Jump to content



Χρεοκοπία Ελλάδας


Chosen

Recommended Posts

όπως έχω πει ο καταθέτης για μένα είναι επενδυτής (και τεμπέλης επενδυτής μάλιστα) αφού περιμένει τόκο...

Και όπως έχω πει, η λύση είναι χρεωκοπία η τράπεζα, εκκαθάριση και ότι περισσέψει στους καταθέτες...χωρίς κουρέματα και αηδίες... απλά θα δεχτούν την χασούρα που θα υπάρχει στο κεφάλαιο τους... (όποια είναι αυτή)

με αυτην την λογικη, ή θα πρεπει οποιος εχει ενα Α κεφαλαιο σε καταθεσεις, να πρεπει να τα επενδυσει αναγκαστικα για να μην φαει την χασουρα, και το φορτωμα τις τραπεζας, ή

να τα εχει κρυμμενα κατο απο το μαξιλαρι του.

ετσι δεν παει η οικονομια μπροστα. θα παμε αλλα 200 χρονια πισω.

υ.γ μια τετοια λογικη θα περιμενα να την ακουσω απο κανενα γερμανο....

η τα επενδυεις καπου, που λογικα θα τα επενδυσεις καπου στην ευρωπη, (με μεγαλες πιθανοτητες να βγαλει κερδος ο Γερμανος ως βαρια βιομηχανια) ή τα καταθετεις εκει πυο εχει ασφαλεια προς το παρον...

ελβετια, γερμανια κτλ..

που παλι σε εμας (Γερμανους) θα ερθεις.

Έγινε επεξεργασία από MaGiCMaN
Link to comment
Share on other sites

Ο τόκος που σου πληρώνει η τράπεζα είναι το κόστος ευκαιρίας των χρημάτων σου,δεν γίνεται να τους τα ακουμπάς για να τα κάνουν δάνεια ή οτιδήποτε και να μη σου δίνουν τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Δήλωσε το από πριν, όχι εκ των υστέρων και θα δείς αν θα σου μείνει καταθέτης

γνώμη μου, καλύτερα τα χρήματα να κυκλοφορούν σε ντουλάπια και σεντούκια, και να δίδονται π.χ. να ανοίξει ο γιος τους σπίτι, επιχείρηση κλπ, οι αγορές να γινόντουσαν με μετρητά και όχι με δάνεια, παρά να τα παίρνει η τράπεζα και να τα μοιράζει αριστερά και δεξιά (με την ευκολία και άνεση που τα έδινε χρόνια τώρα) και μετά τις χασούρες να τις πληρώνουμε εμείς...

Θεωρητικά οι τράπεζες θα υπήρχαν (αλλά δεν θα ήταν 5 πόσες είναι πλέον, μπορεί να ήταν και μία-δυο και να ήταν κρατικές)...απλά δεν θα έλεγχαν την οικονομία όπως τώρα...

εκεί που συμφωνώ μαζί σου είναι ότι όλοι θα έμπαιναν στα σπίτια...no doubt...

[MENTION=1839]MaGiCMaN[/MENTION]

είναι αλήθεια αυτά που λες, η οικονομία θα προχωρούσε αργά, αλλά θα προχωρούσε σταθερά πιστεύω. Δεν θα γινόντουσαν φούσκες που θα έσκαγαν η μία μετά την άλλη όπως τώρα...Οι εταιρείες θα είχαν την πραγματική τους αξία και όχι φτιαχτές για να κερδίζουν λεφτά οι μέτοχοι...

τέλος προς όλους...

το 5% επιτόκιο καταθέσεων που είχε η Κύπρος δεν το θεωρείτε καλή επένδυση? Εγώ αν είχα ένα σεβαστό ποσό θα τα πήγαινα εκεί για συμπλήρωμα εισοδήματος...Με 1Μ παίρνεις 50Κ...καθήμενος... Τώρα αν ήθελα να βγάλω παραπάνω θα ρίσκαρα παραπάνω και θα άνοιγα επιχείρηση...

