Jump to content



Χρεοκοπία Ελλάδας


Chosen

Recommended Posts

Μάλιστα.. Για εμένα, που δεν σκαμπάζω από οικονομικά, η λέξη "πλεόνασμα" είναι τουλάχιστον παραπλανητική σε αυτή την περίπτωση.

Δεν γίνεται να έχουμε ταυτόχρονα και πλεόνασμα και έλλειμμα, χρήματα είναι, δεν είναι η γάτα του Schrödinger.

Δλδ όταν ακούς πρωτογενές αποτέλεσμα εσυ τι καταλαβαίνεις; Και αν δεν καταλαβαίνεις τπτ γιατι δεν το googlαρεις ή γιατι καλή ώρα όπως τώρα δεν το ρωτας;

Btw πρέπει να εχω ακούσει τα τελευταία 4 χρόνια τι ειναι πρωτογενές πλεόνασμα τουλάχιστον 1 εκ φορές στην τηλεόραση.

Συμπερασματικά. Εσυ τόσο καιρό αποκαλείς κατι ως πλασματικό χωρις να ξέρεις κάν τι ειναι; good to know. Τίμιο να το παραδέχεσαι.

Link to comment
Share on other sites

Δλδ όταν ακούς πρωτογενές αποτέλεσμα εσυ τι καταλαβαίνεις; Και αν δεν καταλαβαίνεις τπτ γιατι δεν το googlαρεις ή γιατι καλή ώρα όπως τώρα δεν το ρωτας;

Btw πρέπει να εχω ακούσει τα τελευταία 4 χρόνια τι ειναι πρωτογενές πλεόνασμα τουλάχιστον 1 εκ φορές στην τηλεόραση.

Συμπερασματικά. Εσυ τόσο καιρό αποκαλείς κατι ως πλασματικό χωρις να ξέρεις κάν τι ειναι; good to know. Τίμιο να το παραδέχεσαι.

CoA1qeM.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δλδ όταν ακούς πρωτογενές αποτέλεσμα εσυ τι καταλαβαίνεις; Και αν δεν καταλαβαίνεις τπτ γιατι δεν το googlαρεις ή γιατι καλή ώρα όπως τώρα δεν το ρωτας;

Btw πρέπει να εχω ακούσει τα τελευταία 4 χρόνια τι ειναι πρωτογενές πλεόνασμα τουλάχιστον 1 εκ φορές στην τηλεόραση.

Συμπερασματικά. Εσυ τόσο καιρό αποκαλείς κατι ως πλασματικό χωρις να ξέρεις κάν τι ειναι; good to know. Τίμιο να το παραδέχεσαι.

Γιατί όταν μιλάμε για την ΝΔ και το ΠΑΣΟΚ ξέρω να κρατάω μικρό καλάθι σε ότι και αν ακούω.

Μπορεί να μην ξέρω ακριβώς τα μαθηματικά, αλλά ήξερα μέσες άκρες ότι δεν λέει πολλά δεδομένου του τιτανοτεράστιου χρέους..

Και φυσικά, εμμένω στο ότι είναι πλασματικό, αφού μόνο έλλειμα βλέπω στην τελική...

Τίμιο να παραδέχεσαι και εσύ από την μεριά σου ότι έχουμε πλεόνασμα και κάνουμε πάρτυ μόνο αν δεν αθροίσουμε όλα τα έξοδα..

Link to comment
Share on other sites

Προς τί τα πανηγύρια λοιπόν και τα προεκλογικά "κοινωνικά μερίσματα";

Γιατί κάνει ο Αντώνης αυτά που κατηγορούσε τον Ανδρέα - κοινωνική πολιτική με δανεικά;

Ακόμη μία φορά τσίμπησε ο κόσμος το τυρί μη βλέποντας την φάκα. Σε αυτό αξίζουν συγχαρητήρια οι λαοπλάνοι κυβερνώντες.

