Jump to content



Χρεοκοπία Ελλάδας


Chosen

Recommended Posts

Οπότε σταμάτα την κλάψα ότι αν τα έλεγε ο Τσίπρας θα γινόμασταν κ@λοτουμπάδες και θα βγάζαμε χολή.

Δεν κλαψουρίζω, απλά σχολιάζω, και δεν αναφερόμουν σε άτομα εδώ στον Λάμπη, αλλά γενικά σχόλια σε διάφορα σαϊτ.

Και για να επανέλθω, δείξε μου σε ποιο σημείο ακριβώς γράφει τη θέση του ο συριζα περί ναρκωτικών για να σου πω αν πιστεύω αν κολλάει με του άρθρου

Δεν ξέρω που είναι κάποια επίσημη στάση του κόμματος, ξέρω ότι γενικά λέει να υπάρχει διαφορετική αντιμετώπιση χρηστών (τους θεωρεί ασθενείς) και εμπόρων (τους θεωρεί εγκληματίες) με ότι αυτά συνεπάγονται στους νόμους, στην αστυνόμευση στον κοινωνικό αποκλεισμό κτλ.

Με άλλα λόγια, σε βρήκαν να έχεις πάνω σου μικροποσότητες? Να μην πας φυλακή..

Προσωπικά πάντως, βρίσκω ενδιαφέρον και τις περιπτώσεις Ολλανδίας και Γερμανίας (και πρόσφατα κάποιας πολιτείας της Αμερικής) σε σχέση με την κάνναβη...

Στην Γερμανία δεν είναι παράνομη η κατοχή, αλλά είναι παράνομα ΟΛΑ τα υπόλοιπα (!) (χρήση, αγορά, πώληση, καλλιέργεια).

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν ξέρεις εσύ που είναι η επίσημη θέση τους, τότε ποιος θα ξέρει? Εγώ που λατρεύω μπουμπούκο?

Μα καλά. Δεν σου κάνει καθόλου εντύπωση που την "επίσημη στάση" την κρύβουν ή νομίζεις ότι είναι τόσο ανίκανοι που δεν μπορούν να βγάλουν δημοσίως μια θέση?

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν ξέρεις εσύ που είναι η επίσημη θέση τους, τότε ποιος θα ξέρει? Εγώ που λατρεύω μπουμπούκο?

Μα καλά. Δεν σου κάνει καθόλου εντύπωση που την "επίσημη στάση" την κρύβουν ή νομίζεις ότι είναι τόσο ανίκανοι που δεν μπορούν να βγάλουν δημοσίως μια θέση?

Πολιτεύομαι με τον ΣΥΡΙΖΑ και πρέπει να ξέρω απ' έξω και ανακατωτά όλες τις θέσεις του για όλα τα θέματα? Όχι...

Δεν ξέρω αν την κρύβουν ή όχι, ξέρω ότι δεν είχα χρόνο να το ψάξω και ξέρω ότι δεν είναι το νούμερο ένα πράγμα που ασχολείται ο ΣΥΡΙΖΑ αυτή την στιγμή για να έχει μια άπoψη φάτσα κάρτα στο site..

Link to comment
Share on other sites

Δεν κλαψουρίζω, απλά σχολιάζω, και δεν αναφερόμουν σε άτομα εδώ στον Λάμπη, αλλά γενικά σχόλια σε διάφορα σαϊτ.

Τα περισσότερα site και σχόλια αυτή τη στιγμή, όπως είναι και το φυσιολογικό για μια ντουζίνα και βάλε λόγους, σχολιάζουν αρνητικά οτιδήποτε κυβερνητικό. Τώρα το αν υπάρχουν και κάποια αρνητικά σχόλια για τον συριζα και τον Τσίπρα, απορώ που βρίσκεις το παράξενο ή το υπερβολικό ή πως στο καλό σε πείθει αυτή η μειοψηφία των σχολίων ότι ο κόσμος μόλις βλέπει Τσίπρα πετάει στα σκουπίδια την αντικειμενικότητά του και βγάζει χολή. Εκτός και αν θέλεις/περιμένεις να βλέπεις 100% θετικά σχόλια για τον Τσίπρα, οπότε πάω πάσο.

