Jump to content



Χρεοκοπία Ελλάδας


Chosen

Recommended Posts

Ναι οκ, έκλασε η Φατμέ στο Γεντί Κουλέ :p Όλα είναι θέμα προοπτικής. Αν δεις σε βάθος πενταετίας η αύξηση αυτή δεν είναι τίποτα. Στην ουσία το +0,9% είναι μοχλός πίεσης στους νοικοκυραίους που βλέπουν ειδήσεις στο mega και τίποτε άλλο. Να βάραγε κανένα 2-3% να πω οκ, έχουμε θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Πετάνε τα spreads?

Πετάνε πετάνε...

Greece Govt Bond 10 Year Acting as Benchmark Chart - GGGB10YR - Bloomberg

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΚΑΖΑΚΗΣ: Οι αγορές το έχουν προεξοφλήσει: Η Ελλάδα υπό καθεστώς κηδεμονίας εσαεί!

Άλλος ένας λόγος να φωνάζει ο Άδωνις για τον ερχομό του ΣΥΡΙΖΑ. :hehe:

Στο εξωτερικό νομίζουν ότι η συγκυβέρνηση(και ο Τσίπριζα) θα αρχίσει πάλι τις παροχές και τα μαγειρέματα μόλις φύγει το ΔΝΤ. Δεν ξέρουν ότι ο Σαμαράς μειώνει έναν φόρο για να αυξήσει δέκα στα μουλωχτά.

Link to comment
Share on other sites

Είμαι από εκείνους που πιστεύουν ότι ένα κομμάτι της αποτυχίας του Πολιτικού Συστήματος στην Ελλάδα, οφείλεται στην αναθεώρηση του Συντάγματος του 1985!

Η αναθεώρηση εκείνη, για όποιον δε θυμάται, καθιέρωσε την παντοδυναμία του Πρωθυπουργού, κατέστησε διακοσμητικό στοιχείο τον Πρόεδρο της Δημοκρατίας και αποδυνάμωσε ακόμα περισσότερο το ρόλο του Βουλευτή και της Βουλής!

Και λέω "ακόμα περισσότερο" γιατί ήδη ο Βουλευτής από τον τρόπο με τον οποίο "επιλέγεται" ως υποψήφιος, είναι δέσμιος του Αρχηγού και της Ηγετικής Ομάδας του κάθε κόμματος! Όλα αυτά σε συνδυασμό με τον τρόπο επιλογής της ηγεσίας του Δικαστικού Σώματος κατάργησαν όλες τις ασφαλιστικές ελεγκτικές δικλείδες προς τους ασκούντες την εξουσία. Το ψάρι από το κεφάλι βρομάει.

Link to comment
Share on other sites

Πετάνε τα spreads?

Πετάνε πετάνε...

Greece Govt Bond 10 Year Acting as Benchmark Chart - GGGB10YR - Bloomberg

Μέχρι πρότινος έβλεπα τους γνωστούς άγνωστους να χαίρονται με αρνητικές για τη χώρα ειδήσεις (ή τουλάχιστον έτσι έδειχνε η σάλτσα τους στις ειδήσεις που έβαζαν). Εσχάτως με λύπη διαπιστώνω ότι έχεις κολλήσει το ίδιο κουσούρι. Κρίμα διότι παρόλες τις διαφωνίες μας ευχαριστιόμουν το διάλογο μαζί σου. Ας είναι.

Αν είχα ταυλωμάρες να κάτσω να ασχοληθώ σε περίπου τρεις σελίδες του τόπικ ο διάλογος θα πήγαινε κάπως έτσι.

-Ανέβηκαν λοιπόν τα spreads.

-Ναιιιιιιιιιι.

-Είναι τέλος τριμήνου;

-Είναι.

-Τι λέει η εποχικότητα για spreads;*

-Δε μας ενδιαφέρει ρε, εμείς βλέπουμε ότι τα spreads μεγαλώνουν άρα η κυβέρνηση τον πίνει, γιούπιιιιιιιι

-Μα profit taking ειδικά στο τρίτο τρίμηνο μπλα μπλα μπλα

-Δε μας ενδιαφέρει λέμε (και κάπου εδώ μπαίνει ο Πέτρος και μας λέει για τη δραχμή για ακόμα μια φορά)

*Και εδώ μπορείτε να βάλετε ως παρατήρηση το τι έκανε το δολάριο τις τελευταίες εβδομάδες ή το τι μπορεί να γίνει με μια μόνη εντολή πώλησης σε σειρές που είναι τόσο μικρές όσο αυτές των PSI ομολόγων.

