Jump to content



Χρεοκοπία Ελλάδας


Chosen

Recommended Posts

Είδατε η υπουργάρα μας; Άμεσα αποτελέσματα! Αποκλειστικά δική του επιτυχία!

Στους ιδιώτες γιατρούς στρέφονται οι ασθενείς

αυτά τα νούμερα δεν περιλαμβάνουν και την 3 μηνη απεργία των ιατρών του εοππυ;

Link to comment
Share on other sites

Σαφώς και όχι και γνωρίζεις την άποψή μου περί παράνομων αλλοδαπών. Αλλά αφενός δε δίνει το δικαίωμα σε κάποιους να τους πλακώνουν στο ξύλο ή να τους καταστρέφουν τα καταστήματα, αφετέρου έχει να κάνει μα τη στάση του μπουμπούκου, η οποία, πως να το θέσω... είναι μάλλον φασιστική στην προκειμένη περίπτωση.

Φασιστική δε τη λες. Ρατσιστική ναι, μιας και μάλλον δε θα έκανε το ίδιο και με κάποιον αντίστοιχο ελληνικής ή/και ευρωπαϊκής υπηκοότητας

Link to comment
Share on other sites

Mα κάποιος Έλληνας δεν θα είχε ασχοληθεί να γράψει το μειλ, γιατί πέραν της επίθεσης που θα έχει (εικάζω) διευθετηθεί από τα αρμόδια όργανα, δεν θα είχε κάτι άλλο μεμπτό / παράνομο.

Link to comment
Share on other sites

αυτά τα νούμερα δεν περιλαμβάνουν και την 3 μηνη απεργία των ιατρών του εοππυ;

Η απεργία ξεκίνησε τέλη Νοεμβρίου, 25 αν θυμάμαι καλά, οπότε περιλαμβάνει 1 μήνα.

Φασιστική δε τη λες. Ρατσιστική ναι, μιας και μάλλον δε θα έκανε το ίδιο και με κάποιον αντίστοιχο ελληνικής ή/και ευρωπαϊκής υπηκοότητας

Πάντως οι κυβερνήσεις των τελευταίων ετών, με τον Μπουμπούκο ή χωρίς, δεν έχουν δείξει ιδιαίτερη διαφοροποίηση στον ποιόν θα δείρουν... Είναι δημοκρατικότατες, τους δέρνουν όλους το ίδιο.

Link to comment
Share on other sites

προσοχή με τις συνομιλίες, γιατί κινδυνεύει η κυβέρνηση της επιτυχίας Άρειος Πάγος: Αυτόφωρο για όποιον χρησιμοποιήσει βίντεο από υποκλοπή - ThePressProject

Η κυβέρνηση ελέγχει/παρεμβαίνει στην δικαιοσύνη, έτσι ώστε να μην αποκαλυφθούν/ελεγχθούν παρεμβάσεις της κυβέρνησης στην δικαιοσύνη. Και όλα στα φανερά, για τέτοια αλαζονεία μιλάμε.

Link to comment
Share on other sites

Η κυβέρνηση ελέγχει/παρεμβαίνει στην δικαιοσύνη, έτσι ώστε να μην αποκαλυφθούν/ελεγχθούν παρεμβάσεις της κυβέρνησης στην δικαιοσύνη. Και όλα στα φανερά, για τέτοια αλαζονεία μιλάμε.

Καμιά αλαζονεία. Η κυβέρνηση απλά αντιγράφει τον Ερντογάν και την Τουρκική δημοκρατία, μια δημοκρατία υπόδειγμα.

Link to comment
Share on other sites

Όπου να'ναι θα κόψουν και το Twitter έτσι όπως το πάνε... Έχετε, πάντως καλού κακού tor έτοιμο, καθώς και εναλλακτικούς dns και ότι χρειάζεται για παράκαμψη πιθανών μπλοκαρισμάτων

Sent from my Find 5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

10246583_739325899431987_5104804636395740267_n.jpg

Πάντως, αν αγαπάς την χώρα σου, αν πιστευεις στην χώρα σου, και αν πιστευεις στην πολιτική σου και στο success story το οποίο λες ότι έφερες, ΔΕΝ καλείς τους νέους επιστήμονες της χώρας να φύγουν στο εξωτερικό για μεταπτυχιακά.

