Jump to content



Χρεοκοπία Ελλάδας


Chosen

Recommended Posts

Γιεπ...

Δεν καταλαβαινω ομως για ποιο λογο αυτο σε ξενιζει. Οπου φτανει ο καθενας. Οπως λες ειναι χαμηλο το επιπεδο μου. Παω να μιλησω για... αραπηδες που το εχω καλυτερα.

7m5jl.gif

Link to comment
Share on other sites

Λέω ρε παιδί μου μήπως είχες κανα δυο επιχειρήματα κρυμμένα στο μανίκι για το concept "one man for himself in the jungles".

Αφού δεν υπάρχουν (ή δεν τα λες), να πάω να παίξω με τα κρεμαστάρια.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=1498]SLN[/MENTION]

Το αυτονόητο που λες είναι εσφαλμένο. Η Κεντρική τράπεζα δε βασιζει τα εσοδα της στο τυπωμα χρήματος

Για να καταλαβαίνουμε και εμείς οι άσχετοι: Υποστηρίζεις ότι είναι καλό για την πατρίδα η τράπεζα της Ελλάδος να είναι ξένων συμφερόντων

Link to comment
Share on other sites

Όχι ακριβώς. Κούρεμα κοντά στο 40% στις καταθέσεις πάνω από 100.000 μόνο στην Τράπεζα Κύπρου η οποία είναι η πιο μεγάλη τράπεζα. Καθούλου κούρεμα στις άλλες τράπεζες.

Το πιο οδυνηρό όμως είναι ότι η Λαϊκή Τράπεζα εκκαθαρίζεται και αυτό οδηγεί με μαθηματική ακρίβεια σε απώλεια ακατοντάδων θέσεων εργασίας, λόγω της σμίκρινσης του χρηματοπιστωτικού τομέα. Δες και εδώ

Το πληγμα στον χρηματοπιστωτικο τομεα ηταν δεδομενο ακομα και στα ματια ενος αδαη σαν εμενα

ειτε εβαζαν χερι στα κατω των 100Κ ειτε μονο στα ανω των 100.

Εφοσον αποφασισαν να βαλουν χερι, η εμπιστοσυνη Κυπριων, Ρωσων και λοιπον θα πηγαινε περιπατο

δεν πιστευω οτι το αρνειται κανεις αυτο (αυτος δεν ηταν κι ο σκοπος εξαλλου?)

Το οτι πηγαν να παιξουν blitzkrieg στο "προκλητικο πλυντηριο/κουμπαρα" της μεσογειου

και αντιμετωπισαν εστω και αυτη τη λιγοστη αντισταση η οποια ομως καταφερε και εσωσε το κουρεμα στις καταθεσεις των Κυπριων πολιτων κατω των 100Κ ειναι κατι σημαντικο

και ειναι τραγικο να παραβλεπεται και παραγκωνιζεται χαριν της μεγαλης εικονας

(που ετσι κι αλλιως αργα ή γρηγορα με τον εναν ή με τον αλλο τροπο θα εκτυλισσοταν με παρομοιο τροπο)

θυμιζει λιγο το αποτυχημενο παραδειγμα του

"θα τον φας που θα τον φας κατσε να το απολαυσεις" που λενε μερικοι

ενω στην πραγματικοτητα θα επρεπε να ειναι

"θα τον φας που θα τον φας, τουλαχιστον πες του να βαλει καποτα να γλυτωσεις τυχον δωρακια"

Το οτι τα δικα μας τομαρια ουδεποτε προεβαλαν ουτε ενα κλασμα της αντιστασης αυτης για χτυπηματα που

στοχευαν τη μικρομεσαια ταξη (κοιτα που φτασαμε να λεμε τα 100Κ μικρομεσαιες καταθεσεις @$^^$%^)

με κανει να νοιωθω ακομα μεγαλυτερη απογοητευση

Το μονο "καλο" της υποθεσης στα δικα μου ανιδεα ματια τουλαχιστον

ειναι πως αποδειχθηκε οτι ακομα κι αν "σε πιανουν στη χ3στρα με τα παντελονια κατω"