Έγινε επεξεργασία από tavliban
Link to comment
Share on other sites

Ετσι για την ιστορια,

αρχισαν διαδικασιες για να μπουν διοδια, απο και προς Σκοπια.

βενζινη τελος λογικα..

Για το καζινο, αυτος που χανει 100αρικα για πλακα, δεν νομιζω να τον πειραξει το 2ευρο.

Link to comment
Share on other sites

δηλαδή δεν επιτρέπεται να έχω άποψη;

αν δεν επιτρεπόταν θα το είχες καταλάβει. οπότε άσε τα δραματικά...

Όταν όμως εκθέτεις μια άποψη να είσαι έτοιμος και για την κριτική.

Link to comment
Share on other sites

αν δεν επιτρεπόταν θα το είχες καταλάβει. οπότε άσε τα δραματικά...

Όταν όμως εκθέτεις μια άποψη να είσαι έτοιμος και για την κριτική.

δεν τα αφήνω όταν στον λόγο σου γράφεις με ειρωνεία...

Πάντα δέχομαι την κριτική σας αρκεί να λέει κάποιος κάτι...όχι να λέει

"εν τάξει, άμα το έχεις πει εσύ, δεν πάνε στο διάολο και οι νόμοι και οι κανονισμοί; θα λειτουργούμε από εδώ και πέρα με το λόγο του tavliban..."

ή ο άλλος με λέει εμμέσως πλην σαφώς ανήθικο...Τι να κάνω δηλαδή; Να αρχίσω τα flames; όχι βέβαια...πήρε και το Like...

τα έχω ξαναπεί θα το ξαναπώ ακόμα μια... Είστε αρκετοί πίσω από μια οθόνη του υπολογιστή και γράφετε εκ του ασφαλούς και μερικές φορές δεν σέβεστε τον συνομιλητή σας, την άποψη του και τις ιδέες του. Φυσικά και δεν πρόκειται να συμφωνούμε 100%, αλλά άμα διαφωνούμε δεν χρειάζεται ούτε να ειρωνευόμαστε, ούτε να βριζόμαστε ούτε τίποτα. Ο άστρο όμορφα και ωραία μου είπε την άποψη του, του είπα την δικιά μου τέλος...Ούτε ειρωνείες ούτε τίποτα...

Τελοσπάντων τελευταία φορά που τα λέω τα παραπάνω όσοι θέλετε τα λαμβάνεται υπ όψιν, όσοι δεν θέλετε, δεν πειράζει...δικαίωμα σας...

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει τόσο μετρητο σε κυκλοφορία και αν οι συναλλαγές γινόταν cash δεν υπήρχε περίπτωση να μπορεί το κράτος να ελέγξει τις συναλλαγές και να εισπράξει έστω και μνα τσακιστο από φόρους. Εκεί να δεις πλαστό και εικονικό τιμολόγιο.

Sent from my Nexus 4 using Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω τι λετε εσεις αλλα παιζει το Ταβλιμπαν να ειναι νικ κανενος Σοιμπλε/Μπαροζο γιατι πολυ ... "Ευρωπαικα" μας τα λεει και εγω θα προσεχα πως του μιλαω απο δω και μπρος μην γινει καμμια στραβη...

EE: Στους καταθέτες οι τραπεζικές διασώσεις | Newsroom | Newsroom

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω τι λετε εσεις αλλα παιζει το Ταβλιμπαν να ειναι νικ κανενος Σοιμπλε/Μπαροζο γιατι πολυ ... "Ευρωπαικα" μας τα λεει και εγω θα προσεχα πως του μιλαω απο δω και μπρος μην γινει καμμια στραβη...

EE: Στους καταθέτες οι τραπεζικές διασώσεις | Newsroom | Newsroom

μπορεί να τα λέω Ευρωπαικά, αλλά πιστεύω ότι πρώτα πρέπει να πάμε με τα νερά της Ευρώπης, να μειώσουμε το χρέος μας όσο το δυνατόν (με δραχμή, μνα δεν θα ξεπληρώσουμε ποτές), και μετά αφού έχουμε στήσει την οικονομία μας και την παραγωγή μας (να είμαστε αυτάρκεις και να εξάγουμε) τότε να βγούμε από το ευρώ... Σε καμιά 10ετία αν πάνε καλά τα πράγματα (που δεν πάνε προς το παρών, αλλά οποιαδήποτε κήρυξη χρεοκοπίας σήμερα θα ήταν καταστροφική).

