Jump to content



Χρεοκοπία Ελλάδας


Chosen

Recommended Posts

Κατ' αρχάς μόνο από το χείριστο σεξιστικό αστείο της δεκάρας που έκανες δεν έπρεπε να σου απαντήσω, αλλά τεσπα.

Δεν είδα κάνα στέλεχος σας να απορρίπτει μετά βδελυγμίας την αβάντα της Αυριανής.

Δεν διάβασα στο άρθρο τίποτα για τον Σοϊμπλε αλλά ακόμα και αν έγραφε, να μου επιτρέψεις να μην διαθέτω την δική σου ευαισθησία για τον κατακτητή της πατρίδας μου.

Τα σχόλια του χοντρού για τον κουρασμένο είναι υποσύνολο της υπόθεσης Ζαχοπουλου. Από που συμπέρανες ότι είναι οκ;

Ας γράψεις κάτι να θολώσεις τα νερά και ας είναι οτιδήποτε!

Η ομάδα για την οποία κόπτεσαι και στο όνομα της προπαγανδίζεις, όλοι μαζί, δεν είσαστε εις θέση ούτε τα κορδόνια των παπουτσιών του κουρασμένου να δέσετε. Αυτός τουλάχιστον προσπάθησε να συγκρουστεί με τα συμφέροντα, δεν γονάτισε αμέσως.

Καταρχάς συμπάθα με που δε θα σου απαντήσω στον ίδιο τόνο αλλά τώρα τελευταία εχω μαζέψει κατι infractions (ένα οκ και ένα για καρότα) και ειμαι στο όριο.

Τι εγινε καμάρι μου; Σε χαλάει που δε τσιμπάω απο την ηθικολογία της πλάκας που πάτε να μας ταισετε; Απο το γεγονός οτι η αλά κάρτ δημοσιογράφος στην φαγούρα της να την πει στο Σαμάρα βγήκε να πει οτι τον στηρίζει ο Κουρης; Λες και δεν ξέρουμε οτι ο Κουρης αλλάζει ρότα 10 φορές την ημέρα;

Όλο το άρθρο ειναι μια π@παρια καμαρωτή. Δεν εχει ευθύνη ο Γαβρηλος για το οτι εγινε παρά μόνο οι φυλλάδες. Μου θυμίζει λίγο τη στάση του...ανηλίκου όταν βγήκε η βρώμα για το επίδομα ανηλίκου. Δε φταίει η μάνα της που το παίρνει. Το κράτος και η μονταζιερα φταίνε.

Και το ξαναλέω μπας και κανει register. Σε καμια απο όλες τις περιπτώσεις που αναφέρθηκαν τα πράγματα δεν ήταν ΟΚ. Αλλά ναι το γεγονός οτι τέτοια ευθιξια απότομη έπιασε την αριστερά τώρα που στη σέντρα ειναι το πουλεν της, εμένα με κανει να σκέφτομαι οτι δεν ειναι τιποτα αλλο απο δηθενια.

Οποτε ξυδακι. Παει ωραία και με αγγουράκι καροτακι και με ένα ποτήρι ...ουίσκι απο δίπλα.

Link to comment
Share on other sites

Και το ξαναλέω μπας και κανει register. Σε καμια απο όλες τις περιπτώσεις που αναφέρθηκαν τα πράγματα δεν ήταν ΟΚ. Αλλά ναι το γεγονός οτι τέτοια ευθιξια απότομη έπιασε την αριστερά τώρα που στη σέντρα ειναι το πουλεν της, εμένα με κανει να σκέφτομαι οτι δεν ειναι τιποτα αλλο απο δηθενια.

Καλώς ήλθες στον κόσμο των 2 μέτρων και των 2 σταθμών. Ηθικόν είναι αυτό που η κάθε πληρωμένη (γύρευε απο πού) πένα ορίζει. Μόνο αυτοί ξέρουν. Μόνον αυτοί κατέχουν την εξ'αποκαλύψεως αλήθεια. Οτιδήποτε άλλο είτε είναι ανήθικο, είτε δικαιολογήσιμο (στα πλαίσια της σάτιρας). Μη βγείς απο αυτή τη νόρμα και σε βγάλουν και τρελλό/γραφικό/αντιδραστικό...