υπαρχει περιθωριο να σωσεις κατι σε αντιθεση με τα οσα μας πιπιλαγαν το μυαλο τοσο καιρο

και οτι για ακομα μια φορα απαντες οι εκπροσωποι των Ελληνικων κυριαρχων κομματων

εδειξαν ποσο λιγοι και γελοιοι ειναι και πως με την καθε ευκαιρια που παρουσιαζεται, θα βρουν τροπο ειτε να λουφαξουν ειτε να παιξουν τα παιχνιδια τους ασχετως της σοβαροτητας του ζητηματος

Link to comment
Share on other sites

Απλα λυπαμαι πολυ και στεναχωριεμαι για τους κυπριους φιλους, νομιζω οτι τους λαλησαν τοσο πολυ που ειναι σαν να λενε σε εμας να σταματησουμε σε μια εβδομαδα μεσα ολη τη τουριστικη δραστηριοτητα και τα συναφη επαγγελματα για παντα. Δεν παλευετε τετοια κατασταση.

Link to comment
Share on other sites

@LL_NEO....καταρχάς αυτά τα "η ταναπου και η χαρά δεν την αφήνει" και λοιποί χαρακτηρισμοί στις παρέες σου...

Είμαι αρκετά μεγάλος για παιδιάστικες, ανούσιες αντιπαραθέσεις. Ενδιαφέρομαι ειλικρινά για την γνώμη σου ως, το κατά πως δηλώνεις, είσαι του οικονομικού/τραπεζικού συστήματος και έχεις κάποιες γνώσεις που μπορείς να καταλάβεις 5 πράγματα παραπάνω απ'οσα λένε οι είθεν, ένθεν και εντεύθεν. Κοινώς μπορείς να μας πεις/εξηγήσεις που νομίζεις ότι οι Βαρουφάκηδες, Καζάκηδες απ'την αντιπαλή σου πλευρά, λένε μπούρδες και που εστερνίζεσαι την άποψή τους...Που κάνει λάθος η Γερμανία/Τρόικα στην συνταγή; Αλήθεια κάνει πουθενά λάθος ή έτσι πρέπει να γίνουν;

Δεν ειμαι συριζαίος, δεν έχω ψηφίσει ΠΑΣΟΚ -ΝΔ... δεν θέλω να κυβερνήσει κανείς τους... Ενδιαφέρομαι για το καλό της Ελλάδας....Εσύ πιστεύεις ότι έτσι θα σωθουμε; Γούστο σου καπέλο σου...Αν δεν όμως τι θα πρέπει να κάνω/πως να αντιδράσω; Τόσες και τόσες φορές έχουν πέσει έξω σε όλα γιατί συνεχιζουμε την ίδια συνταγή;

Δεν ανήκω σε κανένα κόμμα (ποτέ στην ζωή μου δεν ήμουν γραμμένος σε καμμιά παράταξη στην σχολή, σε κανένα σωματείο στην δουλειά μου)...

Αναφορικά με την Κύπρο πιστεύω ότι τους παίξανε παιχνίδι στημένο πίσω απ'την πλάτη τους. Στο λαό αναφέρομαι, γιατί οι πολιτικοί τους έπαιξαν αυτό το θέατρο με το ΟΧΙ στο 1ο κούρεμα επειδή σε μια μικρότερης κλίιμακας κοινωνία τα λιτζαρίσματα θα ήταν χειρότερα απ'την Ελλάδα ...Η εβδομαδιαία αυτή αναταραχή έδωσε την ευκαιρία στους μεγαλοκαρχαρίες να βγάλουν τα κεφάλαιά τους από τις "κλειστές" για όλους τους άλλους κυπριακές τράπεζες. Ώστε τελικώς οι μόνοι χαμένοι να είναι οι ίδιοι οι Κύπριοι/Έλληνες/Εταιρίες που δεν θα έχουν πλέον κεφάλαια να πληρώσουν τον κόσμο κτλ. Συμφωνείς/Διαφωνείς; Δεν έχω βέβαια στοιχεία για τα παραπάνω ...εσύ τι λες;

Η Γερμανία θέλει να μαζέψει όλο τα κεφάλαιο /χρυσό και να φύγει πρώτη από την Ευρωζώνη όταν τους έχει στεγνώσει όλους και "δεσει" χειροπόδαρα τα ενεργειακά resources...

