Jump to content



Χρεοκοπία Ελλάδας


Chosen

Recommended Posts

Και ακόμα μια ερώτηση γιατί σε ζάλισα: Σε ένα πολίτευμα άμεσης δημοκρατίας οπως το οραματίζεσαι, με ποιόν τρόπο θα ''υποχρεώσεις'' τον πολίτη να ασχοληθεί με τα κοινά, και να γίνει μέτοχος της λήψεως των αποφάσεων ?

Φαντάζεσαι πως με το άκουσμα μόνο ''άμεση δημοκρατία'' θα σπέυσουν όλοι ???

Αν είναι αυτό. βρήκαμε και τη βάση της διαφωνίας μας.

Διασύνδεση με την εφορία και το etaxis.

Υποβάλλεις δήλωση / αιτείσαι ενημερότητα = απαντάς σε 5-10 θεματάκια που απασχολούν τον κόσμο εν είδει δημοψηφίσματος.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή το έχω φιλοσοφήσει κι εγώ το θέμα με την άμεση δημοκρατία, νομίζω ότι το μόνο που θα αλλάξει είναι το μέγεθος των ΜΜΕ ώστε να προλαβαίνουν να μας κάνουν μαζικότερη πλύση εγκεφάλου. Όσο πολλαπλασιάζονται οι ελευθερίες, τόσο πρέπει να πολλαπλασιάζονται και τα τσοπανόσκυλα για να μη χάνεται ο έλεγχος.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή το έχω φιλοσοφήσει κι εγώ το θέμα με την άμεση δημοκρατία, νομίζω ότι το μόνο που θα αλλάξει είναι το μέγεθος των ΜΜΕ ώστε να προλαβαίνουν να μας κάνουν μαζικότερη πλύση εγκεφάλου. Όσο πολλαπλασιάζονται οι ελευθερίες, τόσο πρέπει να πολλαπλασιάζονται και τα τσοπανόσκυλα για να μη χάνεται ο έλεγχος.

Αποψη μου οτι δεν παει ετσι.

Γενικα δεν μπορεις να κρινεις, κρατωντας αναλλοιωτα τα σημερινα δεδομενα, μια κατασταση ετη φωτος διαφορετικη.

Αν ποτε κανεις (πολιτικος) παει να το εφαρμοσει ΔΕΝ θα εχει στο μυαλο του αυτο που λες.

Ειναι πολυ πιο απλο για το συστημα να ΜΗΝ το κανει, παρα να φτιαξει το... 1984 και ΜΕΤΑ να το κανει.

Μπορεις επισης να κανεις 1002 αλλες π@#τιες

π.χ. Εστω οτι λεει αυριο η κυβερνηση (αυτη που εχουμε, οχι καμια διαστημικη απο τον Συριο) οτι κανουμε δημοψηφισμα για να μεινουμε στο ευρω ή οχι. Δεν θα το κανουν με 1 ερωτηση "Θελετε?" ΝΑΙ/ΟΧΙ.

Μπορεις να το κανεις με 45 ακαταλαβιστικες ερωτησεις Φροϋδικου περιεχομενου 2 παραγραφους η καθεμια. Το 50+++% θα παραιτηθει του να ασκησει το δικαιωμα του ή θα παιξει λοττο, ενω ειναι εξαιρετικα αμφιβολο αν το υπολοιπο θα πετυχει να απαντησει αυτο που θα ηθελε να απαντησει αν η ερωτηση ηταν απλουστευμενη. ;)

Link to comment
Share on other sites

Διασύνδεση με την εφορία και το etaxis.

Υποβάλλεις δήλωση / αιτείσαι ενημερότητα = απαντάς σε 5-10 θεματάκια που απασχολούν τον κόσμο εν είδει δημοψηφίσματος.

