορα πως βασει νομου πρεπει να εχεις ελαχιστο κεφαλαιο 350.000 ευρω. Ε ποσο ελευθερος ειναι αυτος ο ανταγωνισμος, ειναι σαν να λες "5-6 θα ανοιξουν".

Για να πω και το συντεχνιακο μου:

Βγαινει στην τιβι η Λαγκαρντ και λεει "αα η ελλαδα εχει προβλημα με τον ελευθερο ανταγωνισμο, πρεπει να ανοιξουν τα κλειστα επαγγελματα, οπως των δικηγορων".

Αμε, ανοιξε το. Στο θεμα το χαρατσιου πχ η των υπερχρεωμενων νοικοκυριων, να μπορει να παρει την δουλεια και ενας λογιστης-διαμεσολαβητης γουωτεβα. Μονο που ο λογιστης θα σου πει "θα κανουμε διακανονισμο και θα πλερωνεις τοσα για τοσους μηνες. Ξερει ο λογιστης να κρινει τι ειναι δικαιο και τι αδικο? Ε τι ανταγωνισμος ειναι αυτος, δεν ειναι ανταγωνισμος, απλα κοβεις την προσβαση στην δικαιοσυνη και αντι να το χειριστει καποιος δικαστικα, βαζεις τον ιδιωτη να αντιμετωπισει την τραπεζα η την ΔΕΗ σαν ισος προς ισο. Ισοι ειναι μια εταιρια κατι εκατομμυριων ευρω με τον mr average guy? Το κλειστο επαγγελμα σε μαρανε εκει?

Η πχ στα ποινικα δικαστηρια.

εχει βγει προσφατα ενας φρεσκος θεσμος , η "ποινικη διαμεσολαβηση".

Με λιγα λογια και πολυ χοντρα, αν καποιος κανει κακουργημα, απο εκει που θα δικαζοταν σε καθε περιπτωση, παει και πιανει τον παθοντα, με επισημη διαδικασια και του λεει "θα παρεις τοσα και σταματαει το δικαστηριο". Αν δεν σταματησει, θαχεις να αντιμετωπισεις μια δικαιοσυνη που καθυστερει (τυχαιες ειναι νομιζετε οι μειωσεις των δικαστων), να πληρωνεις τον δικηγορο (που τον εχουν ξεσκισει στην φορολογια και για να βγαλει κερδος πρεπει να πλερωσεις εσυ την φορολογια του) κλπ.

Με αυτο ομως, ξεχνας απλα την εννοια της δικαιοσυνης. Οποιος γουσταρει κανει ενα εγκλημα, και σκεφτεται "ελα μωρε φυλακη δεν θα μπω, το πολυ πολυ αν πεσει μηνυση πλερωνω τελευταια στιγμη ενα μερος στον παθοντα και μπλοκαρουν ολα". Ε αυτο δεν ειναι δικαιοσυνη, ειναι λογιστικη. Καποια πραγματα δεν μπορεις να τα αντιμετωπισεις σαν σκετα νουμερα.

Απελευθέρωση είναι και έχω εγώ λεφτά και να θέλω να κάνω μια δικηγορική εταιρία. Ή ένα φαρμακείο. Ή να αγοράσω ένα ταξί. Ή να κάνω ένα συμβολαιογραφικό γραφείο. Δεν θα διεκπεραιώνω εγώ, εγώ είμαι ο επιχειρηματίας που κάνει την επένδυση. Δε σου φαίνεται λογικό αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Απελευθέρωση είναι και έχω εγώ λεφτά και να θέλω να κάνω μια δικηγορική εταιρία. Ή ένα φαρμακείο. Ή να αγοράσω ένα ταξί. Ή να κάνω ένα συμβολαιογραφικό γραφείο. Δεν θα διεκπεραιώνω εγώ, εγώ είμαι ο επιχειρηματίας που κάνει την επένδυση. Δε σου φαίνεται λογικό αυτό;

Για την δικηγορικη εταιρεια εχει την εξης παγιδα αυτο:

Για να κανεις εταιρεια και να βγαζεις $$$$ πρεπει να αγοραζεις φτηνες νομικες υπηρεσιες (δικηγορια χαμηλου επιπεδου τυπου γραμματεις με πτυχιο νομικης) και να βρισκεις πελατες με πολλες-απλες δουλειες. Τι τυπου πελατες δηλαδη? Τραπεζες! Καταθεση διαταγης πληρωμης-Εκδοση-Επιδοση-Βρισκεις ακινητο-Κατασχεση πλειστηριασμος- Αντε κανα ψιλοδικαστηριακι. Δεν θελει τις βαριες νομικες γνωσεις αυτη η διαδικασια, μονο τυπικα θελει να εισαι δικηγορος, αλλιως το μαθαινεις σε 3 μερες

Καμμια σχεση με δικηγορια τυπου "παιρνω την υποθεση σου και την εξαντλω-μαθαινω 1000 λεπτομερειες". Γιατι στον χρονο που χρειαζεται να μαθω τις 1000 λεπτομερειες, θα μπορουσα να χα κανει 40 καταθεσεις διαταγων πληρωμης που για μια τραπεζα θα σημαινε εισπραξη μπορει και 1.000.000 ευρω. Αλλος τροπος για απλη επικερδη δικηγορια δεν υπαρχει αν δεν εισαι δικηγορος.