Θεωρείς ότι είναι λανθασμένη η άποψή μου; Διόρθωσέ με.

Έγινε επεξεργασία από sstav
Link to comment
Share on other sites

Εγώ βλέπω τα νούμερα του κουρέματος στο πρώτο σχέδιο και στο δεύτερο και does not compute. Αν επέλεγαν το πρώτο σχέδιο πιθανόν θα ερχόταν και δεύτερο κούρεμα.

Από εκεί και πέρα οι Ελληνικές τράπεζες θα πάνε για ανακεφαλαιοποιήσεις από τους μετόχους, αν δεν κάνω λάθος, αυτούς τους μήνες. Όσοι είχατε την τύχη/ευτυχία να βγάλετε λεφτά και αν τύχει και έχετε πάνω από 100 χιλιάρικα σε καμιά Εθνική/Eurobank κοιτάξτε μην βρεθείτε μέτοχοι μέσα σε μια νύχτα, πριν φύγει το 2013.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=1498]SLN[/MENTION]

Το αυτονόητο που λες είναι εσφαλμένο. Η Κεντρική τράπεζα δε βασιζει τα εσοδα της στο τυπωμα χρήματος

Δεν ηθελα να ξανασχοληθω με τον δασκαλο, αλλα δεν ειπα αυτο... Σιγα μην ειναι και ο Τεγοπουλος. Τα στηριζει στον δανεισμο του τυπωμενου χρηματος σε αυτον που την διορισε να τα τυπωνει.

Ειναι 500 σελιδες το thread απο την αρχη γραφουμε ολοι, εχουν ακουστει το γιατι η ιδιωτικη κεντρικη τραπεζα ειναι φαουλ και αφου και ολα τα ποστ μου να ειναι "λαθος και λαδι" αναγκαστικα στηριζομαι στο οτι το εχουν πει και ο Μπαμπης ο σουγιας και ο πεταλουδας ο Νικος οποτε τον Κωστα τον ΓουαναμπιΓκολντενμπου επιλεγω να μην τον πιστευω σαν conflict of interest.

Υπαρχουνε ενα καρο αποψεις, ελευθευρες στο νετ, και τις ξερεις πολυ καλα (ή τουλαχιστον σαν συναφες με το αντικειμενο σου θα επρεπε να τις εχεις ακουσει κι ας μη συμφωνεις μαζι τους) αλλα επιμενεις να το παιζεις ιστοριουλα.

Αυτα και τα λεμε στην επομενη κοπητηπιτα...

Link to comment
Share on other sites

Δεν ηθελα να ξανασχοληθω με τον δασκαλο, αλλα δεν ειπα αυτο... Σιγα μην ειναι και ο Τεγοπουλος. Τα στηριζει στον δανεισμο του τυπωμενου χρηματος σε αυτον που την διορισε να τα τυπωνει.

Ειναι 500 σελιδες το thread απο την αρχη γραφουμε ολοι, εχουν ακουστει το γιατι η ιδιωτικη κεντρικη τραπεζα ειναι φαουλ και αφου και ολα τα ποστ μου να ειναι "λαθος και λαδι" αναγκαστικα στηριζομαι στο οτι το εχουν πει και ο Μπαμπης ο σουγιας και ο πεταλουδας ο Νικος οποτε τον Κωστα τον ΓουαναμπιΓκολντενμπου επιλεγω να μην τον πιστευω σαν conflict of interest.

Υπαρχουνε ενα καρο αποψεις, ελευθευρες στο νετ, και τις ξερεις πολυ καλα (ή τουλαχιστον σαν συναφες με το αντικειμενο σου θα επρεπε να τις εχεις ακουσει κι ας μη συμφωνεις μαζι τους) αλλα επιμενεις να το παιζεις ιστοριουλα.

Αυτα και τα λεμε στην επομενη κοπητηπιτα...

ΔΕΝ ΔΑΝΕΙΖΕΙ Η ΚΕΝΤΡΙΚΗ ΤΡΆΠΕΖΑ ΤΗ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ.