Ενδιαφέρουσα πραγματικά ιδέα :hmm:

Ωστοσο, ακόμα και αν παραβλέψουμε τα ''μικροπροβλήματα'' του πραγματικού κόσμου (ας μην ξεχνάμε πως ακόμα η πλειοψηφία των φορολογουμένων υποβάλλει την δήλωση του μέσω λόγιστών, πράγμα που ενσκήπτει θέματα ιδιωτικότητας των επιλογών του καθενός, καθώς και πιθανή αλλοίωση απο τον χειριστή) υπάρχει και ένα άλλο ζήτημα:

Όλος αυτός ο μηχανισμός θα πρέπει να στηθεί ''απο πάνω προς τα κάτω''. Κάτι που σημαίνει πως μιλάμε για επιβολή (προφανώς ο υποβάλλων την δήλωση θα είναι υποχρεωμένος και να απαντήσει, και ''αποχές'' και ''δεν ξέρω/δεν απαντώ'' δεν θα υπαρχουν στο πρόγραμμα), ενώ στην πραγματικότητα η συμετοχή σε αυτά τα ''5 - 10 ζητήματα'' (sic) θα πρέπει να πηγάζει απο απαίτηση του κόσμου. Πόσο νομίζεις θα διαρκέσει μέχρι να βρεθεί ο επόμενος που θα ''μας απαλλάξει απο αυτές τις αηδίες'' και θα ψηφιστεί πανηγυρικά ??

Νομίζεις αλήθεια πως οι περισσότεροι είναι ικανοί να κρίνουν τη σημασία τέτοιου εγχειρήματος ?

Αν είναι όντως, τότε που είναι οι αντιδράσεις τους στα προηγούμενα ζητήματα / ερωτήματα που έγραφα στο προηγούμενο πόστ ?

Link to comment
Share on other sites

Αποψη μου οτι δεν παει ετσι.

Γενικα δεν μπορεις να κρινεις, κρατωντας αναλλοιωτα τα σημερινα δεδομενα, μια κατασταση ετη φωτος διαφορετικη.

Αν ποτε κανεις (πολιτικος) παει να το εφαρμοσει ΔΕΝ θα εχει στο μυαλο του αυτο που λες.

Ειναι πολυ πιο απλο για το συστημα να ΜΗΝ το κανει, παρα να φτιαξει το... 1984 και ΜΕΤΑ να το κανει.

Μπορεις επισης να κανεις 1002 αλλες π@#τιες

π.χ. Εστω οτι λεει αυριο η κυβερνηση (αυτη που εχουμε, οχι καμια διαστημικη απο τον Συριο) οτι κανουμε δημοψηφισμα για να μεινουμε στο ευρω ή οχι. Δεν θα το κανουν με 1 ερωτηση "Θελετε?" ΝΑΙ/ΟΧΙ.

Μπορεις να το κανεις με 45 ακαταλαβιστικες ερωτησεις Φροϋδικου περιεχομενου 2 παραγραφους η καθεμια. Το 50+++% θα παραιτηθει του να ασκησει το δικαιωμα του ή θα παιξει λοττο, ενω ειναι εξαιρετικα αμφιβολο αν το υπολοιπο θα πετυχει να απαντησει αυτο που θα ηθελε να απαντησει αν η ερωτηση ηταν απλουστευμενη. ;)

Εγώ πάλι πιστεύω ότι ποτέ κανείς δεν θα το εφαρμόσει γιατί ποτέ κανείς δεν θα τον ψηφίσει. Για να τον ψηφίσει κάποιος θα πρέπει να μη φάει πόλεμο από τα ΜΜΕ. Για να μη φάει πόλεμο πρέπει να τα πληρώνει. Αν τα πληρώνει είναι διαπλεκόμενος. Αν είναι διαπλεκόμενος δεν θα θέλει να δώσει ελευθερίες στο λαό γιατί μετά πως θα παίζει μπαλίτσα με τα λεφτά του;

