Jump to content



Χρεοκοπία Ελλάδας


Chosen

Recommended Posts

Φανταζομαι κατι τετοια νουμερακια δεν μπαινουνε στην συζητηση περι διαφθορας που ειχατε ετσι?

Αυτα ειναι ολα πραξεις διαφανεις που προφανη σκοπο εχουν την αναπτυξη μεσω της ελαφρυνσης των μεγαλο-επιχειρηματιων που αποτελουν αλλωστε τον κινητηριο μοχλο αναπτυξης (εξ' αλλου τα golden hall/mall ανηκουν στον τομεα πρωτογενους παραγωγης της εκαστοτε χωρας μαζι με την αγροτια).

Κατα τα αλλα εχει πεσει η διαφθορα...

Απλα πλεον αυτοι που μπορουν το κανουν με νομοθετηματα και κυνηγαμε τον Μπαμπη που δεν εκοψε αποδειξη και τον Μητσαρα που πηρε φακελακι. Νταξει, πασο!

Banana Republic

Ο,τι ναναι, ξερω γω νταξει, αφου....

Έγινε επεξεργασία από SLN
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Τα διαλυμένα δημόσια νοσοκομεία, εύκολα ιδιωτικοποιούνται.

Link to comment
Share on other sites

Φανταζομαι κατι τετοια νουμερακια δεν μπαινουνε στην συζητηση περι διαφθορας που ειχατε ετσι?

Αναλόγως.

Στο ερώτημα "η διαφθορά είναι περίπου στα ίδια επίπεδα ή υψηλότερη?" δεν χωράνε τέτοια νουμεράκια.

Σε διαφορετική ερώτηση ίσως και να χωράνε, αλλά όχι ως προτροπή να δικαιολογήσουμε τον Μπάμπη που δεν κόβει αποδείξεις ή τον Μητσάρα που φακελώνεται.

Edit: Αυτό πιάνει σαν επιχείρημα; Α, ξέχασα, είναι μεμονωμένο περιστατικό, υπήρχαν και πριν φτωχοί, ή είναι trollιά για δημιουργία εντυπώσεων...

attachment.php?attachmentid=60254&stc=1&d=1390388059

Εγώ προσωπικά αναρωτιέμαι αν είναι Ρομά.

Έγινε επεξεργασία από Guest
Link to comment
Share on other sites

http://www.imerisia.gr/article.asp?catid=26516&subid=2&pubid=113205705

Ο κ. Παν. Λιαργκόβας συντονιστής του Γραφείου Προϋπολογισμού του Κράτους χαρακτήρισε «ψευτοδίλημμα» αν θα υπογραφεί ή όχι νέο Μνημόνιο και με δηλώσεις του κάνει λόγο για «πολύ αυστηρούς» δημοσιονομικούς κανόνες εντός της Ε.Ε. που δεν αφήνουν περιθώρια στα κράτη-μέλη.

Τί να το κάνεις το μνημόνιο όταν η ONE είναι από μόνη της μνημόνιο; Τυχαία μας προετοίμαζαν ψυχολογικά για 30 χρόνια αποπληρωμής χρέους; Άσε τα ζώα να νομίζουν ότι υποφέρουν για το χρέος, θα σκέφτηκαν, ενώ εμείς θα καταργούμε κράτη.

Αν το κουτόχορτο ήταν εξαγώγιμο θα ήμασταν πρώτοι παγκοσμίως σε εμπορικό πλεόνασμα. Καλύτερα πάντως από τη σουρεάλ κατάσταση στην Ουκρανία, όπου "αυθόρμητοι" διαδηλωτές σκοτώνονται με την αστυνομία για να ενταχθούν σε καθεστώς μνημονίων.

Link to comment
Share on other sites

Θα συμπληρώσω τί να το κάνεις το μνημόνιο όταν υπάρχει ο ESM. Αν δει κανείς τί εστί ESM μπορεί έυκολα να αντιληφθεί ότι τα πράγματα γίνονται πλέον χειρότερα.

Δείτε και αυτό - «Είναι πολύ νωρίς για να εκτιμηθεί οριστικά το κατά πόσον η Ελλάδα θα χρειαστεί ένα τρίτο πρόγραμμα οικονομικής βοήθειας. Αν ωστόσο αυτό απαιτηθεί, είναι σαφές ότι θα είναι σημαντικά μικρότερο από ό, τι τα προηγούμενα προγράμματα. Σε κάθε περίπτωση, η Συνθήκη του ESM είναι σαφής: Ο Ευρωπαϊκός Μηχανισμός Σταθερότητας δεν μπορεί να χορηγήσει ένα δάνειο χωρίς όρους. Κάθε αίτηση για πρόγραμμα βοήθειας, εγκρίνεται μόνο έναντι προϋποθέσεων. Αυτό σημαίνει ότι η δικαιούχος χώρα πρέπει να υπογράψει Μνημόνιο».