Επειδή αυτές τις μέρες ταυλωμάρες δεν έχω πολλές για να κάτσω να μιλήσουμε σοβαρά για όλα αυτά η ερώτηση που έχω να κάνω είναι πολύ απλή.

ΟΚ να δεχτώ ότι οι αγορές αντέδρασαν στο ενδεχόμενο να αποδεσμευτούμε προώρα απο το μνημόνιο. Μαζί σας. Άρα αν αντέδρασαν όπως αντέδρασαν τότε τι θα γίνει σε περίπτωση που έρθει το Αλέξι το Τσίπρα πάνω και σκίσει το μνημόνιο, τη δανειακή σύμβαση, την κυλώτα της Ζωίτσας ή δεν ξέρω και γω τι άλλο; Και αν γίνει μαζικό sell out σε περίπτωση μονομερούς ενέργειας τότε πως θα χρηματοδοτηθεί το πρόγραμμα "δώσε και μένα μπάρμπα" της ΔΕΘ, ειδικά απο τη στιγμή που ο Ντράγκι ξεκαθάρισε ότι χώρες χωρίς πρόγραμμα δε θα έχουν να περιμένουν αγορά ABS απο την ΕΚΤ.

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι πρότινος έβλεπα τους γνωστούς άγνωστους να χαίρονται με αρνητικές για τη χώρα ειδήσεις (ή τουλάχιστον έτσι έδειχνε η σάλτσα τους στις ειδήσεις που έβαζαν). Εσχάτως με λύπη διαπιστώνω ότι έχεις κολλήσει το ίδιο κουσούρι. Κρίμα διότι παρόλες τις διαφωνίες μας ευχαριστιόμουν το διάλογο μαζί σου. Ας είναι.

Μόνο αυτό διάβασα. Ο λόγος; Διότι εσφαλμένα θεωρείς ότι χαίρομαι για την κατάσταση στην οποία βρίσκεται η χώρα. Προφανώς ο ΜΟΝΟΣ που ενδιαφέρεται για το καλό της χώρας ΤΟΥ εδώ μέσα είσαι εσύ. Οπότε συνέχισε να λυπάσαι, για λάθος λόγους.

Link to comment
Share on other sites

Μόνο αυτό διάβασα. Ο λόγος; Διότι εσφαλμένα θεωρείς ότι χαίρομαι για την κατάσταση στην οποία βρίσκεται η χώρα. Προφανώς ο ΜΟΝΟΣ που ενδιαφέρεται για το καλό της χώρας ΤΟΥ εδώ μέσα είσαι εσύ. Οπότε συνέχισε να λυπάσαι, για λάθος λόγους.

Κανέλλη εσύ?

Link to comment
Share on other sites

Μόνο αυτό διάβασα. Ο λόγος; Διότι εσφαλμένα θεωρείς ότι χαίρομαι για την κατάσταση στην οποία βρίσκεται η χώρα. Προφανώς ο ΜΟΝΟΣ που ενδιαφέρεται για το καλό της χώρας ΤΟΥ εδώ μέσα είσαι εσύ. Οπότε συνέχισε να λυπάσαι, για λάθος λόγους.

Μπόρεις κάλλιστα να μείνεις εκεί και να μην προχωρήσεις στα παρακάτω. Μη σου βάλω και δύσκολα.

Απλά μια ερώτηση μόνο:

Ποια απο τις δυο λεζάντες πιστεύεις ότι κολλάει σε άνθρωπο που προβληματίζεται για τη χώρα του

α) "Σε άνοδο τα spreads μετά τις δηλώσεις Σαμαρά"*

β) "Πετάνε τα spreads? Πετάνε"

*το πόση συσχέτιση έχει η άνοδο με τις δηλώσεις είναι κάτι που δεν περιμένω απο τον average joe να εκτιμήσει οπότε θα δεχόμουν σαν καλοπροαίρετη μια τέτοια λεζάντα.

Link to comment
Share on other sites

Κανέλλη εσύ?

Εσύ άντε πες καμιά καλημέρα. Μόνο αυτό ξέρεις άλλωστε.

Μπόρεις κάλλιστα να μείνεις εκεί και να μην προχωρήσεις στα παρακάτω. Μη σου βάλω και δύσκολα.

Από την στιγμή που προτιμάς να ειρωνευτείς αντί να ζητήσεις συγνώμη, δεν υπάρχει λόγος να κάνεις τον κόπο γράφοντας διάφορα. Δεν ασχολούμαι πλέον με αυτά που γράφεις.

Link to comment
Share on other sites

H Γερμανία μας φέρεται όπως φέρθηκε στους Εβραίους την κατοχή.