Άλλωστε ο μέσος Έλληνας είναι πολιτικά ανώριμος. Θέλει ακόμα να του χαϊδεύουν τα αυτιά με ατάκες του στυλ "λεφτά υπάρχουν", "δεν θα πάρω άλλα μέτρα", "φέρε πίσω τις αποζημιώσεις κυρα μέρκελ", "θα επαναφέρω τους μισθούς" κτλ κτλ. όχι με "άμεσες δημοκρατίες" και άλλα τέτοια βαρετά. Ο μέσος Έλληνας δεν θέλει περισσότερες ελευθερίες γιατί απλά δεν ξέρει τι να τις κάνει, ενώ αν του δώσεις περισσότερα λεφτά μια χαρά ξέρει.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ ... Η πολιτική ανωριμότητα είναι αποτέλεσμα έλλειψης παιδείας. Η παιδεία μας θα ήταν η σωτηρία μας...Αφού αυτή παει κατά διαόλου, το μέλλον είναι εξαιρετικά δυσοίωνο.

Link to comment
Share on other sites

ο Χίτλερ αναγκάστηκε να καταφύγει επί μερικές ημέρες στο σπίτι ενός φίλου του. Παρόλ' αυτά, δεν απέφυγε την σύλληψη, η οποία έγινε στις 12 Νοεμβρίου. Παραπέμφθηκε, μαζί με τους άλλους πραξικοπηματίες, σε δίκη, κατηγορούμενος για έσχατη προδοσία

Πραξικόπημα της μπιραρίας - Βικιπαίδεια

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι πιστεύω ότι ποτέ κανείς δεν θα το εφαρμόσει γιατί ποτέ κανείς δεν θα τον ψηφίσει. Για να τον ψηφίσει κάποιος θα πρέπει να μη φάει πόλεμο από τα ΜΜΕ. Για να μη φάει πόλεμο πρέπει να τα πληρώνει. Αν τα πληρώνει είναι διαπλεκόμενος. Αν είναι διαπλεκόμενος δεν θα θέλει να δώσει ελευθερίες στο λαό γιατί μετά πως θα παίζει μπαλίτσα με τα λεφτά του;

Άλλωστε ο μέσος Έλληνας είναι πολιτικά ανώριμος. Θέλει ακόμα να του χαϊδεύουν τα αυτιά με ατάκες του στυλ "λεφτά υπάρχουν", "δεν θα πάρω άλλα μέτρα", "φέρε πίσω τις αποζημιώσεις κυρα μέρκελ", "θα επαναφέρω τους μισθούς" κτλ κτλ. όχι με "άμεσες δημοκρατίες" και άλλα τέτοια βαρετά. Ο μέσος Έλληνας δεν θέλει περισσότερες ελευθερίες γιατί απλά δεν ξέρει τι να τις κάνει, ενώ αν του δώσεις περισσότερα λεφτά μια χαρά ξέρει.

Ξανα... η δικη σου λογικη υφισταται στην περιπτωση που στην υπαρχουσα κοινωνια παει καποιος και πει "απο δω και μπρος ΑΜΕΣΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ και δημοψηφισματα παντου"

ΑΝ και ΟΤΑΝ γινει σωστα...το μονο σιγουρο ειναι οτι δεν θα γινει αυριο.

Πρωτα θα γινουν ολα αυτα που λεμε για παιδειες, συμμετοχη κλπ κλπ ΚΑΙ ΜΕΤΑ, νομοτελειακα, θα ερθει το δημοψηφισμα"

Δεν θα φτιαξει η κοινωνια μας ΕΞΑΙΤΙΑΣ του οτι εχουμε αμεση δημοκρατια και δημοψηφισμα, θα εχουμε αμεση δημοκρατια ΕΠΕΙΔΗ εχει φτιαξει η κοινωνια. ;)

Link to comment
Share on other sites

Ίσως το μοναδικό κόμμα στην Ελλάδα, το οποίο χάρη στην ανυπαρξία αναστολών, θα ήταν το πλέον κατάλληλο για να θανατώσει όσους έφτασαν και κρατούν τη χώρα μας σε αυτό σημείο. Τώρα θυμήθηκαν την εγκληματική του δράση. Τώρα που είχε φτάσει μέχρι και 20%.

Δείτε σκηνές αληθινού φασισμού από Ισπανία για να καταλάβετε τί θέλουν να φέρουν στην Ελλάδα.