Link to comment
Share on other sites

Αν αγαπάς κάτι το αφήνεις να φύγει. Αν επιστρέψει, τότε σημαίνει ότι ήταν πάντα δικό σου :sarcastic:

Σοβαρά τώρα, δε βλέπω κάτι μεμπτό στο να φύγει κάποιος για μεταπτυχιακά στο εξωτερικό. Και δε σημαίνει ότι όποιος τον προτρέπει να κάνει κάτι τέτοιο δεν υποτιμά ή δεν αγαπά τη χώρα του. Για πολλούς το μεταπτυχιακό στο εξωτερικό είναι μια ευκαιρία να γνωρίσουν κάτι καινούργιο, έξω από αυτό που ξέρουν τόσα χρόνια. Αν τελικά ο ενδιαφερόμενος αποφασίσει να μείνει έξω, τότε μάλλον οφείλεται στο ότι βρήκε κάτι καλύτερο από αυτό που είχε εδώ, όχι ότι τον εξοστράκισε η χώρα.

Link to comment
Share on other sites

Αν αγαπάς κάτι το αφήνεις να φύγει. Αν επιστρέψει, τότε σημαίνει ότι ήταν πάντα δικό σου :sarcastic:

Σοβαρά τώρα, δε βλέπω κάτι μεμπτό στο να φύγει κάποιος για μεταπτυχιακά στο εξωτερικό. Και δε σημαίνει ότι όποιος τον προτρέπει να κάνει κάτι τέτοιο δεν υποτιμά ή δεν αγαπά τη χώρα του. Για πολλούς το μεταπτυχιακό στο εξωτερικό είναι μια ευκαιρία να γνωρίσουν κάτι καινούργιο, έξω από αυτό που ξέρουν τόσα χρόνια. Αν τελικά ο ενδιαφερόμενος αποφασίσει να μείνει έξω, τότε μάλλον οφείλεται στο ότι βρήκε κάτι καλύτερο από αυτό που είχε εδώ, όχι ότι τον εξοστράκισε η χώρα.

Σε γενικές γραμμές δεν διαφωνώ προφανώς με αυτά που έγραψες, αλλά όταν αυτός ο κάποιος που προτρέπει τους νέους να φύγουν είναι η παράταξη της κυβερνητικής πλειοψηφίας, τότε πολλά μπορούν να ειπωθούν.

Γιατί να μην μείνουν στα ελληνικά πανεπιστήμια να τα στηρίξουν οικονομικά? Δεν εμπιστεύονται το σύστημα εκπαίδευσης που αυτοί έφτιαξαν? Δεν βρίσκουν άλλο τρόπο να καταπολεμήσουν την ανεργία που αυτοί έφτιαξαν?

Όπως και να το δείτε, παραμένει κυβερνητική προτροπή για έξοδο από την χώρα, αυτό είναι απαράδεκτο.

Στάλθηκε από το Android κινητό μου με το Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Γιατί να μην μείνουν στα ελληνικά πανεπιστήμια να τα στηρίξουν οικονομικά?

Εμείς δεν έχουμε δίδακτρα στο μεταπτυχιακό, αφού δεν κοστίζει κάτι στη σχολή, και για αυτό το λόγο υπήρξαν κυρώσεις στη χρηματοδότηση από το υπουργείο...

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλά [MENTION=2868]Myralis[/MENTION] πάνω που είχα αρχίσει να αισθάνομαι ότι είσαι καλύτερος συνομιλητής από κάποιους, έρχεσαι και πετάς παπατζες 30ποντου (όχι παπουτσιού) βεληνεκές.

Πάμε ένα ένα

Γιατί να μην μείνουν στα ελληνικά πανεπιστήμια να τα στηρίξουν οικονομικά?