Εγώ προσωπικά δεν αγοράζω Γερμανικά προιόντα.

Δεν ακολουθώ τον Γερμανικό αντισεισμικό κανονισμό.

Δεν με εμπνέει η Γερμανική Ευρώπη

Δεν ασχολούμαι με τον LL_NEO

Τώρα αν πετάνε τα spreads ..κάποτε θα κουραστούν και θα προσγειωθούν.

Το καράβι ταξιδεύει αλλά πάντα στο λιμάνι έρχεται.

Η Ελλάδα είναι το λιμάνι.

Αν δεν υπάρξει ανάπτυξη χάθηκε το παιχνίδι.

Με την φορολογία που έχουνε επιβάλει θα κλείσουν και αυτές οι επιχειρήσεις

που υπάρχουν.

Μετά θα μας πάρουν και ότι έχει απομείνει Ελληνικό, και μετά υπό

πλήρη Γερμανική κυριαρχία ....τότε ναι θα υπάρξει ανάπτυξη.

Έλληνες δεν θα υπάρχουν, και Ελληνικές περιουσίες.

Ότι δεν κατόρθωσε ο Χίτλερ το κατόρθωσε η Μέρκελ και η παρέα της.

Ο δεύτερος παγκόσμιος πόλεμος δεν έχει τελειώσει ακόμα.

Η ένωση της Γερμανίας τον ξανά έβαλε μπροστά.

Έγινε επεξεργασία από seismic
Link to comment
Share on other sites

Δεν ασχολούμαι πλέον με αυτά που γράφεις.

Δεν ασχολούμαι με τον LL_NEO

Γιάννη δεν ξέρω ρε φίλε αλλά αν εγώ είχα ταύτιση απόψεων με το seismic θα προβληματιζόμουν.

Όσο για τον επιστήμονα:

Δεν ακολουθώ τον Γερμανικό αντισεισμικό κανονισμό.

Τους έκανες τα μούτρα κρέας ρε μπαγάσα

Link to comment
Share on other sites

H Γερμανία μας φέρεται όπως φέρθηκε στους Εβραίους την κατοχή.

Εγώ προσωπικά δεν αγοράζω Γερμανικά προιόντα.

Δεν ακολουθώ τον Γερμανικό αντισεισμικό κανονισμό.

Δεν με εμπνέει η Γερμανική Ευρώπη

Δεν ασχολούμαι με τον LL_NEO

This-is-your-wish44.jpg

Link to comment
Share on other sites

Γιάννη δεν ξέρω ρε φίλε αλλά αν εγώ είχα ταύτιση απόψεων με το seismic θα προβληματιζόμουν.

Όσο για τον επιστήμονα:

Τους έκανες τα μούτρα κρέας ρε μπαγάσα

Δεν βαριέσαι ... οι έξυπνοι σε αυτόν τον κόσμο είναι τόσο σπάνιοι

όσο είναι και αυτοί που με καταλαβαίνουν. :pleasantry:

Ρε παιδιά... αν σας πάρω όλα τα χρήματα από την τσέπη και το σπίτι και ότι άλλο έχετε

μπορείτε μετά να κάνετε επιχείριση?

Δώστε τα πάντα στους Γερμανούς να σας πούνε μπράβο!

Αυτό μας λες φίλε LL_NEO

Για βάλε μου και τα δύσκολα...

Έγινε επεξεργασία από seismic
Link to comment
Share on other sites

Σε φέρνω εδώ για ευνόητους λόγους.

Όχι αδερφέ. Το γιατί να μην ψηφίσει Συριζαίος πρόεδρο ή να δώσει ψήφο εμπιστοσύνης το καταλαβαίνω απόλυτα. Ονομάζεται κομματική γραμμή, κομματικά αντανακλαστικά πες το όπως θες. Καμία σχέση με κότσια, @@ ή άλλους αδένες. Αυτό που περιμένω να καταλάβεις ότι το ίδιο ισχύει και για τους βουλευτές της συμπολίτευσης. Διότι όταν λες ότι δεν έχουν @@ να ρίξουν την κυβέρνηση είναι σαν να λες ότι οι ίδιοι βλέπουν ότι η κυβέρνηση πρέπει να πέσει και απλά δεν έχουν τους αδένες να το κάνουν.

Κάνεις λάθος. Τι υποστηρίζω ότι θα έπρεπε να ισχύει για όλους? "Επιλογή κατά συνείδηση χωρίς κομματικά αντανακλασικά/κομματική γραμμή), με βάση ιδεολογικά και πολιτικά κριτήρια"

Φίλε Αριστερέ ή Δεξιέ, διαφωνείς με αυτό που πάει να ψηφιστεί? Γράψε εκεί που δεν πιάνει η μελάνη αυτό που λέει το κόμμα σου, βγες και πες ότι διαφωνείς, καταψήφισε το, και αν σε διώξουν να φύγεις με το κεφάλι ψηλά.