ΣΚΗΝΕΣ ΑΠΟΚΑΛΥΨΗΣ ΕΤΣΙ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΟΙ ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΕΣ ΕΞΩΣΕΙΣ… « www.olympia.gr

ispania2ed21760c19d9c5a_292877.jpg

ispania43381e55d8429ea48_292877.jpg

"Τον φασισμό βαθιά κατάλαβέ τον. Δεν θα πεθάνει μόνος τσάκισέ τον." λέει το τραγούδι.

Αμφιβάλλω πολύ για το αν ο στιχουργός έχει καταλάβει την ουσία του φασιμού.

Link to comment
Share on other sites

Δείτε σκηνές αληθινού φασισμού από Ισπανία για να καταλάβετε τί θέλουν να φέρουν στην Ελλάδα.

ΣΚΗΝΕΣ ΑΠΟΚΑΛΥΨΗΣ ΕΤΣΙ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΟΙ ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΕΣ ΕΞΩΣΕΙΣ… « www.olympia.gr

.

~4:00 για οποιον βιαζεται...

Link to comment
Share on other sites

Άκουσα πριν λίγες μέρες τον Αμπελιώτη(φοροτεχνικός), στο mega νομίζω, να λέει ότι υπάρχει διάταξη μέσα στον νόμο για τα ακίνητα που εμποδίζει έναν ιδιώτη να εκχωρήσει έναν οικόπεδο στο δημόσιο και να απαλλαγεί από τον φόρο εκτός και αν δεν έχει καταθέσεις σε τράπεζα.

Δεν ξέρω αν πραγματικά ισχύει κάτι τέτοιο. Τυχαία έπεσα πάνω του την ώρα που μιλούσε και δεν έχω βρει άλλη πηγή για διασταύρωση. Πάντως ο φόρος στοχεύει οικόπεδα εντός σχεδίου ή οικισμού. Για ένα σπίτι σε χωριό με σχετικά μεγάλο οικόπεδο γύρω του μπορεί να χρειάζεσαι και 700 χαλαρά για το "πακέτο". Τα υπολόγισα ο ίδιος. Ο συντελεστής για το χωριό μου (<100 κατοίκων) έφτανε το 0,25€/τ.μ. Για μέσα σε πόλη το διπλάσιο και πάνω.

Ο φόρος των 0,02 ευρώ/τ.μ. στο πρώτο κλιμάκιο είναι για εξευτελιστικά χαμηλές μοναδιαίες αξίες που δεν βρίσκεις ούτε σε χωριά.

Θα πάθουν ΣΟΚ παπούδες και γιαγιάδες.

Έγινε επεξεργασία από Petrossortep
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως ο στιχουργός έχει πολύ καλά καταλάβει τους στίχους που έχει γράψει.

Η Χρυσή Αυγή είναι μια έκφραση του φασισμού, δεν είναι ο φασισμός.

Αυτό που παραθέτεις με τις φωτογραφίες της αναγκαστικής έξωσης, αλλά και άλλα που συμβαίνουν εδώ στη χώρα μας, όπως νοικοκυριά που είναι χωρίς ρεύμα και νερό για μήνες, είναι η αληθινή βία και το πρόσωπο της εγκληματικής πολιτικής των κυβερνήσεων τα τελευταία και όχι μόνο χρόνια.

Αν περίμενες τη Χρυσή Αυγή να σου καθαρίσει το τοπίο από τους κλέφτες κλπ, σε λάθος κατεύθυνση κοιτάζεις. Πάλι ανάθεση της επίλυσης των προβλημάτων σε άλλους.

