Jump to content



Χρεοκοπία Ελλάδας


Chosen

Recommended Posts

Μα δεν πρόκειται για εντολή Τσίπρα.

Όταν το κυνήγι λιγοστεύει τα λιοντάρια σκοτώνουν τα τσακάλια για να αυγατίσει το φαγητό.

Λαγκάρντ σημαίνει ΔΝΤ και ΔΝΤ σημαίνει ΗΠΑ. Οι Αμερικανοί δεν συμφωνούν με την πολιτική λιτότητας, πιστεύουν ότι τους κάνει ζημιά.

Θα βγει για να υλοποιήσει την χαλάρωση της οικονομικής πολιτικής και το κρέμασμα των περισσότερων τσακαλιών.

Απλά επειδή είναι ο μοναδικός που δεν κρατάνε οι Γερμανοί με μισινέζα από τα αρχδα.

Ωραία ιστορία. Θα χαιρόμουν αν αυτό που περιγράφεις έβρισκε εφαρμογή και στις εμμονές/ψυχώσεις/επιλογές/προτροπές του Τόμσεν ο οποίος απλά να θυμήσω ότι είναι ο επικεφαλής εκ μέρους του ΔΝΤ στην Τρόικα.

Οπότε συμβαίνει ένα απο τα τρια:

α) Ο Τομσεν είναι μόνος και έρημος καουμπόι και κάνει του κεφαλιού του και γράφει στα πελέ του το Χριστινάκι

β) Λες αποκυήματα της δικής σου ή άλλων φαντασίας και τα γαρνίρεις με λίγη σάλτσα απο πιασάρικα τσιτάτα με λιοντάρια. τσακάλια, δελφίνια, αυστραλοπίθηκες.

γ) Δεν υπάρχει γάμμα. Με κόλλησε ο ΣΥΡΙΖΑ λίγη απο την αριθμητική του και δε μου βγαίνουν τα νούμερα. Απλά με τρια ενδεχόμενα φαίνεται πιο ωραίο το πόστ μου.

Link to comment
Share on other sites

Ωραία ιστορία. Θα χαιρόμουν αν αυτό που περιγράφεις έβρισκε εφαρμογή και στις εμμονές/ψυχώσεις/επιλογές/προτροπές του Τόμσεν ο οποίος απλά να θυμήσω ότι είναι ο επικεφαλής εκ μέρους του ΔΝΤ στην Τρόικα.

Οπότε συμβαίνει ένα απο τα τρια:

α) Ο Τομσεν είναι μόνος και έρημος καουμπόι και κάνει του κεφαλιού του και γράφει στα πελέ του το Χριστινάκι

β) Λες αποκυήματα της δικής σου ή άλλων φαντασίας και τα γαρνίρεις με λίγη σάλτσα απο πιασάρικα τσιτάτα με λιοντάρια. τσακάλια, δελφίνια, αυστραλοπίθηκες.

γ) Δεν υπάρχει γάμμα. Με κόλλησε ο ΣΥΡΙΖΑ λίγη απο την αριθμητική του και δε μου βγαίνουν τα νούμερα. Απλά με τρια ενδεχόμενα φαίνεται πιο ωραίο το πόστ μου.

Αν η ΝΔ του Σαμαρά ήταν σοβαρό - αξιοκρατικό κόμμα, αντί για τον "Dumb & Dumber" που τσεπώνουν τα πακέτα γράφοντας βλακείες, θα είχαν κάποιους σαν και σένα που έχεις λιώσει πληκτρολόγια για την φανέλα και σε έχουν στην απέξω.

Link to comment
Share on other sites

Αν η ΝΔ του Σαμαρά ήταν σοβαρό - αξιοκρατικό κόμμα, αντί για τον "Dumb & Dumber" που τσεπώνουν τα πακέτα γράφοντας βλακείες, θα είχαν κάποιους σαν και σένα που έχεις λιώσει πληκτρολόγια για την φανέλα και σε έχουν στην απέξω.