Αν διαφωνείς, πεις ότι διαφωνείς (γιατί αν δεν το πεις τότε εξυπακούται ότι στην τελική συμφωνείς) αλλά το στηρίξεις, τότε δεν με ενδιαφέρει αν είσαι δεξιός ή αριστερός, είσαι πουλημένος.

Σε αυτό συμφωνούμε νομίζω, σωστά?

Μου λες τώρα εσύ το παρακάτω:

Αυτό λοιπόν που υπογραμμίζω ως κλασική αριστερή τακτική είναι το γεγονός ότι ακριβώς η ίδια συμπεριφορά (ταύτιση με την κομματική γραμμή that is) είναι κοτίσια ή αδενίστική (θα ξεγελαστώ και θα γράψω @αρχιδάτη να μου το θυμιθείς) ανάλογα με το ποιος την κάνει.

Όχι ρε φίλε, δεν είναι έτσι τα πράγματα, και εξηγώ:

Αν δεν είχα πιει αυτή την στιγμή, θα σου έγραφα τουλάχιστον 5 Βουλευτές της συμπολίτευσης, που σε διάφορες φάσεις είχαν κάνει φασαρία, έλεγαν δεν θα ψηφίσουν αν (...) και γκρίνιαζαν σαν attention whores, και τελικά το ψήφισαν. Δεν θα μου βρείς κάποιον τέτοιο Αριστερό.

Βλέπω λοιπόν τις κότες που υπάκουσαν στην δεξια κομματική γραμμή, δεν βλέπω τους αντίστοιχους "αδενάτους" της Αριστεράς όπως λες ότι τους θεωρώ.

Όσον αφορά το αλάθητο της δεξιάς χμμμμμ το έχει όσο το έχει και η αριστερά. Δηλαδή καθόλου.

---

Εγώ δε συμφωνώ με μια πολιτική (του ΣΥΡΙΖΑ) και προβλέπω ότι θα πάει τη χώρα 4 χρόνια πίσω. Μόνο που το λες ανάποδα. Εκτιμώ ότι η πολιτική που θέλει να εφαρμοσει θα πάει τη χώρα 4 χρόνια πίσω και ως εκ τούτου δε συμφωνώ μαζί της ή για να το θέσω καλύτερα πηγαίνω με το μη χείρον βέλτιστον. Εσύ απο την άλλη επειδή δε συμφέρει η επιλογή των βουλευτών της κυβέρνησης

Δεν τσουβάλιαζα, απλά δεν καταλαβαίνεις πότε ειρωνευομαι, πότε αυτοσαρκάζομαι, και πότε θέλω να προκαλέσω αντιδράσεις, μάλλον φταίει ο τρόπος που γράφω :) .

Kai συμφωνούμε. Δεν πρόκειτε περί αλάθητου, πρόκεται για ιδεολογικοπολιτική συμπεριφορά.

Το ότι εσύ θεωρείς μια επιλογή μου ηλίθια, δεν σημάινει τίποτα αφού εγώ θεωρώ ότι θα μου βγει σε καλό. Δεν υπάρχει αντικειμενικότητα. Μπορώ να γράψω πολλά παραδείγματα, αλλά όλα, αν τα υπερ-αναλύσουμε, καταλήγουν σε αυτό. Εσύ θεωρείς ότι έτσι θα μας βγει σε καλό, εγώ θεωρώ ότι έτσι καταστρέφεις την χώρα.

(btw ανέλυσα γιατί κατα τη γνώμη μου θα πρέπει να παρακαλάς να περάσει η ψήφος εμπιστοσύνης) τους θεωρείς μπαμπέσηδες. Τόσο απλά.

Ανέλυσες το υποθετικό-εκλογολαγνικό κομμάτι, δεν ανέλυσες το εξής απλό. Θεωρώ ότι κάνετε λακαμίες, θέλω να πέσετε. Και ενώ αν το δούμε με στεγνά μαθηματικά μπορεί να έχεις δίκιο, υπάρχουν 2 παράγοντες.

1) Το ότι κανείς δεν μπορεί να προβλέψει την συμπεριφορά του κόσμου και το τι θα φέρει η τουτάνα η τύχη.

2) Ότι υπάρχει και το δικό μας πολιτικό-θέλω-την-ψήφο σου κομμάτι.