Και πρόσεξε - στον απλοικό υπολογισμό σου βάζεις ως έσοδα αυτά που υπολογίζεις να εισπράξεις. Όπως αποδεικνύεται όμως μήνα με τον μήνα τα προσδοκώμενα έσοδα υπολείπονται κατά πολύ από τα πραγματικά. Αυτό γίνεται καιρό τώρα και όμως δεν εμποδίζει κανένα κυβερνητικό να βγαίνει και να λέει "μου περισσεύουν". Δεν υπολόγισε κανένα από τα σαίνια στο Οικονομικών τον παράγοντα φοροδοτική ικανότητα;

Επίσης αναφέρεις χρηματοδοτικό κενό για το 2015-16. Δες εδώ νούμερα και πες μου αν βγαίνει μέχρι το 2030 (το οποίο δεν είναι καθόλου μακριά) - Η Ελλάδα πρέπει να εξυπηρετήσει χρέη ύψους 322,1 δισ. ευρώ έως το 2030 | Ελληνική Οικονομία | Η ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ

Και καταλήγω στην εξής απορία - ας πούμε ότι ξεπουλήσαμε ότι μας ζητηθεί για να πάρουμε μία από τις δόσεις μας , όταν βρεθούμε ξανά με το αυγό στον κώλο τί θα μας ζητήσουν;

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=2868]Myralis[/MENTION] κρίση ειλικρίνειας σε έπιασε αγορι μου; Αν κατάλαβα καλα μας λες οτι ακομα και αν δεν καταλάβαινες τι σου λένε απλα λες οχι επιβεβαιώνοντας ουσιαστικά τον [MENTION=573]aggelopas[/MENTION]

[MENTION=16598]dangar[/MENTION] το κοινωνικο μέρισμα ήταν μέρος με τη συμφωνία με την Τρόικα. (70% του άνω του στόχου πλεόνασμα).

Στην προτελευταία σου παράγραφο αν κατάλαβα καλα κατηγορεις οτι στον προϋπολογισμό βάζεις ποσά που εκτιμούν να εισπράξουν; Εξ ορισμού ρε αδερφέ ο προϋπολογισμός ειναι εκτίμηση αν ειναι να πω του Αντώνη να απολύσει το Γκικα και να προσλάβει την Αση Μπίλιου. Πάντως οφείλω να σου δώσω συγχαρητήρια για κατι. (Και δεν το λέω ειρωνικά). Συνήθως ακουω το βλακώδες "τι λέμε για πλεόνασμα ενώ το Δημόσιο εχει ληξιπρόθεσμες". Το πρόβλημα έγκειται σε αυτό που αναφέρεις (και εχει να κανει με την υιοθέτηση της καταγραφής εσόδων εξόδων σε δεδουλευμενη βάση αντί για ταμειακή). Ποσά τελικα απο τα δεδουλευμένα έσοδα τελικα θα εισπράξεις.

Link to comment
Share on other sites

@LL_NEO - Ο κάθε προυπολογισμός όμως έπεται κάποιου απολογισμού - αυτόν τον αστάθμητο παράγοντα που λέγεται φοροδοτική ικανότητα τον υπολογίζει κανείς;

Σχετικά με το άλλο που λες, ξέρεις κάτι; Έχουμε να εισπράξουμε από τρεις-τέσσερις δημόσιους φορείς (σοβαρά) ποσά που έρχονται από το 2004 (όχι όλα βέβαια). Αυτός είναι και ένας από τους λόγους που έχουμε διώξει προσωπικό. Δεν γίνεται αλλιώς. Πες μου γιατί είναι βλακώδης η φράση που έχεις στα εισαγωγικά. Γιατί εγώ δεν το βλέπω έτσι.

Link to comment
Share on other sites

@LL_NEO - Ο κάθε προυπολογισμός όμως έπεται κάποιου απολογισμού - αυτόν τον αστάθμητο παράγοντα που λέγεται φοροδοτική ικανότητα τον υπολογίζει κανείς;

Σχετικά με το άλλο που λες, ξέρεις κάτι; Έχουμε να εισπράξουμε από τρεις-τέσσερις δημόσιους φορείς (σοβαρά) ποσά που έρχονται από το 2004 (όχι όλα βέβαια). Αυτός είναι και ένας από τους λόγους που έχουμε διώξει προσωπικό. Δεν γίνεται αλλιώς. Πες μου γιατί είναι βλακώδης η φράση που έχεις στα εισαγωγικά. Γιατί εγώ δεν το βλέπω έτσι.