Tsamiko.jpg

Γιάγκο με μπέρδεψατε ρε μπαγάσηδες; Τελικά είμαι βολεμένος όπως έλεγε ο οπαδός του Καραφλοχοντρού ή στην απέξω;

Και επι του πακέτου. Λαζαρίδης και Κεδίκογλου νομίζω ότι είναι βουλευτές (σίγουρα ο πρώτος, δε θυμάμαι για το δεύτερο). Ο Φαήλος δεν έχει κανένα μα κανένα θεσμικό ρόλο ή αρμοδιότητα οπότε παίζει για τη φανέλα. Ο Μουρούτης λογικά πρέπει να καπάρει στα 1400 με 1500 και αν. Που για την Ελλάδα των 400 ευρώ ακούγονται πολλά μεν, πακέτο δεν το λες δε.

Link to comment
Share on other sites

Αν η ΝΔ του Σαμαρά ήταν σοβαρό - αξιοκρατικό κόμμα, αντί για τον "Dumb & Dumber" που τσεπώνουν τα πακέτα γράφοντας βλακείες, θα είχαν κάποιους σαν και σένα που έχεις λιώσει πληκτρολόγια για την φανέλα και σε έχουν στην απέξω.

Πες μου μια παράταξη μου να μην έχει dumb%dumber κατ' εσέ. Πες μου επίσης μία που δεν έχει κάποιους να λιώνουν για την φανέλα.

Πρόσεξε μην μου δείξεις τίποτα Τατσόπουλους και τραβήξεις από τα 17. Κάηκες.

Δεν ξέρω. Αυτό το καλύτερη η σκύλα από τη χάρυβδη με έχει κουράσει πολύ να το ακούω συνέχεια. Να μου το πει η κόρη μου που είναι 9, οκ. Άβγαλτη, απονήρευτη, άκαφτη. Να συνεχίζουμε να το "δουλεύουμε" μεταξύ μας πολίτες που πληρώνουν\ φόρους, το θεωρώ "κάπως" για το που βαδίζουμε. Εκτός αν η λύση που προτείνετε, δεν θα έχει φόρους και έχει δώσει και τα διαπειστευτήρια της ότι αν τελικά έχει φόρους, θα τους μαζέψει ΜΟΝΟ από το κεφάλαιο...

Οκ. Εγώ αύριο αλλάζω τον Mπαλλοτέλι στην Λίβερπουλ.

Έγινε επεξεργασία από Snips
Link to comment
Share on other sites

Πες μου μια παράταξη μου να μην έχει dumb%dumber κατ' εσέ. Πες μου επίσης μία που δεν έχει κάποιους να λιώνουν για την φανέλα.

Πρόσεξε μην μου δείξεις τίποτα Τατσόπουλους και τραβήξεις από τα 17. Κάηκες.

Δεν ξέρω. Αυτό το καλύτερη η σκύλα από τη χάρυβδη με έχει κουράσει πολύ να το ακούω συνέχεια. Να μου το πει η κόρη μου που είναι 9, οκ. Άβγαλτη, απονήρευτη, άκαφτη. Να συνεχίζουμε να το "δουλεύουμε" μεταξύ μας πολίτες που πληρώνουν\ φόρους, το θεωρώ "κάπως" για το που βαδίζουμε. Εκτός αν η λύση που προτείνετε, δεν θα έχει φόρους και έχει δώσει και τα διαπειστευτήρια της ότι αν τελικά έχει φόρους, θα τους μαζέψει ΜΟΝΟ από το κεφάλαιο...

Οκ. Εγώ αύριο αλλάζω τον Mπαλλοτέλι στην Λίβερπουλ.

Μπαα... από την ίδια παράταξη θα διαλέξω Έχει καμία σχέση το επίπεδο Αντώναρου με αυτούς;

Ακόμα και ο Ρουσόπουλος παρά τις λαμογιές του ήταν σκάλες ευφυέστερος από όλο αυτό το συρφετό.

Link to comment
Share on other sites

Πνιγήκανε στο γάλα

«Σύσκεψη με θέμα την τιμή του γάλακτος θα πραγματοποιηθεί σήμερα στο υπουργείο Ανάπτυξης. Στη σύσκεψη θα συμμετάσχουν εκπρόσωποι των σούπερ μάρκετ και της γαλακτοβιομηχανίας, ενώ στόχος του υπουργείου είναι να επιτευχθεί μέσω μιας 'συμφωνίας κυρίων' μείωση κατά 5% στην τιμή του φρέσκου γάλακτος».