Εκεί έχουμε από την μία τύπους που δεν είναι Αριστεροί, δεν θέλουν τον ΣΥΡΙΖΑ και θέλουν να πέσει η κυβέρνηση. Όπου κάνουν κριτική στον ΣΥΡΙΖΑ τύπου "Είστε τα ίδια και δεν κάνετε κάτι να πέσει η κυβέρνηση" την μία μέρα, την επόμενη κάνουν κριτική τύπου "Μας έχετε κουράσει οι Αριστεροί που λέτε "όχι" συνέχεια αλλά δεν έχετε προτάσεις" και την μεθεπόμενη μέρα λένε "Με αυτά που κάνετε εσείς , δεν θα πέσει ποτέ η κυβέρνηση γιατί συσπειρώνετε τον αντίπαλο και ο κόσμος φευγεί από εσάς". Και έχουμε από την άλλη και τους αριστεριστές τύπου ΑΝΤΑΡΣΥΑ και ΚΚΕ που που μπορεί να θεωρούντε Αριστεροί και κάνουν κριτική "Δεν είστε Αριστεροί, γιατί αν είσασταν θα κάνατε περισσότερα για να πέσει η κυβέρνηση.

Και άντε εμείς να τους μαζέψουμε όλους αυτούς...

Link to comment
Share on other sites

Σε φέρνω εδώ για ευνόητους λόγους.

Κάνεις λάθος. Τι υποστηρίζω ότι θα έπρεπε να ισχύει για όλους? "Επιλογή κατά συνείδηση χωρίς κομματικά αντανακλασικά/κομματική γραμμή), με βάση ιδεολογικά και πολιτικά κριτήρια"

Φίλε Αριστερέ ή Δεξιέ, διαφωνείς με αυτό που πάει να ψηφιστεί? Γράψε εκεί που δεν πιάνει η μελάνη αυτό που λέει το κόμμα σου, βγες και πες ότι διαφωνείς, καταψήφισε το, και αν σε διώξουν να φύγεις με το κεφάλι ψηλά.

Αν διαφωνείς, πεις ότι διαφωνείς (γιατί αν δεν το πεις τότε εξυπακούται ότι στην τελική συμφωνείς) αλλά το στηρίξεις, τότε δεν με ενδιαφέρει αν είσαι δεξιός ή αριστερός, είσαι πουλημένος.

Σε αυτό συμφωνούμε νομίζω, σωστά?

Μου λες τώρα εσύ το παρακάτω:

Όχι ρε φίλε, δεν είναι έτσι τα πράγματα, και εξηγώ:

Αν δεν είχα πιει αυτή την στιγμή, θα σου έγραφα τουλάχιστον 5 Βουλευτές της συμπολίτευσης, που σε διάφορες φάσεις είχαν κάνει φασαρία, έλεγαν δεν θα ψηφίσουν αν (...) και γκρίνιαζαν σαν attention whores, και τελικά το ψήφισαν. Δεν θα μου βρείς κάποιον τέτοιο Αριστερό.

Βλέπω λοιπόν τις κότες που υπάκουσαν στην δεξια κομματική γραμμή, δεν βλέπω τους αντίστοιχους "αδενάτους" της Αριστεράς όπως λες ότι τους θεωρώ.

Δεν τσουβάλιαζα, απλά δεν καταλαβαίνεις πότε ειρωνευομαι, πότε αυτοσαρκάζομαι, και πότε θέλω να προκαλέσω αντιδράσεις, μάλλον φταίει ο τρόπος που γράφω :) .

Kai συμφωνούμε. Δεν πρόκειτε περί αλάθητου, πρόκεται για ιδεολογικοπολιτική συμπεριφορά.

Το ότι εσύ θεωρείς μια επιλογή μου ηλίθια, δεν σημάινει τίποτα αφού εγώ θεωρώ ότι θα μου βγει σε καλό. Δεν υπάρχει αντικειμενικότητα. Μπορώ να γράψω πολλά παραδείγματα, αλλά όλα, αν τα υπερ-αναλύσουμε, καταλήγουν σε αυτό. Εσύ θεωρείς ότι έτσι θα μας βγει σε καλό, εγώ θεωρώ ότι έτσι καταστρέφεις την χώρα.

Ανέλυσες το υποθετικό-εκλογολαγνικό κομμάτι, δεν ανέλυσες το εξής απλό. Θεωρώ ότι κάνετε λακαμίες, θέλω να πέσετε. Και ενώ αν το δούμε με στεγνά μαθηματικά μπορεί να έχεις δίκιο, υπάρχουν 2 παράγοντες.

1) Το ότι κανείς δεν μπορεί να προβλέψει την συμπεριφορά του κόσμου και το τι θα φέρει η τουτάνα η τύχη.