Όποιος πιστεύει και λέει να τα βροντήξουμε όλα είναι αφελής, και αποδείχτηκε στην περίπτωση της Κύπρου, αλλά και της αργεντινής που γίνονται πλιάτσικα και ο πληθωρισμός είναι στα ύψη. Μέχρι και ο Τσίπρας που πήγε εκεί είπε να μην γίνουμε αργεντινή που πριν έλεγε να γίνουμε...

και όχι δεν θα σε κύνηγήσω...δεν είμαι ο Μπαρόζο ή ο Σόιμπλε...

φιλικά Rompay... :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Οι Γερμανοί ξανάρχονται

Η Γερμανική Ευρώπη είναι αποφασισμένη να βάλει στο χέρι την ακίνητη περιουσία, όχι μόνο στην Ελλάδα αλλά και σε χώρες όπως η Ισπανία και η Ιταλία.

Η συνταγή πολύ απλή, επιβαρύνουν με δυσανάλογα υψηλούς φόρους την ακίνητη περιουσία για να καταστήσουν δυσβάσταχτη την κατοχή της, να ευτελίσουν την αξία της και να αναγκάσουν τους ιδιοκτήτες να την εκποιήσουν (όσοι μπορούν) σε χαμηλή τιμή.

Παράλληλα, με τον απόλυτο έλεγχο του τραπεζικού συστήματος και την αγορά των ''κόκκινων δανείων'' από δικά τους funds, αρχίζουν να βάζουν μπροστά και το σχέδιο κατασχέσεων.

Αποκαλυπτικό των προθέσεων τους μία ,κυριολεκτικά και μεταφορικά, απίστευτη έκθεση της Bundesbank που θεωρεί πλουσιότερους τους Ισπανούς και τους Ιταλούς πολίτες από τους Γερμανούς.

Πως προκύπτει αυτό;

Μα φυσικά με έναν εξαιρετικά ταχυδακτυλουργικό τρόπο υπολογισμού, που περιλαμβάνει υψηλό συντελεστή για όσους έχουν ιδιόκτητα σπίτια.

Οι Γερμανοί θεωρούν ότι το ποσοστό ιδιοκατοίκησης στην Ισπανία είναι πολύ υψηλό ( 83%), όπως και στην Ιταλία (70%) ενώ στην Ελλάδα από την πρώτη στιγμή τους έκανε μεγάλη εντύπωση το υψηλό ποσοστό ιδιωτικής ακίνητης περιουσίας.

Στόχος τους είναι να ελέγξουν και να πάρουν στην κατοχή τους ένα μεγάλο αριθμό ακινήτων στη Νότια Ευρώπη, τα οποία θα εκμισθώνονται σε Γερμανούς πολίτες ή πολίτες άλλων χωρών του Βορρά.

Αυτό ακριβώς κάνει η έκθεση της Bundesbank, προετοιμάζει το έδαφος για όλα όσα θα ακολουθήσουν και ήδη προετοιμάζονται μεθοδικά.

Πολύ σύντομα θα δημιουργηθούν προβλήματα στις ισπανικές τράπεζες από τα δάνεια που δεν εξυπηρετούνται και από τη φούσκα των ακινήτων και τότε υπάρχει το παράδειγμα της Κύπρου συν τις κατασχέσεις των ακινήτων.

Στην Ελλάδα, οι τράπεζες πωλούν αφειδώς ''κόκκινα'' στεγαστικά δάνεια εδώ και πολύ καιρό σε funds Γερμανικών συμφερόντων, χωρίς κανόνες, χωρίς έλεγχο και χωρίς να ενημερώνεται ο δανειολήπτης. Ο κ.Στουρνάρας και ο κ.Προβόπουλος , έχουν πολιτικές και όχι μόνο ευθύνες για αυτό που γίνεται και θα το βρούμε μπροστά μας.