Να τα στηρίξουν οικονομικά? Εγώ νόμιζα ότι η εκπαίδευση (τα δίδακτρα) είναι δωρεάν για τον φοιτητή. Τι ακριβώς να στηρίξουν οικονομικά υποννοείς?

Δεν εμπιστεύονται το σύστημα εκπαίδευσης που αυτοί έφτιαξαν?

Άρα μας λες ότι ένα σύστημα (εκπαίδευσης, υγείας, κλπ) μπορεί να αλλάξει ριζικά σε μια νύχτα και ότι πεποιθήσεις (ή προκαταλήψεις) ανθρώπων δεν παίζουν κανένα ρόλο.

Αυτό δεν γίνεται και το έχει αποδείξει η πρόσφατη ιστορία με γεγονότα:

1) του αντικαπνιστικού νόμου (δύο φορές!)

2) της τρίμηνης απεργίας στον τομέα της υγείας

Και όχι δεν μπορείς να πεις "έφτιαξαν". Τα συστήματα όταν εξελίσσονται, βασίζονται πάνω στα προηγούμενα θεμέλια. Δεν γίνεται να αλλάξουν οι βάσεις ενός συστήματος μιας χώρας μέσα σε τόσο σύντομο χρονικό διάστημα και τόσο απλά όσο ξεκάθαρα γράφεις. Αν ήταν έτσι, τα πρώην σοβιετικά κράτη που επιχείρησαν να μπουν σε σύστημα της ελεύθερης αγοράς, δεν θα αντιμετώπιζαν κανένα πρόβλημα.

Δεν βρίσκουν άλλο τρόπο να καταπολεμήσουν την ανεργία που αυτοί έφτιαξαν?

Πάλι παπάτζες. Σαν να λέμε ότι πριν οι απόφοιτοι σχολών έβρισκαν με ευκολία δουλειά στο αντικείμενο τους.

Βέβαια μπροστά στη προπαγάνδα, φράσεις όπως "παγκόμια ύφεση" ή "πολιτική λιτότητας" πάνε περίπατο

Πάντως, αν αγαπάς την χώρα σου, αν πιστευεις στην χώρα σου, και αν πιστευεις στην πολιτική σου και στο success story το οποίο λες ότι έφερες, ΔΕΝ καλείς τους νέους επιστήμονες της χώρας να φύγουν στο εξωτερικό για μεταπτυχιακά.

Χουμ...

1) Για εκείνα τα παλικάρια που πήγαν επίτηδες σε πολιτικό της δεξιάς για να ασκήσουν (ακραίο) ακτιβισμό τι λέμε? Εκτός αν το Imperial τους επέβαλλε με το ζόρι να φύγουν από την χώρα τους...

2) Σε όλα τα ανεπτυγμένα κράτη οι άνθρωποι φεύγουν για σπουδές εκτός της χώρας τους. Οι λόγοι πάμπολλοι και δεν συνδέονται με το πόσο αγαπάς τον τόπο σου.

ΥΓ. Έλα πες την αλήθεια. Σε πόσα forums δραστηριοποιείσαι για να αναδείξεις τις αρετές της (ακρο)αριστερής ιδεολογίας?

Αν αγαπάς κάτι το αφήνεις να φύγει. Αν επιστρέψει, τότε σημαίνει ότι ήταν πάντα δικό σου :sarcastic:

ΘεούληC!!!

Έγινε επεξεργασία από Guest
Link to comment
Share on other sites

10246583_739325899431987_5104804636395740267_n.jpg

Πάντως, αν αγαπάς την χώρα σου, αν πιστευεις στην χώρα σου, και αν πιστευεις στην πολιτική σου και στο success story το οποίο λες ότι έφερες, ΔΕΝ καλείς τους νέους επιστήμονες της χώρας να φύγουν στο εξωτερικό για μεταπτυχιακά.