2) Ότι υπάρχει και το δικό μας πολιτικό-θέλω-την-ψήφο σου κομμάτι.

Εκεί έχουμε από την μία τύπους που δεν είναι Αριστεροί, δεν θέλουν τον ΣΥΡΙΖΑ και θέλουν να πέσει η κυβέρνηση. Όπου κάνουν κριτική στον ΣΥΡΙΖΑ τύπου "Είστε τα ίδια και δεν κάνετε κάτι να πέσει η κυβέρνηση" την μία μέρα, την επόμενη κάνουν κριτική τύπου "Μας έχετε κουράσει οι Αριστεροί που λέτε "όχι" συνέχεια αλλά δεν έχετε προτάσεις" και την μεθεπόμενη μέρα λένε "Με αυτά που κάνετε εσείς , δεν θα πέσει ποτέ η κυβέρνηση γιατί συσπειρώνετε τον αντίπαλο και ο κόσμος φευγεί από εσάς". Και έχουμε από την άλλη και τους αριστεριστές τύπου ΑΝΤΑΡΣΥΑ και ΚΚΕ που που μπορεί να θεωρούντε Αριστεροί και κάνουν κριτική "Δεν είστε Αριστεροί, γιατί αν είσασταν θα κάνατε περισσότερα για να πέσει η κυβέρνηση.

Και άντε εμείς να τους μαζέψουμε όλους αυτούς...

Ξεκινάω ανάποδα

Προφανώς και το σενάριο που ανέλυσα είναι και υποθετικό και εκλογολαγνικό. Αν μη τι άλλο αναφέρω πιθανά ενδεχόμενα και χρησιμοποιώ αποτέλεσματα δημοσκοπήσεων για να προβλέψω αποτελέσματα εκλογών (εδώ έχω μια λακαμία να πετάξω αλλά θα τη βάλω ως αστείο στο τέλος με *).

Αν πάμε σε εκλογές αύριο τότε θα κληθείτε εσείς να βρείτε τους 180. Και εκεί θα μπει ως παράμετρος το τι έχετε καταφέρει να κάνετε στο μεσοδιάστημα απο τις εκλογές μέχρι την Προεδρική εκλογή. Που σημαίνει ότι έχετε 4 μήνες εξουσίας και μετά ένα ερωτηματικό με σημαντική παράμετρο αυτού του ερωτηματικού τα πεπραγμένα σας ως εξουσία.

Ενώ αν ΔΕΝ πάμε σε εκλογές τώρα και η κυβέρνηση πέσει ως αποτέλεσμα της αδυναμίας της να εκλεγεί Πρόεδρος τότε με τους 151 βουλευτές που απαιτούνται, έχετε την τετραετία όχι στο τσεπάκι βέβαια διότι να σου πω το πιο απλό δεν ξέρεις τι γίνεται αύριο μεθαύριο με Ρόζες Ισκρα κτλ αλλά σίγουρα πιο εξασφαλισμένη.

Κατάλαβες τώρα γιατί σου λέω ότι αν ήμουν ο Σαμαράς θα έπεφτα ηθελημένα απο χτες κιόλας; Βάζεις τον άλλο να μαζέψει τους 180 και ποντάρεις στο θα φανεί ανακόλουθος στο λαό. Το ηθικό μέρος της όλης υπόθεσης το αφήνω παράμερα διότι δεν πιστεύω σε τέτοιες δοξασίες όταν μιλάμε για πολιτική. Ναι είναι μικροκομματική τακτική, ναι είναι οπορτουνισμός ή όποιο άλλο ουσιαστικό θες να χρησιμοποιήσεις.

Τώρα για αυτό που συζητάγαμε για τα @@. Ρε Μύραλι αν ζούσα και γω στον κόσμο σου με συννεφάκια απο μαλλί της γριάς θα είχα γίνει 300 κιλά. Δλδ ρε μπαγάσα πραγματικά τα πιστεύεις; Να σου πω το πολύ απλό. Στο Σύριζα δεν υπάρχουν διαφωνούντες; Όσο και να μην το παραδέχεσαι υπάρχουν φωνές απο κεντρώες έως φουλ τέρμα αριστερές. Πίστεύεις ας πούμε ότι ο Σταθάκης τον οποίο αν θυμάμαι καλά είχες παλιότερα πει ότι τον απεχθάνεσαι (ή κάτι τέτοιο ο χαρακτηρισμός που είχες χρησιμοποιήσει παίζει να ήταν πιο ήπιος) δε θα ήθελε να ψηφίσει μερικά απο τα μέτρα της κυβέρνησης; Γιατί δεν το έκανε; Και στο τέλος τέλος να στο πω αλλιώς. Αν ο υποψήφιος που θα βάλει η ΝΔ δεν είναι αρεστός σε κάποιον της ΝΔ ας μην τον ψηφίσει. Μπέσα. Αρκεί να μην τον ψηφίσει λόγω προσώπου και όχι επειδή θέλει να προκαλέσει την πτώση της κυβέρνησης. Διότι κατ' εμένα όσο πολιτικός οπορτουνισμός είναι το σενάριο των πρόωρων εκλογών που ανέφερα παραπάνω, άλλο τόσο οπορτουνίστικό θεωρώ ότι είναι το να μην ψηφίσεις πρόεδρο ακόμα και αν το πρόσωπο είναι της αποδοχής σου, μόνο και μόνο για να πέσει η κυβέρνηση.