Πολύ σύντομα, θα πέσει στο τραπέζι και η άρση της απαγόρευσης κατασχέσεων για την πρώτη κατοικία και τότε θα αντιληφθούν όλοι τι συμβαίνει.

:daisy:

[MENTION=22080]tavliban[/MENTION] βρε καμαρι'μ επιτηδες το κάνεις; Διαβαζεις αυτα που γραφεις;(φιλικα στο λεω μιας και εχουμε γνωριστει). Επειδη δεν εχω το χρονο να σου γραψω σεντονι για να σε αντικρουσω αφηνω να το κανει ο μεγας καταστροφολογος....οποτε εχεις χρονο δες το, χθεσινη ειναι η συνεντευξη...αν μη τι αλλω θα εχεις ακουσει συγκεντρωτικα τι λεει η "αλλη" πλευρα :)

Έγινε επεξεργασία από Lazy Dog
Link to comment
Share on other sites

Οι Γερμανοί ξανάρχονται

:daisy:

[MENTION=22080]tavliban[/MENTION] βρε καμαρι'μ επιτηδες το κάνεις; Διαβαζεις αυτα που γραφεις;(φιλικα στο λεω μιας και εχουμε γνωριστει). Επειδη δεν εχω το χρονο να σου γραψω σεντονι για να σε αντικρουσω αφηνω να το κανει ο μεγας καταστροφολογος....οποτε εχεις χρονο δες το, χθεσινη ειναι η συνεντευξη...αν μη τι αλλω θα εχεις ακουσει συγκεντρωτικα τι λεει η "αλλη" πλευρα :)

ναι ρε συ τα διαβάζω αυτά που γράφω...πότε δεν είπα ότι με την δικιά μου νοοτροπία θα περνάγαμε καλά... Ο φίλος Καζάκης (δεν έχω 1 και 3/4 της ώρας (είμαι στην δουλειά και από σήμερα έχω βλάβη στο χαλκό του dsl μου) για να το δω αν μπορείς απάντησε μου στην ερώτηση παρακάτω*) είναι μέλος του Ε.ΠΑ.Μ το οποίο έχει εντελώς διαφορετικές γνώμες και προσεγγίσεις από την δικιά μου (αν κρίνω από το Wiki).

Δεν θεωρώ ότι το χρέος είναι παράνομο. Καθώς προκλήθηκε από κυβερνήσεις που εκλέχτηκαν από τον Ελληνικό λαό. Παράνομο θα ήταν αν είχαμε δικτατορία. Συμφωνώ ότι το μνημόνιο και οι δανειακές συμβάσεις είναι σκληρές, αλλά είχες να πάρεις λεφτά από κάπου;

*Μου το έστειλες γιατί συμφωνείς μαζί του ή για να μου δείξεις έναν υποστηρικτή της δραχμής και να αλλάξω γνώμη;

Απλά λέω ότι ΑΜΑ ήταν να γυρίσουμε στην δραχμή θα έπρεπε να γυρίσουμε με τον τρόπο που λέω...όχι πριν...Ως γνωστών άμα γυρίσουμε σε δρχ/μνα θα υπάρχει και μια καθημερινή υποβάθμιση του νομίσματος αλλά το χρέος θα είναι σε ευρά...Οπότε αν χρωστάς σε ευρό και αυτό παραμένει ισχυρό, και εσύ υποβαθμίζεις το νόμισμά σου συνέχεια θα χρωστάς αβέρτα για πάντα... Αν όμως μειώσεις το χρέος σου πρώτα αποπληρώνοντας σε ευρώ, φτιάξεις μια βιομηχανία για να έχεις εξαγωγές, και το γυρίσεις τότε, θα είναι πιο εύκολο...Που είναι το λάθος του συλλογισμού μου;