Άλλαξε κατι απο όταν ήμουν εγω στο Πανεπιστήμιο και πλέον έχει αυξηθεί σημαντικά ο αριθμός των φοιτητών που γίνονται δεκτοί στα εδω μεταπτυχιακά; Κοινώς τα ελληνικά πανεπιστήμια μπορούν να απορροφήσουν όλη τη ζήτηση για μεταπτυχιακές σπουδές;

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα να δεις κι εγώ που νόμιζα ότι την έκλεισαν για να μειώσουν το φαγοπότι...

Εκπομπή-σκάνδαλο στη ΝΕΡΙΤ: Αρχισυντάκτης παίρνει τον μήνα 8060 ευρώ, παρουσιαστής 6324 και δημοσιογράφοι 2600

Link to comment
Share on other sites

Εμείς δεν έχουμε δίδακτρα στο μεταπτυχιακό, αφού δεν κοστίζει κάτι στη σχολή, και για αυτό το λόγο υπήρξαν κυρώσεις στη χρηματοδότηση από το υπουργείο...

Ούτε στο csd.uoc έχουν δίδακτρα, αλλά, άλλα μεταπτυχιακά έχουν δίδακτρα, κάποια φθηνά και κάποια ακριβά.

Δεν θυμάμαι καλά τις ταρίφες (πάνε 2 χρόνια από τότε που τα είχα ψάξει) αλλά θυμάμαι ότι η πληροφορική (όπως λέγεται τέλος πάντων) του ΕΚΠΑ ήταν 4000 για 2 χρόνια, και λόγο κρίσης το πήγαν 2000 για 2 χρόνια.

Αρκετά φτηνότερα έβγαινε η πληροφορική ΑΣΟΕΕ και ακριβότερα νομίζω η πληροφορική Πειραιά. Είχα ακούσει και ένα ποσό ~5000 για 2 χρόνια νομίζω σε κάποιο τμήμα του ΤΕΙ Πειραιά από έναν φίλο.

Ενημερωτικά εδώ πληρώνω ~1800 τον χρόνο.

Καλά [MENTION=2868]Myralis[/MENTION] πάνω που είχα αρχίσει να αισθάνομαι ότι είσαι καλύτερος συνομιλητής από κάποιους, έρχεσαι και πετάς παπατζες 30ποντου (όχι παπουτσιού) βεληνεκές.

[auto sarcasm] Γιατί να αισθανθείς έτσι? Εξάλλου (άκρο)-Αριστερός είμαι [/auto sarcasm]

Να τα στηρίξουν οικονομικά? Εγώ νόμιζα ότι η εκπαίδευση (τα δίδακτρα) είναι δωρεάν για τον φοιτητή. Τι ακριβώς να στηρίξουν οικονομικά υποννοείς?

Δες από πάνω, σίγουρα δεν είναι όλα τα μεταπτυχιακά δωρεάν.

Επί πρόσθετα, μεταπτυχιακοί φοιτητές-> ερευνα -> δημοσιευσεις-> έσοδα!

Άρα μας λες ότι ένα σύστημα (εκπαίδευσης, υγείας, κλπ) μπορεί να αλλάξει ριζικά σε μια νύχτα και ότι πεποιθήσεις (ή προκαταλήψεις) ανθρώπων δεν παίζουν κανένα ρόλο.

Αυτό δεν γίνεται και το έχει αποδείξει η πρόσφατη ιστορία με γεγονότα:

1) του αντικαπνιστικού νόμου (δύο φορές!)

2) της τρίμηνης απεργίας στον τομέα της υγείας

Δεν είπα τίποτα από τα bold σου, αλλά θα απαντήσω. Είσαι το Κράτος, απολύεις 2000 άτομα σε μια νύκτα, κατεβάζεις χιλιάδες αστυνομικούς σε μια μέρα στην Αθήνα για να καταστείλουν τον κόσμο ή για να μην πλησιάσει κανείς στις παρελάσεις ενώ ο λαϊκός παράγοντας δεν έχει καμία νίκη σε κανένα επίπεδο. Αν ήθελες είμαι 1000% σίγουρος ότι θα μπορούσες να εφαρμόσεις τον αντικαπνιστικό νόμο.