Αν ειμαι δικηγορικη εταιρεια χ3στηκα αν ο αστρολαβος εχει υποθεση του στυλ "δεν πληρωνω διοδια". Αντι να κατσω να διαβασω 200-300 σελιδες 30 αποφασεις δικαστηριων 2-3 βιβλια θεωριας για να βγαλω το 1/1000 του 1.000.000 απο τον αστρολαβο, θα καταθεσω 40 διαταγες πληρωμης για τραπεζα στον ιδιο χρονο, που ειναι εντελως no brainer (παιρνω συμβαση δανειου, γραφω τα στοιχεια του οφειλετη, βαζω χαρτοσημα, δικαστηριο εκδιδει χαρτι που λεει πληρωσε, το χαρτι παει στον οφειλετη, μετα ισως μικροδικαστηριο, μετα κατασχεση, μετα πλειστηριασμος * 40)

Οποτε τι θα γινει? Η ο αστρολαβος δεν θα βρισκει δικηγορο για τα διοδια του και θα το παρει αποφαση πως πριν γινει ASTROLABOS BANK SA δεν θα βρισκει νομικες υπηρεσιες, οποτε θα πλερωσει την εταιρεια των διοδιων, η η δικηγορικη εταιρεια θα χρειαστει να προσλαβει καποιον τυπου Τσακωνα για να ασχοληθει με τιποτα αστρολαβους. Μονο που ο Τσακωνας ειναι κακομαθημενος και επειδη δεν ειναι σαν τους δικηγορους τυπου καταθετω χαρτι με χαρτοσημα, εχει απαιτησεις. Και αν ο Τσακωνας εχει απαιτησεις πρεπει η εταιρεια να χρεωσει τον αστρολαβο κατι παραπανω, ειδαλλως ο Τσακωνας ειναι περιττο εξοδο σε σχεση με 3 ασκουμενους που καταθετουν απο 10 διαταγες πληρωμης την μερα. Και επειδη Τραπεζες θα εχουμε για πολυυυ καιρο αλλα αστρολαβους δεν ξερουμε για ποσο, οι δικηγορικες εταιρειες θα εστιασουν στην απλη μαζικη δικηγορια τυπου τραπεζα.

-->αυτο εννοω "κοβω την προσβαση στην δικαιοσυνη"

Έγινε επεξεργασία από Tsakonas
Link to comment
Share on other sites

Και οι δικηγορικές εταιρίες πως δουλεύουν στο εξωτερικό;

Με πολυ μεγαλυτερες χρεωσεις, με πολυ διαφορετικο συστημα δικαιοσυνης, με πολυ μικροτερη φορολογια και κυριως με κοσμο που εχει να πληρωσει. Εδω στην ελλαδα η πλειοψηφια των ιδιωτων δεν εχουν, εκτος απο εξαιρετικες περιπτωσεις η εκτος αν ειναι να παει αυριο φυλακη και να σου δωσει τις αποταμιευσεις του μπας και γλιτωσει.

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι πάντως να ''αποκλειστούν'' απο τη δικαιοσύνη και κάτι γκιόζηδες που βρίσκουν νόημα στις μυνήσεις και φρακάρουν το άπαν σύμπαν, ε τότε ας γίνει όπως το γράφεις. Άλλωστε δεν γίνεται να κολλάς το σύστημα για ψύλλου πήδημα. Επιπλέον άμα υπάρχει περίπτωση κακοδιόικησης, και σε βαθμό που να αξίζει να ασχοληθείς υπάρχει και ο συνήγορος του πολίτη.

Ααααασε που και οι κατασχέσεις κάποια στιγμή θα λάβουν τέλος οπότε, οι εταιρίες είτε θα ρίξουν το κασέ τους είτε θα μας αφήσουν γειά.

Link to comment
Share on other sites

Μην νομιζεις οτι ειναι τοσο απλο, αυτος ο ελευθερος ανταγωνισμος ειναι πολυ πιο περιπλοκο πραγμα απο οτι φαινεται....

Πχ.