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=22080]tavliban[/MENTION] πραγματικα αν ειχα το χρονο και την δυναμη(εχω θεμα με αυχενα και πλατη και δεν μπορω να γραψω πολυ) θα σου απαντουσα...οταν μπορεσεις δες το συγκεκριμενο και πραγματικα θα σου λυθουν ολες οι αποριες...που ξερεις μπορει και να αλλάξεις τον τροπο που βλεπεις τα πραγματα...:)

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=22080]tavliban[/MENTION] πραγματικα αν ειχα το χρονο και την δυναμη(εχω θεμα με αυχενα και πλατη και δεν μπορω να γραψω πολυ) θα σου απαντουσα...οταν μπορεσεις δες το συγκεκριμενο και πραγματικα θα σου λυθουν ολες οι αποριες...που ξερεις μπορει και να αλλάξεις τον τροπο που βλεπεις τα πραγματα...:)

περαστικά ρε συ...

από έναν και μόνο; χμμμ..δεν νομίζω...αλλά θα το δω μια μέρα με pop corn (1:45 σαν ταινία θα είναι :hehe:)

Link to comment
Share on other sites

Δεν θεωρώ ότι το χρέος είναι παράνομο. Καθώς προκλήθηκε από κυβερνήσεις που εκλέχτηκαν από τον Ελληνικό λαό. Παράνομο θα ήταν αν είχαμε δικτατορία. Συμφωνώ ότι το μνημόνιο και οι δανειακές συμβάσεις είναι σκληρές, αλλά είχες να πάρεις λεφτά από κάπου;

. Αν όμως μειώσεις το χρέος σου πρώτα αποπληρώνοντας σε ευρώ, φτιάξεις μια βιομηχανία για να έχεις εξαγωγές, και το γυρίσεις τότε, θα είναι πιο εύκολο...Που είναι το λάθος του συλλογισμού μου;

το παράνομο είναι τα "κάτω απ'το τραπέζι" που δεν βλέπεις και δεν θα μάθεις/αξιολογήσεις ποτέ, ουτε εσύ πόσο μάλλον ο παππούς στην Ανω Πετρομαγούλα.

το πολιτικό σύστημα είναι διεφθαρμένο και το εκλογικό σωμα χειραγωγούμενο ... Απ'την στιγμή που υπάρχει απόκλιση από τα εκλογικά προγράμματα των κυβερνόντων κομμάτων θα έπρεπε να ζητήσουμε την ψήφο μας πίσω...Το μπαλάκι ευθυνών του Πάγκαλου το γυρίζω αλά Ναδάλ πίσω....

Link to comment
Share on other sites

^^ για αυτό πλέον δεν ψηφίζω ένα από τα δύο μεγάλα κόμματα...γατί κατάλαβα (ίσως εν μέρει) τι παίζει με αυτά τα κόμματα...Αν είχα ψηφίσει ΝΔ+ΠΑΣΟΚ (το 2009 και το 12) θα σου έλεγα ότι ναι φίλε καλώς και μου τα λες...

Ο Πάγκαλος είπε την μισή αλήθεια...Γιατί το είπε για τους χειραγωγημένους που λες, αλλά θα έπρεπε να ντρέπεται ακόμα περισσότερο το ζώο γιατί παραδέχεται ότι έτρωγε αυτός και τα κυβερνώντα κόμματα...

Link to comment
Share on other sites

Άδικο δεν είναι που πληρώνεις φόρους για να αποπληρώσεις και αναχρηματοδοτήσεις τις "ατασθαλίες" των τραπεζών?

Στην Ελλάδα θα μπορούσε να γίνει προτού ξεκινήσουν και βάζουν φόρους (και αρχίσει ο κόσμος και τα βγάζει έξω)..Έτσι και αλλιώς μετά οι φόροι που πληρώνουμε όλοι, από κάπου βγήκαν... Θεωρητικά θα μας τα έπαιρναν μια και καλή...και μάλιστα δεν θα έπαιρναν τίποτα από αυτούς που ΔΕΝ έχουν καταθέσεις και περιουσία, που ΤΩΡΑ τους τα παίρνουν με μορφή φόρου...