Δεν είναι μία νύχτα, είναι ήδη 1.5 χρόνος+, στον οποίο ουκ ολίγα νομοσχέδια έχουν ήδη ψηφιστεί, πότε περιμένεις φτιάξεις την κατάσταση στην Παιδεία?

Αλλά δεν είναι εκεί το νόημα του ποστ μου, το νόημα ήταν ότι σαν "κυβερνητική" παράταξη δεν μπορείς να στέλνεις κόσμο έξω. Θα το αναλύσω καλύτερα παρακάτω [*].

Και όχι δεν μπορείς να πεις "έφτιαξαν". Τα συστήματα όταν εξελίσσονται, βασίζονται πάνω στα προηγούμενα θεμέλια. Δεν γίνεται να αλλάξουν οι βάσεις ενός συστήματος μιας χώρας μέσα σε τόσο σύντομο χρονικό διάστημα και τόσο απλά όσο ξεκάθαρα γράφεις. Αν ήταν έτσι, τα πρώην σοβιετικά κράτη που επιχείρησαν να μπουν σε σύστημα της ελεύθερης αγοράς, δεν θα αντιμετώπιζαν κανένα πρόβλημα.

Πως δεν μπορείς να το πεις? Μπορείς να πεις ότι έφεραν πλεόνασμα όταν 3 δείκτες που δείχνουν άλλους δείκτες ανέβηκαν μισή μονάδα σε 1.5 χρόνο διακυβέρνησης, αλλά δεν μπορείς να πεις ότι "έφτιαξαν" ένα σύστημα εκπαίδευσης όταν έχουν κάνει τόσες και τόσες αλλαγές προς την ίδια κατεύθυνση από το 2007 μέχρι τώρα?

Ναι, δεν είχαμε μόνιμα ΝΔ από το 2007 μέχρι τώρα, είχαμε και ΠΑΣΟΚ που κινήθηκε στην ίδια κατεύθυνση (και που είναι και τώρα στην κυβέρνηση), και μην ξεχνάς πως μόνο νομοσχέδιο παιδείας είχε ψηφιστεί και από ΝΔ και από ΠΑΣΟΚ όταν μόνο ένα από τα 2 κόμματα ήταν στην κυβέρνηση. Γιατί να μην παραδεχτούμε απλά ότι χειροτέρεψαν το σύστημα εκπαίδευσης?

Πάλι παπάτζες. Σαν να λέμε ότι πριν οι απόφοιτοι σχολών έβρισκαν με ευκολία δουλειά στο αντικείμενο τους.

Βέβαια μπροστά στη προπαγάνδα, φράσεις όπως "παγκόμια ύφεση" ή "πολιτική λιτότητας" πάνε περίπατο

Δεν εννοώ αυτό.. Εννοώ ότι με το να διώχνεις τον κόσμο, μειώνεις πολύ εύκολα (αλλά πλασματικά) τους δείκτες ανεργίας.

Χουμ...

1) Για εκείνα τα παλικάρια που πήγαν επίτηδες σε πολιτικό της δεξιάς για να ασκήσουν (ακραίο) ακτιβισμό τι λέμε? Εκτός αν το Imperial τους επέβαλλε με το ζόρι να φύγουν από την χώρα τους...

2) Σε όλα τα ανεπτυγμένα κράτη οι άνθρωποι φεύγουν για σπουδές εκτός της χώρας τους. Οι λόγοι πάμπολλοι και δεν συνδέονται με το πόσο αγαπάς τον τόπο σου.

Για πολλοστή φορά, γιατί για τον Wizard λέτε αλλά και εσείς δεν πάτε πίσω.

ΔΕΝ αναφέρομαι στην αγάπη των φοιτητών για την χώρα τους, και για το αν θέλουν να πάνε στο εξωτερικό ή όχι ή αν θέλουν να γυρίσουν ή όχι. Πως μπορώ να το πω κάνοντας μεταπτυχιακό στο Άμστερνταμ? θα ήταν σαν να λέω ότι δεν αγαπάω την χώρα μου. Δεν αναφέρομαι καθόλου στους φοιτητές!