Φασισμό εκφράζει και η Χρυσή Αυγή, φασισμό και η πολιτική υπέρ των μονοπωλίων. Ναι, δεν αρέσει, αλλά έτσι είναι, την ώρα που κόσμος πετιέται στο δρόμο, το πρώην αφεντικό του παίρνει όλο και μεγαλύτερα πούρα.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα που ξαναδιαβάζω τους στίχους, "Οι ρίζες του το σύστημα αγκαλιάζουν

και χάνονται βαθιά στα περασμένα." φαίνεται να έχεις δίκιο. Γιατί τους διώκουν όμως τους χρυσαυγίτες;

Αυτό που λέγαμε για τα σπίτια. Κοιτάξε πόσο ύπουλη είναι η διατύπωση. Δείτε το pdf:

Ο νόμος για τον φόρο ακινήτων - oικονομία - Το Βήμα Online

«Με απόφαση του Γενικού Γραμματέα Δημοσίων Εσόδων, μπορεί

να επιτραπεί η εξόφληση του συνόλου ή μέρους οφειλομένου

φόρου από οφειλέτη που βρίσκεται σε αδυναμία να τον καταβάλει

με μετρητά, μετά από αίτησή του, με μεταβίβαση σε τρίτον της

πλήρους κυριότητας του ακινήτου και ταυτόχρονη εκχώρηση της

απαίτησης καταβολής του τιμήματος ή μέρους αυτού στο Ελληνικό

Δημόσιο ή με μεταβίβαση στο Ελληνικό Δημόσιο της πλήρους

κυριότητας του ακινήτου, ίσης τουλάχιστον αξίας με το ποσό του

εξοφλούμενου φόρου. Με όμοια απόφαση καθορίζεται η

διαδικασία εξόφλησης του φόρου με τη μεταβίβαση ακινήτου του

οφειλέτη και κάθε άλλη αναγκαία λεπτομέρεια για την εφαρμογή

του παρόντος άρθρου. Σε περίπτωση μεταβίβασης της πλήρους

κυριότητας του ακινήτου στο Ελληνικό Δημόσιο, η τυχόν διαφορά

υπέρ του Ελληνικού Δημοσίου μεταξύ της αξίας του ακινήτου που

μεταβιβάζεται και του οφειλόμενου φόρου δεν επιστρέφεται».

Για να χαρίσεις το σπίτι σου στο Δημόσιο ή σε τρίτον και να απαλλαγείς από τον φόρο πρώτα πρέπει να συντρέχει αδυναμία πληρωμής. Ούτε μισθός, ούτε καταθέσεις με άλλα λόγια. Άσε που η διαφορά του φόρου με την αξία του σπιτιού δεν επιστρέφεται.

Το κούρεμα καταθέσεων έχει ήδη ξεκινήσει.

Link to comment
Share on other sites

Πιθανότατα τους διώκουν τώρα γιατί έτσι τους εξυπηρετεί τη δεδομένη στιγμή. Δε μπορώ να πω τίποτα με σιγουριά. Το σίγουρο είναι πως οποιαδήποτε στιγμή ήταν εύκολο για την πολιτεία/κυβέρνηση να τους σύρει σε αυτόν το δρόμο, καθώς η Χρυσή Αυγή από ίδρυσης της είναι συμμορία και με τέτοιους όρους λειτουργεί. Μαφία κυριολεκτικά και χωμένη σε όλες τις παράνομες πτυχές της κοινωνίας.

Τώρα αν θα τους κάψει εντελώς είναι άλλη ιστορία, θα δείξει ο χρόνος.

Υποψήφιοι γαμπροί πολλοί για να πάρουν τη θέση της. Εγώ σκεφτόμουνα μήπως και εμφανιστεί ξανά ο Καρατζαφέρης σαν η υπεύθυνη και σοβαρή ακροδεξία/δύναμη που θέλει και ο Μπάμπης. Δύσκολο γενικά αλλά μου ήρθε στο μυαλό και το λέω.

Link to comment
Share on other sites

Ίσως το μοναδικό κόμμα στην Ελλάδα, το οποίο χάρη στην ανυπαρξία αναστολών, θα ήταν το πλέον κατάλληλο για να θανατώσει όσους έφτασαν και κρατούν τη χώρα μας σε αυτό σημείο. Τώρα θυμήθηκαν την εγκληματική του δράση. Τώρα που είχε φτάσει μέχρι και 20%.

Δείτε σκηνές αληθινού φασισμού από Ισπανία για να καταλάβετε τί θέλουν να φέρουν στην Ελλάδα.