*Παραλίγο να το ξεχάσω. Αν θυμάμαι καλά παλιότερα που ήταν μπροστά στις δημοσκοπίσεις η ΝΔ, βγήκε ένας δικός σου και έλεγε ότι είμαστε μπροστά επειδή οι Συριζαίοι δεν έχουν λεφτά και τους έκοψαν το τηλέφωνο. Τι έγινε ρε μάγκα έβαλε σε όλους γραμμές η Κουμουνδούρου, ή έπιασε δουλειά ο κόσμος και βρήκε λεφτά για επανασύνδεση;

Link to comment
Share on other sites

Αν πάμε σε εκλογές αύριο τότε θα κληθείτε εσείς να βρείτε τους 180. Και εκεί θα μπει ως παράμετρος το τι έχετε καταφέρει να κάνετε στο μεσοδιάστημα απο τις εκλογές μέχρι την Προεδρική εκλογή. Που σημαίνει ότι έχετε 4 μήνες εξουσίας και μετά ένα ερωτηματικό με σημαντική παράμετρο αυτού του ερωτηματικού τα πεπραγμένα σας ως εξουσία.

Ενώ αν ΔΕΝ πάμε σε εκλογές τώρα και η κυβέρνηση πέσει ως αποτέλεσμα της αδυναμίας της να εκλεγεί Πρόεδρος τότε με τους 151 βουλευτές που απαιτούνται, έχετε την τετραετία όχι στο τσεπάκι βέβαια διότι να σου πω το πιο απλό δεν ξέρεις τι γίνεται αύριο μεθαύριο με Ρόζες Ισκρα κτλ αλλά σίγουρα πιο εξασφαλισμένη.

Κατάλαβες τώρα γιατί σου λέω ότι αν ήμουν ο Σαμαράς θα έπεφτα ηθελημένα απο χτες κιόλας; Βάζεις τον άλλο να μαζέψει τους 180 και ποντάρεις στο θα φανεί ανακόλουθος στο λαό. Το ηθικό μέρος της όλης υπόθεσης το αφήνω παράμερα διότι δεν πιστεύω σε τέτοιες δοξασίες όταν μιλάμε για πολιτική. Ναι είναι μικροκομματική τακτική, ναι είναι οπορτουνισμός ή όποιο άλλο ουσιαστικό θες να χρησιμοποιήσεις.

Kατάλαβα από την αρχή τι εννοούσες, και σου απαντησα ποιες ειναι οι σκέψεις μου. Συνοπτικά, δεν κοιτάμε τόσο μακριά. Δεν ξέρουμε τι θα γίνει.

Τώρα για αυτό που συζητάγαμε για τα @@. Ρε Μύραλι αν ζούσα και γω στον κόσμο σου με συννεφάκια απο μαλλί της γριάς θα είχα γίνει 300 κιλά. Δλδ ρε μπαγάσα πραγματικά τα πιστεύεις; Να σου πω το πολύ απλό. Στο Σύριζα δεν υπάρχουν διαφωνούντες; Όσο και να μην το παραδέχεσαι υπάρχουν φωνές απο κεντρώες έως φουλ τέρμα αριστερές. Πίστεύεις ας πούμε ότι ο Σταθάκης τον οποίο αν θυμάμαι καλά είχες παλιότερα πει ότι τον απεχθάνεσαι (ή κάτι τέτοιο ο χαρακτηρισμός που είχες χρησιμοποιήσει παίζει να ήταν πιο ήπιος) δε θα ήθελε να ψηφίσει μερικά απο τα μέτρα της κυβέρνησης; Γιατί δεν το έκανε; Και στο τέλος τέλος να στο πω αλλιώς. Αν ο υποψήφιος που θα βάλει η ΝΔ δεν είναι αρεστός σε κάποιον της ΝΔ ας μην τον ψηφίσει. Μπέσα. Αρκεί να μην τον ψηφίσει λόγω προσώπου και όχι επειδή θέλει να προκαλέσει την πτώση της κυβέρνησης. Διότι κατ' εμένα όσο πολιτικός οπορτουνισμός είναι το σενάριο των πρόωρων εκλογών που ανέφερα παραπάνω, άλλο τόσο οπορτουνίστικό θεωρώ ότι είναι το να μην ψηφίσεις πρόεδρο ακόμα και αν το πρόσωπο είναι της αποδοχής σου, μόνο και μόνο για να πέσει η κυβέρνηση.