Και βέβαια σχολίασες εδώ μέσα αμέσως μετά από μερικά θετικά ή και κάπως ουδέτερα, όχι πάντως κάθετα αρνητικά σχόλια. Να υποθέσω ότι είχες στο μυαλό σου το site peravrexei.gr και το oxitolab.gr, να σου πω δεν το σκέφτηκα.

Link to comment
Share on other sites

Πολιτεύομαι με τον ΣΥΡΙΖΑ και πρέπει να ξέρω απ' έξω και ανακατωτά όλες τις θέσεις του για όλα τα θέματα? Όχι...

Τότε ρε φίλε γιατί επιχειρείς να υπερασπιστείς τον συριζα σε ένα φανταστικό σενάριο? Ήμαρτον...

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=2868]Myralis[/MENTION] σόρρυ αν κατάλαβα καλά η ερώτηση είναι γιατί μια αμφιλεγόμενη πρόταση θα ξεσήκωνε μεγαλύτερες διαμαρτυρίες αν προερχόταν απο τον πρόεδρο της αξιωματικής αντιπολίτευσης παρά απο τον πρόεδρο κόμματος με μηδενική εκπροσώπηση στη βουλή;

in other news

γατάκια μια ζωή ένας Σαμαράς θα σας σώζει:

post-48-1416078538,6682_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=2868]Myralis[/MENTION] σόρρυ αν κατάλαβα καλά η ερώτηση είναι γιατί μια αμφιλεγόμενη πρόταση θα ξεσήκωνε μεγαλύτερες διαμαρτυρίες αν προερχόταν απο τον πρόεδρο της αξιωματικής αντιπολίτευσης παρά απο τον πρόεδρο κόμματος με μηδενική εκπροσώπηση στη βουλή;

Δεν προσανατολιζόμουν στις ιδιότητες των ανθρώπων, αλλά στο ότι ο κόσμος είναι προκατειλημένος αρνητικά έναντι της Αριστεράς πάνω σε κάποια θέματα και αρνείται να διαβάσει προσεχτικά τι λέει. Αν ο ΣΥΡΙΖΑ έλεγε κάτι τέτοιο, θα έλεγε ότι ο ΣΥΡΙΖΑ είναι υπέρ των ναρκωτικών. Ο ΣΥΡΙΖΑ λέει "δώστε χαρτιά στους μετανάστες να μπορέσουν να φύγουν", ο κόσμος λέει "ο ΣΥΡΙΖΑ θέλει να νομιμοποιήσει τους μετανάστες εδώ" , ο ΣΥΡΙΖΑ έλεγε "Καθήστε να κάνουμε δημοψήφισμα για την δραχμή" ο κόσμος έλεγε "Ο ΣΥΡΙΖΑ θέλει να πάμε στην δραχμή" κτλ κτλ..

γατάκια μια ζωή ένας Σαμαράς θα σας σώζει

αν είναι να βάζεις εδώ λόγια του Άδωνη, θα πάρεις και τις απαντήσεις που πήρε..

Ναι θα μας σώζει αφού πέσει πρώτα..

Link to comment
Share on other sites

Δεν προσανατολιζόμουν στις ιδιότητες των ανθρώπων, αλλά στο ότι ο κόσμος είναι προκατειλημένος αρνητικά έναντι της Αριστεράς πάνω σε κάποια θέματα και αρνείται να διαβάσει προσεχτικά τι λέει. Αν ο ΣΥΡΙΖΑ έλεγε κάτι τέτοιο, θα έλεγε ότι ο ΣΥΡΙΖΑ είναι υπέρ των ναρκωτικών. Ο ΣΥΡΙΖΑ λέει "δώστε χαρτιά στους μετανάστες να μπορέσουν να φύγουν", ο κόσμος λέει "ο ΣΥΡΙΖΑ θέλει να νομιμοποιήσει τους μετανάστες εδώ" , ο ΣΥΡΙΖΑ έλεγε "Καθήστε να κάνουμε δημοψήφισμα για την δραχμή" ο κόσμος έλεγε "Ο ΣΥΡΙΖΑ θέλει να πάμε στην δραχμή" κτλ κτλ..

αν είναι να βάζεις εδώ λόγια του Άδωνη, θα πάρεις και τις απαντήσεις που πήρε..

Ναι θα μας σώζει αφού πέσει πρώτα..