Από εδώ - Η Ελλάδα «ωθείται» σε τρίτο Μνημόνιο - Ειδήσεις - Οικονομία - in.gr

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι σπάνιο ο εν λόγω δημοσιογράφος να υπερβάλει και δεδομένου ότι ανακατεύεται στα χρηματιστηριακά ποτέ δεν ξέρεις τους πραγματικούς λόγους πίσω από το κάθε άρθρο του. Ίσως πάντως να φανεί ενδιαφέρον σε κάποιους το παρακάτω

Η νέα συντεταγμένη χρεοκοπία της Ελλάδος είναι αναπόφευκτη

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που δεν αναφέρει για το χρέος όμως είναι το γεγονός ότι αυτό αποτελεί μοχλό χειραγώγησης της όποιας κυβέρνησης το αναγνωρίσει και υπέρτατο όπλο υπέρ των δανειστών.

Πάντως η φράση που ξεχωρίζω στο προηγούμενο post μου δεν είναι του δημοσιογράφου αλλά από εκπρόσωπο του ESM.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον η κηρία Ουρανία νομίζει ότι απευθύνετε σε ανιστόρητους.

Η Γερμανία δεν τιμωρήθηκε για τα χρέη της αλλά για τους δυο παγκόσμιους τις σφαγές που έκανε, και για να μην ξεκινήσει 3ο.

Κατά τα άλλα η Δημοκρατία της Βαϊμάρης ζούσε με δανεικά και φέσωσε τον πλανήτη το 1931 με αγύριστα, κυρίως για τις ΗΠΑ.

Δεύτερο φέσι το 1953 και 3ο όταν ενώθηκαν και έκαναν γαργάρα τις αποζημιώσεις συμπεριλαμβανομένων βεβαίως και των Ελληνικών. Σε αυτό το χρήμα οφείλετε το οικονομικό θαύμα της Γερμανίας.

Στα ποσοστά υπέρ της Μερκελ ταιριάζει το γνωστό γνωμικό με το αγγούρι.

Αν γινόταν η συζήτηση στην Αυστραλία το ποσοστό θα ήταν περισσότερο υπέρ της. Στην Ισπανία και Πορτογαλία θα έπεφτε ξύλο.

Δεν έχει άδικο σε αυτά που λέει ο Τσακαλοτος. Το θέμα είναι να συνεχίσει να τα λέει και κυρίως να πράττει, όταν γίνουν κυβέρνηση.

Το γεγονός είναι ότι οι Αμερικάνοι θέλουν να κουρέψουν το χρέος μας και το έχουν επιδιώξει ανεπιτυχώς και με το ΠΑΣΟΚ και με την ΝΔ.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον η κηρία Ουρανία νομίζει ότι απευθύνετε σε ανιστόρητους.

Η Γερμανία δεν τιμωρήθηκε για τα χρέη της αλλά για τους δυο παγκόσμιους τις σφαγές που έκανε, και για να μην ξεκινήσει 3ο.

Κατά τα άλλα η Δημοκρατία της Βαϊμάρης ζούσε με δανεικά και φέσωσε τον πλανήτη το 1931 με αγύριστα, κυρίως για τις ΗΠΑ.

Δεύτερο φέσι το 1953 και 3ο όταν ενώθηκαν και έκαναν γαργάρα τις αποζημιώσεις συμπεριλαμβανομένων βεβαίως και των Ελληνικών. Σε αυτό το χρήμα οφείλετε το οικονομικό θαύμα της Γερμανίας.

Στα ποσοστά υπέρ της Μερκελ ταιριάζει το γνωστό γνωμικό με το αγγούρι.

Αν γινόταν η συζήτηση στην Αυστραλία το ποσοστό θα ήταν περισσότερο υπέρ της. Στην Ισπανία και Πορτογαλία θα έπεφτε ξύλο.

Δεν έχει άδικο σε αυτά που λέει ο Τσακαλοτος. Το θέμα είναι να συνεχίσει να τα λέει και κυρίως να πράττει, όταν γίνουν κυβέρνηση.

Το γεγονός είναι ότι οι Αμερικάνοι θέλουν να κουρέψουν το χρέος μας και το έχουν επιδιώξει ανεπιτυχώς και με το ΠΑΣΟΚ και με την ΝΔ.