το εντελώς δίκαιο είναι όλοι...Δεν πρέπει να υπάρχει η διάκριση μεγαλοκαταθέτης/μικροκαταθέτης...είναι καταθέτες τις τράπεζας όλοι τους και όπως έχω πει, ας πρόσεχαν που τα έβαζαν.

Εργαζομενος ειναι ο τυροπιτας με τα 300 ευρω κι ενσημα, εργαζομενος ειναι κι ο CEO της Vodafone. Μισθο παιρνει ο ενας μισθο παιρνει κι ο αλλος.

Link to comment
Share on other sites

Ποιος απαντησε για να την πει σε ποιον φανηκε απο την απαντηση σου... Το ρεζουμε λοιπον ειναι οτι δεν λες οτι διαφωνεις με αυτο που ειπα ή οτι δεν εγινε ετσι οπως ειπα... λες απλα οτι ΘΑ ΠΕΡΙΜΕΝΕΣ να μην ισχυει αυτο που ειπα. Ε δεν νομιζω οτι αξιζει να συνεχισουμε αυτη την φφφφανταστικη κουβεντα.

Θα περιμενα κι εγω με τη σειρα μου να εχεις καταλαβει αυτο που λεω και να μην χρειαζεται να λεμε κλ@%@%διες για τα ματια του κοσμου.

Η ένσταση μου είναι οτι είναι σαν να μου λες " η μπάλα είναι στρογγυλή και για αυτο ο γαυρος σηκώνει κούπες. Μάμω τον φούστη που έκανε τη μπάλα στρογγυλή"

Με λίγα λόγια παίρνεις 2 αληθινά γεγονότα τα συνδέεις και λες οτι για το κακό γεγονός ευθύνεται το άλλο. Εντάξει το έχουμε παρει χαμπάρι οτι 9/10 εδω μέσα την έχουν δει Τσαβες του πληκτρολογιου και οτι καλύτερα να τα γράφω ολα στο χιόνι και να μην ασχολούμαι, αλλα πάρολα αυτά διατηρώ το δικαίωμα να διαφωνώ (ναι ακόμα και με Βασικές Αρχές Χρηματοοικονομικής 101 επιχείρημα) όταν η βλακεία που ακούω μου τσιγκλαει το νευρικό μου σύστημα.

Οχι προφανώς για τους τελειωμενους που fapαρουν ανεξέλεγκτα με την κάθε αριστερή ηλιθιοτητα που διαβάζουν εδω, αλλα τουλάχιστον για το μεσο πιτσιρικά που μπαίνει να διαβάσει για επεξεργαστες και μητρικες και καταλήγει να μου κανει διάλεξη στο κοπητηπιτα για την πληγή που επιφέρε στο ελληνικό χρηματοοικονομικό οικοδόμημα το γεγονός οτι η ΤτΕ είναι ιδιωτική.

On another note. [MENTION=5271]sstav[/MENTION] δε βλέπω να λες τη γνώμη σου μετα τη συμφωνία για την Κύπρο και ανησυχώ.

Επίσης

http://www.politikoi.com/?p=15636

Link to comment
Share on other sites

ναι ρε συ τα διαβάζω αυτά που γράφω...πότε δεν είπα ότι με την δικιά μου νοοτροπία θα περνάγαμε καλά... Ο φίλος Καζάκης (δεν έχω 1 και 3/4 της ώρας (είμαι στην δουλειά και από σήμερα έχω βλάβη στο χαλκό του dsl μου) για να το δω αν μπορείς απάντησε μου στην ερώτηση παρακάτω*) είναι μέλος του Ε.ΠΑ.Μ το οποίο έχει εντελώς διαφορετικές γνώμες και προσεγγίσεις από την δικιά μου (αν κρίνω από το Wiki).