Οχι φίλε. Όταν ο Γιωργακης ειχε πει για τη γλάστρα με το μπαφο προξένησε πολύ περισσότερες αντιδράσεις απο το αν το έλεγε τότε η Δαμανακη ή ο Κωνσταντοπουλος ή ο Αλαβάνος (δε θυμάμαι ποιον ειχε πρόεδρο ο ΣΥΝ τότε). Γιατι; Εξαιτίας του θεσμικού του ρόλου. Υπουργός Παιδείας. Κάποια στιγμή πρέπει βα καταλάβετε οτι οι θεσμικοί ρολόι φέρουν και μεγαλύτερο έλεγχο στο τι λέτε.

Βασικά είπα στο fb "πρόκριση με εντολή Σαμάρα" πριν το ανεβάσει στο tweeter η Υπουργαρα.

Επίσης ναι έπεσε και σηκώθηκε. Όπως και ο άλλος έπεσε στα βαθειά και σήκωσε στους ώμους του την Ελλάδα. Άλλοι είτε πήγαν αποδυτήρια η συζήτησαν το ενδεχόμενο σχηματισμού κυβέρνησης με το σωματείο θυρωρων Ελλάδας.

Link to comment
Share on other sites

Μου αρέσει που το υπογραμμίζεις....

Πως να διαβάσει προσεκτικά τι λέει όταν δεν υπάρχει κάπου εύκολα προσβάσιμη η επίσημη θέση του??

Εσύ το είπες ξεκάθαρα

Δεν ξέρω που είναι κάποια επίσημη στάση του κόμματος, ξέρω ότι γενικά λέει να υπάρχει διαφορετική αντιμετώπιση χρηστών (τους θεωρεί ασθενείς) και εμπόρων (τους θεωρεί εγκληματίες) με ότι αυτά συνεπάγονται στους νόμους, στην αστυνόμευση στον κοινωνικό αποκλεισμό κτλ.

Με άλλα λόγια, σε βρήκαν να έχεις πάνω σου μικροποσότητες? Να μην πας φυλακή..

Κατάλαβα κάτι λάθος?

Θυμήθηκα κάτι άλλο που είχα γράψει τις προάλλες. Στο άσχετο πήγα στο site ενός πολιτικού της δεξιάς κι ενός της αριστεράς. Στον πρώτο βρήκα με ευκολία το section "βιογραφικό" ενώ στο δεύτερο όχι. Εννοείται και με προβλημάτισε. Εγώ ήξερα ότι το "public" (με την αφηρημένη έννοια) σαν αξία είναι χαρακτηριστικό των αριστερών. Και αυτοί δείχνουν ότι κρύβονται!!!

ή μήπως είμαι τόσο καραbiased που δεν μπορώ να δω τι γίνεται? Λέω εγώ τώρα...

Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα κάτι λάθος?

Nαι

Ο κόσμος είναι biased και στην περίπτωση που η Αριστερά πει κάτι (μια αποψη, ένα αρθρο, μια σκέψη), δεν το διαβάζει, απλά κριτικάρει σε αυτά που νομίζει ότι ξέρει, όπως τα παραδείγματα που έδωσα

Link to comment
Share on other sites

Nαι

Ο κόσμος είναι biased και στην περίπτωση που η Αριστερά πει κάτι (μια αποψη, ένα αρθρο, μια σκέψη), δεν το διαβάζει, απλά κριτικάρει σε αυτά που νομίζει ότι ξέρει, όπως τα παραδείγματα που έδωσα

Ειναι μαλλον γιατι πεταει οτι βλακεια ερθει στο μυαλο και μαλλον δεν ειναι τυχαιο μετα απο τοσα παραδειγματα.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι μαλλον γιατι πεταει οτι βλακεια ερθει στο μυαλο και μαλλον δεν ειναι τυχαιο μετα απο τοσα παραδειγματα.

Έλα κι εσύ, υπερβολές. Όλοι έχουν δικαίωμα να εκφράσουν την γνώμη τους.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι μαλλον γιατι πεταει οτι βλακεια ερθει στο μυαλο και μαλλον δεν ειναι τυχαιο μετα απο τοσα παραδειγματα.

Και μόλις επιβεβαίωσες αυτό που προσπαθώ να πω σήμερα.. Ευχαριστώ :laughing:

Link to comment
Share on other sites

Nαι

Ο κόσμος είναι biased και στην περίπτωση που η Αριστερά πει κάτι (μια αποψη, ένα αρθρο, μια σκέψη), δεν το διαβάζει, απλά κριτικάρει σε αυτά που νομίζει ότι ξέρει, όπως τα παραδείγματα που έδωσα

Ε εντάξει. Καμμία ανησυχία !