Αναφέρομαι στην παράταξη της ΔΑΠ (*προσκείμενη στο πρώτο κόμμα της κυβέρνησης, από εκεί παίρνει γραμμή).

ΥΓ. Έλα πες την αλήθεια. Σε πόσα forums δραστηριοποιείσαι για να αναδείξεις τις αρετές της (ακρο)αριστερής ιδεολογίας?

Σε κανένα, που κολλάει αυτό όμως και πως σου ήρθε?

Άλλαξε κάτι από όταν ήμουν εγώ στο Πανεπιστήμιο και πλέον έχει αυξηθεί σημαντικά ο αριθμός των φοιτητών που γίνονται δεκτοί στα εδώ μεταπτυχιακά; Κοινώς τα ελληνικά πανεπιστήμια μπορούν να απορροφήσουν όλη τη ζήτηση για μεταπτυχιακές σπουδές;

Δηλαδή για τους φοιτητές το κάνουν ε? Τους ανοίγουν τα μάτια οι φωστήρες και τους δείχνουν ότι μπορούν να πάνε και αλλού γιατί είναι χαζοί μάλλον και δεν μπορούν να ψάξουν μόνοι τους..

Α! Have a look στο τελευταίο μου ποστ στο thread 3βάθμιας εκπαίδευσης. Το είχα γράψει γιατί είδα στο FB post από το πανεπιστήμιο μου εδώ που είχαν κατέβει Ελλάδα σε κάτι που διοργάνωνε το ΑΠΘ. Καταλαβαίνω να διοργανώνει κάτι τέτοιο το πανεπιστήμιο, έχει σχέση και με τα Erasmus, καθόλου δεκτό να το κάνει η ΚΥΒΕΡΝΗΤΙΚΗ ΠΑΡΑΤΑΞΗ!

Δεν είναι θέμα ζήτησης και απορρόφησης LL_NEO, αν το πρόβλημα είναι εκεί, ανέβασε τις θέσεις των μεταπτυχιακών.

--------------

Τα παρακάτω και σαν απάντηση στον Hero [*]

Σκέφτομαι πολλούς λόγους για το οποίους μια κυβέρνηση κάνει κάτι τέτοιο. Και όλοι είναι για να σώσουν τον πόλο τους και για να καταστρέψουν περισσότερο την χώρα. Τους ξαναγράφω..

  1. Φαίνεται ότι μειώνεται η ανεργία.
  2. Μειώνονται τα έσοδα των πανεπιστημίων (για τους λόγους που έγραψα)
  3. Φεύγουν (πιθανόν για πάντα) τα μυαλά της χώρας από την χώρα, το αυριανό εργατικό δυναμικό.
  4. Φεύγουν αυτοί που μπορούν να κινητοποιηθούν δυναμικά εναντίον της κυβέρνησης, κανείς δεν φοβάται τα ΚΑΠΗ...
  5. Δείχνει ότι δεν εμπιστευοντε το σύστημα εκπαίδευσης στην Ελλάδα που δημιούργησαν.
  6. Δείχνει ότι με την ανεργία που δημιούργησαν δεν υπάρχει λύση εδώ παρά μόνο έξω!

Είναι τελείως αντΕθνική κίνηση, στην Ολλανδία το κράτος και τα πανεπιστήμια κάνουν τα πάντα για να κρατήσουν τους φοιτητές εδώ.

  • "Σεμινάρια" για να βρεις πρακτική δουλειά σαν φοιτητής εδώ.
  • "Σεμινάρια" για να βρεις δουλειά σαν ξένος εδώ.
  • "Σεμινάρια" για να συνεχίσεις εδώ μετά την σχολή.
    (δεν είναι ακριβώς σεμινάρια, δεν θυμάμαι πως λέγοντε).
  • "Διευκολύνσεις" στους ξένους φοιτητές για να βρουν σπίτι εδώ.