Πρόκειται για το απόλυτο ξεγύμνωμα των κυβερνώντων, ξεγύμνωμα μέχρι φύλλου συκής.

Τον Φεβρουάριο του 2014, εξελίχθηκε εντός και εκτός Βουλής η περίφημη «μάχη του γάλακτος».

Μιλάμε για μεγάλη μάχη. Είχανε ξεσηκωθεί μέχρι και κυβερνητικοί βουλευτές, μέχρι και υπουργοί παραιτήθηκαν φωνάζοντας το αυτονόητο: Αν παραταθεί η διάρκεια ζωής του γάλακτος, θα πλημμυρίσει η αγορά με προϊόντα από το εξωτερικό και θα πληγεί η εγχώρια παραγωγή. Η κυβέρνηση απαντούσε διά του Χατζιδάκη με το ατράνταχτο επιχείρημα ότι η παράταση της διάρκειας ζωής θα ενισχύσει τον ανταγωνισμό και τούτο θα ωφελήσει τους πάντες και κυρίως θα επιφέρει δραστικότατη μείωση στη λιανική τιμή. Γιατί είστε τόσο άκαρδοι, ρε; Δεν θέλετε να πιει φτηνό γάλα ο κοσμάκης που πεινάει;

Οκτώ μήνες μετά την ψήφιση του νόμου, το γάλα στα ράφια του σούπερ μάρκετ έχει γίνει κατά 5% ακριβότερο, ενώ η μέση τιμή παραγωγού έχει μειωθεί κατά 7%, από τα 45 στα 42 λεπτά ανά λίτρο. Οι αριθμοί είναι αμείλικτοι: Πριν από την απελευθέρωση της αγοράς, οι έμποροι αγόραζαν το γάλα 45 λεπτά και το πουλούσαν 1 ευρώ το λίτρο, τώρα το αγοράζουν 42 λεπτά και το πουλάνε 1,05. Κερδίζουν κοντολογίς 8 λεπτά περισσότερα από όσα κέρδιζαν πριν, 3 λεπτά από τον παραγωγό και 5 λεπτά από τον καταναλωτή.

Άνοιξε η αγορά, μπήκαν μέσα ως φρέσκα τα επταήμερα και δεκαήμερα γάλατα της Γερμανίας και της Ολλανδίας, μειώθηκε το εισόδημα των παραγωγών και των καταναλωτών, αυξήθηκε το εισόδημα των μεγαλεμπόρων: τα πάντα εν σοφία εποίησαν. Οι κουφάλες.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα έλεγα τη σύσκεψη να την κάνουν στο Σύνταγμα, να έχουν και 5 φορτηγά γιαούρτια εκεί να αυξήσουν και τα έσοδά τους.

Βασικά να έχουν και πήλινα κεσεδάκια να φωνάξουν και τον Χατζηδάκη. Αν και αυτός τις είχε φάει προκαταβολικά για αυτά τα αίσχη που έκανε τελικά με το γάλα

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=oippW3TNZ5w]το ξύλο στον Κωστή Χατζηδάκη - YouTube[/ame]

Link to comment
Share on other sites

Mην ρωτήσει κανείς τι σχέση έχει το παραπάνω video με την χρεοκοπία της χώρας.

Γλυτώνουμε απο τους παππούδες και έρχεται αυτή η νέα γενιά να μας σώσει.

Περι παιδείας.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω. Αυτό το καλύτερη η σκύλα από τη χάρυβδη με έχει κουράσει πολύ να το ακούω συνέχεια. Να μου το πει η κόρη μου που είναι 9, οκ. Άβγαλτη, απονήρευτη, άκαφτη.

Οπότε καταλήγουμε στο γιατί να τρώει ο φούστης ο Τσίπρας και όχι το κλασσικό ντουέτο. Αυτό μας "καίει" εμάς τους ακομμάτιστους.