τόσες πληρωμένες πένες διαθέτει, θα τους επαναφέρουν αυτοί σε τάξη.

....άκου εκεί τα τσογλάνια να έχουν και άποψη....

Link to comment
Share on other sites

Nαι

Ο κόσμος είναι biased και στην περίπτωση που η Αριστερά πει κάτι (μια αποψη, ένα αρθρο, μια σκέψη), δεν το διαβάζει, απλά κριτικάρει σε αυτά που νομίζει ότι ξέρει, όπως τα παραδείγματα που έδωσα

Βασικά εσύ είσαι biased πρώτος από όλους. Δεν ξέρεις καν αν οι θέσεις συμπίπτουν με αυτό που είπε ο παπατζημ. Δεν βγήκε καν το κόμμα να πεί "ναι, ίσως και μπορεί υπο προϋποθέσεις", και το πρώτο πράγμα που σκέφτηκες να πεις είναι τι θα έλεγε ο κόσμος αν τα έλεγε αυτά ο τσιπρας.

ΟΤ πάντως αυτό που λέει ο παπατζιμ είναι τρισμέγιστη παπαριά. Η προσπάθεια αναγνώρισης των ναρκομανών σαν "αρρώστους" και όχι σαν εγκληματίες είναι κάτι που γίνεται παγκοσμίως, ΚΑΙ στην Ελλάδα. Αλλού πιο γρήγορα, αλλού πιο αργά. Δεν λέει κάτι καινούριο.

Πρωτοτυπεί (δήθεν) λέγοντας να μην καεί η πρέζα αλλά να δοθεί δωρεάν. Μάλιστα. Δηλαδή βρίσκει σωστό να δοθεί ναρκωτική ουσία που έχει αρνητικές επιπτώσεις στον οργανισμό, αγνώστου προελέυσεως. Guess what, και η μεθαδόνη είναι κακή αλλά σε καμμια περίπτωση δεν φτάνει την ηρωίνη και είναι αυτό που δίνουμε στους ναρκομανείς σε θεραπεία για απεξάρτηση.

Αλλά πρέπει να πει κάτι διαφορετικό, με τέτοιο τρόπο που να μην φαίνεται ότι λέει μπούρδες..

Link to comment
Share on other sites

Βασικά εσύ είσαι biased πρώτος από όλους. Δεν ξέρεις καν αν οι θέσεις συμπίπτουν με αυτό που είπε ο παπατζημ. Δεν βγήκε καν το κόμμα να πεί "ναι, ίσως και μπορεί υπο προϋποθέσεις", και το πρώτο πράγμα που σκέφτηκες να πεις είναι τι θα έλεγε ο κόσμος αν τα έλεγε αυτά ο τσιπρας.

Τι έγινε? Ναι είμαι biased εναντίον... του κόσμου, γιατί εδώ μέσα δεν έχουμε μαλώσει άπειρες φορές για αυτά που λένε κατά καιρούς στελέχη του ΣΥΡΙΖΑ, που καταλαβαίνετε ότι να'ναι..

ΟΤ πάντως αυτό που λέει ο παπατζιμ είναι τρισμέγιστη παπαριά. Η προσπάθεια αναγνώρισης των ναρκομανών σαν "αρρώστους" και όχι σαν εγκληματίες είναι κάτι που γίνεται παγκοσμίως, ΚΑΙ στην Ελλάδα. Αλλού πιο γρήγορα, αλλού πιο αργά. Δεν λέει κάτι καινούριο.

Αυτό να πάει στα ανέκδοτα παρακαλώ.

Link to comment
Share on other sites

Αφού τα στελέχη του συριζα λένε ότιναναι, και μάλιστα μεταξύ τους!

Είπαμε να υπάρχει diversity αλλά από τη πολύ διαφορετικότητα έχουν ξεχάσει τι θα πει οργάνωση

Link to comment
Share on other sites

Και μόλις επιβεβαίωσες αυτό που προσπαθώ να πω σήμερα.. Ευχαριστώ :laughing:

Απλά μόλις επιβεβαίωσες ότι παίρνεις μεμονωμένες απόψεις και τις γενικεύεις για όλο τον κόσμο, κάτι που δείχνει ότι ο biased είσαι εσύ.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.