Δε λέω οτι η Ελλάδα δεν εχει ληξιπρόθεσμες οφειλές. Προς Θεού. Αυτό που λέω ειναι οτι επειδή τα έξοδα υπολογίζονται σε δεδουλευμενη βάση, είτε τα πληρώνουν, είτε οχι σαν έξοδα υπολογίζονται. Και πριν μου πεις οτι έτσι καλυτερα να υπολογίζονται όλα σε ταμειακή βάση, θα σου πω οτι όλες οι χώρες τις ευρωζώνης υπολογίζουν τα σχετικά νούμερα σε δεδουλευμενη (ESA 95) και οτι η ταμειακή βάση ενέχει άλλους κινδύνους.

Όσον αφορά τον προϋπολογισμό. Νομίζω οτι κάπου γίνεται σχετική πρόβλεψη για το collectibility. Το βραδάκι που θα πάω σπίτι θα το τσεκαρω.

Έγινε επεξεργασία από LL_NEO
Link to comment
Share on other sites

BlackRock: Πρώτη θέση σε επικινδυνότητα για χρεοκοπία η Ελλάδα

Στην πρώτη θέση παγκοσμίως τοποθετεί την Ελλάδα στον πίνακα επικινδυνότητας για χρεοκοπία σε νέα μελέτη της η BlackRock.

Βάσει του δείκτη κινδύνου που διαμορφώνεται βάση των δημοσιονομικών στοιχείων κάθε χώρας, η Ελλάδα καταλαμβάνει την πρώτη θέση στη σχετική λίστα, υψηλότερα ακόμη και από την Αργεντινή, παρά τα σημαντικά προβλήματα που αντιμετωπίζει η τελευταία με την εξυπηρέτηση του χρέους της.

Link to comment
Share on other sites

Το οτι θα ειχαν φτασει τα σκουληκια του τΣυριζα μεχρι και να "χτυπησουν την πορτα της Blackrock" για να αλλοιωσουν την υπερπροσπαθεια της υπερκυβερνησης μας δεν θα το πιστευα.

Καταπτυστοι!

Link to comment
Share on other sites

Το οτι θα ειχαν φτασει τα σκουληκια του τΣυριζα μεχρι και να "χτυπησουν την πορτα της Blackrock" για να αλλοιωσουν την υπερπροσπαθεια της υπερκυβερνησης μας δεν θα το πιστευα.

Καταπτυστοι!

Από ό,τι φαίνεται, δε τη χτυπήσαν μόνο, μπήκαν μέσα!

Link to comment
Share on other sites

Και μονο που βλέπω συγκεκριμένους κύριους να αποδέχονται αδιαμαρτύρητα έκθεση απο χρηματοοικονομική εταιρία, χαλάλι της Blackrock. Το οτι σε κανά 2 μέρες θα ξανακραζουν έκθεση που θα κανει εκτίμηση για ανάκαμψη ειναι φυσικά σίγουρο.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου αρέσει να είμαι Έλληνας.

Με την ιστορία μας τα καλά και τα άσχημα του λαού μας.

Ελληνική γενοκτονία γίνεται δεν το έχετε καταλάβει ακόμα....

Ο πρώτος μας έβαλε στο μνημόνιο, ο δεύτερος το συνυπέγραψε βάζοντάς το στο Αγγλικό δίκαιο.

Και ο τρίτος περιμένει που θα τον κατευθύνουν τα ξένα κέντρα.

Όπιον παρουσιάσει το πληρωμένο χαζοκούτι, αυτόν ψηφίζουμε.

Για φανταστείτε να φύγουμε από την Ευρώπη, και να τα καταφέρουμε καλύτερα από αυτούς τι θα γίνει?