Που και πάλι δηλαδή το ΣΥΡΙΖΑ είναι σε μεγάλο ποσοστό χαμελαίοντες πασόκοι.

Σαν το Λοβέρδο ας πούμε που πήρε υπουργείο στη τωρινή κυβέρνηση για τη μεγάλη προσφορά του στο λαό(όπως "προφητεύτηκε" μήνες πριν από τον μέγα προπαγανδιστή και λαοπλάνο Λαζόπουλο). Σαν την ίδια την κυβέρνηση στην τελική.

Σαν τις μαφίες των πασόκων συνδικαλιστών και κομματόσκυλων του δημοσίου που ρίχνουν κυβέρνηση την άλλη μέρα αν γουστάρουν, αλλά τώρα φαίνονται ανίκανοι να σταματήσουν το μνημόνιο σε όλα τα επίπεδα.

Σαν τους εργολάβους που κοιτάς πρωτοσέλιδα και αναρωτιέσαι αν ο Σαμαράς προεδρεύει σε ΝΔ ή ΠΑΣΟΚ.

Όπως είχε πει κάποιος στο ίντερνετ, σχολιάζοντας τα λόγια του ΧΑγίτη Μπούκουρα που ξεκίνησε από το ΠΑΣΟΚ, "'Ο,τι και να ψηφίσεις ΠΑΣΟΚ βγαίνει στο τέλος".

Link to comment
Share on other sites

ΑΠΟΚΑΛΥΨΗ: Που χάθηκαν 700 δισ. ευρώ με τα μνημόνια; - Pentapostagma.gr

575139_550550518308913_2041628128_n.jpg?oh=5f7257d2cb201aa10e35e6de97f3da40&oe=54969C87

Αυτοί πέθαναν για να είμαστε ελεύθεροι.

Οι πολιτικοί μας ζουν για να μας πεθαίνουν κάθε μέρα.

Έγινε επεξεργασία από seismic
Link to comment
Share on other sites

Τυχαινει λογω δουλειας και γνωριμιων να ειχα παρε δωσε για καμποσους μηνες με πρων κομματοσκυλο της ΝΔ (μεγαλος τζογαδορος) ο οποιος πηγε πριν 2 χρονια στην Χ.Α και τωρα βρισκεται στο κελι 33 στην Νιγριτα (πατερας 2 ανηλικων παιδιων κιολας)

Βεβαια για την σημερινη του καταληξη αποτι εχω ακουσει δεν φταιει η ιδια η ΧΑ αλλα ο χατζηδακης της ΝΔ που τον ειχε βολεψει σε ασφαλιστικη εταιρεια, εβαλε χερι στις εισφορες και μετα γεια σας!

http://www.thelab.gr/off-topic/ekloges-2014-dimotikes-eyrwekloges-peite-ta-ola-134946-4.html#post1063688731

Καθε μερα βλεπω τον γιο του, (ενηλικας πλεον) παιζει κατι φραγκοδιφραγκα στο στοιχημα μπας και ξελασπωσει, ο λακαμας στο βιντεο πιο πανω ειναι με το καφε μπουφαν που βρισκεται συνεχεια στο δεξιο μερος του λαμογιου μπας και αποκρουσει καμια μπουφλα.

Link to comment
Share on other sites

Mην ρωτήσει κανείς τι σχέση έχει το παραπάνω video με την χρεοκοπία της χώρας.

Γλυτώνουμε απο τους παππούδες και έρχεται αυτή η νέα γενιά να μας σώσει.

Περι παιδείας.

Ηλίθιοι άνθρωποι υπάρχουν παντού και σε όλες τις ηλικίες. Το τελευταίο πράγμα που θα κάνουν είναι να δοκιμάσουν να μας σώσουν.

Link to comment
Share on other sites

γιατί να αγχώνεσαι εσύ; της κυβέρνησης είσαι; αν είσαι, και σε πληρώνουμε δηλαδή, καλά θα κάνεις να αγχώνεσαι, γιατί η αύξηση των εσόδων μόνο από φόρους σε μισθωτούς και συνταξιούχους (ή/και ανέργους) δεν θα είναι αποδοτική για πάντα...