Link to comment
Share on other sites

Τί μιλάτε για μέτρα και σταθμά .... με 500Κ θα βγει ο Λαυρέντης - Αποφυλακίζεται με εγγύηση 500.000 ευρώ και όρους ο Λ.Λαυρεντιάδης - Ειδήσεις - Ελλάδα - in.gr , είδωμεν για την δίκη και όσο για τα 700Μ , χαιρετίσματα.

Πούδρα την έβγαλε , άμα σκεφτείς Φιλιππίδη (2Μ , περιμένει και αυτός την δίκη) και Κοντομηνά(4Μ).

Να δώ λοιπόν, το καινούργιο ανταλλακτικό - Κατερίνα Σαββαΐδου: «Θεοχάρης» με διδακτορικό στην είσπραξη των φόρων - Οικονομία - Επικαιρότητα - Τα Νέα Οnline θα ασχοληθεί καθόλου με λεβέντες τέτοιας κοπής ή θα περιοριστεί στον κακομοίρη που από τα 10Κ του παίρνουν τα 5Κ και του λένε ζήσε;

Link to comment
Share on other sites

Η διαπλοκή, το παρασκήνιο για την εκλογή προέδρου και το τέλος της πολιτικής εξουσίας

Από την επομένη των ευρωεκλογών τα κομματικά επιτελεία- και όχι μόνο- άρχισαν την αριθμητική: προσθέσεις και αφαιρέσεις. Για την κυβέρνηση η άσκηση είναι πως από τους 152 βουλευτές που έχει , θα πάει στους 180. Άρα, χρειάζεται άλλους 28. Για τον ΣΥΡΙΖΑ το ζητούμενο είναι πως από τους 71 που έχει, θα βρει άλλους 50 για να γίνουν 121 και να αποτρέψουν την εκλογή προέδρου, ώστε να πάει η χώρα σε εκλογές.

Αντικειμενικά η κυβέρνηση έχει πιο εύκολη δουλειά για τουλάχιστον δύο λόγους: χρειάζεται μικρότερο αριθμό από αυτόν που ψάχνει η αξιωματική αντιπολίτευση και έχει περισσότερα ανταλλάγματα να προσφέρει. Και χειροπιαστά.

Πρώτα απ’ όλα στη βασική δεξαμενή (ανεξάρτητοι, ΔΗΜΑΡ, ΑΝΕΛ), από την οποία αμφότεροι θα επιχειρήσουν να ψαρέψουν, οι βουλευτές δεν έχουν κανένα λόγο να επιθυμούν πρόωρες εκλογές καθώς οι περισσότεροι από αυτούς προβλέπεται να μην εκλεγούν ξανά. Άρα, οι εκλογές για τους περισσότερους σημαίνει ότι θα βγουν από το παιχνίδι.

Παρά την έντονη παρακίνηση που δέχεται η κυβέρνηση ωστόσο, και παρά την προθυμία της να ανταποκριθεί , ελάχιστη δουλειά έχει κάνει η ίδια σε αυτή την κατεύθυνση κι ας οργιάζει το παρασκήνιο.

Κι αυτό γιατί; Γιατί τη δουλειά την έχει αναλάβει η ίδια η διαπλοκή, όπως παραδέχονται ήδη αρκετά κυβερνητικά στελέχη στις ιδιωτικές τους συζητήσεις. Δεν είναι η πρώτη φορά φυσικά, αλλά τώρα γίνεται σχεδόν απροκάλυπτα. Είναι οι εκπρόσωποι της διαπλοκής που έχουν αναλάβει το 152 να το κάνουν 180. Οι άλλοτε πανίσχυροι κομματικοί μηχανισμοί άλλωστε –όχι μόνο του ΠΑΣΟΚ αλλά και της Ν.Δ- είναι υπό διάλυση. Για αυτό και έχουν υποκατασταθεί ντε φάκτο από μηχανισμούς της διαπλοκής.

Το συμπέρασμα που προκύπτει είναι ότι δεν υπάρχει πλέον πολιτική εξουσία στη χώρα. Αυτή έχει περάσει στα χέρια της διαπλοκής και το προσωπικό της κυβέρνησης είναι πλέον μόνο για τα προσχήματα.

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι τώρα τα ναρκωτικά που κατάσχονται από την αστυνομία αποτεφρώνονται σε υψικαμίνους. [...]