Δεν είπα ότι δεν υπάρχουν διαφωνούντες, είπα ότι είναι ηθικό αν διαφωνείς, να βγεις και να το πεις δημόσια και να το κρατήσεις μέχρι το τέλος αν δεν αλλάξει κάτι. Από την άλλη ηθικότατο βρίσκω και το να διαφωνείς και να το πεις μόνο μέσα στο κόμμα σου και να συζητηθεί. Αν δεν βγει προς τα έξω η διαφωνία σου, και παραμείνεις στο κόμμα σου, τότε είτε πειστηκες για την απόφαση, είτε δεν το θεωρείς λόγο να φύγεις. Και τα 2 τίμιες στάσεις είναι αν δεν βγουν προς τον κόσμο.

*Παραλίγο να το ξεχάσω. Αν θυμάμαι καλά παλιότερα που ήταν μπροστά στις δημοσκοπίσεις η ΝΔ, βγήκε ένας δικός σου και έλεγε ότι είμαστε μπροστά επειδή οι Συριζαίοι δεν έχουν λεφτά και τους έκοψαν το τηλέφωνο. Τι έγινε ρε μάγκα έβαλε σε όλους γραμμές η Κουμουνδούρου, ή έπιασε δουλειά ο κόσμος και βρήκε λεφτά για επανασύνδεση;

Ή απλά και αυτοί που είχαν τηλέφωνο ένιωσαν το αγγούρι..

Link to comment
Share on other sites

Η ΝΕΡΙΤ δείχνει ντοκιμαντέρ για το νερό και πως η παγκόσμια τράπεζα και το ΔΝΤ προσπαθούν να ελέγξουν τον κόσμο μέσα από αυτό. Αναρωτιέμαι αν κάποιος θα απολυθεί στην νέα και ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΗ ΝΕΡΙΤ λόγω αυτής της μετάδοσης.

Link to comment
Share on other sites

Kατάλαβα από την αρχή τι εννοούσες, και σου απαντησα ποιες ειναι οι σκέψεις μου. Συνοπτικά, δεν κοιτάμε τόσο μακριά. Δεν ξέρουμε τι θα γίνει.

Αυτό το ξέρουμε ;)

Δεν είπα ότι δεν υπάρχουν διαφωνούντες, είπα ότι είναι ηθικό αν διαφωνείς, να βγεις και να το πεις δημόσια και να το κρατήσεις μέχρι το τέλος αν δεν αλλάξει κάτι. Από την άλλη ηθικότατο βρίσκω και το να διαφωνείς και να το πεις μόνο μέσα στο κόμμα σου και να συζητηθεί. Αν δεν βγει προς τα έξω η διαφωνία σου, και παραμείνεις στο κόμμα σου, τότε είτε πειστηκες για την απόφαση, είτε δεν το θεωρείς λόγο να φύγεις. Και τα 2 τίμιες στάσεις είναι αν δεν βγουν προς τον κόσμο.

Ε τότε τι συζητάμε. Πχ για το ψωμί και το γάλα (που τα άκουγα και έβγαζα φλύκταινες λέγοντας δεν έπεσε η κυβέρνηση απο άλλα και άλλα και θα πέσει απο τον theapple (Τα-μήλος) έκαναν διορθωτικές κινήσεις. Και τώρα πρόσεξε να δεις μιας και θυμήθηκα αυτό το παράδειγμα. Πιστεύεις ότι ο Ταμήλος και ο κάθε Ταμήλος τα έβαλε κάτω και είπε Α! αυτο το μέτρο θα έχει αρνητικές επιπτώσεις στην ελληνική κοινωνία, ή φοβήθηκε ότι δε θα του βγουν τα κουκιά στις επόμενες εκλογές;

Ή απλά και αυτοί που είχαν τηλέφωνο ένιωσαν το αγγούρι..

Μαααααααλιστα. Το να θεωρείς τις δημοσκοπήσεις έγκυρες επειδή απλά αυτή τη φορά σε βολεύουν δεν παίζει σαν ενδεχόμενο ε;

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.