Και μιας και με τα στοιχεία αυτά τα πας καλά, θες να μας πεις πόσο % πέφτει κάθε χρόνο το ΑΕΠ μας, και πόση αύξηση του ΑΕΠ θα ισοδυναμούσε με τον ΕΝΦΙΑ;

Στην πρώτη σου ερώτηση έχεις δίκιο. Τι μας νοιάζει εμάς απο που θα βρει τα λεφτά το κράτος; Λες και αν υπερβεί τις δυνατότητες του εμείς (ή τα παιδιά μας) θα πληρώσουμε το λογαριασμό; Oh wait! Είναι νομίζω υποχρέωση του κάθε πολίτη να εξετάζει κατα πόσο είναι διατηρήσιμο το μοντέλο είσπραξης και αναδιανομής εισοδημάτων που εφαρμόζει το κάθε κράτος είναι διατηρήσιμο. Αλλιώς για κάθε Τσοβόλα δώστα όλα που ακούμε μετά απο χρόνια θα έρχεται και ενα king size υπόθετο να μας φτάσει στο δωδεκαδάχτυλο.

Στο δεύτερο κομμάτι, sorry αλλά δεν την ξαναπατάω με την πάρτη σας. Όσες φορές έχω στρωθεί να γράψω νούμερα πάντα μετά αρχίζει το τσάμικο. Το μόνο που θα σου πω είναι ότι ο ΕΝΦΙΑ δεν υπάρχει για να καλύψει κενό στο ΑΕΠ. ΑΛΛΟ ΑΕΠ και ΑΛΛΟ Προυπολογισμός (με προφανής υποσημείωση τη συσχέτιση μεταξύ φορολογίας (και άρα και εσόδων στον προυπολογισμό) με την παραγωγική δραστηριότητα (η οποια αντανακλάται στο ΑΕΠ). Άρα τώρα που θα πας να φέρεις τα στοιχεία μην κάνεις τον τσάμπα κόπο να προσκομίσεις το ΑΕΠ (το οποίο για να μη νομίζεις ότι αποφεύγω να το απαντήσω έχει πέσει κανα 30% give or take). Έσοδα προυπολογισμού φέρε.

Link to comment
Share on other sites

το άγχος μου εμένα είναι να βρω τα λεφτά που αποφάσισε το κράτος ότι του χρωστάω χωρίς να έχω καθόλου εισοδήματα. Το που θα βρει το κράτος λεφτά, είναι εύκολο. Για αρχή ας σταματήσει να καλύπτει τους φίλους του τους λαθρέμπορους... [bonus link]

Μην πιάσουμε και το σκάνδαλο της Eurobank, καθώς και των πάρε-δώσε με το Λάτση, σε τραπεζικά και επιχειρηματικά σκάνδαλα.

για το δεύτερο, ο ΕΝΦΙΑ υπάρχει για να καλυφθεί το κενό στα έσοδα του κράτους, και το νομικό κενό του "έκτακτου τέλους" που δεν ήταν τέλος αλλά φόρος, γιατί τα τέλη είναι ανταποδοτικά. Όμως, αν αυξηθεί το ΑΕΠ μιας χώρας, δεν έχει αντίκτυπο την αύξηση των εσόδων του κράτους, χωρίς να αλλάξουν οι φορολογικοί συντελεστές;

Link to comment
Share on other sites

το άγχος μου εμένα είναι να βρω τα λεφτά που αποφάσισε το κράτος ότι του χρωστάω χωρίς να έχω καθόλου εισοδήματα. Το που θα βρει το κράτος λεφτά, είναι εύκολο. Για αρχή ας σταματήσει να καλύπτει τους φίλους του τους λαθρέμπορους... [bonus link]

Μην πιάσουμε και το σκάνδαλο της Eurobank, καθώς και των πάρε-δώσε με το Λάτση, σε τραπεζικά και επιχειρηματικά σκάνδαλα.