Link to comment
Share on other sites

Δεύτερη προδοσία της Κύπρου από Βγενόπουλο, Σάλα, Σαμαρά

Ευθείες βολές εναντίον των επιχειρηματιών που ελέγχουν το τραπεζικό σύστημα της Ελλάδας, εξαπολύουν κύπριοι βουλευτές. Μιλώντας στον κυπριακό Astra 92.8, ο Νίκος Παπαδόπουλος έκανε λόγο για κλοπή των κυπριακών τραπεζών και κατήγγειλε ότι «ο Βγενόπουλος και οι φίλοι του θα διατηρήσουν 100% τις καταθέσεις τους, ενώ διαγράφονται τα δάνεια τους που ανέρχονται σε εκατομμύρια».

Ο Παπαδόπουλος διερωτήθηκε επίσης αν «η Λαϊκή θα συνεχίσει την δικαστική διαδικασία που κίνησε εναντίον του Προέδρου της Πειραιώς Μιχάλη Σάλλα, ο οποίος κατηγορείται για παρέμβαση στην αγορά με στόχο τον αθέμιτο πλουτισμό».

Όπως μεταδίδει επίσης ο ASTRA ο κοινοβουλευτικός εκπρόσωπος του ΑΚΕΛ Νίκος Κατσουρίδης είπε ότι τα 2/3 των 9 δισεκατομμυρίων που δάνεισε ο ΕΛΑ στην Λαϊκή έχουν διοχετευτεί στην Ελλάδα και πρέπει αυτές οι υποχρεώσεις να παραμείνουν εκεί. Ο κύριος Κατσουρίδης είπε ότι εμποδίζει την συμφωνία ο διοικητής της Κεντρικής Τράπεζας της Ελλάδας ο οποίος θέλει να μεταφερθούν στην Κύπρο τα δάνεια των τραπεζών που θα εξαγοραστούν.

Υπενθυμίζεται ότι Αρχές της Κύπρου έχουν κατηγορήσει τον Βγενόπουλο ότι επί διοίκησής του δόθηκαν αμφιλεγόμενα δάνεια. Στη συνέχεια τον εξανάγκασαν να εγκαταλείψει την προεδρία της Marfin Bank την οποία ανέλαβε ο σημερινός υπουργός οικονομικών Μιχάλης Σαρρής. Το παρασκήνιο των κινήσεων της Marfin είχε αποκαλύψει από τον Ιούνιο το πρακτορείο Reuters

Link to comment
Share on other sites

Ραδιο αρβυλα το αρθρο σου Γιαγκο....

479949_524105050962011_435586932_n.jpg

Μετανοείτε αμαρτωλοί

173 εκατομμύρια δάνεια της Marfin στο Βατοπέδι

Η Τράπεζα Marfin και ο όμιλος MIG, υπό τον Ανδρέα Βγενόπουλο, χαρακτηρίστηκαν τα τελευταία χρόνια ως επενδυτικό θαύμα.

Κι όμως, η Marfin Bank είχε προνομιακή σχέση με τον Θεό και τα θαύματα

issue3page3.jpg

Έγινε επεξεργασία από ΓιαγκΤ
Link to comment
Share on other sites

Το πληγμα στον χρηματοπιστωτικο τομεα ηταν δεδομενο ακομα και στα ματια ενος αδαη σαν εμενα

ειτε εβαζαν χερι στα κατω των 100Κ ειτε μονο στα ανω των 100.

Εφοσον αποφασισαν να βαλουν χερι, η εμπιστοσυνη Κυπριων, Ρωσων και λοιπον θα πηγαινε περιπατο

δεν πιστευω οτι το αρνειται κανεις αυτο (αυτος δεν ηταν κι ο σκοπος εξαλλου?)