Αυτούς, όμως τους δύο τόνους μην τους κάψετε. Αποθηκεύστε τους σε ασφαλές μέρος και δώστε την ηρωίνη δωρεάν στα πρεζόνια. Καλέστε τους με ένα μήνυμα γεμάτο αγάπη, να τους πείτε ότι δεν τους θεωρείτε εγκληματίες, αλλά συνανθρώπους μας που χρειάζονται βοήθεια και στήριξη, ότι η Πολιτεία θέλει να σταθεί δίπλα τους κι ότι μπορούν, μέχρι να αποφασίσουν να ξεκινήσουν θεραπεία απεξάρτησης, να παίρνουν τη δόση τους σε ένα ασφαλές περιβάλλον, με ιατρική φροντίδα και με αποστειρωμένες σύριγγες.

Μην κάψετε την ηρωίνη | ΕΛΛΑΔΑ | Protagon

Link to comment
Share on other sites

Ποτέ δεν κατανόησα το κάψιμο/καταστροφή των μαϊμού π.χ. εμπορευμάτων τα οποία θα μπορούσαν να δίδονται οργανωμένα σε όσους δεδομένα ζουν σε ενοίκιο και είναι άνεργοι/χαμηλόμισθοι ή σε οικογένειες πολυτέκνων. Σίγουρα θα βρεθούν οι έξυπνοι που θα εκμεταλλευτούν την κατάσταση για να βγάλουν μερικά €€€, αλλά σίγουρα θα είχε ευεργετηθεί και πάρα πάρα πολύς κόσμος παράλληλα. Σίγουρα το αυθεντικό Gucci θα έχανε λίγο από την αίγλη του δίπλα σε μια ντουζίνα μαϊμού Gucci, αλλά ο κόσμος θα μπορούσε να ντύνεται λίγο καλύτερα και παράλληλα ψυχολογικά να νιώθει και λίγο καλύτερα.

Τώρα άλλο το Gucci και άλλο η ηρωίνη, αλλά σαν ιδέα δεν είναι άσχημη, με μια όμως αλλαγή κατά την γνώμη μου. Η συμμετοχή του ναρκομανούς σε πρόγραμμα απεξάρτησης να είναι υποχρεωτική. Θέλεις δωρεάν την δόση σου; Θα πρέπει να το παλέψεις παράλληλα. Όχι πάρτην και βλέπουμε πότε θα νιώσεις έτοιμος για να ακολουθήσεις κάποιο πρόγραμμα.

Link to comment
Share on other sites

Μεθαδόνη. Έσπαγα το κεφάλι μου πριν. :T:

Ηρωινη πάντως δεν τους δίνουν. Οπότε τα ναρκωτικά είναι άχρηστα. Και από το να πέσει κανένα πακέτο πουθενά καλύτερα να καταστρεφονται

Link to comment
Share on other sites

Βασικά άλλο οτιδήποτε πράγμα που καίνε που λέει και ο Γιάννης, και άλλο τα ναρκωτικά.

Είναι μεγάλο το ρίσκο με τα ναρκωτικά για 1000-2 λόγους που δεν πρέπει να το παίρνεις σαν κράτος να γίνει καμιά στραβή να βγουν πάλι στον δρόμο.

Τα παιχνίδια, μπάλες, τσάντες δεν ξέρω τι δεν παίζει θέμα να τα πάρει κανείς άπορος δεν το συζητάω, τα ναρκωτικά είναι ειδική κατηγορία και χρήζουν ειδικής μέριμνας που δεν είναι εύκολο να το κάνει ένα κράτος φουλ οργανωμένο πόσο μάλλον σχετικά ανοργάνωτο.

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να συμφωνώ απόλυτα με το άρθρο, (έχει πολύ καλά επιχειρήματα, από την άλλη όπως είπε και ο deninho δεν έχουμε την οργάνωση για κάτι τέτοιο), θέλω να δω τι θα γινόταν αν αντί να τα έλεγε αυτά ο Τζήμερος, τα έλεγε ο Τσίπρας...

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να συμφωνώ απόλυτα με το άρθρο, (έχει πολύ καλά επιχειρήματα, από την άλλη όπως είπε και ο deninho δεν έχουμε την οργάνωση για κάτι τέτοιο), θέλω να δω τι θα γινόταν αν αντί να τα έλεγε αυτά ο Τζήμερος, τα έλεγε ο Τσίπρας...