Έγινε επεξεργασία από seismic
Link to comment
Share on other sites

Και μονο που βλέπω συγκεκριμένους κύριους να αποδέχονται αδιαμαρτύρητα έκθεση απο χρηματοοικονομική εταιρία, χαλάλι της Blackrock. Το οτι σε κανά 2 μέρες θα ξανακραζουν έκθεση που θα κανει εκτίμηση για ανάκαμψη ειναι φυσικά σίγουρο.

Αυτό δε μου αρέσει, ότι 40 χρόνια τώρα η πολιτική στην Ελλάδα οδηγείται από προσωπικές φιλοδοξίες και οφέλη και σχεδόν ποτέ με γνώμονα το καλό της χώρας. Δεν είμαστε εδώ που είμαστε επειδή απλά τα θαλάσσωσε ένας.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό δε μου αρέσει, ότι 40 χρόνια τώρα η πολιτική στην Ελλάδα οδηγείται από προσωπικές φιλοδοξίες και οφέλη και σχεδόν ποτέ με γνώμονα το καλό της χώρας. Δεν είμαστε εδώ που είμαστε επειδή απλά τα θαλάσσωσε ένας.

Σχετικά με αυτό που λες. Ξέρεις πόσες φορές σε κουβέντες με έχουν ρωτήσει το εξής: "με αυτά που κανει πιστεύει οτι θα ξαναβγεί;"

Τι θελω να πω; Τέτοιους πολιτικούς θελουμε και συνήθως τέτοιους βγάζουμε. Όταν εμείς υπολογίζουμε το τι πρέπει να κανει μια κυβερνηση ανάλογα με το πολιτικό κόστος τότε τι περιμένεις να κάνουν οι ίδιοι;

Link to comment
Share on other sites

Και μονο που βλέπω συγκεκριμένους κύριους να αποδέχονται αδιαμαρτύρητα έκθεση απο χρηματοοικονομική εταιρία, χαλάλι της Blackrock. Το οτι σε κανά 2 μέρες θα ξανακραζουν έκθεση που θα κανει εκτίμηση για ανάκαμψη ειναι φυσικά σίγουρο.

3 μηνύματα γράφτηκαν μετά το ποστ για την Blackrock. Δεν είδα πουθενά σε κανένα από τα τρία κάτι πέρα από ειρωνεία και απόρριψη. Απορώ μαζί σου που βγάζεις ότι συμπέρασμα γουστάρεις για τους συμforumιτες σου και τα γραφόμενα τους.

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με αυτό που λες. Ξέρεις πόσες φορές σε κουβέντες με έχουν ρωτήσει το εξής: "με αυτά που κανει πιστεύει οτι θα ξαναβγεί;"

Τι θελω να πω; Τέτοιους πολιτικούς θελουμε και συνήθως τέτοιους βγάζουμε. Όταν εμείς υπολογίζουμε το τι πρέπει να κανει μια κυβερνηση ανάλογα με το πολιτικό κόστος τότε τι περιμένεις να κάνουν οι ίδιοι;

Ο μοναδικος τροπος να πει (ασε το να κανει, ειναι αλλουνου παπα) ο πιτσαδορος καμια αληθεια για την Ελλαδα ειναι να κανει εγχειρηση ανοικτης καρδιας στο Χερφιλντ και να γυρισει με καμια Βισσυ αγκαλια στο αεροπλανο.

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=_R9xwXcyXok]Ανδρέας Παπανδρέου 1995... στιγμές ειλικρίνειας... - YouTube[/ame]

Αμα δε νιωσει λιγο τον Χαρο διπλα του, θα συνεχισει στο ιδιο βιολι οπου 2 τινα θα συμβουνε ή που θα μετακομισουμε ολοι εμεις και θα αφησουμε εσας τους γαλαζιους μονους σας, ή που θα μας πουλησετε ολους στα αφεντικα σας πριν προλαβουμε να φυγουμε.

Οσο για το οτι εμπιστευομαστε την εκθεση της Blackrock.... μεσα εισαι ρε τσακαλε! Που το καταλαβες οτι ολοι εμπιστευομαστε εκθεσεις οικονομικων οργανισμων?? Γιαυτο το ποσταρε ο Γιαγκος. Τα βραδυα διαβαζει Μιλτον Φριντμαν.