ΣΚΗΝΕΣ ΑΠΟΚΑΛΥΨΗΣ ΕΤΣΙ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΟΙ ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΕΣ ΕΞΩΣΕΙΣ… « www.olympia.gr

ispania2ed21760c19d9c5a_292877.jpg

ispania43381e55d8429ea48_292877.jpg

"Τον φασισμό βαθιά κατάλαβέ τον. Δεν θα πεθάνει μόνος τσάκισέ τον." λέει το τραγούδι.

Αμφιβάλλω πολύ για το αν ο στιχουργός έχει καταλάβει την ουσία του φασιμού.

Με συγχωρείς, αλλά σκέφτηκες καθόλου πριν το γράψεις αυτό;

Την χώρα την έφτασαν σ' αυτό το σημείο ο Φύσσας και ο Πακιστανός στα Πετράλωνα;

Λάθος στόχους κατά την λογική σου έχει η ΧΑ.

Η 17Ν είχε πιό " εύστοχους " στόχους, αλλά είναι στην φυλακή. Μήπως να το ξαναδούμε;

Link to comment
Share on other sites

Με συγχωρείς, αλλά σκέφτηκες καθόλου πριν το γράψεις αυτό;

Την χώρα την έφτασαν σ' αυτό το σημείο ο Φύσσας και ο Πακιστανός στα Πετράλωνα;

Λάθος στόχους κατά την λογική σου έχει η ΧΑ.

Η 17Ν είχε πιό " εύστοχους " στόχους, αλλά είναι στην φυλακή. Μήπως να το ξαναδούμε;

Οι εύστοχοι στόχοι ήταν τα άτομα που σκότωσε η 17Ν; Αξία έχει η ζωή όταν στερείται από ακροδεξιό, αλλά αξία δεν έχει όταν στερείται από ακροαριστερό;

Link to comment
Share on other sites

Οι εύστοχοι στόχοι ήταν τα άτομα που σκότωσε η 17Ν; Αξία έχει η ζωή όταν στερείται από ακροδεξιό, αλλά αξία δεν έχει όταν στερείται από ακροαριστερό;

Μάλλον δεν κατάλαβες το ειρωνικό στοιχείο στα παραπάνω. :happy2:

Για πάμε πάλι.

Ίσως το μοναδικό κόμμα στην Ελλάδα, το οποίο χάρη στην ανυπαρξία αναστολών, θα ήταν το πλέον κατάλληλο για να θανατώσει όσους έφτασαν και κρατούν τη χώρα μας σε αυτό σημείο. Τώρα θυμήθηκαν την εγκληματική του δράση. Τώρα που είχε φτάσει μέχρι και 20%.

Και ξαναλέω, ο Φύσσας και ο Πακιστανός έφτασαν την χώρα μας σ' αυτό το σημείο;

Λάθος στόχοι οι παραπάνω. Αυτούς που καθάριζε η 17Ν έφτασαν και κρατούν τη χώρα μας σε αυτό σημείο.

Άρα συνάγεται ότι η 17Ν είχε πιό ευστοχους στόχους από την ΧΑ. (σύμφωνα πάντα με τα λεγόμενα του παραπάνω και όχι τα δικά μου.

Έγινε κατανοητό τώρα ??

Link to comment
Share on other sites

Οι εύστοχοι στόχοι ήταν τα άτομα που σκότωσε η 17Ν; Αξία έχει η ζωή όταν στερείται από ακροδεξιό, αλλά αξία δεν έχει όταν στερείται από ακροαριστερό;

Ναι, ο βασανιστής της Χούντας, ο σταθμάρχης της CIA και διάφοροι αξιωματικοί των ΜΑΤ ήταν άστοχοι στόχοι.

Αξία έχει η ζωή ΠΑΝΤΑ, αλλά τα προαναφερθέντα θύματα, και ο τωρινός φασίστας δολοφόνος δεν συμμερίζονταν αυτή την άποψη.

Έγινε επεξεργασία από Myralis
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.