Μαν, θα σου απαντήσω σοβαρά.

Πέρα από το πολιτικό στοιχείο (που σαν λαός του έχουμε μαμήσει τη μάνα να το εμφυτεύουμε σε ο,τιδήποτε κινείται), κάθε διασημότητα σε μεγαλύτερη κατάταξη, είναι δεδομένο ότι θα πάρει και περισσότερες απόψεις. Άρα και ο αριθμός των κριτικών ανεβαίνει.

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να είμαι ειδικός (φιλαράκι, έχεις ένα κατοστάρικο να πάρω μια τυρόπιτα?), δόση ηρωίνης και απεξάρτηση δεν συμβαδίζουν. Τα ναρκωτικά κόβονται μαχαίρι.

Χωρις να ειμαι Τζημερικος (Do you have a minute to talk about our lord and savior Augusto Pinochet) και επειδη πρεπει να ειναι το πρωτο πραγμα που διαβαζω απο αυτον που να μην προκαλει αυτοματα μουτζα... δε νομιζω να μιλαει για απεξαρτηση (τοσο), οσο για γενικοτερο πληγμα στην μεγκα-μπιζνα των ναρκωτικων. Και σε αυτο, IMO, ειναι που 99.9999% κολλαει στο να υλοποιηθει μια τετοια προταση.

Αν καταλαβα καλα τα bullets του, δεν λεει οτι δωστε ζουζου στο λαο να γινει καλα, αλλα, "αναγνωριστε τους το οτι ειναι παθηση και απο εκει και μετα πραξτε αναλογα".

Αλλωστε ουτε το οτι τωρα (επισημα) το κρατος τους δινει μεθαδονη, κινειται στην κατευθυνση της απεξαρτησης. 2 βηματα παραπερα ειναι το : Αντι να το παρουν οι τσοςμπαδες να το πουλησουν, ας το δωσεις δωρεαν.

υ.γ. Περιμενω σε επομενο αρθρο να γραψει οτι, τα εν λογω πρεζακια, αφου τους αναγνωρισαμε την παθηση και τους δωσαμε τζαμπα ζουζου, ειναι καλο να εργαζονται χωρις αμοιβη σε καποιο μεγαλοκαταστημα/εργοστασιο για να να ξαναγινουν παραγωγικα μελη της κοινωνιας :p

Link to comment
Share on other sites

Μαν, θα σου απαντήσω σοβαρά.

Πέρα από το πολιτικό στοιχείο (που σαν λαός του έχουμε μαμήσει τη μάνα να το εμφυτεύουμε σε ο,τιδήποτε κινείται), κάθε διασημότητα σε μεγαλύτερη κατάταξη, είναι δεδομένο ότι θα πάρει και περισσότερες απόψεις. Άρα και ο αριθμός των κριτικών ανεβαίνει.

Συμφωνώ, αλλά διαφωνείς ότι το 99% των σχόλιων θα ήταν σε φάση "Ο ΣΥΡΙΖΑ θέλει νομιμοποίηση σκληρών ναρκωτικών", που δεν θα είχαν καμία επαφή με το άρθρο?

Γιατί, άλλο τα σχόλια και οι κριτικές, άλλο το να κράζεις χωρίς να διαβάσεις πρώτα την άποψη του άλλου, απλά επειδή έτσι άκουσες να κάνει ο φίλος σου.

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να συμφωνώ απόλυτα με το άρθρο, (έχει πολύ καλά επιχειρήματα, από την άλλη όπως είπε και ο deninho δεν έχουμε την οργάνωση για κάτι τέτοιο), θέλω να δω τι θα γινόταν αν αντί να τα έλεγε αυτά ο Τζήμερος, τα έλεγε ο Τσίπρας...

τι θα γινόταν? βλακείες λέει ο ένας, βλακείες θα έλεγε και ο άλλος. με τόσες που ξεστομίζουν δεν θα μου έκανε εντύπωση πια

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ, αλλά διαφωνείς ότι το 99% των σχόλιων θα ήταν σε φάση "Ο ΣΥΡΙΖΑ θέλει νομιμοποίηση σκληρών ναρκωτικών", που δεν θα είχαν καμία επαφή με το άρθρο?