Οσο εσυ εμπιστευεσαι το avgi.gr οταν ποσταρεις κατι που σε βολευει απο κει, αλλο τοσο εμπιστευομαστε τραπεζες και τις εκθεσεις τους.

Ή για να το θεσω αλλιως, οσο εσυ πιστευεις οτι (και καλα) η ΝΔ θα σωσει την Ελλαδα, αλλο τοσο εμεις πιστευουμε (και καλα) την Blackrock.

Το ρεζουμε δεν ειναι τι λεει η Blackrock σε μας... αλλα για σενα ομως που τις πιστευεις.

Τι εχει να πει η εκθεση? Μουφα φανταζομαι?

Link to comment
Share on other sites

3 μηνύματα γράφτηκαν μετά το ποστ για την Blackrock. Δεν είδα πουθενά σε κανένα από τα τρία κάτι πέρα από ειρωνεία και απόρριψη. Απορώ μαζί σου που βγάζεις ότι συμπέρασμα γουστάρεις για τους συμforumιτες σου και τα γραφόμενα τους.

Κάνε μια καλή και ξαναμέτρα:

http://www.thelab.gr/off-topic/xreokopia-elladas-74533-889.html#post1063719847

http://www.thelab.gr/off-topic/xreokopia-elladas-74533-889.html#post1063719856

http://www.thelab.gr/off-topic/xreokopia-elladas-74533-890.html#post1063719868

http://www.thelab.gr/off-topic/xreokopia-elladas-74533-890.html#post1063719900

http://www.thelab.gr/off-topic/xreokopia-elladas-74533-890.html#post1063719934

http://www.thelab.gr/off-topic/xreokopia-elladas-74533-890.html#post1063720728

http://www.thelab.gr/off-topic/xreokopia-elladas-74533-890.html#post1063720602

Αν εξαιρέσεις το τελευταίο που ακριβώς είναι η ειρωνεία στα υπόλοιπα θα ήθελες να μου πεις και μένα;

Όσον αφορά το τελευταίο, καταρχάς να υπογραμμίσω κάτι. Αν και η έκθεση μου είναι δυσάρεστη (απο κομματική άποψη) όπως βλέπεις καταλαβαίνω το σκεπτικό της και αυτο αναλύω στον dangar. Που σημαίνει, δε με συμφέρει μεν, την αποδέχομαι όμως, όπως αποδέχομαι και τις εκτιμήσεις πχ της JPM και της Moodys που αναθεωρούν τις εκτιμήσεις τους (οριακά προς τα πάνω) για ανάπτυξη στην Ελλάδα το 2014. Δέχομαι την οποιαδήποτε ανάλυση η οποία στηρίζεται σε λογικά επιχείρηματα.

Θες να μου πεις τώρα ότι οι γνωστοί αντικειμενικοί εδώ μέσα μόλις δουν αναρτήσεις για ανάπτυξη, ή πχ το δείκτη οικονομικού κλίματος που ανάρτησε το ΚΕΠΕ σήμερα δε θα αρχίσουν τον κατσιλαμά περί "χορτάσαμε με αναλύσεις μπλα μπλα μπλα". Εκτός πια και αν πιστεύεις ότι τα παλικάρια το πρωι εκεί που έπιναν το καφεδάκι τους, κατέβασαν τα pdf, τα διάβασαν και είπαν το μεν ένα είναι σωστό, το άλλο λέει μπούρδες. Έτσι να το δεχτώ.

[MENTION=1498]SLN[/MENTION] όχι γλυκέ μου κάθε άλλο. Αν μάλιστα αντί να κάθεσαι να σκεφτείς τι θα πεις για πίτσες και λοιπά παρεμφερή εδέσματα άνοιγες λίγο τα ματάκια σου, θα έβλεπες μια σελίδα πίσω, ότι τη βρίσκω λογική. Αλα καρτ αποδοχή εκθέσεων και ειδήσεων την αφήνω για εσάς.

Έγινε επεξεργασία από LL_NEO
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.