Όλα αυτά γιατί ξέρουν ότι τους συμφέρει να μείνουν και να δουλέψουν εδώ οι ξένοι φοιτητές.

Και έρχεται η Ελληνική κυβέρνηση και κάνει ΑΚΡΙΒΩΣ το αντίθετο διώχνοντας τους φοιτητές και κάνετε ότι δεν καταλαβαίνετε ότι αυτό είναι τραγικό λάθος για να μην πω κάτι χειρότερο?

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=2868]Myralis[/MENTION].

ΔΕΝ μου απάντησες σε αυτό που σε ρώτησα. Καλύπτουν τη ζήτηση για μεταπτυχιακά τα ελληνικά πανεπιστήμια ναι ή όχι;

Τώρα όσον αφορά το ότι η ΔΑΠ προωθεί τους φοιτητές σε μεταπτυχιακό για να μη φουσκώνει η ανεργία, αυτό εντάξει είναι παρόμοιο με τη φωτό που είχε ανεβάσει η Ραχήλ Μακρή με τη βουλή φωταγωγημένη μπλε και απο κάτω λεζάντα "τι σκαρώνουν πάλι;"

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=2868]Myralis[/MENTION].

ΔΕΝ μου απάντησες σε αυτό που σε ρώτησα. Καλύπτουν τη ζήτηση για μεταπτυχιακά τα ελληνικά πανεπιστήμια ναι ή όχι;

Δεν έχω πρόχειρα την πληρότητα των προγραμμάτων για να σου απαντήσω. Αλλά έστω ότι δεν την καλύπτουν όπως υπονοείς. Πραγματικά μου λες ότι αυτό ενδιαφέρει την ΔΑΠ? Μην τυχόν και μείνουν χωρίς μεταπτυχιακό?

Τώρα όσον αφορά το ότι η ΔΑΠ προωθεί τους φοιτητές σε μεταπτυχιακό για να μη φουσκώνει η ανεργία, αυτό εντάξει είναι παρόμοιο με τη φωτό που είχε ανεβάσει η Ραχήλ Μακρή με τη βουλή φωταγωγημένη μπλε και απο κάτω λεζάντα "τι σκαρώνουν πάλι;"

Δεν το ξέρω το περιστατικό με την Μακρή, αλλά βάλε το χέρι στην καρδιά και πες μου ότι ένα τεράστιο κύμα μετανάστευσης των νέων που έχει ξεκινήσει εδώ και 1-2 χρόνια και που συνεχίζεται και που η ΔΑΠ "σπρώχνει" δεν συντελεί στο να πέσουν οι δείκτες ανεργίας των νέων.

Μόνο οι 200 Έλληνες που ξέρω εγώ ότι είναι εδώ σαν φοιτητές, σε ένα μόνο πανεπιστήμιο, μίας μόνο πόλης, μίας μόνο χώρας μπορούν να αλλάξουν το ποσοστό ανεργίας κατά 0.0002%

Link to comment
Share on other sites

Aπο πάντα (1999 που ήρθα εγώ + σίγουρα που το παρακολουθώ πολύ έντονα) γινόταν της που... στα ξένα πανεπιστήμια. Δεν είναι κάτι νεο αυτό Μυράλη. Και ειδικά όπως ακριβαίνουν τα δίδακτρα και με την κρίση στην Ελλάδα if anything θα έλεγα πως είναι πιο δύσκολο να έρθουν τώρα έξω.

Η μετανάστευση έχει αρχίσει σε μεγάλο βαθμό, αλλά είναι πιο πολύ στα χαρτιά, ι.ε. στέλνω CV και λιγότερο στην πράξη ι.ε. φεύγω.

Φυσικά και φύγαμε πολλοί αλλά δεν φεύγουν όσοι προσπαθούν. Και μιλάω για άτομα με πτυχία και συνήθως + προϋπηρεσία, όχι φοιτητές.

Το σχόλιο είναι γιατί δεν νομίζω πως αυτό που λες και να ισχύει επηρεάζει τις στατιστικές.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.