για το δεύτερο, ο ΕΝΦΙΑ υπάρχει για να καλυφθεί το κενό στα έσοδα του κράτους, και το νομικό κενό του "έκτακτου τέλους" που δεν ήταν τέλος αλλά φόρος, γιατί τα τέλη είναι ανταποδοτικά. Όμως, αν αυξηθεί το ΑΕΠ μιας χώρας, δεν έχει αντίκτυπο την αύξηση των εσόδων του κράτους, χωρίς να αλλάξουν οι φορολογικοί συντελεστές;

α) Τις προάλλες πάντως είπαν ότι στη συντριπτική πλειοψηφία των πρατηρίων το σύστημα εισροών εκροών έχει εγκατασταθεί

β) Σκάνδαλο της Eurobank? Εννοείς φαντάζομαι το ότι πουλήθηκαν μετοχές σε τιμή χαμηλότερη απο αυτή που τις αγόρασε το ΤΧΣ; Αν ναι τότε

1) Πόσο πιο ψηλά απο το market price μπορείς να πουλήσεις;

2) Να υποθέσω ότι οι μέτοχοι της DT πρέπει να έχουν φάει τα @@ τους που η μετοχή του ΟΤΕ είναι πλέον ένα κλάσμα της τιμής που έδωσαν για να τον αγοράσουν

3) Και κυριότερο. Το ίδιο έγινε και στην Αγγλία με τις τράπεζες που χρειάστηκαν κρατική ενίσχυση. Την έσωσαν (το μοντέλο έχει κάποιες διαφορές με το ελληνικό αλλά τεσπα) και στην πρώτη ΑΜΚ η τιμή ήταν χαμηλότερη του αντιτίμου που είχαν δώσει. Και αυτό διότι πολύ απλά η ιστορία έχει δείξει ότι όταν καταφέρεις να πείσεις κάποιον ότι το μοντέλο σου αποδίδει και ότι η κατάσταση στην τράπεζα έχει εξομαλυνθεί (και μη γελιέστε όσο discount και αν έχει μια μετοχή αν ο άλλος δεν προσδοκά κέρδος μετα βεβαιότητας δεν πάει να τα ακουμπήσει) τότε έχουμε μια εφαρμογή του νόμου της αγέλης. Έρχονται και άλλοι επενδυτές και η τιμή ανεβαίνει και το κράτος σαν αρχικός επενδυτής έχει μακροπρόθεσμα μεγαλύτερα οφέλη.

Οπότε [MENTION=4171]deninho[/MENTION] θα μου επιτρέψεις να μην ενστερνιστώ το χαρακτηρισμό σου.

Για την τελευταία σου ερώτηση, φίλε μου εγώ δεν είπα

(με προφανής υποσημείωση τη συσχέτιση μεταξύ φορολογίας (και άρα και εσόδων στον προυπολογισμό) με την παραγωγική δραστηριότητα (η οποια αντανακλάται στο ΑΕΠ).
;

Οπότε νομίζω ότι η απάντηση στο ερώτημα σου προκύπτει απο αυτό που έκανα quote. Ναι υπάρχει συσχέτιση αλλά σίγουρα όχι ευθεία (1 ευρώ αύξηση στο ΑΕΠ ΔΕΝ σημαίνει 1 ευρώ αύξηση στα έσοδα, σκέψου το πολύ απλά ότι πχ 1 αγρότης πουλάει 20% παραπάνω παραγωγή απο ότι πέρσυ στην ίδια τιμή με πέρσυ άρα η συνεισφορά του στο ΑΕΠ αυξήθηκε κατα 20%. Παρόλαυτά η συνεισφορά του στα έσοδα του κράτους αυθξήθηκαν κατα 0,22*20%. Για να δεις ακριβώς τι γίνεται πρέπει να δεις ιστορικά τους συσχετισμούς αυτών των δυο (και στην περίπτωση μας και να το δεις, τρέχα γύρευε με τις αλλαγές στα φορολογικά) και να βγάλεις πολλάπλασιαστές (σαν αυτούς που είχε βγάλει το ΔΝΤ το οποίο εσχάτως μάθαμε ότι μας αγαπάει).