Το οτι πηγαν να παιξουν blitzkrieg στο "προκλητικο πλυντηριο/κουμπαρα" της μεσογειου

και αντιμετωπισαν εστω και αυτη τη λιγοστη αντισταση η οποια ομως καταφερε και εσωσε το κουρεμα στις καταθεσεις των Κυπριων πολιτων κατω των 100Κ ειναι κατι σημαντικο

και ειναι τραγικο να παραβλεπεται και παραγκωνιζεται χαριν της μεγαλης εικονας

(που ετσι κι αλλιως αργα ή γρηγορα με τον εναν ή με τον αλλο τροπο θα εκτυλισσοταν με παρομοιο τροπο)

Μάλλον δεν έγινα κατανοητός. Συμφωνούμε απόλυτα ότι ο στόχος των ευρωπαίων προφανώς δεν ήταν να "εξυγιάνουν" το χρηματοπιστωτικό σύστημα της Κύπρου αλλά να το εξοντώσουν. Και το πέτυχαν με το λεγόμενο "κούρεμα". Πληροφοριακά, η Κύπρος όσο αφορά το ξέπλυμα χρήματος, με βάση στοιχεία της ίδιας της Ε.Ε. βρίσκεται σε καλύτερο επίπεδο και νομοθετικά και πρακτικά από ότι η Γερμανία.

Λέγοντας όμως ότι 'ετσι κι αλλιως αργα ή γρηγορα με τον εναν ή με τον αλλο τροπο θα εκτυλισσοταν με παρομοιο τροπο' υποβαθμίζεις την ουσία του πράγματος. Αν το όχι της Βουλής στα όσα προέβλεπε η συμφωνία του πρώτου Eurogroup είχε θετικό αποτέλεσμα, αυτό προκύπτει απλά παραθέτωντας τα εκατέρωθεν δεδομένα. Κατά τη δική μου στάθμιση και κρίση η πρώτη λύση ήταν σαφέστατα λιγότερο βίαιη και οδυνηρή για το σύνολο του πλήθυσμού και θα μπορούσα να στο εξηγήσω αναλυτικά εάν αντιλαμβανόμουνα ότι και εσύ στάθμισες και αξιολόγησες τις παραμέτρους της κάθε απόφασης, έστω διαβάζοντας το λινκ που σε παρέπεμψα.

Το οτι τα δικα μας τομαρια ουδεποτε προεβαλαν ουτε ενα κλασμα της αντιστασης αυτης για χτυπηματα πουστοχευαν τη μικρομεσαια ταξη (κοιτα που φτασαμε να λεμε τα 100Κ μικρομεσαιες καταθεσεις @$^^$%^)

με κανει να νοιωθω ακομα μεγαλυτερη απογοητευση

Συμφωνώ μαζί σου. Αν η τρόικα είχε από τότε αντιστάσεις σίγουρα τα πράγματα θα ήταν πολύ διαφορετικά για όλους.

Όμως στην παρούσα περίπτωση της Κύπρου, απορρίφθηκε το νομοσχέδιο για το κούρεμα χωρίς να υπάρχει εναλλακτικό σχέδιο, χωρίς οποιανδήποτε υποστήριξη από ευρωπαίους εταίρους ή άλλους και σε περίοδο που οι κυπριακές τράπεζες είχαν φτάσει στο ναδίρ λόγω έλλειψης ρευστότητας.

Αποτέλεσμα αυτού, οι ίδιοι βουλευτές λίγες μέρες αργότερα ψήφισαν με συνοπτικές διαδικασίες 9 σχετικά νομοσχέδια με τα οποία συμμορφώθηκαν πλήρως και εκ των προτέρων με τις υποδείξεις της τρόικας. Για το λόγο αυτό, τα όσα αποφασίστηκαν στο 2ο Eurogroup δεν τέθηκαν μετά προς νομοθετική επικύρωση.

Αυτό ήταν το αποτέλεσμα της "αντιστασης" χωρίς πλάνο.

Link to comment
Share on other sites

Ενα περίεργο πράγμα ρε φούστη μου. Σε ολόκληρο το thelab κανεις να μην παρει χαμπάρι αυτο

http://www.ekathimerini.com/4dcgi/_w_articles_wsite2_1_26/03/2013_489934

Αλλα για τη Michelin είδα 2-3 παραπομπές.

Φαντάζομαι οτι σε site τύπου thegarage.gr οι χρήστες μόνο για τη sap θα έγραψαν και θα γειωσαν τη Michelin.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.