Θα σταθώ στην τελευταία φράση σου μόνο. Πως ακριβώς οι Αμερικάνοι είναι υπερ του κουρέματος; Αν εννοείς ότι είναι υπερ του κουρέματος των δανείων της ΕΕ προς την Ελλάδα, ε δε μου λέει τπτ αυτό. Οι ΗΠΑ είναι ο μεγαλύτερος χρηματοδότης του IMF. Ας βάλει πλάτη για να χαλαρώσει το IMF το μείγμα πολιτικής που θέλει να επιβάλει στην Ελλάδα, ας προτείνει στο IMF ένα κούρεμα στα δάνεια που αυτό έχει δώσει στην Ελλάδα και μετά το ξανασυζητάμε....

Link to comment
Share on other sites

Θα σταθώ στην τελευταία φράση σου μόνο. Πως ακριβώς οι Αμερικάνοι είναι υπερ του κουρέματος; Αν εννοείς ότι είναι υπερ του κουρέματος των δανείων της ΕΕ προς την Ελλάδα, ε δε μου λέει τπτ αυτό. Οι ΗΠΑ είναι ο μεγαλύτερος χρηματοδότης του IMF. Ας βάλει πλάτη για να χαλαρώσει το IMF το μείγμα πολιτικής που θέλει να επιβάλει στην Ελλάδα, ας προτείνει στο IMF ένα κούρεμα στα δάνεια που αυτό έχει δώσει στην Ελλάδα και μετά το ξανασυζητάμε....

Οταν έχεις επιλέξει τον νταβά σου (τον προστάτη Ελληνιστί), τα πράγματα είναι πιο ξεκάθαρα. Ενας (αλλά λεων) σου λέει αρκεί.

Link to comment
Share on other sites

Αρχίσαν τα όργανα;; - Μεγάλο συνασπισμό «ψηφίζουν» οι πολίτες | πολιτικη | ethnos.gr

Έ ρε γλέντια που έχουν να γίνουν αν προχωρήσει το πράμα...

Αδικο εχουν???

Οταν εχεις "γλυκαθει απο το ποσο ωραια... ρολαρει το πραγμα κοντα 2-3 χρονια τωρα (απο Παπαδημο και μετα) που εχεις συνεχεια κυβερνησεις συνεργασιας αριστερας-δεξιας (ΠΑΝΔΟΚ/ΔΗΜΑΡ/ΛΑΟΣ) και ολα βαινουν κατ'ευχη... γιατι να θες να το χαλασεις??

Ομαδα που κερδιζει, δεν αλλαζει! :hehe:

Αντε να δουμε τι αλλη δημοσκοπηση θα σκαρφιστουν για να κλεισουν 40 χρονια στην καρεκλα. Και στα 100 ευχομαι!

Link to comment
Share on other sites

Και εμένα αν με ρωτήσουν αν θέλω κυβέρνηση συνεργασίας, Ναι θα πω. Αλλά δεν θέλω να δω ποτέ ξανά την ΝΔ και το ΠΑΣΟΚ στην εξουσία με κανέναν τρόπο.

Δύσκολο φαίνεται η metron analysis και το Έθνος να παρουσιάζουν τα ευρήματα όπως θέλουν??

Στάλθηκε από το Android κινητό μου με το Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Και εμένα αν με ρωτήσουν αν θέλω κυβέρνηση συνεργασίας, Ναι θα πω. Αλλά δεν θέλω να δω ποτέ ξανά την ΝΔ και το ΠΑΣΟΚ στην εξουσία με κανέναν τρόπο.

Δύσκολο φαίνεται η metron analysis και το Έθνος να παρουσιάζουν τα ευρήματα όπως θέλουν??

Στάλθηκε από το Android κινητό μου με το Tapatalk

Στη θέση σου δε θα το ευχόμουν. Αν φύγουν τα πασοκοστελεχη δε συμπληρώνετε ομάδα ούτε για 5x5

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Και εμένα αν με ρωτήσουν αν θέλω κυβέρνηση συνεργασίας, Ναι θα πω. Αλλά δεν θέλω να δω ποτέ ξανά την ΝΔ και το ΠΑΣΟΚ στην εξουσία με κανέναν τρόπο.

Δύσκολο φαίνεται η metron analysis και το Έθνος να παρουσιάζουν τα ευρήματα όπως θέλουν??

Στάλθηκε από το Android κινητό μου με το Tapatalk

όπως λέει και το ποντίκι δηλαδή ? :p:p:p:p

http://www.topontiki.gr/skitsografies/65766

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.