Εισπρακτικες. Υποτιθεται εκει εχουμε ελευθερο ανταγωνισμο, οποιος θελει ανοιγει μια. Με την διαφορα πως βασει νομου πρεπει να εχεις ελαχιστο κεφαλαιο 350.000 ευρω. Ε ποσο ελευθερος ειναι αυτος ο ανταγωνισμος, ειναι σαν να λες "5-6 θα ανοιξουν".

Για να πω και το συντεχνιακο μου:

Βγαινει στην τιβι η Λαγκαρντ και λεει "αα η ελλαδα εχει προβλημα με τον ελευθερο ανταγωνισμο, πρεπει να ανοιξουν τα κλειστα επαγγελματα, οπως των δικηγορων".

Αμε, ανοιξε το. Στο θεμα το χαρατσιου πχ η των υπερχρεωμενων νοικοκυριων, να μπορει να παρει την δουλεια και ενας λογιστης-διαμεσολαβητης γουωτεβα. Μονο που ο λογιστης θα σου πει "θα κανουμε διακανονισμο και θα πλερωνεις τοσα για τοσους μηνες. Ξερει ο λογιστης να κρινει τι ειναι δικαιο και τι αδικο? Ε τι ανταγωνισμος ειναι αυτος, δεν ειναι ανταγωνισμος, απλα κοβεις την προσβαση στην δικαιοσυνη και αντι να το χειριστει καποιος δικαστικα, βαζεις τον ιδιωτη να αντιμετωπισει την τραπεζα η την ΔΕΗ σαν ισος προς ισο. Ισοι ειναι μια εταιρια κατι εκατομμυριων ευρω με τον mr average guy? Το κλειστο επαγγελμα σε μαρανε εκει?

Η πχ στα ποινικα δικαστηρια.

εχει βγει προσφατα ενας φρεσκος θεσμος , η "ποινικη διαμεσολαβηση".

Με λιγα λογια και πολυ χοντρα, αν καποιος κανει κακουργημα, απο εκει που θα δικαζοταν σε καθε περιπτωση, παει και πιανει τον παθοντα, με επισημη διαδικασια και του λεει "θα παρεις τοσα και σταματαει το δικαστηριο". Αν δεν σταματησει, θαχεις να αντιμετωπισεις μια δικαιοσυνη που καθυστερει (τυχαιες ειναι νομιζετε οι μειωσεις των δικαστων), να πληρωνεις τον δικηγορο (που τον εχουν ξεσκισει στην φορολογια και για να βγαλει κερδος πρεπει να πλερωσεις εσυ την φορολογια του) κλπ.

Με αυτο ομως, ξεχνας απλα την εννοια της δικαιοσυνης. Οποιος γουσταρει κανει ενα εγκλημα, και σκεφτεται "ελα μωρε φυλακη δεν θα μπω, το πολυ πολυ αν πεσει μηνυση πλερωνω τελευταια στιγμη ενα μερος στον παθοντα και μπλοκαρουν ολα". Ε αυτο δεν ειναι δικαιοσυνη, ειναι λογιστικη. Καποια πραγματα δεν μπορεις να τα αντιμετωπισεις σαν σκετα νουμερα.

Σύμφωνοι για τα παραπανώ και προφανώς γνωρίζεις πολύ καλά τα πράγματα απο μέσα οπότε είναι δύσκολο κάποιος εκτός επαγγέλματος να αντιπαρατεθεί πειστικά.

Όμως εγώ αυτό που καταλαβαίνω οταν λέμε "κλειστά" είναι το εξής:

Έχω πτυχίο φαρμακευτικής, γιατί δεν μπορώ να ανοίξω φαρμακείο?

Έχω δίπλωμα και μπορώ να οδηγήσω βυτίο γιατί δεν μπορώ να αγοράσω ένα δικό μου και να ζω απο αυτό?

Δεν ξέρω αν ισχύουν οι ίδιοι περιορισμοί και στους δικηγόρους. Νομίζω οτι εσύ αναφέρεσαι σε διαδικασίες που το κράτος νομοθετικά υποχρεώνει να υπάρχει δικηγόρος στη μέση...εκεί νομίζω είναι πολύ περίπλοκο και πρέπει κάποιος να κάνει σοβαρή μελέτη για να πει αν αυτό ισχύει ορθώς ή είναι "εισπρακτικό τρικ".

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνοι για τα παραπανώ και προφανώς γνωρίζεις πολύ καλά τα πράγματα απο μέσα οπότε είναι δύσκολο κάποιος εκτός επαγγέλματος να αντιπαρατεθεί πειστικά.

Όμως εγώ αυτό που καταλαβαίνω οταν λέμε "κλειστά" είναι το εξής:

Έχω πτυχίο φαρμακευτικής, γιατί δεν μπορώ να ανοίξω φαρμακείο?

Έχω δίπλωμα και μπορώ να οδηγήσω βυτίο γιατί δεν μπορώ να αγοράσω ένα δικό μου και να ζω απο αυτό?