Γιατί, άλλο τα σχόλια και οι κριτικές, άλλο το να κράζεις χωρίς να διαβάσεις πρώτα την άποψη του άλλου, απλά επειδή έτσι άκουσες να κάνει ο φίλος σου.

Που κολλάει το συγκεκριμένο άρθρο του protagon με τον (κ)σύριζα?

Να στο πω διαφορετικά. Βλέπεις κανένα άρθρο από συριζα επί του συγκεκριμένου θέματος ή απλά εικασίες?

Link to comment
Share on other sites

Που κολλάει το συγκεκριμένο άρθρο του protagon με τον (κ)σύριζα?

Να στο πω διαφορετικά. Βλέπεις κανένα άρθρο από συριζα επί του συγκεκριμένου θέματος ή απλά εικασίες?

Στα πλαίσια της εικασίας (φαντασία βασικά) βάζω απλά ένα ερώτημα, αν αυτά τα έγραφε ο ΣΥΡΙΖΑ και όχι ο Θάνος Τζήμερος (αυτός το έγραψε, όχι το protagon), θα γινόταν ή όχι χαμός.

Κολλάει ελαφρώς με προτάσεις του ΣΥΡΙΖΑ περί ναρκωτικών.

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να συμφωνώ απόλυτα με το άρθρο, (έχει πολύ καλά επιχειρήματα, από την άλλη όπως είπε και ο deninho δεν έχουμε την οργάνωση για κάτι τέτοιο), θέλω να δω τι θα γινόταν αν αντί να τα έλεγε αυτά ο Τζήμερος, τα έλεγε ο Τσίπρας...

Είδα το quote σου όχι ποιος το έγραψε αυτό. Οπότε σχολίασα την ιδέα, δεν σχολίασα το ποιος το έγραψε αυτό.

Επιπλέον ο Τζήμερος μετά την "Χωρίς πολιτικούς, αλλά με τον Μάνο αγκαζέ" τούμπα του, δεν νομίζω ότι είναι και τόσο τρελά δημοφιλής. Οπότε σταμάτα την κλάψα ότι αν τα έλεγε ο Τσίπρας θα γινόμασταν κ@λοτουμπάδες και θα βγάζαμε χολή.

Link to comment
Share on other sites

Στα πλαίσια της εικασίας (φαντασία βασικά) βάζω απλά ένα ερώτημα, αν αυτά τα έγραφε ο ΣΥΡΙΖΑ και όχι ο Θάνος Τζήμερος (αυτός το έγραψε, όχι το protagon), θα γινόταν ή όχι χαμός.

Κολλάει ελαφρώς με προτάσεις του ΣΥΡΙΖΑ περί ναρκωτικών.

Γιατί ο συριζα δεν θα είχε την γραφή του τζήμερου. Θα έλεγε ένα κάρο γενικότητες για να τραβήξει κόσμο από παντού. Με τον τρόπο επικοινωνίας που έχουν εκεί, άντε να βγάλεις άκρη για το ποιες είναι οι πραγματικές θέσεις και σε ποιες σε δουλεύει πατόκορφα. Αν και πιστεύω ότι κύριο ρόλο θα παίξει το πόσο ικανοποιημένη αισθάνεται η πλειοψηφία.

Να σου πω τι προβλέπω. Θα κάνει τον κύκλο του το χρηματοπιστωτικό και την περίοδο που θα δίδονται πολλές χρηματοδοτήσεις/πιστώσεις/you-name-it, θα βγει ο συριζα και θα πει απέξω απέξω "δώσαμε χρήμα στο λάο" χωρίς να έχουν κάνει ουσιαστικά αρκετά. Αργότερα, δώστου πάλι δανεισμό στο δανεισμό με κακοδιαχείριση επειδή τη μία η γραφειοκρατία και την άλλη ο ήλιος ενώ για σημαντικά ζητήματα "θα δούμε"/"άστο τώρα"/"νωρίς είναι"/"βρε άκου που σου λέω" και ένα σωρό άλλες δικαιολογίες που δεν στέκουν με την πραγματικότητα.

Και για να επανέλθω, δείξε μου σε ποιο σημείο ακριβώς γράφει τη θέση του ο συριζα περί ναρκωτικών για να σου πω αν πιστεύω αν κολλάει με του άρθρου

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.