Για να απαντήσω στην ουσία του ερωτήματος σου λοιπόν ναι τα έσοδα θα αυξηθούν, κατα ένα αβέβαιο ποσοστό (για πολλούς και διάφορους λόγους θα παραξενευτώ πολύ αν διαπιστώσω 1 δις αύξηση εσόδων σε 4 δις αύξηση ΑΕΠ) αλλά ακόμα και αν σου πω εγώ ότι σε 2 χρόνια το ΑΕΠ μας θα έχει αυξηθεί κατα 8 δις και αυτό θα συνεπάγεται αύξηση εσόδων 2 δις (περίπου η εισπραξιμότητα που αναλυτές εκτιμούν ότι θα έχει ο ΕΝΦΙΑ) η ερώτηση είναι τι κάνεις μέχρι τότε για να καλύψεις το πρόβλημα σου. Ναι ξέρω ΟΚ εσένα δε σε ενδιαφέρει, αλλά εγώ που όπως λες με τους αριθμούς τα πάω καλά βλέπω ότι χωρίς αυτό το χτικιό οι λογαριασμοί δε βγαίνουν.

Link to comment
Share on other sites

Το ρέκβιεμ της διαπλοκής

Δεν θέλω να αδικήσω ούτε τον Λαμπράκη, ούτε αυτούς που τον θαύμαζαν. Δεν είχα την τύχη να τον γνωρίσω. Θα επαναλάβω όμως εντελώς ορθολογιστικά αυτό που είχα πει κάποτε σε κάποιον ο οποίος τον θαύμαζε και συνήθιζε να λέει πως ο Λαμπράκης ήταν τόσο σεμνός που κυκλοφορούσε με ένα σαραβαλάκι και παλιά παπούτσια: «αφού του έφτανε ένα παλιοαυτοκίνητο και ένα κομμάτι ψωμί για να ζήσει, αφού είχε τέτοια αυτάρκεια, γιατί ήθελε τόσο πολύ να έχει μια οικονομική αυτοκρατορία η οποία μάλιστα μαζί με τον ίδιο να κυβερνούν την Ελλάδα;».

Ο Λαμπράκης κυβερνούσε την Ελλάδα. Και αυτό δεν μπορεί να κρυφτεί πίσω από όσα επίθετα κι αν εφευρεθούν για να τον εξιλεώσουν. Η αλήθεια είναι πως η βασική ευθύνη δεν ανήκει σε αυτόν, αλλά σε όλους εκείνους που δέχονταν να τους κυβερνά. Που αντιλαμβάνονταν τη δημοσιογραφία ως πολιτική παρέμβαση και την πολιτική παρέμβαση ως επιθυμία του. Δεν χρειαζόταν ο Λαμπράκης να σηκώσει το τηλέφωνο και να δώσει εντολές. Αρκούσε να γράψει αυτό που επιθυμούσε ή αυτό που οραματιζόταν για να συνωμοτήσει όλο το πολιτικό σύμπαν για να το αποκτήσει όπως θα έλεγε και ο Κοέλιο.

Δεν θα πω αυτό το γνωστό «τον Λαμπράκη θα τον κρίνει η Ιστορία», γιατί πάρα πολλοί, μαζί και ο ίδιος, φρόντισαν για μια άλλη συγγραφή της Ιστορίας αφού εκτός από νικητές ήταν και κάτοχοι των πιο ισχυρών Μέσων Ενημέρωσης. Όπως θα διαβάσετε στο τεύχος του Hot Doc που κυκλοφορεί (τεύχος 60) ο Χρήστος Λαμπράκης ήταν σύμφωνα με έγγραφα που έχουν κατατεθεί στοn Φάκελο της Κύπρου, πίσω από το πραξικόπημα κατά του Μακαρίου. Πίσω δηλαδή από την τραγωδία της διχοτόμησης που ακολούθησε λόγω του πραξικοπήματος. Η διχοτόμηση ήταν ένας αμερικανικός σχεδιασμός, αφού οι Αμερικανοί με πρώτο τον Κίσινγκερ, προτιμούσαν μια διχοτομημένη νατοϊκή Κύπρο, από μια Κύπρο στα χέρια του αστάθμητου («κόκκινου» όπως τον αποκαλούσαν) Μακάριου.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.