Δεν ξέρω αν ισχύουν οι ίδιοι περιορισμοί και στους δικηγόρους. Νομίζω οτι εσύ αναφέρεσαι σε διαδικασίες που το κράτος νομοθετικά υποχρεώνει να υπάρχει δικηγόρος στη μέση...εκεί νομίζω είναι πολύ περίπλοκο και πρέπει κάποιος να κάνει σοβαρή μελέτη για να πει αν αυτό ισχύει ορθώς ή είναι "εισπρακτικό τρικ".

Δεν ξερω τι παιζει με τα αλλα επαγγελματα, απλα αναφερθηκα στο δικο μου ( το χριστινακι ειπε μονο γιατρους-δικηγορους κ μου κανε τρελλη εντυπωση) και στο τι σημαινει η απελευθερωση περα απο το συντεχνιακο μου.

Πχ λεει ο colt3003 , θα απαλλαγουμε απο τους μηνυσακηδες. Ναι, θα απαλλαγουμε, αλλα μαζι με τους μηνυσακηδες θα κοπει η προσβαση για αλλους 10-100-1000 που εχουν δικιο. Και δεν ειναι ολα τα δικαστηρια ποινικα. Υπαρχουν και τα φορολογικα. Αν το κρατος σε χρεωσει ενα κουφο προστιμο η φορο πας στα φορολογικα. Με ρυθμισεις του 2011 δεν επιτρεπεται να πας αν δεν πλερωσεις ενα ποσοστο του φορου αυτου (20% ορ σαμθινγκ). Αν κερδισεις τα παιρνεις πισω στα 5 χρονια που θα γινει το δικαστηριο. Ασε που τα δικαστηρια αυτα εχουν το τρελλο διαβασμα και "τοχουν" ελαχιστοι. Αλλο παραδειγμα. Κληση τροχαιας ~300 ευρω. Κανεις ενσταση στο τμημα, 103 στις 100 φορες το απορριπτουν. Για να πας στο δικαστηριο θες μονο σε παραβολα ~250 ευρω και βαλε. Χωρις αμοιβη δικηγορου. Εχω κανει 2-3 τετοια δικαστηρια καθαρα απο λοξα για φιλους ( πληρωσα μεχρι και τα παραβολα απο την τσεπη μου αλλα ευχαριστηθηκα τσακωνοτρολλινγκ). Σε ενα ξενο, ενοψει της δουλειας που εριξα, δεν θα χρεωνα κατω απο 600... Δηλ αμα δεν εχεις εναν γουορκαχολικ φιλο τσακωνα, για να βρεις το δικιο σου με την τροχαια θες ... 850 ευρω για μια κληση 300 ευρω... Και θα παρεις καμμια 500αρα πισω στα 5 χρονια που θα γινει το δικαστηριο...Δικαιοσυνη ειναι αυτη; Στεγνα λογιστικα δεν συμφερει η δικαιοσυνη στην περιπτωση αυτη, τα προστιμα της τροχαιας ειναι στο απυροβλητο κατ'αποτελεσμα...

Link to comment
Share on other sites

Ελα να χοντραίνει το παιχνίδι.....

Κακουργηματική δίωξη σε στελέχη της ΕΛΣΤΑΤ - Capital.gr

Οι εισαγγελείς θεωρούν πως υπάρχουν ενδείξεις ότι οι καταγγελίες της καθηγήτριας Ζωής Γεωργαντά μπορούν να στοιχειοθετηθούν και άσκησαν ποινική δίωξη σε βάρος:

-Του πρώην πρόεδρου της Ελληνικής Στατιστικής Υπηρεσίας, Ανδρέα Γεωργίου

-Του προϊσταμένου της διεύθυνσης Εθνικών λογαριασμών Κων/νου Μορφέτα

-Της προϊσταμένης της ειδικής διεύθυνσης Στατιστικών ερευνών Ασπασίας Ξενάκη, για το κακούργημα της ψευδούς βεβαίωσης σε συνδυασμό με το νόμο 1608/50 περί καταχραστών δημοσίου χρήματος.

Επίσης ο κ. Γεωργίου διώκεται και για παράβαση καθήκοντος κατ’ εξακολούθηση, σε βαθμό πλημμελήματος. Οι εισαγγελείς έδωσαν εντολή να διενεργηθεί ανάκριση από τους ειδικούς ανακριτές διαφθοράς, ώστε η υπόθεση να εκκαθαριστεί τάχιστα (εντός έτους να έχει παραπεμφθεί σε ακροατήριο) καθώς επίσης και να διερευνηθεί αν υπάρχουν ηθικοί αυτουργοί στις πράξεις , ή αν συμμετείχαν άλλα πρόσωπα και για ποια αδικήματα.

Αντε να δώ πως θα το πνίξουν και αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.