Δεν θεωρώ ότι το χρέος είναι παράνομο. Καθώς προκλήθηκε από κυβερνήσεις που εκλέχτηκαν από τον Ελληνικό λαό. Παράνομο θα ήταν αν είχαμε δικτατορία. Συμφωνώ ότι το μνημόνιο και οι δανειακές συμβάσεις είναι σκληρές, αλλά είχες να πάρεις λεφτά από κάπου;

*Μου το έστειλες γιατί συμφωνείς μαζί του ή για να μου δείξεις έναν υποστηρικτή της δραχμής και να αλλάξω γνώμη;

Απλά λέω ότι ΑΜΑ ήταν να γυρίσουμε στην δραχμή θα έπρεπε να γυρίσουμε με τον τρόπο που λέω...όχι πριν...Ως γνωστών άμα γυρίσουμε σε δρχ/μνα θα υπάρχει και μια καθημερινή υποβάθμιση του νομίσματος αλλά το χρέος θα είναι σε ευρά...Οπότε αν χρωστάς σε ευρό και αυτό παραμένει ισχυρό, και εσύ υποβαθμίζεις το νόμισμά σου συνέχεια θα χρωστάς αβέρτα για πάντα... Αν όμως μειώσεις το χρέος σου πρώτα αποπληρώνοντας σε ευρώ, φτιάξεις μια βιομηχανία για να έχεις εξαγωγές, και το γυρίσεις τότε, θα είναι πιο εύκολο...Που είναι το λάθος του συλλογισμού μου;

Κάνοντας το συνήγορο του διαβολου απλα θα σου πω οτι γυρίζοντας στη δραχμή χωρίς να κανεις διαγραφή χρέους η έστω restructuring (μη δίνεις σημασία σε αγγλικά δίκαια και παπαριες καμαρωτες είσαι κυρίαρχο κράτος) θα τη στρουμφοκατσεις.

Δεν ειμαι 100% σίγουρος οτι επιστροφή στη δραχμη και κουρεμα υποχρεώσεων είναι χειρότερη λύση σε μακροχρόνιο ορίζοντα (σε βραχυχρονιο ορίζοντα είναι σίγουρος οτι η επιστροφή στη δραχμη θα προκαλέσει τόσους θανάτους που θα κανει τις αυτοκτονίες του μνημονίου να φαίνονται σαν αιματηρή έξοδο τριημέρου στην εθνική), αλλα ειμαι σίγουρος οτι για να έχει πιθανότητα επιτυχίας θα πρέπει να συνοδεύτει απο κουρεμα.

Link to comment
Share on other sites

Κάνοντας το συνήγορο του διαβολου απλα θα σου πω οτι γυρίζοντας στη δραχμή χωρίς να κανεις διαγραφή χρέους η έστω restructuring (μη δίνεις σημασία σε αγγλικά δίκαια και παπαριες καμαρωτες είσαι κυρίαρχο κράτος) θα τη στρουμφοκατσεις.

Δεν ειμαι 100% σίγουρος οτι επιστροφή στη δραχμη και κουρεμα υποχρεώσεων είναι χειρότερη λύση σε μακροχρόνιο ορίζοντα (σε βραχυχρονιο ορίζοντα είναι σίγουρος οτι η επιστροφή στη δραχμη θα προκαλέσει τόσους θανάτους που θα κανει τις αυτοκτονίες του μνημονίου να φαίνονται σαν αιματηρή έξοδο τριημέρου στην εθνική), αλλα ειμαι σίγουρος οτι για να έχει πιθανότητα επιτυχίας θα πρέπει να συνοδεύτει απο κουρεμα.

:wall::wall::wall::wall:

βασικα δεν το βρισκω και τοσο παπαρια καμαρωτη να παραιτεισαι γραπτως απο το state immunity (με απλα λογια τι ειναι το state immunity= αν χρωσταει το κρατος στον Τσακωνα, ο τσακωνας δεν μπορει να κατασχεσει την... πλατεια Συνταγματος), και να συμφωνειται στεγνα κι ολοφανερα "οι δανειστες ΔΕΝ φταινε για τα ελαττωματα αντιπροσωπευσης" (=δηλ χωρις να χω πει σε καποιον κατι, αυτος να λεει οτι με αντιπροσωπευει)

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.